Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mario24

Bios resetuje ustawienia

Rekomendowane odpowiedzi

Siema

 

W tamtym miesiącu (20 grudnia) miałem taką sytuację - wróciłem z pracy, odpalam kompa, wchodzę do windowsa i nagle zwiecha systemu. Od razu zauważyłem że jest coś nie tak z biosem, bo mam obudowę z oknem i zauważyłem że na płycie głównej świeci się dioda audio led, którą miałem zawsze wyłączoną z punktu biosu.

Wszedłem więc do biosu i okazało się, że wszystkie ustawienia się zresetowały (OC, ram, zintegrowana grafika, zapisane profile itp) a dodatkowo samoczynnie cofnęła się wersja biosu z F7 do F6. Zrobiłem więc ponownie update biosu z F6 do F7 i ustawiłem wszystko z powrotem tak jak miałem ustawione. Włączyłem kompa i dla pewności przez 2 następne dni sprawdzałem temperatury podzespołów w HwInfo, real temp, msi afrerburner ale wszystko było w porządku, nic się nie przegrzewało.

 

Dzisiaj wróciłem z pracy i znowu to samo. Pokasowały się wszystkie ustawienia i bios znowu się cofnął z F7 do F6.

Przed momentem wymieniłem baterię na płycie głównej bo wydaje mi się że to ona mogła powodować problemem... tylko nie pasuje mi jedna rzecz... zresetowane ustawienia to ja rozumiem ale dlaczego cofnęła się aktualizacja biosu o jedną wstecz ?

Puki co odpaliłem kompa i wszystko śmiga po staremu, tylko ciekawe na jak długo ;)

 

Jak myślicie ? Czy coś innego może powodować taki problem ? np płyta powoli umiera lub problemy z ramem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że wersja BIOSu się sama cofnęła...? To chyba możliwe tylko w płytach głównych posiadających zapasowy BIOS. Więc może BIOS Ci przeskakuje na backup, bo ustawienia OC nie mogą być utrzymane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Męczyłem się z podobną sytuacją u znajomego, BIOS resetuje się, po dłuższym niz kilka min wyłączeniu kompa, wymiana baterii nie pomogła, sprawdzenie gniazda baterii na oko, wydaje się ze wszystko ok, do tej pory nie wiem co może być przyczyną. Koniec końcem się poddałem, ustawiłem profil (który o dziwo nie znika), a znajomy codziennie ładuje profil od nowa :E, bo bez sensu wymieniać płytę, jak poza tym problemem, wszystko hula jak należy. Chyba ze ktoś ma jakiś pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm ustawienia od poprzedniego resetu miesiąc się trzymały. Oby to była bateria, ale coś mi się wydaje że z czymś innym występuje problem, obym się mylił. Płyta ma dual bios, może przez to przeskakuje na F6 ale w sumie to nie wiem... na początku BIOS miał chyba wersję F4 z tego co pamiętam.

 

Jak chodzi o OC to komp śmigał przez 3-4 lata na tych samych ustawieniach (4.5Ghz, 1.24v) i nie było problemów (BSodów itp)

 

Wczoraj komp chodził cały dzień i całą noc, dopiero dzisiaj rano go żona wyłączała ale mówi że nic się nie działo. Może włącze jakieś oszczędzania energii w biosie bo wszystko mam na OFF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha jeszcze o jednym zapomniałem... ostatnimi czasy komputer zaczął się długo wyłączać. Mam dysk SSD a samo zamknięcie systemu potrafi trwać nawet koło minuty. W sumie systemu dawno nie reinstalowałem, ale długie wyłączanie komputera może też w jakimś stopniu być powiązane z problemami z płytą(biosem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz dziwniejsze objawy... Wczoraj wróciłem z pracy i jak wszedłem do pokoju to okazało się, że klawiatura się świeci przy czym komputer był wyłączony. Hibernację mam wyłączoną. Uruchomiłem go i wszystko śmigało po staremu, protestowałem go chwilę i zamiast go restartować to użyłem trybu "uśpij" i.... Bios się znów zresetował i cofnął się do wersji f6.

Ustawiłem więc w biosie tylko tam na profil xmp i chciałem uruchomić windowsa bez aktualizacji biosu ale nie mógł się uruchomić i wyskakiwał jakiś komunikat po angielsku że nie znaleziono żadnego systemu.. zaktualizowałem więc bios do f7 i komputer normalnie się uruchomił ale po 3 resecie znów bios się zresetował i cofnął się do f6.

 

Normalne jaja :P płyta będzie padnięta? A może ram? Zasilacz? Hmmm jakieś pomysły?

 

Jak znajdę chwilę czasu to rozmontuje go i złoże ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro ta płyta ma dual bios, to może sama backup`uje nowszy bios do starszej wersji? Jesli jeszcze tego nie zrobiłeś to zaktualizuj zapasowy bios też do najnowszego, wtedy płyta nie będzie miała jak cofnąć do starszej wersji skoro jej fizycznie już nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem na gigabyte z97-hd3, więc z chęcia dowiem się co Ci pomogło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...