Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wężyk już zamieniłem na zaworek spustowy bezpośrednio wkręcony w top pompki. Wcześniej podłączyłem też dolot i wylot cieszy do topa i nadal bez zmian.

 

Próbowałem zrobić u siebie spust cieczy na dole chłodnicy z przodu, ale bez cięcia obudowy raczej się nie uda :(

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Najlepiej jakbyś przetestował chyba pompę na sucho, znaczy się poza obudową może też jak zmienisz kąt to nagle ożyje jak na drugim filmiku ?

 

 

 

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie rez na górze ma 4 otwory - jeden centralny z którego leci ten "fountain effect" a 3 wokół niego używałem do napełniania. Tylko żeby osiągnąć efekt tej fontanny to nie wiem jakie ciśnienie musi być (ale to nie jest najważniejsze), podłączyłem powrót bezpośrednio do otworu do napełniania i ciśnienie wydawało się takie samo. Do tego doszedł odgłos kapiącej wody, więc podłączyłem pod ten centralny na rezie. Mogę w weekend podłączyć pod ten dolny otwór reza, ale już powoli ciasno się w obudowie robi :kwasny:

 

Który Ty masz dokładnie rez i top?

Ten: https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2944 ?

I ten: https://shop.aquacomputer.de/product_info.php?products_id=2925 ?

Jeśli tak, to powrót cieczy do reza może się odbywać tylko i wyłącznie dolnym otworem - jest to opisane w manualu i dzięki temu masz dodatkowo efekt fontanny.

Dodatkowo musisz mieć wtedy zaślepiony otwór "in" w topie, a u Ciebie na fotce jest tam wkręcony wąż -> rozumiem, że on się kończy jakimś kranikiem?

 

Aboslutnie nie możesz podłączać powrotu do pompki przez górny, środkowy otwór w rezie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie te modele. Nie (do)czytałem instrukcji, myślałem, że nie ma znaczenia którym otworem ciecz wraca skoro przepływa przez te same otwory :hmm: Był tam wąż z kranikiem, ale teraz został sam kranik. Przetestuję i dam znać czy pomogło, ale początkowo miałem w taki sposób połączony układ i pompka tak samo pracowała. Czy to możliwe, że ten kranik powoduje zaburzenia pracy pompy?

Gdzie w takim razie najoptymalniej umieścić kranik do spuszczania płynu w moim układzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Chłodnice na froncie do góry nogami zawsze najlepiej. A jak się nie da to trójnik T nakręcony do wylotu cieczy z pompy i jedno wyjście na spust pod kątem. Drugie wyjście prosto do GPU.

 

 

Słabo przemyslales układ. Oczedziles na redukcjach czy rozgalezniku i teraz kombinujesz.

 

Węże gumowe wyglądają bardzo dobrze jak są możliwie krótkie. Wiszące w poprzek obudowy jak spaghetti wyglądają słabo. Rurki raczej odwrotnie. Krótkie nie mają sensu, długie zachowują schludny wygląd.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No jak uporam się z problemem pompki to będę się musiał wziąć za ponowne przemyślenie wszystkiego :/ Bo póki co zabija trochę radość z układu, a nie wydaje mi się, żeby był zbyt restrykcyjny. Na chwilę obecną wygląda jak z miniaturki :E , ale w wolnej chwili planuję przemyśleć wszystko i może da się coś odratować z mojej niekompetencji. Nagrałem film z pracą pompki już w nowej pętli. https://streamable.com/ujurr

 

Wydaje mi się, że na początek można chłodnicę z góry przekręcić o 180 stopni, puścić odpływ z GPU do CPU, z CPU do górnej chłodnicy, z górnej do bocznej i z bocznej z powrotem do reza :hmm:

post-528594-15574218655048_thumb.jpg

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Strasznie krzywo wisi Ci GPU.

 

Czemu oddajesz PCIE z RTXa dla dysku NVME ?

 

Zrób tak: pompa - GPU - CPU - chłodnica top - za tacką mobo wężem w dół budy -chłodnica na front (wejściami na dole) - trójnik do zlewek - pompka

 

Taki setup będzie wyglądał ;)

 

Inaczej będą wisieć Ci kilometry makaronów :D

 

A i Blok CPU musisz odwrócić na bok lub lepiej do góry nogami.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No GPU zamierzam w weekend poprawić, tylko muszę śrubkę znaleźć :D Czyli dysk w który slot przełożyć? Najniższy? Bo chyba wymaga minimum 4x jeśli dobrze z instrukcji pamiętam.

Z przekręceniem chłodnicy będzie problem, bo nie wiem na ilu śrubkach może razem z rezem, topem i pompką wisieć, żeby nic się jej nie stało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

tak, w czarny.. chociaż chyba zje on wtedy PCIE 1x, a Ty masz tam jeszcze jakieś dwie karty? Jakaś taśma zabytkowa Ci sie tam nawet wala, HDD muzealny IDE? Chyba to nie jest stacja dyskietek ? :D

 

Co do chłodnicy odwrotnie zamontowanej, odkręcasz ją i przykręcasz tymi samymi śrubkami. Tylko odwróconą o 180 stopni.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Prawie :D taśma jest od karty dźwiękowej do karty wyjściami do 5.1. Dźwiękowa może działać na 1x, a ta druga karta wymaga tylko slotu żeby ją po prostu włożyć.

W instrukcji czytam, że ostatni czarny slot jest

PCIE6 (PCIe 3.0 x16 slot) is used for PCI Express x4 lane width graphics cards.
Czyli chyba RTX może na 16x siedzieć a SSD w dolnym slocie? :hmm:

Co do chłodnicy nie będzie tak łatwo, bo próbowałem i część z wejście/wyjściem płynu koliduje z dnem obudowy, więc spróbuję ją podnieść o jedną śrubkę w górę, tylko wtedy nie będzie się trzymała na wszystkich 12 (stąd pytanie ile śrubek utrzyma chłodnice i zestaw z pompą).

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To jest ASUS Xonar Essence STX II

 

Kozacką taśmę mu dali :D

 

ostani slot to 4x elektrycznie. Wyzualnie wygląda tylko na 16x. Z bliska to widać ze nie ma wszystkich pinów.

 

PCIE tak działa, że możesz mieć nawet 1x lub 4x nacięte na prawej sciance i wsadzić tam mozna dluzsza karte. Lub na odwrot, karte z PCIE 1x mozna wsadzic do gniazda 16x i bedzie dzialac.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Też nie mogłem uwierzyć, że taką taśmę ktoś mógł zastosować, ale chyba nie ma innej opcji :( Spróbuję ją jakoś zwinąć przy okazji porządków, ale powiew XX wieku pozostanie.

Czyli SSD musi zostać tam gdzie jest?

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozliwe, ze ssd nie zadzialaw innym slocie razem z dzwiękowka.

 

Mój Asus ROG THunderbolt Audio ze zdjecia jest na USB. Siedzi w slocie bo siedzi, ale z USB działa dźwięk normalnie. Natomiast PCIE 1.0 uzywane jest do Karty sieciowej killera. Ale ja jej nie uzywam. Dysk PICE/nvme na adapterze siedzi wpiety w ostani czarny slot. Karta sieciowa jest nie rozpoznana w systemie. Nigdy jej nie instalowalem nawet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, wszystko poprawione zgodnie z sugestiami i faktycznie - wygląda o niebo lepiej. Pompka lekko się uspokoiła, ale i tak musi na 80% chodzić żeby była dość cicha. GPU pomimo prób usztywniania i majstrowania między śledziem a obudową wisi jak wisi :( Chłodnica z wentylami i pompką trzyma się z przodu na 3 śrubkach (tylko w ten sposób można ją zamontować złączami do dołu)

Temperatury w spoczynku w granicach 30 stopni, a w te upały max co widziałem to 65C na CPU i 60 na GPU, więc chyba ok :hmm: ?

 

a tak to wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wygląda 100x lepiej :)

 

Na GPU 60*C to sporo. Jaką temperaturę cieczy masz? Ile RPM na wentylach i na pompie ?

 

Wentylami na chłodnicach sterujesz w zależności od temperatury cieczy, którą mierzy pompa?

 

 

Jaką masz różnicę temperatury w IDLE i pod STERSS na GPU vs Woda ?

 

Dobrą wydajność D5 u siebie widze gdzieś od 2200-2600RPM. Powyżej 2800rpm zwiększanie obrotów nawet do 4000rpm zmienia temperatury chyba o góra 1*C.

 

 

Karta grafiki nie jest wciskana w dół przez za długi wąż GPU-CPU albo przez kable zasilające PCIE?

Kable PCIE muszą iść w miarę luźno, żeby nie ciągnąć GPU w dół. Natomiast wąż z cieczą GPU-CPU fajnie zrobić możliwie krótki żeby delikatnie podciągał GPU do Góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa ustawiona na sztywno na 80% - 4300 rpm - poniżej tego wydaje dziwne dźwięki jak na poprzednim filmiku :hmm:

Docelową temperaturę cieczy ustawiłem na 35C i minimalne obroty wentyli na 50% (około 800 rpm). Przy tych upałach potrafiły wejść na 100% i ciecz pewnie też nie trzymała temperatury, ale tragedii nie było.

Wszystkie wentyle podłączyłem rozdzielaczem do pompy i jej zostawiłem sterowanie nimi. Różnicy na GPU w idle nie mierzyłem, ale pod obciążeniem na pewno spadła o kilka stopni. W idle ma dosłownie temperaturę pokojową według odczytu.

Karta siedzi luźno w slocie, nic jej nie ciągnie ani w górę ani w doł (macałem węże i żadnych naprężeń nie mają). Wkręciłem śrubkę między obudowę i śledź karty, ale tam wszystko ciasno siedzi. Kable zasilające też jej nie ciągną. Z drugiej strony myślę, że sam blok był cięższy od stockowego chłodzenia, więc może po prostu tak musi być :hmm:

Najbardziej martwi mnie pompka - niby wszystko z nią w porządku a przy 0% obrotów (2000 rpm) nie ma siły pchać cieczy przez układ. Brzmi jakby chciała a nie mogła. Przy 80% coś tam leci, ale patrząc na rezerwuar to też bez szału. Zaczynam nabierać podejrzeń, że może blok CPU jest jakoś zapchany, ale przed montażem bloku GPU płukałem go w kierunki in-out i out-in. Zapewne przy zmianie platformy na AMD rozbiorę go i zobaczę co tam słychać w środku, ale nie podejrzewam, że coś tam mogło się rozwinąć, bo na destylce działało to max 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie masz temperatury cieczy vs GPU w Idle i pod obciążeniem.

 

60*C na CPU to norma. Ale na GPU to już bardzo dużo. Róznica między wodą a GPU powinna się zamykać gdzieś w 3-6*C przy obciążeniu. W Idle u mnie różnica GPU a Woda to 1*C.

 

Twoja pompa ma wbudowany przepływomierz. Ile litrów na minutę pokazuje?

 

Pod obciązeniem jak bardzo zmienia się temperatura GPU kiedy zmienisz obroty na pompie z 4000 na 2500 np ? Rośnie o 2-3 stopnie czy o 10-20?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływomierz pokazuje 80 l/h, ale możliwe, że został niedokładnie skalibrowany. Z tego co widzę 80l/h to jakby minimum na skali. Aquasuite potrafi przestać pokazywać wykres, jeśli spadnie poniżej tej wartości.

Możliwe, że spartoliłem coś przy montażu bloku na GPU? Robiłem wszystko według instrukcji EK (łącznie z sugerowaną ilością pasty). Patrząc z boku przez szparę docisk wydaje się w porządku, bo pady są lekko ściśnięte między blokiem a kartą.

Jedyne co mogłem zrobić źle niedokładne wyczyszczenie GPU z resztek pasty po pierwszym założeniu bloku, ale czytałem, że nadmiar pasty na rdzeniu nie jest specjalnie szkodliwy. :hmm:

Temperatury pod innymi obrotami muszę sprawdzić, bo nie pamiętam dokładnie teraz.

 

W idle u mnie podobnie - 30-32 stopnie na GPU przy zbliżonej temperaturze cieczy.

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://i1.wp.com/www.xtremerigs.net/wp-content/uploads/Pumps&Tops/TOP_D5_EK-XTOP_Revo/RevoD5-Pump-OutputVO.png?resize=640%2C533

 

https://www.convert-me.com/en/convert/flow_rate_volume/gallon_min.html?u=gallon%2Fmin&v=1

 

 

Czyli wyciągasz przepływ:

0,35 GPM ( Gallona na minute )

80 L/h

1,3 L/m

 

Czyli tak dość mizernie.

 

 

Średnio restrykcyjny blok:

https://www.xtremerigs.net/2015/04/22/watercool-heatkiller-iv-cpu-water-block-review/4/

 

Mocno restrykcyjna chłodnica, a nawet dwie:

https://www.xtremerigs.net/2015/02/11/hardwarelabs-nemesis-360-gts-radiator-review/3/

 

+Blok na GPU.

 

Może jak wszytko do kupy się zbiera to jest taki opór, że dziwne rzeczy Ci się dzieją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok zmieniłem na EK Supremacy EVO, ale podejrzewam, że podobne mają wyniki. Te wykresy wyjaśniałyby dlaczego pompka musi tak zasuwać, żeby coś przepchnąć. Już chciałem rozkręcać blok CPU, żeby sprawdzić czy coś przypadkiem się w nim nie osadziło.

Czyli jedynym wyjściem jest zostawienie pompki na takich obrotach albo wymiana chłodnic? :hmm:

 

Co do GPU to myślę czy nie rozłożyć wszystkiego z powrotem i przesmarować ponownie. Podczas montażu zostało mi trochę pasty między rdzeniem a małymi elementami na powierzchni, ale sam rdzeń był czysty. Nie wiem co może powodować takie temperatury. Zły docisk bloku do karty? Wszystkie podkładki, śrubki instalowałem zgodnie z instrukcją. Nie używałem dużo siły żeby skręcić to razem, bo bałem się uszkodzenia rdzenia :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie można jeszcze podpiąć chłodnice równoległe. Ale wtedy przepływ przez nie może podzielić się na dwa jeśli to nie ich wina.

 

Fajnie byłoby przetestować pompę na sucho. Spiąć wężem wlot i wylot i odczytać przepływ. Później ewentualnie podpiąć kolejne części i patrzeć kiedy się zadlawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobione :hmm: pompka podpięta pod siebie - woda sika jak szalona

podpięta jedna chłodnica - sika mniejszym strumieniem

podpięte dwie chłodnice - ledwo widać ruch w rezerwuarze

Pomimo wszystkiego bąbelki powietrza żwawo w rurkach zasuwały.

Przy okazji zdjąłem blok z GPU, przepłukałem go dokładnie, zdjąłem starą pastę (nie wiem dlaczego EK zaleca dawanie takiej ilości :/), nałożyłem rozmiaru ziarnka ryżu, rozsmarowałem kartą, sprawdziłem kontakt, zaaplikowałem ponownie i złożyłem wszystko mocno skręcając. Wszystko sprawdziłem jedynym benchmarkiem jaki mam - Q2RTX :lol2:

Wyniki do interpretacji poniżej.

pompa 100%

pompa 50%

pompa 80%

Przepływu skalibrować nie mogę, nie wiem czemu nic nie ustawia pomimo robienia wszystkiego zgodnie z instrukcją.

Przy odpalonym Furmarku i Prime95 temperatury wyszły:

CPU package 77C

GPU max 54C

Edytowane przez Masketta Man

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • @PCLabGPT jaki zdrowy cykl asteroidowy bys polecał na początek ? Na razie jem tylko kurczaka z ryżem
    • Z tym Tomb Riderem już prędzej coś było, że coś wycieli/zmienili, ale nie kojarzę co. Ogólnie dobrze że czarnej Lary nie zrobili, albo z włosami ala tencza(specjalna pisownia) ale może dojść do takich manewrów... 
    • Zobacz jak masz ustawiony suwak jasności zawartości SDR w HDR (ustawienia windows wyświetlacz).
    • Hej, nie mogę znaleźć wątku. Jaki zasilacz awaryjny do ps5 i pc będzie odpowiedni?
    • @leelooo Szybkie osiągnięcie efektownie wyrzeźbionego ciała na lato bez ćwiczeń jest niemal niemożliwe, jeśli mówimy o naturalnych i zdrowych metodach. Budowanie masy mięśniowej oraz ich rzeźbienie wymaga regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej diety. Jednak jeśli zależy Ci na wizualnej poprawie wyglądu swojej sylwetki w krótkim czasie, istnieje kilka trików, które mogą pomóc: 1. **Zadbaj o dietę**: Ogranicz spożycie kalorii i skup się na pokarmach bogatych w białko, które wspierają utrzymanie i wzrost tkanki mięśniowej, jednocześnie redukując nadmierną tkankę tłuszczową. 2. **Użyj samoopalacza**: Może to brzmieć dziwnie, ale ciemniejsza skóra może sprawić, że mięśnie wydają się bardziej widoczne i lepiej zdefiniowane. 3. **Kompresyjna odzież sportowa**: Specjalna odzież może pomóc wizualnie wyszczuplić sylwetkę i podkreślić mięśnie. 4. **Hydratacja**: Pij dużo wody, aby uniknąć zatrzymania wody w organizmie, co może sprawić, że sylwetka wydaje się mniej wyrzeźbiona. Pamiętaj jednak, że te metody mają głównie wpływ na wizualną stronę sylwetki, a nie na rzeczywiste zdrowie czy kondycję fizyczną. Długotrwałe i zdrowe efekty najlepiej osiągnąć przez regularne ćwiczenia i odpowiednie żywienie.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...