Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Avenger36

Drugie podejście do nowego monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko,

 

Po nie udanych przygodach z ips 27" chciałem zrobić drugie podejście do sprawy.

 

Szukam uniwersalnego monitora wqhd w cenie ~2000pln w rozmiarze do 27" na matrycy Va. Za ips już podziękuję.

 

-filmy będą oglądane

-grane będzie

-internet przeglądany będzie

-obróbka foto na potrzeby webu (srbg)

 

Szukam monitora, który w tej cenie będzie miał jak najrówniejsze podświetlenie i dobre odwzorowanie srbg. To najważniejsze cechy dla mnie. Regulacja w pionie mile widziana. Także najważniejsza jakość obrazu/podświetlenie.

 

Co polecicie, czym sie zainteresować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki miałeś ten wcześniejszy monitor że nie chcesz ips :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki miałeś ten wcześniejszy monitor że nie chcesz ips :P

 

Nie podszedł mi iiyama XUB2792QSU. Miałem bardzo duży odchył w podświetleniu. Czym bliżej krawędzi tym słabsze podświetlenie. Wyglądało to trochę jak winieta na zdjęciach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni na biurku Samsung 27" LC27JG50QQUXEN.

 

Chciałem wam zrobić kilka zdjęć z Canona 6D + 24-70 F4L ale aparat nie widzi tak jak ludzkie oko więc nie wiem czy jest sens oceniać na podstawie tych zdjęć. Dodatkowo wyszły jakieś przebarwienia kolorowe, których oczywiście normalnie nie widać. Mimo to podsyłam link. Starałem się ustawić aparat tak jak widzę to przed sobą na ekranie. Jeśli ktoś wie jak zrobić zdjęcia monitora żeby wyszło normalnie to chętnie posłucham.

 

https://1drv.ms/f/s!Ao2nOMxGeIdl8hTvE_L4zLWdkA6l

 

Wrażenia raczej pozytywne. Myślę, że monitor ze mną zostanie. Specjalnie nie widzę dla niego alternatywy.

 

+Po wyregulowaniu satysfakcjonująca czerń. Wycieki występują ale po regulacji widoczność ich jest subtelna.

+Bardzo dobrze mi się gra. To mój pierwszy monitor z odświeżaniem wyższym niż 60hz i jest to super sprawa.

+\- zakrzewnie osobiście mi nie przeszkadza i chyba nawet pomaga bo lepiej ogarniam wzrokiem całą powierzchnie ekranu.

+brak paprochów.

+brak przepalonych pikseli

 

- nie nadaje się do pracy z kolorem, nie mogę ustawić odpowiedniego punktu bieli. Cały czas mam wrażenie, że biały wpada w jakiś odcień.

- równomierność podświetlenia, trochę zabrakło do szczęścia bo mam pewien obszar monitora jaśniejszy od pozostałych i wybija się na ich tle i mam wrażenie, że delikatnie wpada w kolor różowy.

- mdłe kolory, musiałem podciągnąć cyfrową poświatę w ustawieniach karty.

- czcionka, jednak mam wrażenie jakiegoś postrzępienia, rozjechania.

- UWAGA! monitor hałasuje. Wydobywa się z niego jakiś dźwięk wysokiej częstotliwości. Cewki?

 

Jako monitor do internetu, grania, oglądania filmów uważam, że sprawdzi się dobrze. Musimy sobie powiedzieć, że nie jest to monitor profesjonalny graficzny więc pewne niedociągnięcia zawsze będą. Pamiętać trzeba, że kosztuje ułamek kwoty dobrego monitora graficznego.

 

Niestety ale w moim przypadku (fotografia) mogę zacząć odkładać na Eizo z płytką ćwierćfalową wycinającą srebrzenie IPS. Tego czego szukam, znajdę tylko w monitorach pro od Eizo/Nec.

 

Na tle wcześniejszego monitora, który oddałem do sklepu iiyama XUB2792QSU:

Lepsza równomierność podświetlenia. W iiyamie trafiły mi się mega odchyły. Teraz też nie jest idealnie ale znośnie.

Zdecydowanie lepsza czerń, na iiyamie praktycznie nie istniała przez mega srebrzenie.

 

Za to iiyama miała zdecydowanie lepsze kolory, gładkość koloru, czcionka ostrzejsza i bez efektu rozjechania. Jakiś taki bardziej rozdzielczy ten monitor był.

 

 

Najbardziej co mi przeszkadza w moim samsungu to tylko ten jeden jaśniejszy obszar na ekranie. Poza tym spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

NEC PA271Q też ma filtry OCF, najtańszy EIZO z filtrami to CG2420 lub CG2730, NEC cenowo wypada tu sporo lepiej. NEC-i zazwyczaj miały ciut wolniejsze matryce od EIZO. EA271Q też mógłbym być wart rozwazenia pod obróbkę koloru, następca EA275WMi (to można było kupić przez jakiś czas za ok 2 tys zł).

 

A IPS-y wcale nie muszą być złe. Zacząłeś od największego badziewia, to nie wiem czego oczekiwałeś w zamian?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kris pisze NEC PA271Q to najlepszy sprzęt w tej cenie baaa nawet nie trzeba wydawać na EIZO CG2730 7500pln bo ten nec PA jest nawet troszkę bardziej zaawansowany od tego EIZO.Co do NECA EA271Q nie jest on idealnie równy ale wśród całej tej bandy masówek jest nie do przeskoczenia w cenie 3-4tyś oczywiście mówimy o nowych.Jakość obrazu świetna a piszę temu że widziałem dużą część tych gamingowych,+ mniej gamingowych,tych zachwalanych i to jest dopiero padło :E fakt mają one szybkie matryce ale co z tego jak jakość obrazu to kiszka totalna w większości przypadków wszystko rozjechane :E Jak kogoś nie interesuje szybka matryca a jakość obrazu to do 3-4tyś tylko NEC EA271Q wiadomo powyżej 4tyś to już warto dołożyć do PA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko, że na Iiyamie jak piszesz miałeś zdecydowanie lepsze kolory a to niby ten Samsung powinien mieć je zdecydowanie lepsze.

Możesz wrzucić zdjęcie czerni w zaciemnionym pomieszczeniu tego Samsunga ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę celować w NEC PA271Q. Swego czasu rozważałem eizo z seri cx ale zawsze były inne wydatki po drodze...

 

Może za dużo skrótów myślowych używam. Co do ips to miałem na myśli masówki. Ale to nie tylko ips sie tyczy. Przegladam trochę forum czy inne strony i jakość jest zatwarzająca. Dlatego uważam też, że nie ma co przeinwestowywać w tym segmencie. Czy to monitor za 1k czy 3k to nadal daleko do ideału. Niektórzy mają siłę i determinację do wymieniania ekranów, aż trafią na lepszy model. Ja nie mam tyle cierpliwości.

 

@Todis

Wrzuce fotke dziś w nocy jak wrócę z pracy. Już teraz mogę napisać, że wycieki światła są ale jak wcześniej wspominałem przy normalnym użytkowaniu nie rzuca się to w oczy jakoś specjalnie. Powiem, że gdyby nie było tych chmurek, wycieków czy jak to tam się nazywa to czerń byłaby rewelacyjna. Choć nawet teraz nie ma tragedii.

 

Nie trzeba moich słów traktować jako wyznacznik. Już sporo czasu minęło odkąd miałem tą iiyame. Sięgając pamięcią to na oko iiyama miała lepsze kolory. Lepsze czyli rozumiane jako bardziej poprawne.

 

Teraz mam kartę od nvidi i brakuje mi tej opcji od amd z regulacją temp. Barwowej. Mogłoby to trochę pomoc.

 

Co do tego samsunga. Wyprane kolory. Trzeba było podkręcić w sterownikach karty. Zafarb. Albo delikatny róż, albo ziemistość/zieleń lub za chłodno. Nie potrafię go ustawić tak żeby biały był biały.

 

Czemu go trzymam? Ponieważ mam starego sharpa 22" fhd, też zdaję sie na VA i nie widzę alternatywy w tej kwocie dla samsunga. Zrobiłem wczoraj znów podmianke na małego sharpa i z samsunga korzysta mi sie lepiej. Rozdzielczość, odświeżanie i czerń dla samsunga. Ciężko wrócić do fhd i 22". Myślałem, że 27" będzie za duże ale jednak zwracam honor i ten rozmiar plus wqhd to fajna sprawa.

 

Jeśli traktować samsunga tylko pod kątem rozrywki, filmów czy przeglądania internetu to jest naprawdę ok. Może nie umiem go prawidłowo ustawić i istnieją inne metody na poprawę kolorów ale za pomocą sterowników karty czy samego monitora nie udało mi się. Na wszelkich ustawieniach jest delikatny zafarb bieli.

 

I nie mam jakoś specjalnie za złe tego wszystkiego samsungowi. Jest to monitor budżetowy i dedykowany do rozrywki. Dlatego pewnych rzeczy nie wypada się czepiać. Ja tylko wypominam hehe. Natomiast wycieki światła to rzecz, do której powinni przyłożyć się wszyscy producenci bo nie powinno mieć to miejsca. Gdybym sam trafił sztukę bez tego to pełnia szczęścia bo czerń byłaby niesamowita na całym ekranie ale przypominam, że przy normalnym użytkowaniu jakoś specjalnie się to nie ujawnia i czarne jest czarne. Dodam też, że dość mocno zjechałem z podświetleniem co pewnie dało lepszy rezultat w czerni.

 

 

Także to czego oczekuje od monitora da mi zapewne ten Nec z pierwszego zdania. Trzeba wybulić 5k ale w zamian brak wycieków, srebrzenia, równomierne podświetlenie i bezbłędny kolor, w gratisie również zdrowie psychiczne. Wiem to od dawna, że moim targetem są monitory graficzne ale kasa, kasa...:(

 

I to wszystko naturalnie "moim zdaniem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

CX były swietne i w stosunkowo w normalnej cenie, przynajmniej jeśli odniesiemy do CG. Mam CX241, dla mnie rewelacja. Ale tego chyba nawet używanego w rozsądnych pieniądzach nie kupi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznę może od tego, że nie ma problemów z poprawnym wyświetleniem zdjęć sRGB na monitorze szeroko gamutowym - kwestia oprofilowania.

 

- nie nadaje się do pracy z kolorem, nie mogę ustawić odpowiedniego punktu bieli. Cały czas mam wrażenie, że biały wpada w jakiś odcień.

Jakiego kolorymetru używałeś? Spydery potrafią niezłe bzdury pokazywać. Inna sprawa, że kalibracja taniego monitora wymaga znacznie więcej wiedzy i doświadczenia, niż jakiegoś EIZO CG, gdzie się wszystko robi niemal samo.

 

 

- mdłe kolory, musiałem podciągnąć cyfrową poświatę w ustawieniach karty.

Jak włączasz jakieś "cyfrowe poświaty" to nie oczekuj wiernych kolorów. Jak lubisz nasycone kolory, to trzeba iść w szeroki gamut (na którym jak wspomniałem da się wyświetlić naturalnie, bez przesycenia sRGB)

 

Teraz mam kartę od nvidi i brakuje mi tej opcji od amd z regulacją temp. Barwowej. Mogłoby to trochę pomoc.

Jak grzebiesz w temp. barwowej w sterownikach i w monitorze, to ... serio, chyba nawet ja bym z tym nie doszedł do ładu :) Temp. barwową kalibrujesz po stronie OSD monitora (lub poprzez programowanie tablicy LUT siakiegoś EIZO CG) ... po uprzednim znalezieniu kontrastu natywnego (w monitorach "marketowych", bo w EIZO praktycznie szukać nie trzeba, bo wiadomo gdzie jest), o poprawnym ustawieniu karty graficznej (cyfrowe poświaty i inne korekcje OFF, pełna gradacja ON) nie wspominam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawie cyfrową poświatę na off czyli 0% to obraz jest czarnobiały. Domyślnie jest to ustawione na 50%, ja dałem 60%.

 

Na kalibracji się kompletnie nie znam o czym zapomniałem wspomnieć i kalibratora tym bardziej nie posiadam. Pewnie cena porządnego mocno przekracza kwotę w jakiej kupuję monitory. Próbowałem ustawić monitor tylko za pomocą dostępnych narzędzi, czyli poprzez menu ustawień monitora. Tutaj mi sie nie udało więc chciałem spróbować w ustawieniach gpu. Dlatego wspomniałem żeby nie traktować moich słów jako wyznacznik co do koloru.

 

Być może poprzedni monitor był przesycony, lub źle go ustawiłem i teraz samsung jest dla mnie mdły.

 

Z drugiej strony jak nie zainwestuje w dobry monitor to nie pójdę dalej z fotografią. Nie rozwinę oferty. Aktualnie przy reportażu kolor schodzi na dalszy plan bo tutaj zdjęcia przede wszystkim mają "być" w ważnych i ciekawych momentach. Reportaż z imprez okolicznościowych, gwiazdy i gwiazdeczki.

 

Wiedziałem kupując samsunga, że nie jest to monitor do koloru jednak przy każdej próbie podejścia do sprawy budżetowo, okazuje się że wypadałoby wybulić na ten monitor graficzny. Myślałem o ratach 24-36 miesięcy ale cholera wszędzie jest spore oprocentowanie i cena końcowa rośnie znacząco.

 

Spróbuję jeszcze raz go ustawić. Jeśli istnieje opcja kalibracji zewnętrznej tego samsunga to mógłbym pożyczyć kalibrator od któregoś kolegi z branży i tutaj się pobawić ale myślałem, że takie opcje to tylko przy lepszych monitorach.

 

Samsunga kupiłem ponieważ: budżetowy, bo przydałoby się coś większego niż 22", przesiadka z fhd na wqhd. A kolor? A pomyślałem - jakoś to będzie xF. Dochodzi jeszcze nierówność podświetlenia. Ps. Do gier fajny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolorymetr to tylko narzędzie, jak już wspomniałem, aby dobrze ustawić tego typu monitor, to trzeba człowieka obeznanego w temacie lepiej niż niektórzy recenzenci monitorów, którzy popełniają czasem podstawowe błędy przy kalibracji (jak np. przepalenie jednej i więcej składowej, albo przeciwnie ... każda składowa poniżej natywnej, co skutkuje niepotrzebnymi stratami kontrastu). Kalibracja EIZO jest prostsza niż LG czy innego samsung - o takim kalibrze wiedzy potrzebujesz ludzia, a nie tylko jego sprzętu.

 

Natomiast co do poświaty, to nie mam karty nV, ale jeśli to regulator nasycenia i na 50% jest na neutralnym, to radzę ustawić na 50%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie trochę tańsze alternatywy od Nec PA271q, w rozmiarze 27" i wqhd pod kątem fotografii?

 

Szukam eizo cx27 ale brak używanych na aukcjach :(

 

Wolałbym zejść do kowy 3,5-4k

 

 

//edit

 

Może NEC EA271Q dałby radę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem? Oceniasz biel na podstawie widzimisię i w przypadkowym świetle?

 

Biel w ustawieniu 3000 K może się wydawać tak samo „biała” jak w ustawieniu 8000 K, kwestia kontekstu (światła, przyzwyczajenia oczu). To samo dotyczy kolorów: przesycone mogą się wydać neutralne, a nawet wyprane, a wyprane mogą się wydać neutralne, a nawet przesycone, podobnie wrażenie intensywności koloru zmienia się w zależności od siły podświetlenia. Bez pomiaru sensownym sprzętem i właściwie dobranego oświetlenia ani rusz.

 

Zresztą wystarczy zapewnić sobie dwa źródła światła, np. 6500 K i 4000 K, i przełączać się między nimi, gdy CCT monitora jest ustawiona na standardową wartość, czyli 6500 K (uwaga: światło świetlówki 6500 K będzie się wtedy wydawało chłodniejsze!), żeby się przekonać, ile warta jest ocena wzrokowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Avenger 36 może ten by Ci wystarczył.

 

Gdyby nie brak możliwości (podobno) ustawienia choćby 75hz chętnie bym go kupił.

Tu masz taka mini reckę

https://mva.pl/viewtopic.php?t=3759

 

Ten gość prowadzi sklep i jest dość rzeczowy i w sumie wszystko wytłumaczy uczciwie jak się zadzwoni.

Jak byś taki miał kupić to chyba zdecydowałbym się na tą wersję skalibrowaną i wyselekcjonowaną tzn Color Tuned (teraz nazywa się to widzę Color)

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

w sumie 650zł więcej za to się płaci.

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, oceniałem na podstawie widzi mi się. Stanowisko pracy nie przygotowane. Brak odpowiedniego oświetlenia do pracy. Wiem, że tak nie można pracować. Problem mam ze swoim pokojem na poddaszu, niskie skosy, bardzo mało miejsca na dodatkowe oświetlenie ale zrobimy co trzeba.

 

Monitor ocenialem w nocy, przy zgaszonym świetle, w ciemnościach. W każdym razie jest jedno miejsce, w którym monitor mocniej świeci i dodatkowo zabarwia delikatnie na różowo. Widać to perfidnie na zdjęciach czarnobiałych.

 

@Todis

 

Myślę, że taki monitor będzie wystarczający. 5k pln to już dla mnie spora kwota a sprzęt musi zarabiać więc na obecnym etapie zdecydowałbym się na tą wersję Color EA271q. Podobno warto w tej klasie monitorów dopłacić do tej opcji. Koniec końców i tak powinienem zamówić usługę kalibracji w domu + oczywiście najpierw oświetlić prawidłowo stanowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

O wersji color przeczytałeś pewnie na mva.pl. negował tego nie będę, bo nie mam ku temu odpowiedniej wiedzy. Przy mva.pl trzeba tylko pamiętać, że ten portal jest własnością sprzedającego graficzne LCD i ... pomysłodawcy oraz wykonawcy wersji color, czy CT przy NEC-ach. To trochę tak jak sprzedawcy samochodów umierzyć wszystko na słowo i zapłacić za wszystko, co on poleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wersji color przeczytałeś pewnie na mva.pl. negował tego nie będę, bo nie mam ku temu odpowiedniej wiedzy. Przy mva.pl trzeba tylko pamiętać, że ten portal jest własnością sprzedającego graficzne LCD i ... pomysłodawcy oraz wykonawcy wersji color, czy CT przy NEC-ach. To trochę tak jak sprzedawcy samochodów umierzyć wszystko na słowo i zapłacić za wszystko, co on poleci.

 

To się zgadza ale to jak to zwą Color czy Color Tunde masz dokładniw wyjaśnione na stronie.

Rozmawiałem z tym gościem i to nie tylko chodzi o kalibrację ale i wygrzewanie, wybór sztuki bez nadmiernego BLB, bad piksele itd

Niżej jest dokładny opis.

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

Tu dokładniej masz to

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/347

Chodzi także o dodatkową gwarancję.

np. to dość ważne

"Niebagatelną różnicą jest obligatoryjna 5 letnia gwarancja uwzględniająca gwarancję na wady pikseli."

 

Według danych ten nowy odświeżony model chyba działa na 75hz

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

https://www.mobimaniak.pl/293000/nec-multisync-ea271q-cena-specyfikacja-opinia/

 

To byłoby rewelacyjne.

 

Może kolega unadarek się wypowie odnośnie tych 75hz bo go posiada ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Todis, ja mu wiedzy nie odmówię, prawdopodobnie jeden z najlepszych w Polsce jeśli idzie o zarządzanie kolorem. Ale skoro mowa o selekcji, a płacimy za te lepsze sztuki, to wyjaśnij mi co się dzieje z tymi które odpadają w selekcji, znaczy w zbiorze fabrycznych pudełek odbiegają w dół od sredniej pod kątem wad.

 

Jest też ciekawy temat na Canon Board tyczący sprzedającego, który uczciwość i rzetelność (jego) informacji poddaje pod spora wątpliwosć. Stare dzieje co prawda, ale pewnych rzeczy się nie robi, nie jestem pewny czy można z tego wyrosnąć.

 

Dodatkowa gwarancja może coś warta, ale nie łakomiłbym się na to. Podejrzewam, że NEC wytrzymałościowo nie będzie wiele gorszy od EIZO, a tu trzeba mieć pecha by coś się podziało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis, ja mu wiedzy nie odmówię, prawdopodobnie jeden z najlepszych w Polsce jeśli idzie o zarządzanie kolorem. Ale skoro mowa o selekcji, a płacimy za te lepsze sztuki, to wyjaśnij mi co się dzieje z tymi które odpadają w selekcji, znaczy w zbiorze fabrycznych pudełek odbiegają w dół od sredniej pod kątem wad.

 

Jest też ciekawy temat na Canon Board tyczący sprzedającego, który uczciwość i rzetelność (jego) informacji poddaje pod spora wątpliwosć. Stare dzieje co prawda, ale pewnych rzeczy się nie robi, nie jestem pewny czy można z tego wyrosnąć.

 

Dodatkowa gwarancja może coś warta, ale nie łakomiłbym się na to. Podejrzewam, że NEC wytrzymałościowo nie będzie wiele gorszy od EIZO, a tu trzeba mieć pecha by coś się podziało.

 

Nie wiem co robi ale nic nie stoi na przeszkodzie byś do niego zadzwonił - nr kom sklepu jest na stronie i zwyczajnie zapytał. Myślę, że odpowiedziałby Ci na to spokojnie.

Ja z nim w tamtym roku rozmawiałem i to dość miły i rzeczowy człowiek. Szczerz kupując taki monitor zdecydowałbym się jednak dopłacić tą kasę za "Color tuned" bo moim zdaniem warto.

Czekam jeszcze co napisze Unadarek odnośnie tych 75hz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza ale to jak to zwą Color czy Color Tunde masz dokładniw wyjaśnione na stronie.

Rozmawiałem z tym gościem i to nie tylko chodzi o kalibrację ale i wygrzewanie, wybór sztuki bez nadmiernego BLB, bad piksele itd

Niżej jest dokładny opis.

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

Tu dokładniej masz to

https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/347

Chodzi także o dodatkową gwarancję.

np. to dość ważne

"Niebagatelną różnicą jest obligatoryjna 5 letnia gwarancja uwzględniająca gwarancję na wady pikseli."

 

Według danych ten nowy odświeżony model chyba działa na 75hz

https://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea271q-color.html

 

https://www.mobimaniak.pl/293000/nec-multisync-ea271q-cena-specyfikacja-opinia/

 

 

To byłoby rewelacyjne.

 

Może kolega unadarek się wypowie odnośnie tych 75hz bo go posiada ?

 

Posiadać posiada ale nie bawiłem się w ustawianie 75hz bo znając życie się nie da a i dla mnie to bez znaczenia ;) w monitorach eizo się nie dało zwiększyć hz w necu nie próbowałem , możliwe że sprawdzę jak będzie czas chociaż wątpię że będzie się dało ale z drugiej strony z tego co mi wiadomo to są jakieś kalumnie z tym podkręcaniem 60hz matryc :E matryca 60hz to 60hz koniec kropa :E co z tego że czasem da się ustawić większą częstotliwość jak w większości przypadków klatki się gubią ;) .Co do wersji Color i Color tuned w necku wygląda to tak : wersja Color tuned jest przygotowywana w siedzibie necka czyli polega na odrzuceniu monitorów z mocnymi nierównościami,podkreślam z mocnymi nie jest to tak że ich w ogóle nie ma co dla większości ludzi się wydaje że jak selekcjonowany to będzie totalnie czysto niestety tak nie ma ;) Eizo i Necki mają swoje normy i wyżej pupy nie podskoczysz jak nie pasuje to zwracasz lub nie kupujesz,jak jest spełniona norma to żadne wykłucanie nic nie da bo mają to jasno nakreślone ;) dobra wracamy do color tuned jak już pisałem odrzucane są egzemplarze z bardzo mocnymi nierównościami,profesjonalna kalibracja,rozszerzona gwarancja do 5 lat,wygrzewanie co w dużym stopniu zmniejsza procenty pojawienia się badpixeli,oprogramowanie spectraview II.Wersja Color przygotowywana jest przez właściciela sklepu mastiff też jakaś część tych mocno nierównych odpada ;) ,profesjonalna kalibracja z różnymi profilami pod różne scenariusze pracy,wygrzewanie co zmniejsza % pojawienia się badpixlów i tu właśnie dodatkowo otrzymujemy gwarancje na badpixle na cały okres gwarancji(fajna sprawa),przedłużona gwarancja 5 lat,oprogramowanie spectraview II , .Ludzie myślą że jak po selekcji to będzie gwiazdka z nieba to od razu odpowiadam nie tak nie będzie na 50szt takich monitorów może się trafić jedna,dwie sztuki lub wcale ,chodzi mi o takie sztuki które będą miały małe defekty ludziki muszą zrozumieć że takich monitorów na matrycy ips praktycznie nie ma nawet NEC PA271Q ma malutkie defekty.Już nie chce mi się stukać w tą klawiaturę i pisać chyba z 3 raz jak wygląda sprawa duża część zdjęć wrzucanych na forach jawnie ma srebrzenie a ludzie mylą to z rozj... podśw. matrycy.Co do chłopaków z mva.pl można im trochę zarzucić :E bo kilku z nich sprzedaje te monitory ale potężnej wiedzy nie można im odebrać ,jest tam kilku panoczków którzy po 20-25 lat w tym siedzą czyli w kolorze,fotografii,kalibracjach,montażach itp. a jak wiadomo te wszystkie dziedziny się łączą z kolorem ;) Todis ty też już ostro przesadzasz widzę już od jakiegoś dłuższego czasu szukasz monitora i myślisz że wyjdzie jakaś seria która będzie idealna od razu ci odpowiem nie nie wyjdzie bo takowej nie ma i na razie nie będzie :E albo szybka matryca albo jakość obrazu :E do 3-4tyś ea271q do 5tyś pa271q i nic tego nie przeskoczy :E Napisze raz jeszcze NEC PA271Q ma bardzo zaawansowaną elektronikę + matryce panasonica która jest raczej jedną z najbardziej równych,ma filtr OCF (brak cieknięcia światła),srebrzenie praktycznie nie istnieje ,bardzo głęboka czerń.NEC EA też ma tą elektronikę z PA ale ma inna matryce i nie ma filtra OCF.Według mnie lepiej wychodzi wersja COLOR Pan Tomasz z mastiff naprawdę dokłada wszelkich starań żeby monitor był dobrze przygotowany.Oryginalny monitor w sklepie można kupić za 3tyś mówie o wersji EA271Q ale po dołożeniu dodatkowej 2 letniej gwarancji pewnie też z 150-200pln kosztuje,oprogramowanie spectraview II koszt 160pln,porządna kalibracja 150-200pln,pełna 5 letnia gwarka na badpixle i mamy dobrą wersje COLOR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że ja niczego na dziś nie szukam. Byłem tylko ciekawy czy ten nowszy NEC robi 75hz bo wiem, że poprzednik na 100% chodzi tylko na 60hz. Sprawdzenie tego mi zajęłoby może 60 sekund nie licząc testów na gubienie klatek ale ok nie chcesz nie rób, chcesz zrób i napisz nam lub mi na PW.

Ja mam szybki monitor i jak go zmienię to na coś lepszego ale i szybkiego. Kupowałem - szukałem go ponad rok więc na dziś jest na czym siedzieć. Jak coś godnego się pojawi to zwyczajnie kupię i przetestuję, będzie szrot zwrócę w końcu już to kilkanaście razy musiałem zrobić więc nie jest mi to obce. Tyle, że na dziś może poza jednym modelem nawet nie mam chęci nic zamawiać w cenie do 3000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Todis, ja mu wiedzy nie odmówię, prawdopodobnie jeden z najlepszych w Polsce jeśli idzie o zarządzanie kolorem. Ale skoro mowa o selekcji, a płacimy za te lepsze sztuki, to wyjaśnij mi co się dzieje z tymi które odpadają w selekcji, znaczy w zbiorze fabrycznych pudełek odbiegają w dół od sredniej pod kątem wad.

 

Było to już nie raz wyjaśniane na wiadomym forum: taki sprzęt idzie do przeceny (chętnych podobno nie brakuje), a cena usługi jest tak dobrana, żeby się to opłacało. Selekcja to nie tyle wybieranie „złotego” egzemplarza, co wykluczanie ewidentnych niedoskonałości, które wciąż mieszczą się w normach gwarancyjnych, i zmniejszenie (w wyniku stabilizacji w niekorzystnych warunkach) prawdopodobieństwa, że błędy pikseli wystąpią po jakimś czasie. Czyli coś jakby ubezpieczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było to już nie raz wyjaśniane na wiadomym forum: taki sprzęt idzie do przeceny (chętnych podobno nie brakuje), a cena usługi jest tak dobrana, żeby się to opłacało. Selekcja to nie tyle wybieranie „złotego” egzemplarza, co wykluczanie ewidentnych niedoskonałości, które wciąż mieszczą się w normach gwarancyjnych, i zmniejszenie (w wyniku stabilizacji w niekorzystnych warunkach) prawdopodobieństwa, że błędy pikseli wystąpią po jakimś czasie. Czyli coś jakby ubezpieczenie.

dokładnie

 

tutaj macie ludziska jak działa filtr OCF po prawej pa271 a po lewej tez swietny pa272w ale bez tego filtra https://drive.google.com/file/d/1tJaKlHnrrScIoAstSlg43DuJdFS1t9y5/view?ts=5c554ac1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...