Skocz do zawartości
Olafu

Komputer zawiesza się losowo (freezy)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem który nieludzko mnie wkurwia a mianowicie komputer podczas normalnej pracy potrafi się zawiesić bez powodu. Robi się to zupełnie losowo raz podczas przeglądania fb raz podczas oglądania yt a nawet na samym pulpicie. Dodam jeszcze że ani razu nie zaciął mi się podczas grania w gry, ogólnie pod obciążeniem. Robiłem power test w programie OCCT i nic nadzwyczajnego nie wykazał. Mam nadzieję że pomoże mi ktoś rozwiązać ten problem, ponieważ jest to nowy komputer a nie chce żeby mi po miesiącu się zepsuł. Oto moje specyfikacje:

 

Procesor: AMD ryzen 3 1200 3,1GHZ

Karta graficzna: Nvidia Geforce gtx 1050 2gb OC

Płyta główna: Gigabyte b450m ds3h

Dysk: SSD Adata su650 240gb

RAM: 2x4gb HyperX 2666Mhz

Zasilacz: SilentiumPC vero l2 bronze 500W

Edytowane przez Olafu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w biosie ramy ustawione?

Masz najnowszy bios na płycie głównej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz w biosie ramy ustawione?

Masz najnowszy bios na płycie głównej?

 

Nie wiem dokładnie o co ci chodzi ale profil ram mam XMP Dualchannel a częstotliwość 2666 nic nie podkręcałem.

Natomiast Bios wydaje mi się że najnowszy bo na xkom gdzie kupowałem części pisali że bios na płycie głównej jest już zaktualizowany.

Jeśli chcesz moge to sprawdzić tylko nwm jak.

 

A i dodam jeszcze że w podglądzie zdarzeń błędem krytycznym jest:System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Możliwe przyczyny błędu: system przestał odpowiadać lub uległ awarii albo nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania. źródło: Kernel-power

 

jest też błąd który występuje w tej samej sekundzie przy każdym zwieszeniu się pc jest to: Utworzenie pliku zrzutu nie powiodło się z powodu błędu podczas tworzenia zrzutu.

źródło: volmgr

Edytowane przez Olafu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałeś choćby Linuxa z płyty z tym komputerem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałeś choćby Linuxa z płyty z tym komputerem?

 

Nie nie próbowałem ale obejrze zaraz jakiś poradnik i spróbuje.

Edytowane przez Olafu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałeś choćby Linuxa z płyty z tym komputerem?

 

Sprawdziłem na linuxie i po około godzinie korzystania zawiesił się. Nie wiem już co robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie i uspienie > Dodatkowe ustawienie zasilania > ustaw wysoka wydajność. Mam juz trzeciego ryzena ( 2400g, 1600x i aktualnie 2600 ) i zawsze ustawienie wysokiej wydajnosci pomaga.

 

Dodatkowo po lewej stronie masz "wybierz dzialanie przyciskow zasilania" > zmien ustawienia ktore sa niedostepne > odznacz opcje zwiazana z szybkim uruchamianiem widnowsa/systemu ( nie pamietam nazwy ).

 

Ustaw ram na sztywno na 2666 lub 2400, bez opcji XPM i bez zmiany napiecia.

 

Reset kompa dla pewnosci.

 

PS. Aktualizacja systemu do aktualnej wersji tez pomaga.

Edytowane przez Refejlu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie i uspienie > Dodatkowe ustawienie zasilania > ustaw wysoka wydajność. Mam juz trzeciego ryzena ( 2400g, 1600x i aktualnie 2600 ) i zawsze ustawienie wysokiej wydajnosci pomaga.

 

Dodatkowo po lewej stronie masz "wybierz dzialanie przyciskow zasilania" > zmien ustawienia ktore sa niedostepne > odznacz opcje zwiazana z szybkim uruchamianiem widnowsa/systemu ( nie pamietam nazwy ).

 

Ustaw ram na sztywno na 2666 lub 2400, bez opcji XPM i bez zmiany napiecia.

 

Reset kompa dla pewnosci.

 

PS. Aktualizacja systemu do aktualnej wersji tez pomaga.

 

Zrobiłem dokładnie tak jak kazałeś i nadal się zawiesza :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem na linuxie i po około godzinie korzystania zawiesił się. Nie wiem już co robić.

 

To moja prywatna opinia ale moim zdaniem to by oznaczało, że czujnik temperatury wykrywa przegrzewanie się jakiegoś podzespołu. Byłoby dobrze mieć jakiś program który zapisywałby z określoną częstotliwością temperaturę podzespołów. Wtedy można byłoby stwierdzić, że np. włączenie aplikacji biurowej czy prosta praca przeglądarki(a współczesne wymagają trochę zasobów) powoduje wzrost temperatury danego podzespołu. Najprostszym rozwiązaniem problemu byłoby zapewne skręcenie wydajności karty graficznej czy ogólnie komputera na minimum(np. pierwszy PowerMizer Mode). Ewentualnie jeśli w grach nie ma problemów to dodanie reguły, że w danych grach ma mieć pełną moc. Oczywiście takie skręcanie mocy trochę jest absurdalne jeśli komputer był zakupiony niedawno, bo w sumie po to się kupuje nowy sprzęt, żeby nie mieć takich problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moja prywatna opinia ale moim zdaniem to by oznaczało, że czujnik temperatury wykrywa przegrzewanie się jakiegoś podzespołu. Byłoby dobrze mieć jakiś program który zapisywałby z określoną częstotliwością temperaturę podzespołów. Wtedy można byłoby stwierdzić, że np. włączenie aplikacji biurowej czy prosta praca przeglądarki(a współczesne wymagają trochę zasobów) powoduje wzrost temperatury danego podzespołu. Najprostszym rozwiązaniem problemu byłoby zapewne skręcenie wydajności karty graficznej czy ogólnie komputera na minimum(np. pierwszy PowerMizer Mode). Ewentualnie jeśli w grach nie ma problemów to dodanie reguły, że w danych grach ma mieć pełną moc. Oczywiście takie skręcanie mocy trochę jest absurdalne jeśli komputer był zakupiony niedawno, bo w sumie po to się kupuje nowy sprzęt, żeby nie mieć takich problemów.

 

Temperatury sprawdzałem programami takimi jak OCCT czy MSI afterburner. Temp. procesor w spoczynku (na pulpicie, przeglądarce) nie wychodziła poza 35 stopni, natomiast pod obciążeniem 55 stopni.

Jeśli chodzi o karte graficzną to pod obciążeniem w OCCT czy w grze The forest temperatura nie wychodzi poza 60 stopni.

Wątpie żeby to był powód temperatury ale jestem otwarty na propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne autor wątku rozwiązał problem, ale może komuś przydadzą się moje spostrzeżenia. Miałem podobne problemy jak powyżej i w moim przypadku prawdopodobnie dysk SSD jest uszkodzony (mam Goodrama CX300) i to on robi takie problemy. Sprawdzałem go na 3 różnych komputerach i na każdym właśnie losowo przywieszało komputer i wyskakiwał BSOD. Dobrze, że jeszcze jest na gwarancji. :)

Edytowane przez kamil176a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...