Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Deeruv2

Stockowe ustawienia procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam następujący zestaw:

8700k,

Asus Maximus x hero,

Thermalright macho rev b,

Corsair vengeance led ddr4 2x8gb 3000mhz, cl15.

 

Właśnie złożyłem sobie komputer, odpaliłem hwmonitor i zobaczyłem, że napięcie oscyluje czasem nawet wokół 1.4v oraz na wszystkich 6 rdzeniach taktowanie dobija do 4700mhz z racji, że jestem laikiem w tej kwestii chciałbym się poradzić co w tej kwestii zrobić, zeby na razie ustawić stocka lub coś blisko tego. Jedyne zmiany jakie dokonałem w biosie to zmiana 'ASUS MultiCore Enhancement' na disabled i ''CPU Core Ratio' na per core. Niczym to nie poskutkowało, bios oczywiście najnowsza wejsa- 1801.

 

Pozdrawiam i liczę na wyrozumiałość. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz 'ASUS MultiCore Enhancement' to już nie ruszaj "CPU Core Ratio' - jak będzie na Auto, to procek powinien chodzić na stock. tylko wtedy vcore też może być podbijane wyżej niż powinno (zależy od ustawionego schematu - best, normal lub worst scenario). Zmień vcore scenario na best lub ręcznie vcore na 1.25-1.3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz 'ASUS MultiCore Enhancement' to już nie ruszaj "CPU Core Ratio' - jak będzie na Auto, to procek powinien chodzić na stock. tylko wtedy vcore też może być podbijane wyżej niż powinno (zależy od ustawionego schematu - best, normal lub worst scenario). Zmień vcore scenario na best lub ręcznie vcore na 1.25-1.3

 

 

Tak wygląda sytuacja po ustawieniu best scenario+ multicore enhancement off + core ratio auto. Za kilka chwil sprawdzę z ręcznym vcorem.

 

Untitled.png

 

ps Wielkie dzięki za odpowiedź... Wstawiłem ten sam post na 3 innych forach- brak odzewu, chyba przerósł ich mój problem. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz 'ASUS MultiCore Enhancement' to już nie ruszaj "CPU Core Ratio' - jak będzie na Auto, to procek powinien chodzić na stock. tylko wtedy vcore też może być podbijane wyżej niż powinno (zależy od ustawionego schematu - best, normal lub worst scenario). Zmień vcore scenario na best lub ręcznie vcore na 1.25-1.3

 

Vcore zmieniamy poprzez włączenie CPU Core/Cache Override na manual i zmianę CPU Core Voltage Override na 1.25-1.3. Dobrze rozumiem? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, a jakie masz teraz vcore w stressie? i dlaczego nie chcesz żeby 8700k chodził trochę wyżej niż stock? W końcu do tego on jest ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o to chodzi,ale najniżej co dało mi się ustawić na i7 8700k to tak jak na foto

b6q1uxmejc6g.jpg

tyle że to inna płyta niż autora tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, a jakie masz teraz vcore w stressie? i dlaczego nie chcesz żeby 8700k chodził trochę wyżej niż stock? W końcu do tego on jest ;)

 

Vcore w stresie czasem powyzej 1,4v. Zmieniłem z ręki vcore na 1,25 i nadal podbija do 1.4v. :(

 

Nie wiem czy o to chodzi,ale najniżej co dało mi się ustawić na i7 8700k to tak jak na foto

b6q1uxmejc6g.jpg

tyle że to inna płyta niż autora tematu

 

Właśnie o to chodzi, żeby trochę zbić temperatury i te napięcie, które wydaje mi się, że jest dość wysokie. Wiadomo, że nie chodzi o to, żeby zejść jak najniżej ale takie optymalne ustawienia.

 

Czasem zdarza się też, że w takich czynnościach jak chrome+ kilka programów, które jakoś mocno nie obciązają kompa temperatura wskakuje na ok 60*C na powiedzmy sekundę czy dwie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak procek bez delida, to skoki temperatury mogą się zdarzać jeśli glut pod IHS wyschnie. Ja swój 8700k kupiłem rok temu w styczniu, a w wakacje już była kaszana i się grzał nawet na stock. Pod obciążeniem dobijał 100st i throtlling (bez podkręcania). Po delidzie wszystko jest idealnie, w idle 30 stopni, w max stresie 80. I to po podkręceniu na 5ghz. Na stock pewnie byłoby 60-65 stopni w max stress.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak procek bez delida, to skoki temperatury mogą się zdarzać jeśli glut pod IHS wyschnie. Ja swój 8700k kupiłem rok temu w styczniu, a w wakacje już była kaszana i się grzał nawet na stock. Pod obciążeniem dobijał 100st i throtlling (bez podkręcania). Po delidzie wszystko jest idealnie, w idle 30 stopni, w max stresie 80. I to po podkręceniu na 5ghz. Na stock pewnie byłoby 60-65 stopni w max stress.

 

Untitled2.png

 

Według instrukcji kolegi - 1,25v, MultiCore Enhancement off, SVID Behavior Best Case Scenario

 

Mój błąd. Myślałem ,że po ręcznym ustawieniu nadal mi zmienia VCore. Okazało się, że owszem ale nie aż tak drastycznie. Ten procesor też nie jest nowy, także może faktycznie ten delid.

 

A jeszcze może jakaś rada co do tymczasowego ochłodzenia go? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystko jest ok. temperatury nie za wysokie (chociaż na 5GHz i vcore blisko 1.4v raczej na pewno by złapał 100 stopni - ale to dotyczy prawie każdego 8700k bez delida)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystko jest ok. temperatury nie za wysokie (chociaż na 5GHz i vcore blisko 1.4v raczej na pewno by złapał 100 stopni - ale to dotyczy prawie każdego 8700k bez delida)

 

To mnie trochę uspokoiłeś. Orientujesz się może, czy w Poznaniu/okolicach ktoś wykonuje skalpa? Wyczytałem, że niejaki PatrykT jest w tej branży bardzo cenioną osobą. Szkoda tylko, że trzeba do niego procesor wysłać. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z okolic Wawy jestem. Do delida osobiście dawałem procka, trochę bym się bał wysłać. Ale to tego speca z forum pewnie nie ma strachu, jeśli pod ręką nie masz tam nikogo innego. Nawet jak osobiście, to i tak trzeba zostawić na jeden dzień żeby wysechł w maszynce...

 

Ale delid temu procowi naprawkę dobrze robi. Nawet jak byś chciał założyć jakieś bardzo dobre chłodzenie (ja mam Noctua D15s), to bez delidu niewiele to da - jeśli glut pod IHS jest kiepski i nie przewodzi ciepła na czapkę tak jak powinien. W takiej sytuacji cooler jest chłodny a procek raportuje 90stopni i wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
    • Dane CFM z opakowań producentów nie można porównywać między nimi, a najlepiej kompletnie na te dane nie patrzeć. Nie dość, że nie ma żadnego ogólne standardu względem którego dokonywane są te pomiary, więc każdy producent mierzy jak uważa, to dodatkowo zarówno te dotyczące przepływu jak i ciśnienia są dokonywane przy skrajnych i nierealnych sytuacjach. Na przykład w przypadku ilości przepchniętego powietrza mogą być stosowane kilkudziesięciocentymetrowe tunele z "prostownikami przepływu" na końcu którego znajduje sie wentylator i po przeciwnej stronie przyrząd do pomiaru, czyli coś czego nikt w domowym komputerze nie zastosuje przez co taki wynik jest niestosowalny w praktyce dla wentylatora zamontowanego bezpośrednio na radiatorze (czy to od wieży chłodzenia czy układu cieczą) lub kratce obudowy. Zostają tylko praktyczne testy jak np. TechPowerUP czy HWCooling.net lub takie przy stałej metodologii dla wszystkich śmigieł jak np. Cybenetics. W takim przypadku będziesz miał miarodajne wyniki. Nie potrzebujesz takiej przejściówki dopóki gniazdo do którego wpinasz 4 pinową wtyczkę nie jest blokowane plastikiem z boku w którym wtyczka by wystawała (a jeżeli blokuje to możesz próbować tę blokadę usunąć). Rozstaw pinów w wentylatorze 2, 3 i 4 pinowym jest teoretycznie identyczny, bo dwa pierwsze piny to kolejno uziemienie i napięcie, kolejny to pomiar obrotów i ostatni czwarty to pin do sterowania PWM. Wentylator 2 i 3 pin można sterować tylko poprzez zmianę napięcia pracy, a dla wentylatora PWM nie ma teoretycznie znaczenia czy steruje się go sygnałem czy napięciem, tak długo jak jego sama konstrukcja nie przeszkadza w sterowaniu jego obrotami poprzez zmianę napięcia zamiast sygnałem modulacyjnym (jak np. nie powinno się robić w przypadku łożysk magnetycznych jak w wentylatorach Phanteks T30 lub Corsair ML120 czy konstrukcjach Sunona MagLev).
    • Świetny ruch, ale mimo wszystko wk*****m się niemiłosiernie, że występują takie egzemplarze. Sam polecam/poleciłem ten model nie jednemu znajomemu i wszystko jest ok. Super, że pomogło, przykro, że Asus wypuszcza takie buble w postaci Asus Dual, które człowiek musi sobie poprawiać sam. Wiadomo, że mógłbyś to próbować zrobić w inny sposób i szkoda, że tak fajny model jakim jest Asus Dual, potrafi wypuścić takie gówno.
    • Jak laptop działa stabilnie po mimo whea w dzienniku zdarzeń to możesz olać (myślałem że miałeś co innego na myśli pisząc "sypie błędami") albo spróbuj zrobić te rzeczy o których piszą w tym temacie z reddita no może oprócz wymiany dysku na gen 3   
    • Gniesz pałkę znowu. Znajdź mi kraj gdzie każdy dobrowolnie chce iść zginąć.  Jak można się dziwić, że ktoś nie chce iśc na wojnę i jak można się dziwić, że ludzie przed nią uciekają.   Z rosji wyjechał tak samo ogrom ludzi przed wojną. Z każdego kraju kto będzie mógł to będzie kombinował jak uniknąć wysłania na front, jest to oczywiste. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...