Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ZiC

Niezawodne szybkie SSD SATA do RAID?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

 

Prośba o pomoc jak w temacie - jakie moglibyście polecić niezawodne i szybkie dyski SSD na SATA do wykorzystania w RAID 1 i RAID 0? Preferowane mniejsze pojemności.

 

To będą dwie oddzielne stacje robocze: macierz RAID1(mirroring) planuję utworzyć w oparciu o płytę główną z chipsetem Intel Q45/Q43 i 82801JD ICH10D, a RAID0(striping) ma powstać na nieco nowszej platformie Q87.

Ewentualnie RAID1 na Q87, jeśli nadal nie uda mi się odnaleźć jak włączyć RAID w tym pierwszym...

 

Ogólnie co myślicie o Raid0 w tym przypadku? Gra warta świeczki? Wzrost wydajności będzie odczuwalny? Czy może po prostu pojedynczy napęd SSD?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym wyjsciem bedzie jeden wiekszy nosnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym wyjsciem bedzie jeden wiekszy nosnik.

 

W obu przypadkach nie chodzi o pojemność - RAID1 dla zwiększenia bezpieczeństwa danych, RAID0 dla lepszej szybkości pracy systemu i programów.

I w obu przypadkach na dyskach będą raczej nieduże ilości danych rzędu kilkunastu do max 50 GB już łącznie z systemem operacyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAID0 dla lepszej szybkości pracy systemu i programów.

 

Lepszym wyjsciem bedzie jeden wiekszy nosnik.

 

;)

 

 

A w zasadzie mam chwile to rozwine - wydajnosc SSD wzrasta wraz z pojemnoscia (no nie zawsze, ale w takich dostepnych konsumenckich owszem) stad lepiej jeden wiekszy. Glowna zaleta SSD jest czas dostepu i szybkosc operacji na malych plikach - tu RAID 1 bardziej zaszkodzi niz pomoze, zwlaszcza taki jaki mozesz zrobic na tych platformach. Chyba ze zalezy Ci na transferze liniowym, ale skoro "szybkosc systemu i programow" to zakladam, ze nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wobec tego jaki model polecasz z tych niezawodnych i szybkich? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pod system i programy (czyli 99% czasu beda odczytywac dane) to kup MX500 i masz temat z glowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepszym wyjsciem bedzie jeden wiekszy nosnik.

+1

 

O RAID0 zapomnij. Jest to po prostu głupi pomysł. Wiem, bo też kiedyś na niego wpadłem i go wypróbowałem. Strata pieniędzy.

 

SSD RAID1 ma sens taki, jak i w HDD. Można oczywiście brać dla bezpieczeństwa. Co do konkretnych modeli, polecam goodramy irdm pro. Tanie i dobre, solidna wydajność. Ogólnie do wyboru, do koloru. Na labie jest masa testów porównawczych.

 

EDIT: MX500 też jak najbardziej dobra opcja. Mam wersję 500GB, a teraz widzę, że ceny naprawdę w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD RAID1 ma sens taki, jak i w HDD. Można oczywiście brać dla bezpieczeństwa. Co do konkretnych modeli, polecam goodramy irdm pro. Tanie i dobre, solidna wydajność. Ogólnie do wyboru, do koloru. Na labie jest masa testów porównawczych.

 

EDIT: MX500 też jak najbardziej dobra opcja. Mam wersję 500GB, a teraz widzę, że ceny naprawdę w porządku.

 

Nope nope nope! IRDM PRO z jakiegos powodu nie chce dzialac z plytami z SATA II na chipsetach Intela. Nie wiem czy na wszystkich, ale probowalem na trzech i instalator windowsa sie zawiesza. Podejrzewam ze na Q45 bedzie podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obie propozycje :)

 

Wychodzi na to, że 82801JD ICH10D nie posiada kontrolera RAID, stąd od razu dodatkowe pytanie o niski (obudowa Small Form Factor) kontroler RAID na PCIe lub zwykłe PCI - jakieś typy? Temat przeze mnie nie zgłębiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle PCI odpada bo obetnie Ci transfery do poziomu 100MB/s. Gdzie tu sens i logika? ;-) Kontroler na PCIE to z kolei koszty i komplikacje. Ja bym sobie naprawde odpuscil RAID.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykle PCI odpada bo obetnie Ci transfery do poziomu 100MB/s. Gdzie tu sens i logika? ;-) Kontroler na PCIE to z kolei koszty i komplikacje. Ja bym sobie naprawde odpuscil RAID.

 

Z RAID0 zgodnie z Waszymi opiniami rezygnuję, lecz RAID1 potrzebuję, czyli nie pozostaje mi nic innego jak zrobić go na Q87 :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...