Skocz do zawartości
Bassfreak

Sytuacja na rynku mieszkań to jakiś kosmos

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie śledziłem tematu więc ostatnio w wolnej chwili zacząłem przeglądać oferty i po prostu kopara mi opadła

za 2 pokojowe mieszkanie w Gdańsku o metrażu 40m2 trzeba zapłacić około 290 tyś (i to takie do remontu)

 

jeszcze z 1,5 roku temu takie mieszkania chodziły po 220-240 tyś i to w lepszym stanie

 

Jak sytuacja w innych dużych miastach ? jeszcze trochę a Gdańsk przegoni stolicę z cenami :E

Edytowane przez Bassfreak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest po prostu tak, że w Trójmieście generalnie są drogie mieszkania w porównaniu z resztą kraju?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest... W Venlo można kupić taniej niemal identyczne mieszkanie, jak w Trójmieście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Tym bardziej, ze w Trójmieście deweloperzy zaczęli ostatnio inwestować ogromne pieniądze w promocję, bo napompowali ceny, nabudowali "apartamentów" i nagle zaczyna im brakować klientów.

 

Ogólnie rzecz biorąc, ceny mieszkań i domów w ogóle są znowu bardzo wysokie. Ogólnie branża budowlana ma się świetnie i regularnie wypłacam kredyty hipoteczne na zakup domów i mieszkań, na rynku wtórnym i pierwotnym. W branży już od dwóch lat się mówi, że poważne spowolnienie za rogiem, ale jak na razie biznes tylko się rozkręca pomimo rosnących cen materiałów budowlanych i kłopotów z rękami do pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 pokojowe mieszkanie w centrum Warszawy 42m2 w bloku z lat 50-tych można kupić w okolicach 400-450 tysięcy, więc Gdańsk ma jeszcze potencjał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje jako ciekawostkę ( nie związane z tematem ) Dlaczego budowa własnego domku będzie rosnąć

 

oglądać od 8:15

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jest... W Venlo można kupić taniej niemal identyczne mieszkanie, jak w Trójmieście.

 

Ogolnie w Holandii juz ciezko cokolwiek kupic. Byle smierdzace mieszkanie w Almere w czarnej dzielnicy to 150-170 tysiecy euro a i wszedzie podaja ze to dopiero cena startowa, ludzie przelicytowuja sie. Mieszkanie sasiada obok stalo za jakies 185tys, poszlo za prawie 200.

Mi po prawie 2 latach pracy za 1900e brutto podaja ze moge wziac max 118 tys hipoteki :E Takze wole wynajmowac pokoj u rodziców...w sumie czy wole? A co zrobic innego?

Co najbardziej boli to to ze majac partnera który zarabia tyle samo co my max hipoteka wzrasta o ponad 100% czyli 2 osoby dostana juz ok. 230-250 tysiecy za ktore mozna kupic porzadna chalupe.

 

Mam wrazenie ze znowu bedzie czas przekazywania mieszkan z pokolenia na pokolenie.

Cholera, pamietam czasy kiedy w 2004-6 roku dwupokojowe mieszkanie w bloku w Polsce u nas w miescie (Zabkowice Slaskie) mozna bylo kupic za 40-50 tys zlotych. Gdyby czlowiek wiedzial to kupilbym kilka i wynajal.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. Tym bardziej, ze w Trójmieście deweloperzy zaczęli ostatnio inwestować ogromne pieniądze w promocję, bo napompowali ceny, nabudowali "apartamentów" i nagle zaczyna im brakować klientów.

Brakować klientów powiadasz? Większość mieszkań schodzi na pniu, sporo jest kupowanych za gotówkę.

Patrząc po tym co koło mnie budują, to dwa budynki teraz oddawane to może ze dwa mieszkania jeszcze zostały. Oddawane za rok, połowa dostępna.

U mnie (umowa i odbiór w 2015), to dłużej zostały 2 mieszkania niesprzedane. Największy problem mieli z miejscami postojowymi w hali, dopiero po dwóch obniżkach ceny i puszczeniu oferty poza budynek poszły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we wro na przestrzeni ostatniego roku ok. 1000 zł/m w górę

 

a przecież rok temu bynajmniej nie były tanie...

Jeszcze nie tak dawno można było kupić nowe mieszkanie w cenie 5 tys zł za metr. Teraz zapomnij, co najmniej ze 6,5-7 tys trzeba we Wrocławiu dać za metr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje kupiłem 3 lata temu, ostatnio przeglądałem ofertę i okazało się, że na moim osiedlu ten sam budowlaniec podniósł ceny o 1400zł na metrze. Najlepsze jest to, że te nowe bloki są w gorszej lokalizacji, nie mają takich fajnych rozwiązań jak u mnie np. duże balkony/tarasy, osoba kuchnia, okno w łazience. Oczywiście wszystkie mieszkania już sprzedane. Wszystkie programy socjalne, małe bezrobocie, możliwość zarabiana za granicą powoduje, że wszystko idzie do góry. Śmiać mi się chce tylko z ludków, którzy czekają aż bańka pęknie i mieszkania będą tanie jak barszcz. Tą śpiewkę to już od 10 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem mieszkanie w lipcu 2017 od developera w Łodzi za 4500/m, teraz te same mieszkania na tym samym osiedlu chodzą po 6000zł/m. Norma, wszędzie podrożały

Co do ruchu w mojej branży-czytaj kredytowej to od 12 lat jak pracuje w zawodzie nie miałem takiego zbytu na kredyty jak właśnie rok ubiegły. 2017 był niezły ale 2018 to jakaś masakra ( prawie 100% większy wolumen w co niezłym 17) właśnie na kupno mieszkań i generalnego inwestowania. Min innymi taki wzrost cen-popyt jest ogromny

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nie śledziłem tematu więc ostatnio w wolnej chwili zacząłem przeglądać oferty i po prostu kopara mi opadła

za 2 pokojowe mieszkanie w Gdańsku o metrażu 40m2 trzeba zapłacić około 290 tyś (i to takie do remontu)

 

jeszcze z 1,5 roku temu takie mieszkania chodziły po 220-240 tyś i to w lepszym stanie

 

Jak sytuacja w innych dużych miastach ? jeszcze trochę a Gdańsk przegoni stolicę z cenami :E

W Gdyni już są wyższe od stolicy. W Gdańsku szukaj raczej na obrzeżach, Kowale, stara Zaspa czy Przymorze. Przy głównej arterii marne szanse na niższą cenę. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie tak samo. Kolega, który się za czymś rozgląda mi mówił niedawno, że miejsca postojowe w garażu wielostanowiskowym potrafią chodzić po 100 tys. shocked.gif

 

Ja na szczęście kupiłem parę lat temu i chodź wyszło drogo za metr to patrząc na dzisiejsze ceny w sumie dość tanio jak na lokalizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zainwestować we Wrocławiu w mieszkanie pod wynajem. Możecie polecić jakieś dobre biuro nieruchomości? Nie jestem z Wrocławia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Push-up3k

Chciałbym zainwestować we Wrocławiu w mieszkanie pod wynajem. Możecie polecić jakieś dobre biuro nieruchomości? Nie jestem z Wrocławia.

Żadnego ci nie polecimy.

1. Nie psuj rynku.

2. PiS chce opodatkować wynajem w nowy sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dobrze, ze mieszkam w miescie ~100k mieszkańcow, kupilem we wrzesniu domek szeregowy ~101m2 za 275k :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zainwestować we Wrocławiu w mieszkanie pod wynajem. Możecie polecić jakieś dobre biuro nieruchomości? Nie jestem z Wrocławia.

 

Na górce chcesz kupić? Cudów nie ma, to musi walnąć. Kwestia czasu. Do tego mieszkania na wynajem jak nie wchodzisz w premium trzeba pilnować. Nie polecam wynajmować inaczej jak najem okazjonalny bo prawo bardzo źle chroni właściciela. Do tego PiS chce opodatkować wynajem żeby ich programy mieszkań na wynajem były tańsze. Co ciekawe, zrobili specjalną ustawę obejmującą tylko te mieszkania by uniknąć problemów z lokatorami jakie na Ciebie czekają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gdyni już są wyższe od stolicy. W Gdańsku szukaj raczej na obrzeżach, Kowale, stara Zaspa czy Przymorze. Przy głównej arterii marne szanse na niższą cenę. :hmm:

Zaspa, Przymorze na obrzeżach? :E

Wielka płyta chodzi po 7-8k za metr...

 

Kowale na pewno tańsze ale dolicz ile czasu traci się w korkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie drożeją. Tarnów i Rzeszów, bo te dwa rynki mnie interesują to ceny rosną lawinowo. Najem podobnie, stawki są chore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wszystko już było, walnie i poleci o 40%. Ja swoje mieszkanie kupowałem pod koniec 2012 po 5500m2, gdy jak je oddawali w 2009 stało po 9k. Teraz pewnie by wyszło koło 10k m2. Czyli za 4lata wróże kolejnego dołka. Kto kupi na górce będzie sobie pluł w brodę.

Edytowane przez cHunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie drożeją. Tarnów i Rzeszów, bo te dwa rynki mnie interesują to ceny rosną lawinowo. Najem podobnie, stawki są chore.

 

Hmm akurat najem to raczej stoi w miejscu, przynajmniej tak to widzę z krakowskiej perspektywy. No i nie jest tak łatwo wynająć mieszkanie. Mam kolegę, który pojechał do Warszawy pracować i mieszkania nie może wynająć od sierpnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie może stoi, ale w Tarnowie ceny są windowane, stosunkowo niedawno samo odstępne to było około 450-600 zł tak teraz jest to 1000-1350 zł + czynsz + prąd + woda + internet. Standard gorszy tj. nazywany przeze mnie babcinym lub prl to około 800-900 odstępnego. Oczywiście da się okazję dorwać, ale to rzadko, większość zwietrzyła ogólnopolski złoty biznes najmu mieszkań, kupują, remontują i lecą na najem z wywindowaną ceną. Do Krakowa jest blisko, połączenie kolejowe jest dobre, do tego voyager, więc ludzie decydują się na mieszkanie tutaj i dojazdy do dawnej stolicy Polski.

 

Warto też dodać ile w Tarnowie się płaci za pracę, a płaci się niewiele. Te potężne Azoty laborantce po studiach magisterskich oferują na 3 zmiany 2600 zł do ręki (podstawa + dodatek zmianowy ) :lol2: A jest to największy pracodawca w mieście, znany w całej Polsce, firma matka dla innych z logo jaskółki. Teraz odnieśmy to do cen najmu mieszkań i to daje tak naprawdę obraz czy jest tanio, czy drogo.

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm akurat najem to raczej stoi w miejscu, przynajmniej tak to widzę z krakowskiej perspektywy. No i nie jest tak łatwo wynająć mieszkanie. Mam kolegę, który pojechał do Warszawy pracować i mieszkania nie może wynająć od sierpnia.

 

Z najmem to jest tak że chore prawo nadmiernie chroniące najemców mocno hamuje ten rynek. Gdyby wszyscy właściciele mieli takie same prawe jak państwo zastrzegło sobie przy wynajmie lokali mieszkanie+ to duużo więcej byłoby lokali na wynajem i ceny by siłą rzeczy spadły. Teraz jest tak, że jak Ci lokator przestaje płacić to albo siłą i nielegalnie wywalasz go na ulicę albo sobie będzie mieszkał za darmo 2lata zanim go komornik usunie na Twój koszt + koszty sądowe. Pisze z własnego doświadczenia, dwa lata bez czynszu i 12k opłat sądowych i komorniczych. To podnosi ryzyko związane z wynajmem a zawsze musi być premia za ryzyko.

Edytowane przez cHunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Dzień Dobry,  Mam pytanie dotyczące chłodzenia wodnego przykładowo: Silver Monkey X SNOWY ARGB 240 2x120 mm. Jeżeli kupuję się taki zestaw, to trzeba uzupełniać w nim płyny itd, czy wyjmuję się z pudełka, montuje i z głowy? Pytam z czystej ciekawości, wiem, że kiedyś z wodnymi było trochę zabawy, ale dzisiaj wyglądają na gotowe od razu po wyjęciu z pudełka.  Druga sprawa, czy te tańsze chłodzenia są cos warte, czy to bardziej bajer niż funkcjonalność? 
    • @Spl97 to znaczy że jak mam rachunki prognozowane a już zapłaciłem po starej wyższej cenie to teraz elektrownia odda mi pieniądze  Co to za państwo z kartonu gdzie z dnia na dzień takie rzeczy się dzieją  @Camis nie ma czegoś takiego jak lewy podpis Są jakieś konkrety co podpisali ? Jakie polecenia wydawali ? Bo np policja bez wymaganej ustawy nakładała mandaty karne na ludzi chodzących bez maski to za takie coś powinien wylecieć komendant główny i wszyscy wojewódzcy i powiatowi
    • Też doszedłem do takiego wniosku. 5950x i Fortis 3 😀 Tryb Turbo Boost daje duże skoki CPU V oraz MHz i podbija na chwile temperaturę. Czyli sposobem na skoki temperatury CPU (przyspieszanie i zwalnianie wentylatora podczas jakiegoś małego procesu)  jest tylko ustawienie opóźnienia w Fan control ?  Mówisz o max rpm ale na czym? ja mam tylko max RPM na obudowie, będę to zmieniał. Wentylatorem od CPU steruje płyta główna, tylko, że na opcji auto.... Nigdy nie korzystałem z Turbo Boosta, zawsze miałem wyłączony na innych CPU, bo korzystałem z OC a teraz OC na CPU już nie ma sensu. No tak, wykrywa wszystkie, ukryłem nieaktywne, zostawiłem tylko jeden i przypisałem do niego GPU. W sekcji speeds są dwa CPU i GPU wiec przypisałem GPU do tego o góry i ustawiłem krzywą, ale to już już dawno.  Na froncie mam jeden wentylator oraz jeden z tyłu tak jak jest oryginalnie w R5. Kiedyś myślałem nad dodaniem drugiego wentylatora na front tylko miałem wątpliwości bo skoro 2 wentyle wpuszczą tyle powietrza do budy to w jaki sposób ten na tyle ma to wszystko w tym samym czasie wyciągnąć, nie będzie się robił nadmiar ciepła w środku ? Ja nie wiedziałem, że 3 pinowe wentylatory można podłączyć pod 4 pinowe wejście na płycie głównej. podłączyłem teraz na chwilę ten frontowy Dynamic GP-14 140 mm. W zakładce speeds się nie pojawił, ale można było go dodać przez "No calibration" chciałem zobaczyć sterowanie manualne, to zaczęło sterować wentylatorem CPU zamiast Fun4. Jeśli kupie 4 pinowy, to jest jakaś przejściówka, żeby podłączyć, się pod kontroler Fractala? bo tam jest mniejsze gniazdo na max 3 pin (2).  
    • Jeżeli zaczną wchodzić strefy czystego transportu, to ludzie poruszający się starszymi autami sami będą chcieli udowodnić, że auto EURO 5 czy 6 też może syfić bardziej niż ich EURO 4 (czemu nie zaprzeczam, bo tak może być jak właśnie jest coś pokombinowane) więc sami mogą przypadkiem wymusić szybszą zmianę przepisów  
    • Odpowiednikiem dla RX 6600 jest RTX 2070 przynajmniej w 1080P  https://www.techpowerup.com/review/powercolor-radeon-rx-6600-fighter/31.html Ja sam siedzie na RX 6700 i daje radę swego czasu chodziły 750zł w wersji GPRO X080 od Sapphire
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...