Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

doklor

IPS vs AMVA

Rekomendowane odpowiedzi

przez co w grach czy filmach kolory są przestawione prawidłowo, a nie przejaskrawione jak w 125% sRGB itd.

Jeśli w takim MPC-HC czy PotPlayer włączysz profilowanie kolorów, to nie będzie przesycenia na szeroko-gamutowym ekranie przy filmach sRGB. Natomiast w grach, to powinni wreszcie ogarnąć (bo da się to zrobić z poziomu sterowników), bo chyba nadal jest przesycenie.

 

FHD wystarcza do 24"

Da się przywyknąć do takiego obrazu, ale nie znaczy to, że to PPI jest dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się przywyknąć do takiego obrazu, ale nie znaczy to, że to PPI jest dobre.

Wolę niższe PPI niż paskudne skalowanie Windowsa z rozmazanym tekstem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisol podaj mi przykład gdzie ostatnio widziałeś to paskudne skalowanie, bo ja używam go od roku i widziałem może co najwyżej w 3-4 aplikacjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co do wpisów powyżej.

 

Teoretycznie monitor może mieć 100-procentowe pokrycie sRGB, a wyświetlać tylko odcienie jednego koloru. Ten parametr zwykle przedstawia wyłącznie porównanie objętości brył. Innymi słowy, liczba odcieni wyświetlanych przez dany monitor wynosi taki a taki procent liczby odcieni zawartej w danej przestrzeni, co wcale nie musi oznaczać, że wyświetlane odcienie w ogóle pochodzą z danej przestrzeni. Osobna kwestia to precyzja wyświetlania tych odcieni i jej zmiany w czasie.

 

Niewielu na tym forum to rozumie, a niby forum komputerowe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się przywyknąć do takiego obrazu, ale nie znaczy to, że to PPI jest dobre.

 

Ja, odkąd z tradycyjnej komórki przesiadłem się na smartfon, tylko się odzwyczajałem. Nawet jeśli krawędzie znaków wydają się z normalnej odległości w miarę gładkie (niestety, niektóre kroje i zestawy krój/tło skalują się o wiele gorzej od typowych), to i tak tekst wygląda znacznie gorzej niż na ekranie smartfona i jest znacznie mniej czytelny, co od razu pokazuje bezpośrednie porównanie (przy tej samej odległości). Przede wszystkim zmienia się grubość linii tworzących znaki. Czasem w lewo, czasem w prawo – ogólnie bajzel i mydło. Zresztą o ile wiem, nawet Ultra HD przy 27-calowej przekątnej (zaledwie około 160 ppi) nie gwarantuje na przykład tej samej grubości linii na ekranie i wydruku.

 

Marzy mi się 32-calowiec 8K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krisol podaj mi przykład gdzie ostatnio widziałeś to paskudne skalowanie, bo ja używam go od roku i widziałem może co najwyżej w 3-4 aplikacjach.

Sterowniki AMD, XAMPP, uTorrent, JDownloader, CPU-Z.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z czernią na IPS/VA w przypadku , gdy w pokoju jest jakieś źródło światła ? Np lampka. Czy ma to jakiś wpływ na postrzeganie czerni generowanej na IPS/VA ? Obecnie siedzę na amva+ od Iiyamy, ale zastanawiam się nad zmianą na coś innego, i między innymi biorę pod uwagę IPS.

 

 

Jeśli jasność ściany za (!) monitorem będzie mniej więcej odpowiadać jasności ekranu (konfiguracja zalecana do codziennego użytkowania niezależnie od techniki, w której zbudowana jest matryca), czerń będzie znakomita, ale pewnie nie będziesz chciał oglądać w ten sposób filmów?

 

 

 

@Up na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie oglądania filmów szczególnie dynamicznych/akcji w 24fps. W każdym dzisiejszym TV jest upłynniacz i w tych lepszych TV na matrycy 120hz na prawdę robi to robotę :D

 

 

Niezależnie od powodów, dla których 24 kl./s stały się standardem, taka płynność sprawdza się w fikcji, a 48 kl./s i więcej powoduje wspomniany już efekt opery mydlanej. (Na marginesie: Tom Cruise ostatnio opublikował sławne wideo, w którym namawia do wyłączenia wszelkich upłynniaczy obrazu przed włączeniem najnowszej Mission Impossible). Oczywiście, ludzie są mniej lub bardziej czuli na to zjawisko i przyzwyczajenie może tu odgrywać pewną rolę, ale przyczyną dyskomfortu jest najpewniej dysonans pomiędzy świadomością fikcji a realizmem obrazu. Dlatego nadmierny realizm jest zwyczajnie niepożądany. Z tego samego powodu w kinematografii stosuje się filtry – nikt nie chce oglądać w kinie obrazu rodem z filmu dokumentalnego czy transmisji sportowej. Inna kwestia, że im więcej klatek, tym bardziej widać wszelką nienaturalność w grze aktorów i niedoskonałości charakteryzacji.

 

Raz byłem u kogoś w odwiedzinach i leciało jakieś zagraniczne 997, w każdym razie ewidentnie telewizyjna rekonstrukcja akcji. Nagle... Robert de Niro u szczytu kariery. O rety, on naprawdę grał w czymś takim? Pan domu przełącza kanał, jakaś tania telenowela. Patrzę, patrzę... kurde, to przecież Lewiatan Zwiagincewa (widziałem w kinie niewiele wcześniej). Naprawdę zajęło mi to dłuższą chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolę niższe PPI niż paskudne skalowanie Windowsa z rozmazanym tekstem.

Jak korzystasz z programów - bubli (lub przestarzałych programów), to może i jest jak piszesz. W POPRAWNIE napisanych, NIEANTYCZNYCH programach, skalowanie działa bez zarzutu.

 

Sterowniki AMD, XAMPP, uTorrent, JDownloader, CPU-Z.

Sterownikom AMD się nie przyglądałem specjalnie (w domu skaluję tylko do 110%, a na monitor 31" 4K, gdzie skalowanie jest 150% z taką kartą rzadko patrzę - będzie okazja to sprawdzę), ale klienta torrent to już możesz sobie zainstalować przyzwoicie napisanego (bo są takie, co się dobrze skalują), a nie jakiegoś bubla :)

 

Natomiast co do CPU-Z to czasem trzeba zrestartować komputer po zmianie ustawień skalowania, bo np. u mnie się ładnie przeskalował do 125% (bez rozmycia)

CPU-Z 100%:

6210b90dab25.png

 

CPU-Z 125%:

9cf166656ee0.png

 

Przy 150% jeszcze sprawdziłem tego CPU-Z i faktycznie jest rozmycie - program do poprawki :) Interesujące jest to, że przy 200% rozmycia już niema, tylko są dublowane piksele, więc praktycznie na takim 27" 4K 200% niedorobiony program będzie wyglądał tak samo źle, jak na 27" FHD 100%. Programiści szczególnie powinni mieć monitory z wielkim PPI, by nie robić takich bubli (to ich zmusi, do kontroli ich programu, jak wyświetla z dużym skalowaniem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z 125%, więc rzeczywiście pewnie zależy od stopnia skalowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hm. Stopnia skalowania nie wziąłem pod uwagę, bo na 31,5" 4K korzystam jedynie ze 150%. Możliwe, że niektóre aplikacje mają z tym problemy, ale ciężko mi cokolwiek potwierdzić. Tak czy inaczej w przyszłości całkowicie ten problem zażegnamy, po prostu na internecie są jeszcze niedobitki starych aplikacji które nie zostały do tego przystosowane, z różnych powodów. Nowe najczęściej skalują się poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BenQ EW3270ZL 32 który przyszedł w piątek.

 

20190218-191336.jpg

 

20190218-191457.jpg

 

Rozmawiam z serwisem BenQ w Anglii, zobaczymy co powiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co mają powiedzieć?

 

Na serwis,wymienimy na nowy

 

Przerabiałem takie skazy z AOC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy już w drodze. Co ciekawe Amazon z tego względu nie wymienia monitora w przypadku BenQ tak jak to robi z niektórymi markami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...