Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

nonda

HyperX problemy ze stabilnością po OC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mój zestaw to:

Ryzen 2 1200 @ 3,9 Ghz

MSI b350 Mate ( bios z 11/18 )

HyperX 3 x 4 GB 2667 MHz.

 

Gdy podkręcam ram do 2800 MHz komputer się podpala ale często podczas startu buzzer daje sygnały ostrzegawcze, ( potrafi się komputer zrestartować ze 3 raz zanim odpali ), czyli już widać że coś jest nie tak. Natomiast po odpaleniu memtestu z botowalnego USB, przeszedł mi ponad 1,5 cyklu i żaden błąd nie wyskoczył - choć ten memtest pokazuje mi ustawienia ramu z profilu XMP zamiast tego co ustawiłem ręcznie w UEFI. Stąd pytania.

 

1. Czy memtest testuje ram z profilu XMP pomimo że ręcznie zostały ustawione inne wartości ? Przy tych objawach błędy powinny chyba pokazać się od razu.

2. Już dwa razy podczas podczas odpalania komputera - i 2-3 szybkich restartów zanim załączy się windows, procesor przywrócił się do taktowań fabrycznych - pomimo że mnożnik w UEFI jest ustawiony jak przy OC ( tj. w UEFI mnożnik jest 39 x 100, ale taktowanie pokazuje 3100 - jak przy mnożniku 31 ) Czy przetaktowany ram może powodować zmniejszenie taktowań procesora ?

 

Sam procesor ( przed próbami podkręcania ramu ) wytrzymał godzinny test na OCCT i dwie próby cinebanch na 3,9 Ghz - poległ na 4Ghz w teście OCCT.

 

 

Macie jakieś sugestie jak dobrać się do tego ramu, aby go trochę podkręcić ? trochę słabo, że nie pójdzie na 2800, liczyłem na 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Po pierwsze

HyperX 3 x 4 GB 2667 MHz.

Jeśli masz 3 kości pamięci to możemy zakończyć na tym temat, albo Dual Channel albo Quad.

Szansa że podkręcisz kości przy tym układzie jest praktycznie zerowa, pamięci nie pracują w trybie DualChannel,tracisz przez to ok. 15-20% wydajności.

 

2)Jeśli przestawiasz opcję pamięci komputer resetuje się te 3 razy: na AM4 już tak jest.

 

3)3.9 GHz to i tak bardzo dużo jak na Ryzena 3 1200

 

4)

Macie jakieś sugestie jak dobrać się do tego ramu, aby go trochę podkręcić ? trochę słabo, że nie pójdzie na 2800, liczyłem na 3000.

Dobre, jakby każda sztuka szła 3000 MHz i wyżej to sklepy nie sprzedawałyby wyżej taktowanych pamięci. Jeśli chciałeś szybsze pamięci to takie trzeba było kupić, praktycznie z podkręcaniem każdego podzespołu jest loteria, jedna sztuka podkręci się dobrze, druga prawie wcale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Po pierwsze

 

Jeśli masz 3 kości pamięci to możemy zakończyć na tym temat, albo Dual Channel albo Quad.

Szansa że podkręcisz kości przy tym układzie jest praktycznie zerowa, pamięci nie pracują w trybie DualChannel,tracisz przez to ok. 15-20% wydajności.

 

2)Jeśli przestawiasz opcję pamięci komputer resetuje się te 3 razy: na AM4 już tak jest.

 

3)3.9 GHz to i tak bardzo dużo jak na Ryzena 3 1200

 

4)

Dobre, jakby każda sztuka szła 3000 MHz i wyżej to sklepy nie sprzedawałyby wyżej taktowanych pamięci. Jeśli chciałeś szybsze pamięci to takie trzeba było kupić, praktycznie z podkręcaniem każdego podzespołu jest loteria, jedna sztuka podkręci się dobrze, druga prawie wcale.

1 Tak, jak wyżej, zdecyduj się albo na 2 kości po 4gb lub w po 8gb, jeśli zależy Ci na przyzwoitym taktowaniu na Ryzenie.

2. Komputer resetuje się 3 razy, bo przechodzi trening ustawień pamięci, jak nie przejdzie (95%) czasu, przywróci ustawienia domyślne. Przy zwykłym OC, przy którym zależy nam na stabilności działania, ustawiłbym opcję memory retry count na 1 (potrzebne ustawienie w zakładce na advanced)

3. Do sprawdzania OC RAMu nie używaj memtesta bo się nie nadaje, do szybkich testów używaj stres testu w AIDA64 lub HCLmemtest, tak na 600% przejścia. Memtest sprawdza, czy RAM działa poprawnie, a nie profil XMP/ ręczne ustawienia pamięci, przy czym znajduje on raczej zastosowanie w sprawdzaniu tego, czy RAM nie jest uszkodzony + ktoś pisał chyba, żeby go nie stosować na pamięciach DDR4.

4. Nie podkręcaj jednocześnie RAMu i procesora bo nie będziesz wiedział co powoduje niestabilność, niektóre wersje BIOSu MSI pozwalają na działanie mechanizmów oszczędzania energii, taktowanie procka sprawdzaj pod obciążeniem. A do sprawdzania stabilności OC procesora godzinnego testu w prime95. W ogóle ustawiałeś napięcie ręcznie, czy zostawiłeś na auto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za szybkie odpowiedzi.

 

Pierw kupiłem zestaw 2 x 4GB ale drażniło mnie że po starcie już połowa jest w użyciu, dlatego dokupiłem jeszcze kostkę i wtedy zacząłem kręcić.

 

Z OC procka jestem zadowolony - 3,9 to był mój cel napięcie 1,4. Z RAMu jestem rozczarowany ( ale to pewnie moja wina bo nie w dualu są ).

 

Strasznie mnie zastanawiało, jak to jest że na starcie taka niestabilność a mamtest86 przed dłuższy czas testowania nie wykrywał błędów.( raz się odpala normalnie, innym razem się kilka razy restartuje aż taktowania - nie ramu , a procka opadają - problem znikał gdy zmniejszałem taktowania ramu).

 

W HCLmemtest odpalić 12 okienek i ustawić po 1024 - tak jak to widziałem w jednym poradniku na youtube, czy zrobić to inaczej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HCL odpalasz tyle razy, ile masz wątków procesora, tak aby wykorzystać maksymalnie RAM. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...