Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mario24

Bios resetuje ustawienia

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

W tamtym miesiącu (20 grudnia) miałem taką sytuację - wróciłem z pracy, odpalam kompa, wchodzę do windowsa i nagle zwiecha systemu. Od razu zauważyłem że jest coś nie tak z biosem, bo mam obudowę z oknem i zauważyłem że na płycie głównej świeci się dioda audio led, którą miałem zawsze wyłączoną z punktu biosu.

Wszedłem więc do biosu i okazało się, że wszystkie ustawienia się zresetowały (OC, ram, zintegrowana grafika, zapisane profile itp) a dodatkowo samoczynnie cofnęła się wersja biosu z F7 do F6. Zrobiłem więc ponownie update biosu z F6 do F7 i ustawiłem wszystko z powrotem tak jak miałem ustawione. Włączyłem kompa i dla pewności przez 2 następne dni sprawdzałem temperatury podzespołów w HwInfo, real temp, msi afrerburner ale wszystko było w porządku, nic się nie przegrzewało.

 

Dzisiaj wróciłem z pracy i znowu to samo. Pokasowały się wszystkie ustawienia i bios znowu się cofnął z F7 do F6.

Przed momentem wymieniłem baterię na płycie głównej bo wydaje mi się że to ona mogła powodować problemem... tylko nie pasuje mi jedna rzecz... zresetowane ustawienia to ja rozumiem ale dlaczego cofnęła się aktualizacja biosu o jedną wstecz ?

Puki co odpaliłem kompa i wszystko śmiga po staremu, tylko ciekawe na jak długo ;)

 

Jak myślicie ? Czy coś innego może powodować taki problem ? np płyta powoli umiera lub problemy z ramem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że wersja BIOSu się sama cofnęła...? To chyba możliwe tylko w płytach głównych posiadających zapasowy BIOS. Więc może BIOS Ci przeskakuje na backup, bo ustawienia OC nie mogą być utrzymane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Męczyłem się z podobną sytuacją u znajomego, BIOS resetuje się, po dłuższym niz kilka min wyłączeniu kompa, wymiana baterii nie pomogła, sprawdzenie gniazda baterii na oko, wydaje się ze wszystko ok, do tej pory nie wiem co może być przyczyną. Koniec końcem się poddałem, ustawiłem profil (który o dziwo nie znika), a znajomy codziennie ładuje profil od nowa :E, bo bez sensu wymieniać płytę, jak poza tym problemem, wszystko hula jak należy. Chyba ze ktoś ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm ustawienia od poprzedniego resetu miesiąc się trzymały. Oby to była bateria, ale coś mi się wydaje że z czymś innym występuje problem, obym się mylił. Płyta ma dual bios, może przez to przeskakuje na F6 ale w sumie to nie wiem... na początku BIOS miał chyba wersję F4 z tego co pamiętam.

 

Jak chodzi o OC to komp śmigał przez 3-4 lata na tych samych ustawieniach (4.5Ghz, 1.24v) i nie było problemów (BSodów itp)

 

Wczoraj komp chodził cały dzień i całą noc, dopiero dzisiaj rano go żona wyłączała ale mówi że nic się nie działo. Może włącze jakieś oszczędzania energii w biosie bo wszystko mam na OFF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze o jednym zapomniałem... ostatnimi czasy komputer zaczął się długo wyłączać. Mam dysk SSD a samo zamknięcie systemu potrafi trwać nawet koło minuty. W sumie systemu dawno nie reinstalowałem, ale długie wyłączanie komputera może też w jakimś stopniu być powiązane z problemami z płytą(biosem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz dziwniejsze objawy... Wczoraj wróciłem z pracy i jak wszedłem do pokoju to okazało się, że klawiatura się świeci przy czym komputer był wyłączony. Hibernację mam wyłączoną. Uruchomiłem go i wszystko śmigało po staremu, protestowałem go chwilę i zamiast go restartować to użyłem trybu "uśpij" i.... Bios się znów zresetował i cofnął się do wersji f6.

Ustawiłem więc w biosie tylko tam na profil xmp i chciałem uruchomić windowsa bez aktualizacji biosu ale nie mógł się uruchomić i wyskakiwał jakiś komunikat po angielsku że nie znaleziono żadnego systemu.. zaktualizowałem więc bios do f7 i komputer normalnie się uruchomił ale po 3 resecie znów bios się zresetował i cofnął się do f6.

 

Normalne jaja :P płyta będzie padnięta? A może ram? Zasilacz? Hmmm jakieś pomysły?

 

Jak znajdę chwilę czasu to rozmontuje go i złoże ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ta płyta ma dual bios, to może sama backup`uje nowszy bios do starszej wersji? Jesli jeszcze tego nie zrobiłeś to zaktualizuj zapasowy bios też do najnowszego, wtedy płyta nie będzie miała jak cofnąć do starszej wersji skoro jej fizycznie już nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem na gigabyte z97-hd3, więc z chęcia dowiem się co Ci pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Gdyby rozumiał co to oznacza, rozumiałby także, że masowe zalesienie spowodowałoby lokalnie wygładzenie zmian, pogodowych, a nie ich nasilenie. Nie, on najwyraźniej uważa, że od lasów wody przybywa. Ma niesłychanego niefarta, bo akurat ubywa.
    • Poczekaj na wypowiedź Senda w sprawie ewentualnego terkotania w poziomie do góry nogami. Sickeflow nie terkocze, mam u siebie dwa na chłodnicy i można je używać w każdej dowolnej pozycji montażowej. Nie wiem tylko od jakiego napięcia kręci ten Sickeflow
    • Zgadza się, w tej rozdzielczości większej różnicy nie będzie. Na upartego można wziąć tego Intela, źle nie będzie, ale zamykasz sobie pole do dalszej rozbudowy w przyszłosci - podstawka LGA 1700 jest już martwa, podczas gdy na AM5 jeszcze pewnie z 2-3 serie przynajmniej wyjdą.     Można też taniej na AM5, czyli zamiast 7800X3D dać Ryzen 7 7700 (~ 1100 zł). Wydajnościowo będzie bliżej i5-tki, za to taniej, a no i w twojej rozdziałce tak samo - bez wielkich różnic. Do tego 7700 jest chłodny, więc nawet Freezer 36 za 120 zł go schłodzi z powodzeniem. Pod 7800X3D już warto dać AIO, bo ta pamięć 3DV-Cache się mocno grzeje. I wtedy np za 2-3 lata sobie zmienić procka na lepszego.
    • to "pokrycie" pieniądza dzisiaj jest trochę tajemnicze - co to w praktyce oznacza? to pojęcie pokrycia wzięło się z początków większego handlu w Europie, gdzieś z 14-15 wieku, kiedy powstały w większych miastach europejskich banki i tzw "banknoty", czyli dokładnie tłumacząc papierowe noty bankowe poświadczające złożenie w banku jakiegoś kruszcu, z reguły złota, w depozycie, o wartości odpowiadającej wartości tych wydanych not - wtedy pokrycie było dosłowne; wydane banknoty służyły do operacji handlowych zamiast złota, bo oczywiście handel, zwłaszcza na dalekich trasach, był wtedy b. ryzykowny i targanie ze sobą dużych ilości cennego kruszcu albo pieniądza z niego było obarczone zbyt dużym ryzykiem - nie trzeba chyba dodawać, że był to wielki postęp w handlu i przyczynił się decydująco do do rozwoju handlu i obrotu bankowego (zwłaszcza banków, bo złożone w depozycie złoto można było wykorzystać np do udzielenia pożyczek, też w papierach, nie kruszcu i inkasować z tego solidne procenty - tak chyba? powstała np fortuna Fuggerów); zresztą to chyba nie wynalazek europejski, bo niedawno czytałem, że np w Chinach, gdzie monetą zdawkową były pieniądze z miedzi a główną jednostką kruszcowy srebrny tael, powstało mnóstwo kantorów wymieniających te miedziane grosze na świstki papierowe z odpowiednim napisem, bo miedź jest ciężka i po prostu duża ilość tych drobniaków nawet obrywała kieszenie, dlatego papier powszechnie się przyjął - tutaj też oczywiście pokrycie jest dosłowne; nie muszę chyba dodawać, że kruszec czy w postaci sztabek,  czy wybitych monet był towarem jak każdy inny i jego stosunek do każdego innego towaru zależał od popytu i podaży, czyli był normalnym stosunkiem handlowym; jak np podaż kruszców po odkryciu Ameryki i uruchomieniu meksykańskich i boliwijskich kopalń srebra nagle gwałtownie się zwiększyła to wartość srebra spadła i ceny wszystkich towarów w nim wyrażone podskoczyły, co podobno spowodowało pierwsza większą inflację w Europie natomiast dzisiaj pieniędzy kruszcowych w dosłownym znaczeniu już praktycznie nie ma, bo tzw drobne to zupełny margines obrotu - zamiast prawdziwych pieniędzy mamy tzw "fiduciary money", czyli konwencjonalne pieniądze papierowe, których funkcjonowanie opiera się na zaufaniu (fiduciary od fiducia - zaufanie) do ich wydawcy, czyli państwa, bo wszędzie tylko państwo może je emitować - nie jestem znawcą historii finansów, ale to chyba dopiero 19 wiek, i to druga polowa, kiedy większość państw przechodziła na te konwencjonalne świstki - wiec co znaczy dziś "pokrycie" - może oznaczać tylko po 1- wymianę zużytych banknotów - nie zwiększa oczywiście ilości pieniędzy w obrocie, przynajmniej nie powinna, i 2 - dodruk pieniądza odpowiadający zwiększeniu się ilości towarów i wartości usług w obrocie gospodarczym - miernikiem jest chyba? prognoza wzrostu pkb, przy uwzględnieniu oczywiście inflacji, bo inflacja to dopust boży i nie da się jej wg obecnej wiedzy wyeliminować; jak wprowadza się te dodruki do obrotu - chyba przez pożyczki banku państwowego dla innych banków, które z kolei wprowadzają je do obrotu, itd?? - znaki zapytania, bo nie wiem, jaki jest dokładny mechanizm i jak to funkcjonuje; natomiast te nadmierne dodruki to chyba trochę mit, bo państwo by sobie samo strzelało w stopę napędzając inflację, itp - oczywiście wiem, że państwo dzisiaj zostało zawłaszczone przez prywatne kliki, tzw partie, więc w praktyce różnie z tym może być natomiast na pewno USA nie upadły po Nixonie i rezygnacji z parytetu złota, wprost przeciwnie - to po Nixonie np sama Kalifornia ma pkb przekraczające 2 biliony, więcej chyba niż np cała Rosja, więc informacje o agonii USA trochę przesadzone - w ogóle złoto to przesąd, który utrzymuje się wskutek wegetacji innych przedpotopowych przesądów jak np państwa narodowe, czy narodowo-plemienne, itp
    • 3.7 V dostaje po uruchomieniu. Jeśli ten arctic F12 się nadaje, o którym mówi kolega wyżej, to biorę.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...