Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rashko

Laptop do AutoCAD, Allplan, Tekla

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Poszukuję laptopa wielozadaniowego, do:

-> sporadycznej pracy na programach projektowych typu Autocad, Microstation, Allplan, Tekla,

-> codziennego użytku,

-> pogrania od czasu do czasu, ale to nie priorytet, bo do grania mam PS4.

 

Przejrzałem sporo laptopów i w oczy rzuca mi się 5 modeli (wszystkie z i5-8300H, GTX 1050 4GB, 16GB RAMu, 240GB SSD, 1TB HDD, matowa matryca 15,6" IPS, podświetlana klawiatura i numeryczna):

Dell Inspiron G3 - https://www.x-kom.pl/p/460495-notebook-laptop-156-dell-inspiron-g3-i5-8300h-16gb-240-plus-1000-win10-gtx1050.html (4200zł)

HP Pavilion Gaming - https://www.x-kom.pl/p/471012-notebook-laptop-156-hp-pavilion-gaming-i5-8300h-16g-240-plus-1tb-win10-gtx1050.html (4100zł)

Asus TUF Gaming - https://www.x-kom.pl/p/469664-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx504gd-i5-8300h-16gb-240ssd-plus-1tb-win10x.html (4200zł)

Acer Aspire 7 - https://www.x-kom.pl/p/434859-notebook-laptop-156-acer-aspire-7-i5-8300h-16g-240-plus-1000-win10-gtx1050-fhd.html (4150zł)

Acer Nitro 5 - https://www.x-kom.pl/p/438874-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i5-8300h-16gb-256-win10-gtx1050.html (3900zł ale bez HDD - koszt ok.200zł)

Chcąc wymienić podzespoły na i7-8750H oraz GTX 1050Ti, cena każdego z modeli rośnie do ok. 5000 zł. Najkorzystniej wypada tu Acer Nitro 5, bo z i7-8750H oraz GTX 1060 kosztuje "zaledwie" 5100 zł.

Mam monitor 24", więc 17" mija się z celem. Chcąc z lapka z i5 oraz gtx 1050, budżet określam maks. do 4500 zł. Jeśli dużą różnicę zrobi konfiguracja i7 z gtx 1050Ti albo i7 z gtx 1060, to jestem skłonny wydać te 5000 zł. Nie będę na tym pracował po 8 godzin dziennie, tylko wykonywał sporadycznie projekty.

 

Pytania są w zasadzie dwa:

Czy wystarczy i5 z gtx 1050 do takich zadań na najbliższe kilka lat?

Co jest w gruncie rzeczy ważniejsze procesor czy grafika, czyja moc obliczeniowa będzie bardziej eksploatowana? Bo co do RAMu, to w każdym z tych lapków jest możliwość rozszerzenia do 32GB, CPU i GPU niestety jest na amen na płycie głównej.

 

Pozdrawiam i życzę udanej nocy :)

 

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś poczytać o tych programach zanim kupisz sprzęt, zawsze jest napisane z jakich "zasobów" w laptopie korzystają najbardziej. Tutaj akurat sprawa jest prosta. Procesor- im szybszy tym lepszy, i7 to moim zdaniem must have. RAM 16gb wystarczy. GPU - one korzystają z OpenGL i nie jest to najistotniejsza rzecz, ale imho można już pójść w 1060.

Poniżej 5k dostaniesz takiego nitro na promocji, już z systemem: https://www.x-kom.pl/p/438893-notebook-laptop-156-acer-nitro-5-i7-8750h-16gb-256-win10-gtx1060.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie Acera miałem na myśli. Tylko tak, do tych lapków dopłata do samej i7 to 200 zł. Jak chcę do tego gtxa 1060 to rośnie różnica do 1000zł. Warto Twoim zdaniem? Nie będą to skomplikowane modele przestrzenne, więc pewnie nie będzie wielkiego renderowania, ale chciałbym żeby ten lapek posłużył kilka lat w miarę sprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/16GB/240+1TB/Win10 GTX1050 - 4399zł

Matryca IPS FullHD z cienkim obramowaniem, dobre wykonanie, szybki dysk SSD M.2 na PCIe, godna pochwały klawiatura z białym podświetleniem.

 

MSI GF63 i5-8300H/16GB/240+1TB/Win10 GTX1050 - 4299zł

Dobra matryca IPS FullHD, kompaktowe gabaryty, mała masa wynosząca 1,86kg z baterią. Procesor i5 + karta 1050 powinny wystarczyć do Twoich zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo fajne, pomyślę też nad tym, bo nie jest o wiele droższe. Chociaż facet w xkomie odradzał. W sumie to nie wiem czemu :)

Co do MSI to rozważałem już wcześniej, ale odpada, ja wolę jak komputer ma klawiaturę numeryczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pabloesc, mam pytanie do ssdeka. Bo wszystkie kompy mają ssdeka na M2, a Asus i Lenovo od Ciebie mają ssdeka M2 PCI Express, jak sprawdziłem taki dysk na xkomie ma ok. 3 razy większą prędkość przesyłu od zwykłych. Widać to i czuć? Bo rozumiem że takiego ssdeka M2 PCI Express nie wsadzę do lapka co ma tylko M2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zwykłym użytkowaniu tego nie odczujesz lecz przy pracy w bardziej skomplikowanych programach już tak.

 

Lenovo Legion Y530-15 i5-8300H/16GB/1TB/Win10X GTX1050 4199 zł

Matryca FULL HD matowa IPS, procesor 8 generacji 4 rdzeniowy, ciekawy design stonowany i elegancki, wygodna podświetlana klawiatura, dobra kultura pracy stabilna praca procesora i procesora graficznego pod obciążeniem, umiarkowane temperatury i hałas. Do tego oddzielnie dysk SSD PCIe ADATA 240GB M.2 PCIe XPG SX8200 wydajniejszy od dysków SATA. Często odradzane są modele Lenovo z racji wcześniejszych problemów z serwisem. Aktualnie sytuacja wygląda lepiej, tym bardziej ten model jest objęty gwarancją premium https://lenovopremiumcare.pl/

 

Ewentualnie bardziej mobilny model

ASUS VivoBook Pro 15 N580GD i5-8300/16GB/256SSD+1TB/W10 4 299 zł

Matryca FULL HD matowa, procesor 8 generacji 4 rdzeniowy, aluminiowa obudowa, niska waga poniżej 2 kg, dwa dyski wewnątrz laptopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Vivobook jest fajny, elegancki, tylko pytanie, co to jest ta matryca EWV? Jak się to ma do IPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asus montuje w tym laptopie 4 różne modele matryc. W sumie to loteria. Może być to IPS, może być to TFT z szerokimi kątami, czyli EWV. Może warto spróbować zadzwonić do Asus Polska i zapytać się, czy mogą potwierdzić jaki model jest przeznaczony na rynek Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając te wszystkie laptopy, widziałem je w rzeczywistości w sklepach, więc mam porównanie. Jedynie nie widziałem Della Inspiron G3 w żadnym stacjonarnym sklepie. Z angielskich recenzji na youtubie prezentuje się nieźle, recenzenci też są w miarę zadowoleni, ale niestety wszystkich detali z filmów nie jestem w stanie zrozumieć. Może ktoś powiedzieć coś więcej na temat tego Della?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czekoladka

Lenovo Y530-15 z Twojej propozycji kosztuje 4199zł a nie tak jak napisałeś przez pomyłkę 3899zł. Myślę, że warto dopłacić te 200zł i wybrać wersję z dyskiem SSD i zainstalowanym na nim systemem operacyjnym Windows 10.

 

@Rashko

SSD M.2 na PCIe jest szybszy od SSD na Sata3, ale nie jest to tak odczuwalne jak w przypadku różnicy pomiędzy dyskiem SSD i HDD. Della G3 polecałem w temacie ,,Laptop do 7000zł gry".

http://forum.pclab.pl/topic/1271713-Laptop-do-7000-zł-gry/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc

W internecie już kilkukrotnie natykałem się na opinie że matryca w tym Dellu jest takiej sobie jakości, a wręcz niektórzy mówili że słaba. Kolejnym mankamentem jest to wg ludzi którzy go użytkują wiatraki pracują jak suszarka. I spotkałem się z 1 opinią że po podłączeniu słuchawek głośniki dalej grały równocześnie ze słuchawkami. Wiesz coś może o tych mankamentach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to prawda. Dell G3 w wersji 15,6" to suszarka i niezbyt udana konstrukcja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mając do wyboru Della Inspiron G3, DreamMachines 1050, Asus Tuf Gaming FX504GD oraz Acer Aspire 7, każde o tych samych parametrach, to które laptopy pod kątem wykonania, jakości matrycy, głośności pracy i jakości głośników (aby przyzwoicie grały do filmów - na imprezy podłączy się głośniki) można uznać za przyzwoite? Nie patrząc na wygląd oczywiście, bo to kwestia subiektywna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rashko

Zwróć uwagę czy natknąłeś się na opinię wersji 17sto calowej którą poleciłem, czy mniejszej 15sto calowej. Matryca Dell-a G3 17 3779 ma pokrycie kolorów sRGB (90%) AdobeRGB (58%) a w wersji 15sto calowej 37 i 58%. Głośniki polecam podpiąć zewnętrze. Dobre audio mają laptopy wyposażone w głośniki Harman Kardon i JBL, ale najlepiej jest podłączyć głośniki, bo wtedy niezależnie jakie laptop posiada głośniki otrzymujesz jakość audio zależną od tego jakiej klasy głośniki podłączysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc

Czytam testy na pclab pod tym kątem i delikatnie lepiej wypada Asus, choć to test modelu 503 a nie 504, ale podejrzewam że konstrukcja może być podobna, pokrycie palet barw sRGB oraz Adobe RGB wynosi, odpowiednio, 61,10% i 42,70%, a kontrast statyczny – 1387:1 wobec pokrycia palety barw sRGb i Adobe RGB wynoszące po 53,80% oraz 37,80% i kontrast o wartości 791:1 w Dellu i Dream Machines bardzo podobnie. Ale mi nic nie mówią te wartości, robi to różnicę? Nie mam możliwości zobaczenia obu laptopów w sklepie i porównania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś grafikiem to tak, natomiast pod gry matryca nie ma aż takiego znaczenia i może być TN. Dobry Asus 15cali to GL504GM na matrycy IPS FullHD 144Hz 3ms, która z uwagi na odświeżanie 144Hz, oraz krótki czas reakcji wynoszący 3 milisekundy jest idealna pod szybkie gry, aczkolwiek do pracy 144Hz nie jest potrzebne. Sam laptop też jest dobrze wykonany. Cena jak wiadomo nie jest najniższa, ale wykonanie wzorowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ten Asus Rog? Cena dla mnie zaporowa. Nie, grafikiem nie jestem, moje programy projektowe nie wymagają nie wiadomo jakiej grafiki. Chodzi mi o zwykłe użytkowanie czy to odwzrowanie kolorów jest w jakimś stopniu widoczne i wkurza na przykład. Ale raczej nie jestem wymagający, do porównania mam teraz służbowego HP Elitebooka 840 i ma całkiem sympatyczny ekran jak dla mnie. Gram na kompie tylko okazjonalnie, a już zwłaszcza nie w fpsy, bo do grania mam głównie PS4. Teraz mi chodzi tylko o jakość wykonania. Dream Machines odrzuciłem bo ma sporo negatywnych komentarzy że się szybko psuje, na placu boju moim zdaniem zostają Dell Inspiron G3, Acer Aspire 7 i Asus FX504GD. Jeśli jakość wykonania, dźwięku, kultury pracy i trwałości jest podobna, to pewnie wybiorę Della bo najbardziej odpowiada mi jego stonowany wygląd. Co sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co jest w gruncie rzeczy ważniejsze procesor czy grafika, czyja moc obliczeniowa będzie bardziej eksploatowana?

 

Do CAD'owskich zastosowań to: procesor>ram>dysk>grafika. Z doświadczenia Ci powiem, że GPU ma marginalne znaczenie. Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Vivobook jest fajny, elegancki, tylko pytanie, co to jest ta matryca EWV? Jak się to ma do IPS?

 

Asus montuje w tym laptopie 4 różne modele matryc. W sumie to loteria. Może być to IPS, może być to TFT z szerokimi kątami, czyli EWV. Może warto spróbować zadzwonić do Asus Polska i zapytać się, czy mogą potwierdzić jaki model jest przeznaczony na rynek Polski.

 

Słyszałem o 3 i wszystkie mają matrycę IPS lecz o różnych parametrach.

EWV to tylko powłoka na matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj oglądałem wszystkie modele i najlepsze wrażenie wywarł na mnie Dell Inspiron G3, który zamówiłem w xkomie. Dziękuję wszystkim którzy się udzielali w temacie i pomogli mi w wyborze.

Temat do zamknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to przeciętny wybór, lecz życzę Ci abyś był zadowolony. Daj znać po użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z góry przepraszam, że dopiero teraz odpisuję.

Jestem ciekaw w jakiej wersji tego Della wybrałeś i w jakim rozmiarze. Dell G3 idealnie nadaje się do miejsca pracy, bo ma wygląd klasycznego biurowego laptopa. Wiem, że trochę musztarda po obiedzie, ale wracając asusów w lepszej cenie od GL504GM jest jeszcze FX505 i większy FX705. Dobry jest też Lenovo Legion Y530, który poleciłem na początku. Ma cienkie obramowanie ekranu i wygodną klawiaturę, ale pokrycie barw Dell-a G3 w wersji 17-sto calowej wypada lepiej. MSI GF63 nie ma klawiatury numerycznej, ale poleciłem go ze względu na kompaktowe gabaryty i aluminiową obudowę, która nie wygina się podczas przenoszenia. Pokrycie barw nie ma dla mnie aż takiego znaczenia. Bardziej zwracam uwagę na rodzaj matrycy. Do pracy i przeglądania internetu polecam laptopy na matrycach IPS, ponieważ mają lepsze kąty widzenia od TN. Wygodne są też dotykówki, ale niestety wszystkie dotykowe matryce są błyszczące a nie każdemu to odpowiada. EliteBooki 840 są różne i mają matryce w różnych rozdzielczościach zaczynając od HP 840 G1 w rozdziałce HD 1600x900p, oraz FullHD 1920x1080p i kończąc na HP EliteBook 840 G3 14 WQHD 2560x1440p. Jak miałeś G1 z matrycą HD, to każdy laptop z tematu będzie miał lepszą matrycę i nie chodzi mi o kolory, tylko o rozdzielczość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pabloesc

Nie jest jeszcze musztarda po obiedzie, bo na razie zamówiłem do xkomu, mam go dostać w sobotę, a jeszcze nie płaciłem więc mógłbym zrezygnować. :P

Z racji tego że miałem do wyboru komputery o takiej samej konfiguracji czyli Della i Asusa, bardziej podoba mi się Dell z uwagi na swój stonowany wygląd. Jestem można powiedzieć zwolennikiem przeciętności. Nie potrzebuję błyszczącego aluminiowego ultrabooka, a jednocześnie nie przemawia do mnie gamingowy laptop z czerwoną klawiaturą, ten stonowany niebieski urzekł mnie w pierwszej chwili jak go zobaczyłem.

A co do specyfikacji to będzie to procesor i5-8300h, grafika gtx 1050, 16GB ramu, dysk SSD 480GB i HDD 1TB oraz matryca LED IPS 15,6", większy mi niepotrzebny, bo chcę go też trzymać na kolanach a do zadań wymagających większego ekranu mam dodatkowy monitor 24". Lenovo Y530 było ciut droższe w tej specyfikacji (300zł), ale nie to zaważyło. Nie przemówił do mnie jego kształt, przypominający mi stare ThinkPady. Elitebooka mam FullHD ale nie wiem czy to IPS czy TN, kąty lewo-prawo ma dobre, ale góra-dół takie sobie. Nie jestem grafikiem i nie ma to dla mnie ogromnego znaczenia, nawet nie znam się na tym za bardzo. Był jeszcze Acer Aspire 7 i Acer Nitro 5, ale jakoś nie przypadły mi do gustu, poza tym strasznie się palcują i trzeba by je non stop wycierać, w tej samej specyfikacji były w tej samej cenie, więc odrzucenie ich stało się oczywiste. Nie podoba mi się również też to że od początku acer montuje tam masę niepotrzebnych aplikacji. Powiecie, głupota bo samemu można to odinstalować, ale w przypadku takich samych cen i takich samych specyfikacji to właśnie te głupoty sprawiają różnicę.

Na koniec jeszcze wspomnę, że w różnych testach które czytałem/oglądałem, Dell wypada dobrze pod kątem hałasu który sprawia pod obciążeniem w porównaniu do pozostałych propozycji. I owszem, gdy leżał na półce obok Asusa Rog czy Acera Predatora, to matryca tam miażdży oczodoły, a w Dellu jest po prostu przeciętna, ale to nie ta półka cenowa. A jak będę chciał żeby mi wywalało gały w trakcie oglądania filmów na przykład, to mam monitor.

Tyle tytułem podsumowania.

 

EDIT: @pabloesc o co chodzi z tym odwzrowowaniem kolorów? Bo w testach faktycznie Dell wypadał trochę gorzej od Asusa FX504 z którym go porównywałem, ale jak oglądałem w xkomie na nim filmy testowe na youtubie z tymi papugami, truskawkami i kolorowymi kwiatkami, to kolory prezentowały się bardzo ładnie, tylko jasność maksymalna była taka sobie, ale na dworze nie będę z niego korzystał, a na światło domowe jasność jest akurat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz klasyki i nie zależy Ci na cienkim obramowaniu ekranu jak w Y530, czy GF63, to G3 w wersji z i5, oraz GTX-em 1050 był dobrym wyborem. Jak Dell G3 podoba ci się z wyglądu, to powinieneś być zadowolony. Jak możesz, to w wolnej chwili uruchom jakąś grę i daj znać jak oceniasz kulturę pracy - w sensie czy pod obciążeniem jest głośny, czy cichy. Napisz też jak zachowuje się w spoczynku tzn.. pulpit, przeglądanie internetu.

 

Pytanie też w jakie gry masz zamiar grać. G3 w wersji 15sto calowej z 8GB RAM, CPU i5-8300H i GPU 1050 będzie idealny pod przeglądanie neta i do pracy, oraz pod mniej wymagające gry. Można też spróbować uruchomić bardziej wymagające i ew. lekko obniżyć detale. G3 ma prostokątne klawisze strzałkowe. Jak grasz klawiszami WASD i nie grasz prawą ręką klawiszami strzałkowymi, to OK, ale pod samochodówki z15sto calowych wolał bym Y530, lub Predatora, bo mają kwadratowe klawisze strzałkowe, no chyba, że tymi w Dellu gra ci się wygodnie. MSI GF63 ma cienkie obramowanie ekranu a co za tym idzie są po złożeniu jest ciut mniejszy od klasyków z grubszym obramowaniem, ale nie spełnia Twoich wymagań, bo nie ma klawiatury numerycznej więc odpada. Y530 ma cienkie obramowanie, ale matryca składa się tak, że jej początek jest tam gdzie już dolna część ma kawałek.

 

Myślę, że w odczuciu użytkownika pokrycie barw jest to coś podobnego do tego co miałem kiedyś z dwoma monitorami na matrycach TN. Jeden miał bardzo dobre kolory a inny też TN miał przeciętne, bo zapewne kiepskie pokrycie nie pozwalało mu wyświetlić tych lepszych. Matryce IPS mają z reguły dobre kolory i kąty widzenia, więc przy Dellu 15sto calowym nie powinieneś narzekać. G3 w wersji 17sto calowej ma bardzo dobrą matrycę na poziomie zbliżonym Acera Predatora w wersji 17sto calowej, ale jak nie chcesz dużego laptopa, to owszem 15stka będzie dobrym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...