Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mautokar

[ZESTAW] ok. 8000 zł wydajność ogólna/programowanie/gry

Rekomendowane odpowiedzi

Hej przymierzam się do złożenia sobie porządnej maszyny (mam nadzieję w najbliższych kilku miesiącach) i chciałem zapytać o opinię dot. przykładowych elementów.

 

Komputer będzie służył jako stanowisko pracy (zapewne docker, VM, android itp. może pobawię się TensorFlow) oraz oczywiście do gier (mam nadzieję w mniejszej ilości...). Od razu uprzedzam, że nie mam zamiaru wymieniać procesora.

 

CPU: Intel Core i9 9900k

płyta główna: MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC

RAM: Patriot 16GB 3200MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)

SSD: Samsung 970 EVO 1TB

GPU: MSI GeForce RTX 2070 ARMOR

zasilacz: SilentiumPC 650W Supremo FM2 Gold

obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

chłodzenie: SilentiumPC Navis Pro 240

 

Płyta główna ma wbudowany moduł WiFi, co dla mnie jest plusem (widziałem jeszcze gdzieś płytę ASUSa z podobnym modułem). Prawdopodobnie będę zwiększał ilość pamięci do 32GB, lub od razu kupię 2x16GB.

 

Co do SSD, to zastanawiałem się nad modelem PRO, ale za niewiele większą cenę mogę mieć 2 razy więcej pamięci, a raczej nie będę robił nic, co zapisuje olbrzymie ilości danych na dysku (zwolnienie pamięci po zapełnieniu cache).

 

Na GPU nie chcę wydawać jakichś olbrzymich pieniędzy - obecnie mam monitor FullHD, niedługo może go zmienię na jakiś 2K lub 4K. Natomiast przez wiele lat grania na najniższych ustawieniach, nie czuje potrzeby super maksowania grafiki w 4K. Prawdę powiedziawszy jest to element, na którym byłbym gotów najszybciej przyoszczędzić (np. kupić 2060 i za kilka lat ją wymienić), ale trochę głupio wstawiać słabszą kartę do takiego zestawu :P

 

Czy warto pchać się w chłodzenie wodne? Nie zamierzam robić ekstremalnego overclockingu, bardziej zależy mi na ciszy.

 

Nie zależy mi na żadnych oczojebnych LEDach i nie potrzebuję okna, obudowa jest jedynie przykładem całej rodziny obudów, a ona wyskoczyła mi jako pierwsza.

 

Jakieś porady? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja zasilania na MPG Edge się grzeje przy 9900K. W tej samej cenie Z390 Aorus Pro od Gigabyte z bardzo dobrą sekcją, która bez problemu daje radę po OC. Supremo zdecydowanie na Seasonic Focus 550W. Lepsza jednostka, lepsza gwara. 970 EVO można by podmienić na M8PEGN ale słabo dostępny :/ W tej samej cenie wyjdzie też co prawda 2x512 GB ale to dwa sloty zajęte. Z drugiej strony za 650 zł masz na allegro 970 Pro 512 GB

 

Navis Pro i RG4T kompletnie nie mają sensu.

Daj Meshify C Solid oraz Dark Rock 4 Pro / Noctua NH-D15

 

Ile to wychodzi u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Caps za komentarz.

 

Płyta główna - faktycznie przy tym procku sekcja zasilania jest b. ważna. Przy okazji polecasz jakieś zbiorcze zestawienia płyt głównych, aby ocenić jak one wypadają na tym polu?

 

Zasilacz - oba posiadają certyfikat "Gold", dlaczego podany przez Ciebie jest lepszy (poza 2x dłuższą gwarancją); czy 550W nie będzie trochę mało do CPU + GPU?

 

SSD - chyba jednak zostanę przy EVO; jakoś nie za bardzo mam ochotę kupować na allegrom, a tak jak pisałem nie zamierzam często kopiować olbrzymich ilości danych

 

chłodzenie - proponujesz chłodzenie powietrzne; uważasz że jest ono wydajniejsze/cichsze od zaproponowanego wodnego? Przy tak rozbudowanych radiatorach zawsze mam obawy, że przysłonią mi one sloty RAM; powinienem dopłacić do lepszego chłodzenia wodnego, czy są jakieś konkretne powody za standardowym?

 

obudowa - jakieś konkretne plusy posiada? Jest ponad 2 razy droższa od proponowanej i mieści się mniejsza karta (zaproponowana zostawiałaby 1cm przestrzeni); obie mają filtry przeciwkurzowe, zarządzanie kablami itp.; tak jak mówiłem okno niezbyt mnie interesuje

 

Jeszcze raz dzięki za komentarz. Z tego co przejrzałem na szybko, to zaproponowane przez Ciebie komponenty podrażają konstrukcję o ok. 500zł - jakoś bym to przeżył, ale chciałbym rozwiać opisane wyżej wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FOcus to lepsza jednostka jeżeli chodzi o samą elektrykę, stabilność napięć, kulturę pracy. Spokojnie możesz brać wersję 650W. W AiO przy 9900k bym się nie bawił. Wrzucałbym wieżowe, powietrzne. Niech chłodzi dodatkowo radiatory sekcji zasilania na płycie głównej. Meshify C to bardzo dobra jakość wykonania, funkcjonalność i przede wszystkim dobra cyrkulacja powietrza.

 

https://proline.pl/koszyk/4efc2531

 

Co prawda SX 8200 Pro jest wolniejszy, szczególnie po zapełnieniu ale mowa tutaj o wersji 1TB, mowa o spadku na zapisie a bardziej dla Ciebie będzie się liczyć odczyt. Można podciągnąć do 970 EVO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Co do zbiorczego porównania mobasów :

Click

2. Porównanie Focusa do SPC FM2 to jak porównanie ferrari do fiata :E Focus jest dużo lepszy elektrycznie.

3. Dobre chłodzenie AIO swoje kosztuje np taki Kraken. Od podanego przez Cb noctuna nh-d15 ma większy maksymalny przepływ powietrza i tak na prawdę, jest topem jeśli chodzi o chłodzenia "standardowe". Lepiej brać coś co jest pewne i sprawdzone niż jakąś konstrukcję co najwyżej "średniaka" AIO. Kultura pracy noctuny jest bdb.

4. Obudowa kwestia gustu. Jednak są obudowy lepsze i gorsze. RG4 to na dzisiejsze czasy takie minimum przyzwoitości, gdzie jest bardzo mało miejsca na ukrycie kabli (ciasnota za

boczną ścianką)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz - rozumiem obrazowe porównanie :D dzięki

 

obudowa - zastanowię się nad nią

 

chłodzenie - z tego co widzę, to taki Kraken jest dostępny od ok 400 do 800 zł (nie wiem o którą wersję Ci chodziło); prawdę powiedziawszy to jestem sceptyczny co do chłodzenia sekcji zasilania przez radiator - tam będzie pewnie i tak odstęp jakichś kilkunastu milimetrów; co innego przepływ powietrza, który w przypadku AiO nie występuje w tamtym miejscu. Pytanie jak wyglądają temperatura i głośność w przypadku rozbudowanego radiatora, a systemu wodnego - ostatecznie on też posiada wiatraki do chłodzenia radiatora...

 

Rozumiem, że 650W powinien wystarczyć do takiego zestawu? Teoretycznie kalkulatory wskazują na wystarczającą moc, ale może lepiej mieć więcej zapasu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noctua będzie cichsza niż większość chłodzeń wodnych. Wydajnościowo Kraken X62 / X72 powinien wypadać trochę lepiej, ale kosztem głośności. Ja bym został przy Noctua nh-d15 lub Dark Rock Pro 4, chyba że chodzi też o wygląd czy satysfakcję z posiadania AIO.

 

650W wystrarczy z dużym zapasem, nawet 550W by starczył. Na kalkulatory nie patrz, bo one podają wyniki bardzo ogólnikowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator sprawdzałem orientacyjnie. No to chyba postawię na chłodzenie powietrzne.

 

Jeszcze pytanie odnośnie SSD, w kontekście tego tekstu https://pclab.pl/art79723.html 970 evo strasznie się grzeje. Niby nie będzie obciążony cały czas na maksa, no i jakiś przewiew pewnie też będzie miał, ale jednak... Chodzi mi przede wszystkim o wydajny i pojemny dysk do normalnych zastosowań. Pytanie czy Samsung jest tutaj bezkonkurencyjny? Oprócz tego te dyski wymagają podobno sterowników własnościowych - wiadomo jak to się ma do Linuxa? Prawdopodobnie będę robił dual boota (Windows, Linux).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy SSD na NVMe się grzeje. Jednak przy braku obciążenia 100% przez cały czas nie ma się raczej czym przejmować.

 

Co do dysku, alternatywą dla Samsunga może być nieco wolniejszy SX8200 Pro. Lepsze dyski będą już sporo droższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

970 EVO i tak bym raczej nie rozaptrywał. Albo taniej SX 8200 Pro, albo M8PEGN na MLC. Na Plextora czy i też ewentualnie na tego EVO zawsze można dokupić radiator. Są propozycje od EK czy od Sliverstone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że nie rozumiem tego parcia na MLC. Kontrolery we współczesnych dyskach TLC dają naprawdę dobrą wydajność (z pewnymi ograniczeniami). W przypadku Samsunga EVO limit wynosi 600TB, czyli średnio 10TB na miesiąc. Przy moim wykorzystywaniu komputera nie widzę szans na zapisanie takich ilości danych. Poza tym nie widzę jakiejś przewagi tego Plextora nad Samsungiem, a jest wręcz odwrotnie.

 

Natomiast ADATA faktycznie wydaje się sensowna, biorąc pod uwagę jej cenę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozchodzi się właśnie o cenę. Osobiście nie brałbym kości TLC w cenie kości MLC. Pomijając nawet fakt buforu SLC, dropów na zapisie po zapełnieniu, to sam fakt ceny mnie akurat odpycha. SX8200 Pro o tyle dobra, że tańsza i udostępnia ona całą pojemność. Minusem jest jednak spory spadek na zapisie przy zapełnieniu ale tutaj i tak odczyt gra pierwsze skrzypce. Przecież to zestaw do gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...