Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

doklor

IPS vs AMVA

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam kupić monitor. Przede wszystkim będzie to praca z tekstem, programowanie, internet, jakieś filmiki na yt, czasem w coś pogram casualowo. Wybór padł na 2 monitory od iiyamy:

 

1. Matryca IPS https://www.x-kom.pl/p/440205-monitor-led-24-269-iiyama-xub2493hs-czarny.html

2. Matryca AMVA https://www.x-kom.pl/p/380633-monitor-led-24-269-iiyama-xb2483hsu-czarny.html

 

Monitor będzie stał na biurku, filmów pełnometrażowych nie będę na nim raczej oglądał, bo mam telewizor. Oba mają praktycznie taką samą specyfikacje, tylko różnią się matrycą, a nie orientuje się zbytnio w tym, która będzie lepsza. Proszę o rady. Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dużych różnic w kolorach między dobrą VA i dobrą IPS, co więcej jest pełno IPS dających gorsze kolory od VA. Tak naprawdę nie o kolory tu chodzi, bo na obu technologiach są matryce 100% sRGB. Róznica jest w kalibracji IPS jest pod tym względem lepsza i stabilniejsza, znacznie łatwiej ustawić na nich poprawny obraz i w zasadzie tyle zalet IPS...

 

Nie daj się nabrać na bajki o lepszych kątach widzenia, bo ludzie nie rozumieją tego zjawiska. Na IPS kolory aż tak bardzo nie zmieniają się pod kątem, za to dramatycznie spada jasność matrycy. Z kolei VA pod kątem traci kontrast, jednocześnie lepiej trzyma jasność.

 

IPS moim zdaniem nie nadaje się do niczego poza profesjonalną obróbką graficzną. Kontrast beznadziejny (efekt płaskiego obrazu, całkowity brak imersji), zamiast czerni srebrząca szarość zapomnij o oglądaniu filmów, czy seriali z ciemnymi scenami. W pochmurne dni i wieczorem w nocy nie wysiedzisz przy IPS bez dodatkowego oświetlenia. Responsywność matrycy w 90% modeli na rynku wcale nie lepsza niż na dobrych VA. Na koniec gwóźdź do trumny - IPS szybciej męczy wzrok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Va trzeba kupić monitor na dobrej matrycy aby zbytnio nie smużył i miał jak najmniejszy black crush, bo co nam po kontraście jak detale w czerniach się gubią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koniec gwóźdź do trumny - IPS szybciej męczy wzrok.

 

To akurat chyba zależy komu, siedzę w pracy kilka godzin przy Dell P2314H (IPS), a później dodatkowo w domu przy starym LG IPS235V (IPS). Nie mam wrażenia jakoby mi męczyły wzrok. Osobiście wolę IPS z jego lekkim srebrzeniem jak smużące VA z black crush.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpuść sobie tanie amva/va. o ile tanie ipsy potrafią być przyzwoite to jeszcze nie widziałem dobrej va.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dużych różnic w kolorach między dobrą VA i dobrą IPS, co więcej jest pełno IPS dających gorsze kolory od VA. Tak naprawdę nie o kolory tu chodzi, bo na obu technologiach są matryce 100% sRGB. Róznica jest w kalibracji IPS jest pod tym względem lepsza i stabilniejsza, znacznie łatwiej ustawić na nich poprawny obraz i w zasadzie tyle zalet IPS...

 

Nie daj się nabrać na bajki o lepszych kątach widzenia, bo ludzie nie rozumieją tego zjawiska. Na IPS kolory aż tak bardzo nie zmieniają się pod kątem, za to dramatycznie spada jasność matrycy. Z kolei VA pod kątem traci kontrast, jednocześnie lepiej trzyma jasność.

 

IPS moim zdaniem nie nadaje się do niczego poza profesjonalną obróbką graficzną. Kontrast beznadziejny (efekt płaskiego obrazu, całkowity brak imersji), zamiast czerni srebrząca szarość zapomnij o oglądaniu filmów, czy seriali z ciemnymi scenami. W pochmurne dni i wieczorem w nocy nie wysiedzisz przy IPS bez dodatkowego oświetlenia. Responsywność matrycy w 90% modeli na rynku wcale nie lepsza niż na dobrych VA. Na koniec gwóźdź do trumny - IPS szybciej męczy wzrok.

Kąty widzenia: VA zachowuje się inaczej pod kątem, niż IPS. IPS ma szersze używalne kąty widzenia. Za dużo z tego wynikać nie będzie, na szczęście, dla typowego użytkownika, który siedzi przed monitorem na wprost. Może jednak zaczynać być widoczne, jeżeli monitor jest duży i siedzimy przed nim blisko. To czy ewentualne zmiany w obrazie będą nam przeszkadzać, to zależy od naszych oczekiwań.

Jasność matrycy IPS nie spada dramatycznie pod kątem. Znowu: nie ma to jednak większego znaczenia, nikt nie ogląda monitorów z boku.

Kontrast w IPS może być dobry (okolice 1500:1), czerń również - to tak ogólnie, biorąc pod uwagę wszystkie konstrukcje. Jak będzie konkretnie w danym przypadku? To zależy już od tego konkretnego monitora IPS.

IPS szybciej męczy wzrok: to jest wypowiedź na poziomie teorii płaskiej ziemi. Nie ma powodu, żeby IPS męczył bardziej od VA. Jeżeli monitor jest dobry, to zejdzie z jasnością do wystarczająco niskiego poziomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od zastosowania monitora. W pracy sprawdza się IPS - warunki dużego oświetlenia w biurze, brak oglądania filmów. Z kolei do domu tylko VA - pokój przez większą część dnia jest słabo oświetlony, monitor używany wieczorem i w nocy, poza tym monitora używam również do filmów i seriali. Pod tymi względami dla VA nie ma alternatywy, będzie nim dopiero microLED, a jeszcze wcześniej miniLED.

Resposnywność matryc VA już od wielu lat zrównała się z IPS, obie mogą pochwalić się 4-5ms. VA cierpią na efekt "rozlewającego się atramentu", jednak we współczesnych panelach zjawisko to jest ograniczone do minimum. Jednak występuje i należy się z tym liczyć. Osobiście nie postrzegam tego jako dużą wadę, szybko się przyzwyczaiłem i zapomniałem. Ten sam efekt występuje w OLED i jakoś mało kto o tym mówi, bo większość ludzi woli mieć duży kontrast i dobrą czerń.

 

Kontrast w IPS może być dobry (okolice 1500:1), czerń również - to tak ogólnie, biorąc pod uwagę wszystkie konstrukcje. Jak będzie konkretnie w danym przypadku? To zależy już od tego konkretnego monitora IPS.

Dobre IPS mogą pochwalić się takim kontrastem, niestety to nadal stanowczo za mało. Absolutne minimum do komfortowego oglądania filmów jest kontrast 2000-3000:1 i ten warunek VA spełnia, tym bardziej, że nawet VA ze średniej półki cenowej mogą pochwalić się kontrastem na poziomie 4000-5000:1 i mam tu na myśli monitory za 1000zł. Kontrast 1000, czy nawet 1500 nadaje się wyłącznie do jasnych filmów i obrazów statycznych z małą ilością czerni, a i tak jest niedosyt oraz efekt płaskiego obrazu pozbawionego imersji. Żadna kalibracja ani nawet najdroższa matryca IPS nic na to nie zaradzi. Nie wspominając o tym, że większość IPS nie potrafi dobić nawet do deklarowanych 1000:1

 

IPS szybciej męczy wzrok: to jest wypowiedź na poziomie teorii płaskiej ziemi. Nie ma powodu, żeby IPS męczył bardziej od VA. Jeżeli monitor jest dobry, to zejdzie z jasnością do wystarczająco niskiego poziomu.

To nie jest teoria, to fakt. Piksele w IPS i VA są inaczej ułożone, w tej pierwszej technologii piksel przepuszcza światło bezpośrednio na nasze oczy, VA nie. Stąd mniejsza zdolność do pokazania drobnych detali w ciemnych partiach zdjęcia czy też scenach w filmie, ale plus taki, że czerń lepsza i oko się mniej męczy. Różnica bardzo dostrzegalna na dużych jasnych planszach, stąd przy doborze monitorów matryce VA i jej pochodne są najchętniej wybierane przez programistów oraz inne zawody do pracy z tekstem. Nie należy tego zjawiska mylić z tym jak nisko schodzi podświetlenie matrycy, to są kompletnie dwie różne sprawy.

 

Co do kątów zgadzam się bez względu na technologię (pomijając TN), nie ma to właściwie żadnego znaczenia, ale trzeba walczyć z mitem świetnych kątów IPS, bo niestety nie jest to prawdą. Na IPS pod dużym kątem robi się mleko, a z pod kątem przeciwległym ciemność. NA VA zjawisko to nie występuje, za to pogarsza się kontrast i następuje lekka zmiana odcienia kolorów. Z dwojga złego jeśli miałym się kierować kątami zdecydowanie stwierdzam, że lepsze kąty ma VA, bo tym co wpływa najbardziej na ich ocene jest jasność, a nie inne parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To se kup telewizor na Va bo większość raczej używa monitora do typowych zastosowań: net, gry.

Dobry IPS bez jaj z podświetleniem zabije każde VA do zastosowań PC. Do filmów to się TV na VA kupuje. Do szybkich gier TN-ki jeszcze nadal rządzą, szczególnie te z pełnymi 8 bitowymi matrycami. Takiej moje zdanie.

A z monitorów, które najbardziej ryły mi wzrok, oczy to pamiętam właśnie samsungi VA, które zwróciłem, świeciły jak spawarki i były tak kolorowe, że gęby ludzi przypominały mi dojrzałe dynie "wspaniałe kolory".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goodboy22

 

Wszystko fajnie tłumaczysz, ale mówisz, że IPS nie nadaje się do oglądania filmów. Ja mając porównywalnie cenowo VA od Iiyamy i LG na IPS, bez zastanowienia wybrałbym ten z IPS. Prawdą jest, że czarny nie jest aż tak głęboki, ale nie można demonizować. Ja żadnego dyskomfortu nie odczuwam, na pewno o wiele bliżej mu do czarnego niż srebrnego. Do tego na VA jest smużenie, w nowym CJG50 od Samusnga da radę to zauważyć nadal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To se kup telewizor na Va bo większość raczej używa monitora do typowych zastosowań: net, gry.

Dobry IPS bez jaj z podświetleniem zabije każde VA do zastosowań PC. Do filmów to się TV na VA kupuje. Do szybkich gier TN-ki jeszcze nadal rządzą, szczególnie te z pełnymi 8 bitowymi matrycami. Takiej moje zdanie.

A z monitorów, które najbardziej ryły mi wzrok, oczy to pamiętam właśnie samsungi VA, które zwróciłem, świeciły jak spawarki i były tak kolorowe, że gęby ludzi przypominały mi dojrzałe dynie "wspaniałe kolory".

Mam TV VA, mam monitor VA do domu i mam monitor IPS do pracy. Nie jestem propagandzistą jedynie słusznej technologii, wiem jakie są wady i zalety każdej z nich. Mając doświadczenie ze wszystkimi jakbym miał zostać przy jednej zdecydowanie wybrałbym VA jako najlepszy najbardziej uniwersalny panel "do wszystkiego". Kiedyś miałem TN do gier, ale dawno już nie jestem kompetetywnym graczem FPS, a do innych gier casualowych doskonale sprawdzają się inne typy matryc. Oczywiście tak jak mówisz można mieć kilka monitorów i TV każde do innego zastosowania. Gdybym w domu nie oglądał na monitorze dużo youtuba i czasem netflixa to najpewniej zdecydowałbym się na dobrą TN-kę.

 

Druga sprawa o któej piszesz to nie wina VA, lecz gamutu wychodzącego grubo ponad 100% sRGB. Taki sam efekt oczojebnych przejaskrawionych kolorów występuje na każdej IPS z gamutem np. 130% sRGB. Treści internetowe i video nie są do tego dostosowane, dlatego najlepiej kupować monitory 100% sRGB niezależnie od typu matrycy.

 

@goodboy22

 

Wszystko fajnie tłumaczysz, ale mówisz, że IPS nie nadaje się do oglądania filmów. Ja mając porównywalnie cenowo VA od Iiyamy i LG na IPS, bez zastanowienia wybrałbym ten z IPS. Prawdą jest, że czarny nie jest aż tak głęboki, ale nie można demonizować. Ja żadnego dyskomfortu nie odczuwam, na pewno o wiele bliżej mu do czarnego niż srebrnego. Do tego na VA jest smużenie, w nowym CJG50 od Samusnga da radę to zauważyć nadal.

Nie owijajmy w bawełną na IPS czarnego nie ma wcale, a nie "nie jest aż tak głęboki", aby się o tym przekonać wystarczy włączyć byle serial lub film z przewagą ciemnych scen, czyli tak naprawdę większość produkcji. Albo odpalić ciemną gierkę z akcją dziejącą się w nocy typu Little Nightmares, Inside - na IPS praktycznie nie da się w to grać. Można stosować tricki typu oświetlenie za monitorem, lmapka z boku to trochę pomaga przy oglądaniu wieczorami, jednak wciąż nie rozwiązuje problemu. Skoro wybrałeś IPS to widocznie lepiej się sprawdza do twoich zastosowań, z pewnością jednak nie jest to uniwersalny typ matrycy do wszystkiego. Na IPS pracuję z grafiką, bo muszę mieć poprawne kolory i moge co najwyżej jeszcze przeglądać neta. Do niczego innego moim zdaniem się nie nadaje, bo niestety jest stanowczo zbyt niski kontrast, który niszczy czerń, niszczy przyjmeność oglądania treści video, gier i sprawia, że oglądany obraz jest płaski pozbawiony głębi. Poprawne kolory to nie wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zgadzam z @goodboy22, gdyby nie smużenie w ciemnych scenach na VA to IPS nie miałby racji bytu, kontrast robi robotę, TN to już w ogóle żart.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja się zgadzam z @goodboy22, gdyby nie smużenie w ciemnych scenach na VA to IPS nie miałby racji bytu, kontrast robi robotę, TN to już w ogóle żart.

 

Co kto lubi :) mam IPS z SRGB 129% (nie osiągalne dla VA) i kolory są sporo lepsze niż na poprzednim VA, a ghostingu brak.

 

Raczej miałbym problem z powrotem na VA bo jednak kolory są dla mnie na pierwszym miejscu, drugie to szybkość matrycy gdzie IPS > VA (bo jednak się pogrywa)

 

Było gdzieś fajne porównanie wad i zalet paneli i każdy wybiera pod siebie - u mnie wyszło IPS only, VA jedynie z braku laku dla 144hz fhd 24" za 749zł (bo nie ma dużego wyboru a ips dużo droższy z takimi parametrami)

 

TN nie biorę pod uwagę.

 

Ale pisanie o wyższości VA nad IPS to znowu przegięcie w drugą stronę, widać dokładnie w jakim kierunku idą producenci matryc i które są najlepsze.

 

Podpowiedź https://www.x-kom.pl/g-6/c/1087-monitory-led-24-26-9.html najwięcej IPS/PLS, VA to jakiś procent, TN ma rację bytu tylko dla esportów i dużej ilości HZ kosztem jakości.

 

Gdyby VA były takie dobre jak to opisuje "goodboy22" to by zalało rynek i większość monitorów byłaby VA.

 

PS. "Krisol" piszesz o jednym parametrze - "kontrast" a co z całą resztą?

 

 

A tu mały art:

 

ttps://www.morele.net/wiadomosc/monitor-z-matryca-ips-tn-czy-va-jak-wybrac/1260/

 

Czyli IPS dla większości "Kowalskich" jest the best, ten artykuł wyczerpuje wszystko i każdy może zdecydować jaka matryca mu najbardziej pasuje.

 

Więc "zdanie" pojedynczych jednostek nie ma znaczenia dla ogółu braci komputerowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kontrast >>> reszta, poza tym CFG70 też ma 125% sRGB. :D Pomijając ciemne sceny VA nie jest wolniejsze od IPS.

W TV liczby się tylko VA i OLED bo mają najlepszą jakość obrazu, nie IPS, na PC wciskają jakieś gejmerskie TNki z niskim czasem reakcji, a jakość obrazu jest na drugim planie, bo większość użytkowników i tak gra albo pracuje z tekstem, poza tym IPS nie ma jakoś dużo lepszego obrazu od tych droższych TN-ek 8-bit(pomijając kąty widzenia) jak np. ViewSonic XG2402 https://www.rtings.com/monitor/reviews/viewsonic/xg2402, po prostu tanie IPSy są sporo lepsze od tanich TN.

Artykuł z morele przemilczę, polecają VA dla grafików, gdzie ani Eizo ani NEC takich nie produkują(poza jedynym EX341R). :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W TV zwykle są znacznie lepsze matryce VA niż pakują do monitorów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS z FALD też są znacznie lepsze niż to co jest na PC. :D

VA ma sens ale dopiero z matrycą 8-bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie najlepsze FALD ips to są właśnie na monitorach 300+ stref. Na TV kilka modeli IPS chyba nawet tylko od LG ma ~kilkadziesiąt stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kontrast >>> reszta, poza tym CFG70 też ma 125% sRGB. :D Pomijając ciemne sceny VA nie jest wolniejsze od IPS.

 

Tylko ile kosztuje ten monitor z technologią "quantum dot" który i tak nie doścignął pod tym względem mega taniego IPS (419zł) :D

 

Podpowiem 1449zł, więc proponuje zejść z poziomem dyskusji na ziemię, bo za chwilę okaże się że jest TN z pokryciem 130% za 10tyś zł.

 

Artykuł z morele przemilczę, polecają VA dla grafików, gdzie ani Eizo ani NEC takich nie produkują(poza jedynym EX341R). :E

 

Bo IPS je wyparło, wcześniej produkowali na potęgę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*1045 zł i nie płacisz tylko za VA, matryca 144 Hz też swoje kosztuje. Twój Philips nie ma nawet matrycy 8-bit, tylko zwykłe 6-bit + FRC, więc raczej nie ma podjazdu do tego Samsunga jeżeli chodzi o kolory i ich przejścia. Podobną jakość obrazu ale bez 144 Hz ma C27H580FDUX za 900 zł tylko że to 27" zamiast 24".

IPS jest lepszy do pracy graficznej, zgadzam się, ale jakość obrazu w grach czy filmach jest gorsza od VA, nie ma tej głębi, jakby co sam mam monitor IPS ale gdybym miał teraz kupować to tylko VA.

PS: To po kiego pod koniec 2018 roku polecają matrycę VA do grafiki, skoro takich monitorów już nie ma? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutne minimum do komfortowego oglądania filmów jest kontrast 2000-3000:1

To jakie jest absolutne minimum do wykonywania prac graficznych na filmie, skoro do oglądania tym absolutnym minimum jest 2000:1-3000:1? :>

To nie jest teoria, to fakt. Piksele w IPS i VA są inaczej ułożone, w tej pierwszej technologii piksel przepuszcza światło bezpośrednio na nasze oczy, VA nie. Stąd mniejsza zdolność do pokazania drobnych detali w ciemnych partiach zdjęcia czy też scenach w filmie, ale plus taki, że czerń lepsza i oko się mniej męczy. Różnica bardzo dostrzegalna na dużych jasnych planszach, stąd przy doborze monitorów matryce VA i jej pochodne są najchętniej wybierane przez programistów oraz inne zawody do pracy z tekstem. Nie należy tego zjawiska mylić z tym jak nisko schodzi podświetlenie matrycy, to są kompletnie dwie różne sprawy.

To nie jest fakt. To jest opinia.

Jeżeli monitor jest ustawiony na (przykładowo) 100cd/m2, to m2 jego bieli daje 100cd/m2 bez względu na technologię.

Oko się męczy przy dużych kontrastach. To akurat fakt. Znany był nim się urodziliśmy.

Sprawa jest związana z tym, jak nisko schodzi matryca/podświetlenie. To nie jest kompletnie inna sprawa.

Na IPS pod dużym kątem robi się mleko, a z pod kątem przeciwległym ciemność.

Nie.

 

Reasumując, opinie to nie fakty. A monitory IPS się zmieniły w ciągu ostatnich kilkunastu lat - mam wrażenie ze porównujesz jakieś VA do jakiegoś np. Della sprzed lat opartego na CCFL, który nie był w stanie zejść poniżej ~120cd/m2, a wiele monitorów przy takiej, dalej wysokiej wartości, miało kontrasty rzędu kilkaset:1.

Mamy rok 2019, nie 2007.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
*1045 zł i nie płacisz tylko za VA, matryca 144 Hz też swoje kosztuje. Twój Philips nie ma nawet matrycy 8-bit, tylko zwykłe 6-bit + FRC, więc raczej nie ma podjazdu do tego Samsunga jeżeli chodzi o kolory i ich przejścia. Podobną jakość obrazu ale bez 144 Hz ma C27H580FDUX za 900 zł tylko że to 27" zamiast 24".

 

A gdzie ja napisałem ze philips jest lepszy czy coś w tym stylu? ma większe pokrycie SRGB tylko tyle i aż tyle :D

 

Realna cena w pl jest na ceneo i jest taka jak podałem, chyba że zaczynasz wymyślać zagraniczne sklepy itp...poza tym nie o tym temat...jak porównujesz to tylko monitory w podobnej cenie bo w tym momencie robisz z siebie błazna.

 

1449 zł vs 419 zł Brawo, to może teraz Golf R vs Seicento? cholera golf lepszy, dowiodłeś swojej racji, tylko zapomniałeś o cenie...proponuje nową wersję Top Gear w Twoim wydaniu i takie porównania jak wyżej.

 

poza tym IPS nie ma jakoś dużo lepszego obrazu od tych droższych TN-ek 8-bit(pomijając kąty widzenia) jak np. ViewSonic XG2402 https://www.rtings.c...iewsonic/xg2402, po prostu tanie IPSy są sporo lepsze od tanich TN.

 

Bzdurki, a monitor który podałeś nie ma nawet danych o pokryciu barw, producent się chyba sam zawstydził niską wartością, bo to tylko TN.

 

Po raz drugi podałeś monitor o cenie nieadekwatnej do budżetu autora.

 

IPS jest lepszy do pracy graficznej, zgadzam się, ale jakość obrazu w grach czy filmach jest gorsza od VA, nie ma tej głębi, jakby co sam mam monitor IPS ale gdybym miał teraz kupować to tylko VA.

PS: To po kiego pod koniec 2018 roku polecają matrycę VA do grafiki, skoro takich monitorów już nie ma? :D

 

HAHAHHA

 

Podsumuje tak, miałem TN, później VA, teraz IPS i ten ostatni najbardziej mi pasuje jak i większości ludzi na świecie.

 

Ale zawsze znajdą się wyznawcy czegoś innego "lepszego" tylko dla nich samych (albo po prostu już mają taki i bronią jako najlepsze na świecie)

 

Czy jakość na VA jest lepsza niż na IPS polemizował bym, u mnie największe wrażenie robią kolory, również w artykule wyższą jakość obrazu ma matryca IPS.

 

PS. Zapytaj autora artykułu (jak wspomiałem wyparło je IPS, co który człowiek na ziemi jest grafikiem? na pewno nie co drugi, stąd mała ilość tego typu monitorów na rynku i mało w sklepach)

 

Nie bój się jak ktoś jest grafikiem to znajdzie VA lub prędzej IPS, nie martw się o nich.

 

 

Już ktoś kiedyś podawał całą tabeleczkę z wadami i zaletami poszczególnych matryc i wyszło i tak że najlepsza jest IPS, ale życzę miłego korzystania z VA jeśli Tobie bardziej pasuje.

 

EOT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie ja napisałem ze philips jest lepszy czy coś w tym stylu? ma większe pokrycie SRGB tylko tyle i aż tyle :D

Realna cena w pl jest na ceneo i jest taka jak podałem, chyba że zaczynasz wymyślać zagraniczne sklepy itp...poza tym nie o tym temat...jak porównujesz to tylko monitory w podobnej cenie bo w tym momencie robisz z siebie błazna.

Nigdzie, po prostu wyjaśniam, że pokrycie gamutu to nie wszystko.

CFG73 kosztuje 1045 zł na proline, ten sam monitor z inna podstawką i nowszym softem.

Porównujemy ogólnie technologię, a nie monitory, VA ma zawsze wyższy kontrast od IPS = zawsze lepszy obraz, może być nawet CFG73 za 1045 zł vs PG279Q za 3000 zł, ten pierwszy i tak ma lepszą jakość obrazu. Tu masz chyba najlepsze porównanie na yt, odpal na pełnym ekranie, od razu widać, że obraz na IPSie jest wyblakły ->

 

Bzdurki, a monitor który podałeś nie ma nawet danych o pokryciu barw, producent się chyba sam zawstydził niską wartością, bo to tylko TN.

Po raz drugi podałeś monitor o cenie nieadekwatnej do budżetu autora.

Ma 100% sRGB, tak jak większość, odwzorowanie po kalibracji masz na ocenę 9.5, czyli bardzo dobre.

Znowu porównuję technologię, a nie konkretne monitory.

 

HAHAHHA

Podsumuje tak, miałem TN, później VA, teraz IPS i ten ostatni najbardziej mi pasuje jak i większości ludzi na świecie.

Ale zawsze znajdą się wyznawcy czegoś innego "lepszego" tylko dla nich samych (albo po prostu już mają taki i bronią jako najlepsze na świecie)

Czy jakość na VA jest lepsza niż na IPS polemizował bym, u mnie największe wrażenie robią kolory, również w artykule wyższą jakość obrazu ma matryca IPS.

PS. Zapytaj autora artykułu (jak wspomiałem wyparło je IPS, co który człowiek na ziemi jest grafikiem? na pewno nie co drugi, stąd mała ilość tego typu monitorów na rynku i mało w sklepach)

Nie bój się jak ktoś jest grafikiem to znajdzie VA lub prędzej IPS, nie martw się o nich.

Ok czyli Fortnite czy League of Legends to najlepsze gry, bo mają najwięcej graczy, bez sensu myślenie. :E

Jeżeli masz telefon lub TV OLED to zbij sobie kolory do jakiejś niskiej wartości i porównaj do swojego monitora z szerokim gamutem przy jakiejś ciemniejszej scenie, zobaczysz który obraz będzie lepiej wyglądał. :D

"Artykuł" jest śmieszny, nie zamierzam dyskutować na jego temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanych- wziąłem ten z matrycą AMVA. Z matryc IPS już korzystałem wcześniej i mam w laptopie. Napiszę za kilka dni jak to wypada wg mnie. Jak nie będzie mi pasowało to odeślę i zamówię jakiś monitor z IPS. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i nie przeszkadzam w dalszej dyskusji :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*1045 zł i nie płacisz tylko za VA, matryca 144 Hz też swoje kosztuje. Twój Philips nie ma nawet matrycy 8-bit, tylko zwykłe 6-bit + FRC, więc raczej nie ma podjazdu do tego Samsunga jeżeli chodzi o kolory i ich przejścia. Podobną jakość obrazu ale bez 144 Hz ma C27H580FDUX za 900 zł tylko że to 27" zamiast 24".

IPS jest lepszy do pracy graficznej, zgadzam się, ale jakość obrazu w grach czy filmach jest gorsza od VA, nie ma tej głębi, jakby co sam mam monitor IPS ale gdybym miał teraz kupować to tylko VA.

PS: To po kiego pod koniec 2018 roku polecają matrycę VA do grafiki, skoro takich monitorów już nie ma? :D

 

Ty się czasem zastanów co piszesz bo właśnie tego samsunga 7 czy 8 szt. zwróciłem. Kompletne dno w realu pod każdym względem (czerń , kolory, smużenie) ale na papierze wspaniałe VA z super pokryciem. Tak właśnie tworzą się legendy o mitycznych VA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...