Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

doklor

IPS vs AMVA

Rekomendowane odpowiedzi

czerń , kolory

Który za 1000 zł ma lepsze? Kontrast 3000:1 + HDR(Rec. 2020 67.9%) + 10-bit matryca. Że niby jakieś IPSy z kontrastem 1000:1 i 6-bit + FRC mają lepszą jakość obrazu? Chyba masz gościu za wysokie wymagania. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Który za 1000 zł ma lepsze? Kontrast 3000:1 + HDR(Rec. 2020 67.9%) + 10-bit matryca. Że niby jakieś IPSy z kontrastem 1000:1 i 6-bit + FRC mają lepszą jakość obrazu? Chyba masz gościu za wysokie wymagania. :D

 

Krisol to nie o wymagania chodzi te jego parametry se w buty wsadź - to jest akurat szajs nie monitor i właśnie dobry przykład jak suche parametry o niczym nie świadczą.

Chyba z tego przerostu wszystkiego w tym samsungu go oddałem :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech przemówi obraz.

OEKPYVA.jpg

oNRsTNX.jpg

 

PS: Polecam ten serial(The Crown), scenografia, gra aktorska i ścieżka dźwiękowa 10/10. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież na 1 zdjęciu licząc od góry z lewej pierwsze 5-6 kwadratów zlewa się z otoczeniem nawet nie widać różnicy pomiędzy nimi. Wspaniale to pokazałeś :thumbup:

Lepiej się nie dało. I to ma być czerń gdzie tracisz 20-40% szczegółów w ciemnych scenach. Bravvo :E

 

Do seriali to se chłopie TV dobre kup. Chciałbym widzieć jak grasz w coś szybszego w ciemnej scenerii i połowa przeciwników ci się schowa w tej zlanej czerni jaką tu przedstawiłeś. Zginie ci połowa szczegółów w ciemnych pomieszczeniach, jakieś skrzynki, fugi pomiędzy cegłami, kamieniami, przeszkody itd. no ale będzie ciemnio jak w D........ie u murzyna a czerń wspaniała jak wungiel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zobaczeniu tych zdjęć mam podobne odczucia. Ładnie wygląda ta soczysta czerń na VA, ale już odcienie zdecydowanie lepiej odwzorowuje IPS. Myślę, że optymalnym wyborem pozostaje jednak monitor z matrycą IPS do gier i pracy + porządny TV. Natomiast jeśli ktoś nie ma telewizora i używa monitora także jako substytut TV to matryca VA wydaje się rozsądnym wyborem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda matryca oferuje co innego, gdyby jedna z nich miała kluczową przewagę producenci sami by wybrali lepszą i stosowali tylko najlepszą a jak widać dalej mamy dostępne 3 różne typy matryc. Dobrze to widać w high-endzie że prawie wszyscy producenci lecą w oledy pomijając samsunga z jego własną januszową technologią.

 

PS Kolejny bezsensowny temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AMVa lepsza czerń ale kolory to IPS

Konkretnie, to na IPS jest większa stabilność kolorów i gammy wzgl. kąta patrzenia.

 

Nie ma dużych różnic w kolorach między dobrą VA i dobrą IPS,

W stabilności kolorów, a szczególnie gammy wzgl. kąta potrafi być całkiem łatwo dostrzegalna.

 

co więcej jest pełno IPS dających gorsze kolory od VA.

... a xVA dajacych gorsze kolory od IPS może nawet więcej x-P (IPS ma fizycznie bardziej równą liniowość = producent musi mniej korygować to elektroniką, a skoro wielu producentów to olewa, to nietrudno domyślić się efektu)

 

Tak naprawdę nie o kolory tu chodzi, bo na obu technologiach są matryce 100% sRGB.

Tak naprawdę, to jak najbardziej o kolorki tu chodzi, a 100% sRGB to akurat dosyć wąski gamut.

 

Nie daj się nabrać na bajki o lepszych kątach widzenia, bo ludzie nie rozumieją tego zjawiska.

Zmieniające się wyświetlanie w cieniach pod kątem na xVA to nie są bajki, tylko fakty (wiem, bo mam xVA ... a z IPS mam do czynienia w pracy).

 

Na IPS kolory aż tak bardzo nie zmieniają się pod kątem, za to dramatycznie spada jasność matrycy.

Z pierwszą częścią zdania się zgodzę, ale z drugą już nie.

 

Z kolei VA pod kątem traci kontrast, jednocześnie lepiej trzyma jasność.

Poza spadkiem kontrastu na xVA zmienia się gamma i kolory ... jasność się tak nie zmienia, zarówno na IPS jak i xVA.

 

IPS moim zdaniem nie nadaje się do niczego poza profesjonalną obróbką graficzną. Kontrast beznadziejny (efekt płaskiego obrazu, całkowity brak imersji), zamiast czerni srebrząca szarość zapomnij o oglądaniu filmów, czy seriali z ciemnymi scenami. W pochmurne dni i wieczorem w nocy nie wysiedzisz przy IPS bez dodatkowego oświetlenia. Responsywność matrycy w 90% modeli na rynku wcale nie lepsza niż na dobrych VA.

... są IPS z kontrastem 1000:1, jak i takie z kontrastem 1300:1 czy 1500:1 (co wpływa bezpośrednio na czerń, choć oczywiście xVA 3000:1 czy 5000:1 lepiej tutaj wypada). ... o IPS z kontrastem 1mln:1 nie wspomnę (czerń jak w OLED) - choć to na razie unikat w postaci EIZO Prominence

 

 

Na koniec gwóźdź do trumny - IPS szybciej męczy wzrok.

Jako posiadacz xVA i osoba używająca w pracy IPS, mogę stwierdzić, że to bzdury.

 

Co kto lubi :) mam IPS z SRGB 129% (nie osiągalne dla VA)

Gamut 129% sRGB jest jak najbardziej osiągalny na xVA (możliwe, ze nawet mój model taki ma - kiedyś policzę korzystając z danych które wypluł mi kolorymetr). Gamut zależy od zastosowanego podświetlenia (jego widma) i filtrów barwnych w matrycy, więc można uzyskać szeroki gamut na praktycznie każdym typie matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwolennicy IPS skupiają się na kontraście przytaczając przykłądy 1300:1, a nawet 1500:1 tak jakby to był super konstrast i przepaść między 1000:1. Niestety nawet 1500:1 to wciąż o wiele za niski konstrast, aby uzyska dobrą imersję. Nawet IPS z najlepszym konstrastem wciąż dają płaski obraz pozbawiony głębi.

 

Po zobaczeniu tych zdjęć mam podobne odczucia. Ładnie wygląda ta soczysta czerń na VA, ale już odcienie zdecydowanie lepiej odwzorowuje IPS. Myślę, że optymalnym wyborem pozostaje jednak monitor z matrycą IPS do gier i pracy + porządny TV. Natomiast jeśli ktoś nie ma telewizora i używa monitora także jako substytut TV to matryca VA wydaje się rozsądnym wyborem.

Tzw. black crush można ocenić wyłącznie gołym okiem, a nie na fotografii zrobionej aparatem, a potem oglądanej na nie wiadomo jakim monitorze nie wiadomo jak skalibrowanym. Zdjęcie pokazuje jedną najważniejszą rzecz - na IPS nie ma czerni, a efekt ten dodatkowo jest potęgowany niskim kontrastem. Niestety to jest ograniczenie technologii IPS i nic tego nie przeskoczy. Matryce te nie nadają się do filmów i gier z przewagą nocnych ciemnych scen, czas wreszcie pogodzić się z tą brutalną rzeczywistością, zamiast snuć fantazje o rzekomej uniwersalności IPS.

 

Jeżeli monitor jest ustawiony na (przykładowo) 100cd/m2, to m2 jego bieli daje 100cd/m2 bez względu na technologię.

Oko się męczy przy dużych kontrastach. To akurat fakt. Znany był nim się urodziliśmy.

Sprawa jest związana z tym, jak nisko schodzi matryca/podświetlenie. To nie jest kompletnie inna sprawa.

Zgodzić się mogę co do tego, że opinia to nie fakt i tyczy się to również twojej opinii. Najbardziej męczy jasność, duży kontrast na niskim podświetleniu nie zmęczy, poza tym w przypadku VA mówimy o dużym kontraście względem IPS, ale tak naprawdę 3000:1 to żaden powalający kontrast. Jest na tyle dobry, że pozwala na przyzwoitą percepcję czerni i imersję z obrazem. Wysoki kontrast jest w OLED i microLED, na poprawnie skalibrowanym ekranie nie męczy.

 

Na jednakowo nisko podświetlonych matrycach, dajmy na to 40cd zmęczy szybciej IPS niż VA niezależnie od kalibracji, co wynika bezpośrednio z innego ułożenia pikseli, które w inny sposób przepuszczają światło i tyle w temacie czarowanie rzeczywistości nie zmieni praw fizyki.

 

Reasumując, opinie to nie fakty. A monitory IPS się zmieniły w ciągu ostatnich kilkunastu lat - mam wrażenie ze porównujesz jakieś VA do jakiegoś np. Della sprzed lat opartego na CCFL, który nie był w stanie zejść poniżej ~120cd/m2, a wiele monitorów przy takiej, dalej wysokiej wartości, miało kontrasty rzędu kilkaset:1.

Mamy rok 2019, nie 2007.

Ostatnio dałem na zwrot jednego takiego współczesnego IPS model z 2018 LG29WK600. Okropnie niski kontrast 1260:1, masakryczne srebrzenie, ze względu na brak czerni brak możliwości oglądania filmów niezależnie od ustawień. Przeglądanie internetu znacznie szybciej niż na VA męczyło wzrok przez dużo jasnych plansz, nawet na niskim podświetleniu. Dodam, że ten monitor jest w stanie zejść do 30cd, podczas gdy VA na 50cd mnie nie męczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet IPS z najlepszym konstrastem wciąż dają płaski obraz pozbawiony głębi.

... no to tutaj już pojechałeś (EIZO Prominence, mający kontrast "milion do jednego").

 

na IPS nie ma czerni, a efekt ten dodatkowo jest potęgowany niskim kontrastem.

... przecież czerń bezpośrednio wynika z ustawionej jasności na białym i kontrastu (piszesz o maśle maślanym)

 

Niestety to jest ograniczenie technologii IPS i nic tego nie przeskoczy.

https://news.panasonic.com/global/press/data/2016/11/en161128-4/en161128-4.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brak możliwości oglądania filmów niezależnie od ustawień

 

Yikes! Filmy się przestały odtwarzać? Bo tak bym rozumiał brak możliwości oglądania filmów, czyli wychodziłoby, że to tylko monitor do gier, pracy i internetu, a jak chcesz obejrzeć film to się czarny robi?

 

Przeglądanie internetu znacznie szybciej niż na VA męczyło wzrok przez dużo jasnych plansz, nawet na niskim podświetleniu

 

Jakieś 12h dziennie spędzam korzystając z monitorów IPS, nie mam najmniejszego problemu z pracą na nich, nie męczą mi wzroku. Może pora się przejść do okulisty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś 12h dziennie spędzam korzystając z monitorów IPS, nie mam najmniejszego problemu z pracą na nich, nie męczą mi wzroku. Może pora się przejść do okulisty?

... raczej zmienić ustawienia (temp. barwowa, jasnosć ... a może też skalowanie GUI)

 

Ostatnio dałem na zwrot jednego takiego współczesnego IPS model z 2018 LG29WK600. Okropnie niski kontrast 1260:1,

I pomyśleć, że dawniej (np. w 2007 roku) xVA miały gorszy kontrast :)

 

ps. aha, a co do kontrastu, to standard SDR ustala go jakoś na poziomie 1600:1 (kiedyś widziałem "papiery" od tego standardu), także pisanie, że wyświetlacz mający kontrast ~1300:1 już się nie nadaje do filmów, jest przegięciem (choć przyznaję oczywiście, że taki kontrast to nie jest rewelacja)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie filmów na PC to profanacja kinematografii, takie rzeczy się robiło w latach 90-tych, teraz za psie pieniądze możne mieć TV o powierzchni 4x takiej jak monitory biurkowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądanie filmów na PC to profanacja kinematografii, takie rzeczy się robiło w latach 90-tych, teraz za psie pieniądze możne mieć TV o powierzchni 4x takiej jak monitory biurkowe.

Liczy się postrzegana wielkość obrazu. Monitor 21,5" z odległości 75 cm da większy postrzegany obraz od TV 75" z 3 metrów :lol2:

 

ps. oglądanie filmów w latach '90 na PC akurat bardzo jeszcze raczkowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczy się postrzegana wielkość obrazu. Monitor 21,5" z odległości 75 cm da większy postrzegany obraz od TV 75" z 3 metrów :lol2:

W takim razie oglądaj filmy na smartfonie z odległości 5cm.

 

ps. oglądanie filmów w latach '90 na PC akurat bardzo jeszcze raczkowało

Co Ty tam wiesz, w nogach śpisz, drabiną się przykrywasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie oglądaj filmy na smartfonie z odległości 5cm.

Nie mam aż takiej krótkowzroczności jak Ty by tak robić :)

 

Co Ty tam wiesz, w nogach śpiesz, drabiną się przykrywasz.

No akurat swojego pierwszego PC kupiłem w 1997 roku i wiem jak wówczas wyglądała kwestia filmów na PC. ... a Ty? Jaki miałeś sprzęt w latach '90? Jaki monitor? Jakiej rozdzielczości filmy?

 

ps. i nie prowokuj, bo moderator Cię będzie musiał przywołać do porządku

 

Co za dekiel , idź się jeszcze poskarż mamusi.

Jak sobie życzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... raczej zmienić ustawienia (temp. barwowa, jasnosć ... a może też skalowanie GUI)

Monitor był dobrze skalibrowany, nie pomogło nawet dodatkowe zmniejsze luminancji kolorów co nie było wymagane, ale nawet to nie pomogło. Przeglądanie neta z duża zawartością białych plansz męczyło wzrok znacznie szybciej niż VA. To jest fakt, ale oczywiście wciskać możesz, że to kwestia złych ustawień, to już nie mój problem.

 

... no to tutaj już pojechałeś (EIZO Prominence, mający kontrast "milion do jednego").

Ewenement ciekawostka nawet na rynku profesjonalnym, która się nie upowszechni, zbyt drogie w produkcji i jeszcze droższe dla konsumenta. Matryce do jednostki EIZO są przygotowane inną technologią na specjalne zamówienie od Panasonica. Panel ten nie mieści się w przyjętym standardzie możliwości i ograniczeń dostępnych na rynku IPS.

 

Yikes! Filmy się przestały odtwarzać? Bo tak bym rozumiał brak możliwości oglądania filmów, czyli wychodziłoby, że to tylko monitor do gier, pracy i internetu, a jak chcesz obejrzeć film to się czarny robi?

Z filmów na IPS nie ma żadnej przyjemności, zwłaszcza w ciemnych scenach, czyli większość fabularnych i seriali. Na IPS dobrze wyglądają jedynie animowane bajki. Wszyscy to wiedzą i ty też bardzo dobrze o tym wiesz, tylko nie chcesz tego przyznać.

 

Jakieś 12h dziennie spędzam korzystając z monitorów IPS, nie mam najmniejszego problemu z pracą na nich, nie męczą mi wzroku. Może pora się przejść do okulisty?

Po co skoro na VA wzrok się męczy w znacznie mniejszym stopniu niż na IPS :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor był dobrze skalibrowany, nie pomogło nawet dodatkowe zmniejsze luminancji kolorów co nie było wymagane, ale nawet to nie pomogło. Przeglądanie neta z duża zawartością białych plansz męczyło wzrok znacznie szybciej niż VA. To jest fakt, ale oczywiście wciskać możesz, że to kwestia złych ustawień, to już nie mój problem

No widzisz, raczej Twój problem, bo Tobie IPS bardziej męczył wzrok, nie mi. Mam w domu xVA, w pracy IPS i nie zauważyłem by ten IPS jakoś bardziej męczył wzrok. Oba skalibrowałem do 6500K (w IPS LED trzeba było obniżyć temp. barwową, a w PVA CCFL podnieść). Jasność ustawiłem podobną. Nawet kontrast jest porównywalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież na 1 zdjęciu licząc od góry z lewej pierwsze 5-6 kwadratów zlewa się z otoczeniem nawet nie widać różnicy pomiędzy nimi. Wspaniale to pokazałeś :thumbup:

Lepiej się nie dało. I to ma być czerń gdzie tracisz 20-40% szczegółów w ciemnych scenach. Bravvo :E

 

Do seriali to se chłopie TV dobre kup. Chciałbym widzieć jak grasz w coś szybszego w ciemnej scenerii i połowa przeciwników ci się schowa w tej zlanej czerni jaką tu przedstawiłeś. Zginie ci połowa szczegółów w ciemnych pomieszczeniach, jakieś skrzynki, fugi pomiędzy cegłami, kamieniami, przeszkody itd. no ale będzie ciemnio jak w D........ie u murzyna a czerń wspaniała jak wungiel.

Jak mocno przybliżysz to widać, że 4-5-6 się różnią, 1-2-3 już gorzej ale sam obraz wygląda znacznie lepiej, jak zmniejszysz minimalnie kontrast to pewnie wszystkie będą widoczne.

Na moim telefonie z AMOLEDem też nie widzę pierwszych 4-5, czy to znaczy, że AMOLED nie nadaje się do filmów i gier? :D

Nie gram w sieciowe gry, a singlowych z szybką akcją nie ma aż tak dużo, ostatnią taką grą w którą grałem był Doom 2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sugerowałbym się tymi zdjęciami. Po pierwsze, czy na obu ekranach była gamma 2.2? (realna, a nie ustawiona w menu - można to sprawdzić wyświetlając obraz rzeźnikLCD i kontrolując czy przebieg jest szary, co oznacza pokrywanie się z gammą 2.2, czy moze podbarwiony, co oznacza odchylenie od gammy 2.2).

Po drugie, jak została ustawiona jasność? Na obu identyczna jasność na białym, czy może na szarym 50%? ... a może wręcz różna jasność? (ponownie mowa o realnej tej samej jasności, a nie np. tych samych procentach w menu)

 

link do rzeźnikLCD - Proszę wyświetlić ten obraz bez powiększenia w programie bez CMS, np. MS PAINT (w rozdzielczości natywnej monitora)

http://monitory.mastiff.pl/temp/rzeznik.png

 

ps. no i zakres gradacji też wypadałoby sprawdzić, czy ani jeden, ani drugi nie ucina (często użytkownicy podłączają monitor pod HDMI i nie ustawiają gradacji w sterownikach karty graficznej z domyślnej, która jest ucięta, na pełną ... choć jeśli jeden monitor nie wyświetla poprawnie całego zakresu, to nawet poprawne ustawienie tej opcji nie pozwoli na prawidłowe porównanie IPS vs xVA)

 

ps2. choć nie ma się co oszukiwać - przeciętny xVA ma większy kontrast (lepszą czerń) od przeciętnego IPS. Te różnice może nie będą dostrzegalne na ULED XD (xVA) vs dwuwarstwowe matryce Panasonica (IPS), bo one już mają kontrast na poziomie porównywalnym z OLED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor był dobrze skalibrowany, nie pomogło nawet dodatkowe zmniejsze luminancji kolorów co nie było wymagane, ale nawet to nie pomogło. Przeglądanie neta z duża zawartością białych plansz męczyło wzrok znacznie szybciej niż VA. To jest fakt, ale oczywiście wciskać możesz, że to kwestia złych ustawień, to już nie mój problem.

 

Po co nam to piszesz ? Męczyło Ci wzrok - przykro mi idź do okulisty - ktoś już to pisał tutaj ale nie wciskaj nam, że to prawda objawiona bo Ciebie męczy IPS itd.

Generalnie cały Twój słowopotok w tym temacie traktuję jako mniejsze lub większe bzdury a już na 100% jako Twoją subiektywną opinię i ocenę.

Warto zakończyć ten temat bo jesteś chłopie skrzywiony na punkcie VA itp. Seriale, filmy itd. Ja nie do tego mam monitor choć czasem coś obejrzę ale raczej YT jakieś bzdety itd.

Jesteś maniakiem filmów, seriali kup sobie porządny TV i będziesz się jarał prawdziwą czernią, prawdziwym HDR-em - nie tym pseudo oferowanym w monitorach.

 

Jak mocno przybliżysz to widać, że 4-5-6 się różnią, 1-2-3 już gorzej ale sam obraz wygląda znacznie lepiej, jak zmniejszysz minimalnie kontrast to pewnie wszystkie będą widoczne.

Na moim telefonie z AMOLEDem też nie widzę pierwszych 4-5, czy to znaczy, że AMOLED nie nadaje się do filmów i gier? :D

Nie gram w sieciowe gry, a singlowych z szybką akcją nie ma aż tak dużo, ostatnią taką grą w którą grałem był Doom 2016.

 

To skoro praktycznie oglądasz głównie filmy na monitorze i grasz w "szybkie gry" typu szachy :E bądź onanizujesz się przy widoczkach w Wiedźminie 3 polecam dobre TV za kilka tys. - serio do Twoich zastosowań będzie idealne.

 

Ja osobiście gdyby nie szybkie gry kupiłbym do kompa tego NECa.

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

Gdyby choćby dał się ustawić na 75hz już bym go miał - niestety nawet nie można 75hz na nim uzyskać.

Wiem bo dzwoniłem do Tom01 z mva.pl - właściciela tego sklepu i niestety uczciwie zakomunikował mi, że nic poza 60hz się da się wbić.

 

Tak pozostają gamingowe zabawki lepsze lub gorsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS ma wady i VA ma wady. Mając doświadczenie z obydwoma do zastosowań domowych zdecydowanie wybieram VA i taką polecam ludziom. Kosztem nieco większego smużenia oraz ograniczonych detali w cieniach (ale trzeba zauważyć, że są VA, które na to zjawisko nie cierpią np. benq EW2777HDR) wybieram większą głębię obrazu, która daje o wiele lepszą od IPS imersję z grami i filmami, jednym słowem przyjemność i komfort. OLED odpada ze względu na wypalanie, póki co w monitorach do zastosowań uniwersalnych domowych nie ma nic lepszego od VA, ważąc obiektywnie wszystkie za i przeciw, z pełną świadomością ograniczeń tej technologii, bo przecież nikt nie mówi, że VA to ideał. Zmienię zdanie dopiero po wejściu na rynek monitorów microLED.

 

No widzisz, raczej Twój problem, bo Tobie IPS bardziej męczył wzrok, nie mi. Mam w domu xVA, w pracy IPS i nie zauważyłem by ten IPS jakoś bardziej męczył wzrok. Oba skalibrowałem do 6500K (w IPS LED trzeba było obniżyć temp. barwową, a w PVA CCFL podnieść). Jasność ustawiłem podobną. Nawet kontrast jest porównywalny.

Powtarzam ignorowanie ograniczeń IPS nie jest moim problemem, podobnie jak podawanie z księżyca wziętych przykładów autorskiej technologii quasi-IPS Panasonica na specjalne zamówienie EIZO za 20tys pln. Ponadto zauważyłem, że jak ktoś stwierdzi coś sprzecznego z twoim poglądem to zaraz próbujesz mu wcisnąć, że to wina złych ustawień... Czas pogodzić się z tym, że na IPS nie ma czerni, a konstrast nawet 1500 jest zbyt malutki, aby uzyskać zadowalającą percepcję czerni przy małej ilości jasnych obiektów na ekranie. Zanim się znalazłeś w tym temacie na poprzednich stronach pisałem, że mam do pracy IPS, w domu VA i pomimo, że ten pierwszy jest 4x droższy daje poprawne kolory co jest mi potrzebne do pracy, filmy sto razy wolę oglądać na VA, tak samo gry szczególnie te akcją rozgrywającą się w nocy. Co więcej niedawno zachęcony opiniami dałem się nabrać na mit rzekomo lepszych paneli IPS ultrawide od LG, które ponoć miały mieć równomierne podświetlenie, lepszą kontrolę produkcji i fabryczną kalibrację. Nic z tego nie znalazło odbicia w rzeczywistości, a czerń jest tak samo beznadziejna co na IPS za 6 tysi, któy stoi u mnie w pracy. Monitor LG 29WK600 zwróciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto zauważyłem, że jak ktoś stwierdzi coś sprzecznego z twoim poglądem to zaraz mu wymyślasz, że złe ustawienia zrobił.

Ja natomiast zauważyłem, że nie czytasz dokładnie. Nie napisałem że "zrobił złe ustawienia" (choć uważam, że to wysoce prawdopodobne), tylko zadałem kilka pytań, czy aby na pewno zrobił dobre ustawienia. No chyba że nie widzisz problemu w porównywaniu ilości widocznych odcieni, kiedy jeden monitor ma gammę 1,8 a drugi 2,6 ... i np. jeszcze ucina pierwsze kilkanaście odcieni (paradoksalnie złe ustawienie w tej kwestii działa na twoją niekorzyść ... przepraszam ... na niekorzyść matryc xVA).

 

Ponadto nie zauważyłeś też, że napisałem:

nie ma się co oszukiwać - przeciętny xVA ma większy kontrast (lepszą czerń) od przeciętnego IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

Ale liczba monitorów z Panasonic IPS jest równa 1, już prędzej OLED wejdzie do mainstreamu. :D

 

@Todis

Nie dzięki, nie mam zamiaru sobie skręcać kartku grając na czymś większym niż 27", wolę coś w stylu Samsunga JG50. :D

Poza tym na komputerze nie tylko gram i oglądam filmy/seriale. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co nam to piszesz ? Męczyło Ci wzrok - przykro mi idź do okulisty - ktoś już to pisał tutaj ale nie wciskaj nam, że to prawda objawiona bo Ciebie męczy IPS itd.

Generalnie cały Twój słowopotok w tym temacie traktuję jako mniejsze lub większe bzdury a już na 100% jako Twoją subiektywną opinię i ocenę.

Warto zakończyć ten temat bo jesteś chłopie skrzywiony na punkcie VA itp. Seriale, filmy itd. Ja nie do tego mam monitor choć czasem coś obejrzę ale raczej YT jakieś bzdety itd.

Jesteś maniakiem filmów, seriali kup sobie porządny TV i będziesz się jarał prawdziwą czernią, prawdziwym HDR-em - nie tym pseudo oferowanym w monitorach.

 

To skoro praktycznie oglądasz głównie filmy na monitorze i grasz w "szybkie gry" typu szachy :E bądź onanizujesz się przy widoczkach w Wiedźminie 3 polecam dobre TV za kilka tys. - serio do Twoich zastosowań będzie idealne.

 

To, że uważasz IPS jako na równi nie męczący co VA to nie znaczy, że jest to prawda objawiona. Ze swojej strony napisałem już dlaczego jest to bzdura. Negujesz dla samego negowania nie podając żadnych argumentów merytorycznych, co czyni twoje poglądy bezwartościowymi. Nie jestem skrzywiony na VA, to ty jesteś skrzywiony na IPS. W domu wybieram VA pomimo jej wad, opisuję dlaczego i nie udaję, że jest cud malina, zaś do pracy używam IPS do konkretnych zawodowych zastosowań i nie zamierzam ściemniać, że to jest uniwersalny typ matrycy do wszystkiego. Skończ pierdzielić, że monitor nie jest do filmów nie chcesz nie oglądaj, ale nie narzucaj innym swojej praktyki. Monitory jak najbardziej służą również do filmów i raczej większość ludzi w ten sposób korzysta. Youtube to też video i tam też są ciemne sceny i wtedy brak czerni na IPS oraz srebrzenie dają się we znaki podobnie jak na każdej innej treści filmowej oraz statycznych obrazach z przewagą koloru czarnego. To samo dotyczy gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Nie ma zadnego dowodu na co piszesz odnosnoe meczenia oczu,wskaz chodziaz jeden artykul naukowy odnosnie tego.Nie znajdziesz.

Wszystko zalezy od jasnosci i kontrastu jak ustawiony a nie budowy pixela.

 

Ta sama hipoteza jak ze szczepionki powoduja autyzm u dzieci co jest nie poparte zadnymi dowodami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...