Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Szambo

Płyta itx pod i5 9400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Poszukuje dobrego rozwiązania pod i5 9400 bądź i5 8400 w formacie itx.

 

Zastanawiałem się nad 3 opcjami:

 

- Ekonomicznie AsRock na H370... 500 zł. Minus to fakt, że tylko Ramy 2666 Mhz... a będę chciał tam kiedyś coś lepszego włożyć (ale bez K)

 

- AsRock Z390... ale ta tańsza wersja za 700 zł. Właściwie tylko przez wzgląd na możliwość zamontowania szybszych Ramów. Czy warto dopłacać?

 

- Aorus Z390... to taka wersja wszystkomająca za lekko ponad 700 zł.

 

zastanawiałem się jeszcze nad MSI Z390... ale te radiatory mają tak przesadzone gabaryty, że tylko AiO zostaje. Akurat mam Navisa 120, ale chyba wole wrócić do Fery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy inni się ze mną zgodzą, jednak Gigabyte Z390 Gaming X zbiera dość dobre opinie. Chipset serii Z pozwoli Ci podkręcić to i owo a cena nie jest wysoka (poniżej 600 zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy inni się ze mną zgodzą, jednak Gigabyte Z390 Gaming X zbiera dość dobre opinie. Chipset serii Z pozwoli Ci podkręcić to i owo a cena nie jest wysoka (poniżej 600 zł).

Mogą się niezgodzić, bo chodzi o płyty w formacie itx :)

 

To zestaw do małego komputerka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam. Umknęło mi to gdzieś :( Jeśli chodzi o coffee lake to krążyła po sieci tabelka z opisem każdej mobo, włącznie z wyróżnieniem jakości sekcji zasilania, zintegrowanej dźwiękówki itd. Sądzę, że na Z390 też coś takiego wyszło. Jak ją gdzieś znajdę to podrzucę link :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Z390 I AORUS i mogę ci polecić tą płytę, jestem z niej zadowolony.

Porównując z ASRock Z390M-ITX/AC to AORUS ma dwa złącza M.2 zamiast jednego, szybsze Wi-Fi, Bluetooth 5 i lepszy układ dźwiękowy.

Nie wiem jak w przypadku ASRock, ale GIGABYTE ma według mnie dopracowane oprogramowanie UEFI. Podoba mi się możliwość ustawienia krzywej wentylatorów bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania. Nie miałem też żadnego problemu z profilem XMP pamięci RAM a także z podkręceniem procesora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam i5 8500 i Asus z270+mod to samo co z370i i mogę polecić ale....Połączenie m.2 i chipsetu w moim przekonaniu się nie sprawdza. Giguś u mnie odpada miałem z170n-wifi i soft ubogi ram kiepsko się kręcił. Ja na pewno next'a biorę Asroka podoba mi się że slot na m.2 jest oddzielnie od chipsetu np.

https://www.asrock.com/MB/Intel/Z370M-ITXac/index.asp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu itx'y H310/B360 są niewystarczające?

Jakie zastosowania komputera? Jakie wymagania względem płyty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiego powodu itx'y H310/B360 są niewystarczające?

Jakie zastosowania komputera? Jakie wymagania względem płyty?

Gry komputerowe i późniejsza przesiadka na jakieś i7 bez K.

Po prostu H310/B360/H370 mają ram limitowany do 2666 Mhz.

 

Płyta ma mieć min. 2 podłączenia do wentylatorów 4 pin i jedno złącze RGB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ASUS Prime H310I-Plus (R2.0) i Gigabyte B360N WIFI wydają się spełniać wymagania (ale warto upewnić się, że złącza wentylatorów faktycznie wszystkie są PWM).

 

Sytuację z ramem zawsze można trochę poprawić obniżając opóźnienia.

 

Ceny Z'tek są tak głupio wysokie, że dałbym sobie spokój i poszedł "po bandzie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gry komputerowe i późniejsza przesiadka na jakieś i7 bez K.

Po prostu H310/B360/H370 mają ram limitowany do 2666 Mhz.

 

Płyta ma mieć min. 2 podłączenia do wentylatorów 4 pin i jedno złącze RGB.

A może lepiej (oczywiście jeżeli twój budżet na to pozwala) od razu zainwestować w mocniejszy sprzęt? Za 500 zł więcej, kupując i5-9600K i płytę z chipsetem Z390, miałbyś o 25% wyższą wydajność. Zastanów się, ile później stracisz na sprzedaży i5-8400 jak będziesz chciał go wymienić na mocniejszy procesor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej (oczywiście jeżeli twój budżet na to pozwala) od razu zainwestować w mocniejszy sprzęt? Za 500 zł więcej, kupując i5-9600K i płytę z chipsetem Z390, miałbyś o 25% wyższą wydajność. Zastanów się, ile później stracisz na sprzedaży i5-8400 jak będziesz chciał go wymienić na mocniejszy procesor.

Tylko ja niestety raczej będę unikać podkręcania.

 

Platforma ITX tak średnio się do tego nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja niestety raczej będę unikać podkręcania.

 

Platforma ITX tak średnio się do tego nadaje.

Ja nie pisałem o podkręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OC itx odpada jak coś to tylko ramy i skup się na płycie z dużym potencjałem do kręcenia ram . Ja dlatego kupuje Z zamiast B czy H w itx. Asus na pewno polecam ale tak jak pisałem ma ona m.2 i chipset w jednym ale jak kto woli .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz podkręcać ram i proca? Tylko proca? Tylko Ram? Czy jednak nie chcesz podkręcać nic?

 

Jaki ram chcesz wsadzić do tego z390? 3000cl16 czy może jakieś b-die i porządne OC ? Bo jak byle jakie 3000, to lepiej kup sobie coś z zablokowanym chipsetem. Dla samego XMP 2666Mhz vs 3000MHz nie ma najmniejszego sensu dopłata kulkuset pln. Szczególnie jak nie masz zamiaru podkręcać.

 

Jakbyś chciał konkretną płytę w dobrej cenie to bierz MSI Z390I MPG GAMING EDGE AC. Sekcja jest przyzwoita, bez szaleństw z Prime95 SmallFFT spokojnie sobie poradzi nawet po podkręceniu jakiegoś i7. VRM plasuje się tuż za MSI ProCarbon i Asrock Extreme4. Jeżeli nie da się kręcić proca na takim ITXie, to znaczy że na pozostałych wymienionych też nie. A MSI Tomahawk to throtlować musiałby już na Stocku: https://www.overclock.net/forum/attachment.php?attachmentid=250662&d=1548963030

Te płyty powinno sobie spokojnie radzić bez nawiewu na sekcję z procem ciągnącym 150-180wat. Czyli w grach więcej niż potrzeba po OC :)

 

MSI Z390i to chyba najlepsza opcja do kręcenia B-Die (Supports DDR4 Memory, up to 4800(OC) MHz). Wszystkie rekordy OC ramu robią na tych MSI.

 

 

Ale jak nie chcesz kręcić nic, to weź sobie płytę za 300zl na H310 a nie za 700 czy 500 :)

 

 

Co do procesora, i5-9400 jest droższy o 100zl od i5-8400, cena jakość porażka 9gen.. 1zl od każdego 1MHz więcej? Jakby cały procek tak skalkulować to i5 było by w cenie 4tys pln :E

 

Albo w drugą stronę, zamiast przepłacać za Z390 + i5 9generacji tym bardziej lepiej kupić H310i + i7-8700 nonK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo w drugą stronę, zamiast przepłacać za Z390 + i5 9generacji tym bardziej lepiej kupić H310i + i7-8700 nonK.

+1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, że kolega pytał o płytę mini-ITX.

@Minciu, jaka według ciebie jest przewaga i7-8700 nad i5-9600K, żeby opłacało się dopłacić 500 zł do niego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie.

 

Opisze pokrótce moje potrzeby.

 

Gry w 60 klatkach w FHD. Nie posiadam wypasionego monitora i raczej się na taki nie zdecyduje.

 

Byłem już zdecydowany na Ryzena 2600 / płytę ASUS Strix albo Aorus i 16 GB Ram jakiegoś na B-Die… ale wstrzymałem się, żeby rozważyć też Intela.

 

Na forum generalnie panuje tendencja do gloryfikowana Ryzena i przedstawiania go jakos leku na całe zło i najbardziej przyszłościowy wybór za mniejsze pieniądze.

 

Jest jednak jeden problem: Pobór Mocy. Mam ITX i muszę myśleć też o tym.

 

Od razu zaznaczę, że procesor będzie chłodzony albo Ferą 3 albo AIO Navis 120.

 

Tak naprawdę biorę te lepsze płyty głównie ze względu na ten Ram, którego nie będę podkręcał. Nie znam się na tym.

Ale widzę pełno testów, które mówią, że branie wolniejszych ramów to mocne stopowanie procesora (chociaż i5 8400 na stocku z ramem 2666 Mhz nadal wygrywa z Ryzen 2600 z ramem 3200 Mhz na stock)

 

Powiedzmy, że na całą operacje mam te 2000 zł. Płyta/Ram/Procesor. W przypadku zdecydowania się na platformę AM4 wydałbym właśnie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie.

 

Opisze pokrótce moje potrzeby.

 

Gry w 60 klatkach w FHD. Nie posiadam wypasionego monitora i raczej się na taki nie zdecyduje.

 

Byłem już zdecydowany na Ryzena 2600 / płytę ASUS Strix albo Aorus i 16 GB Ram jakiegoś na B-Die… ale wstrzymałem się, żeby rozważyć też Intela.

 

Na forum generalnie panuje tendencja do gloryfikowana Ryzena i przedstawiania go jakos leku na całe zło i najbardziej przyszłościowy wybór za mniejsze pieniądze.

 

Jest jednak jeden problem: Pobór Mocy. Mam ITX i muszę myśleć też o tym.

 

Od razu zaznaczę, że procesor będzie chłodzony albo Ferą 3 albo AIO Navis 120.

 

Tak naprawdę biorę te lepsze płyty głównie ze względu na ten Ram, którego nie będę podkręcał. Nie znam się na tym.

Ale widzę pełno testów, które mówią, że branie wolniejszych ramów to mocne stopowanie procesora (chociaż i5 8400 na stocku z ramem 2666 Mhz nadal wygrywa z Ryzen 2600 z ramem 3200 Mhz na stock)

 

Powiedzmy, że na całą operacje mam te 2000 zł. Płyta/Ram/Procesor. W przypadku zdecydowania się na platformę AM4 wydałbym właśnie tyle.

Ja dalej polecam moją konfigurację. :) Oczywiście przekracza to twój budżet o 400 - 500 zł.

Znalazłem porównanie wydajności procesorów, zwróć uwagę na wyniki nie podkręconych i7-8700, i5-9600K i AMD R5 2600 w grach.

https://www.gamersnexus.net/images/media/2018/cpus/9600k/i5-9600k-review-assassins-creed_1080p.png

https://www.gamersnexus.net/images/media/2018/cpus/9600k/i5-9600k-review-far-cry-5_1080p.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dalej polecam moją konfigurację. :) Oczywiście przekracza to twój budżet o 400 - 500 zł.

Znalazłem porównanie wydajności procesorów, zwróć uwagę na wyniki nie podkręconych i7-8700, i5-9600K i AMD R5 2600 w grach.

https://www.gamersnexus.net/images/media/2018/cpus/9600k/i5-9600k-review-assassins-creed_1080p.png

https://www.gamersnexus.net/images/media/2018/cpus/9600k/i5-9600k-review-far-cry-5_1080p.png

 

 

A ja nie polecam. Wolałbym już i7 8700 nok i dobre ramy na 2666 cl 12/13 i b360 w tej cenie i będzie wydajniej i cicho. Chyba że kupujesz itx tylko z nazwy czyli władujesz go do dużej budy gdzie będzie sama duda go schłodzić.

Od siebie dodam że jak gram przykładowo w W3 to nie słyszę sprzętu a siedzę 1,5-2m od TV. w porównywaniu do X0 to przepaść ale nie którym dźwięk nie przeszkadza mi strasznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie polecam. Wolałbym już i7 8700 nok i dobre ramy na 2666 cl 12/13 i b360 w tej cenie i będzie wydajniej i cicho. Chyba że kupujesz itx tylko z nazwy czyli władujesz go do dużej budy gdzie będzie sama duda go schłodzić.

Od siebie dodam że jak gram przykładowo w W3 to nie słyszę sprzętu a siedzę 1,5-2m od TV. w porównywaniu do X0 to przepaść ale nie którym dźwięk nie przeszkadza mi strasznie.

Przesadasz. Procesor i5-9600K przy pełnym obciążeniu (oczywiście w grach a nie w benchmarkach korzystających z AVX) pobiera maksymalnie 70 Wat czyli pewnie podobnie jak i7-8700 a na pewno różnica w poborze prądu i co za tym idzie ilości wydzielanego ciepła nie jest znacząca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak jeden problem: Pobór Mocy. Mam ITX i muszę myśleć też o tym.

Cokolwiek z tego dalej wynika... Cisza? Temperatura? Czy może faktycznie chodzi o ilość watów na liczniku? ;)

 

Tak naprawdę biorę te lepsze płyty głównie ze względu na ten Ram, którego nie będę podkręcał. Nie znam się na tym.

XMP to też podkręcanie, tylko że automatycznie robione przez płytę.

fun fact 1) nie ma obowiązku być stabilne. Możesz to włączyć, i system/programy mogą się crashować. Wtedy będziesz musiał się poznać na podkręcaniu by to ustabilizować, albo wywiesić białą flagę i zostać na 2133/2400 :)

fun fact 2) nawet jak okaże się stabilne, to płyty często dają dużo wyższe napięcia, niż spokojnie, manualnie podkręcający człowiek by ustawił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cokolwiek z tego dalej wynika... Cisza? Temperatura? Czy może faktycznie chodzi o ilość watów na liczniku? ;)

Głównie chodzi o temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozważałeś kupno i5-8400 i ewentualnie późniejszą wymianę na i7-8700. i5-9600K który ja zaproponowałem jest 200 zł droższy od i5-8400 a wydajniejszy o co najmniej 25%. Z kolei i7-8700 jest sporo droższy od i5-9600K. Nie rozumiem, czemu martwisz się o temperatury. Napisałeś, że będziesz grać w 60 FPS, więc nie prędko trafisz na grę, która obciąży CPU w 100%, a nawet jeśli, to przy poborze prądu przez procesor około 70 Wat nie wydziela on nie wiadomo jakiej ilości ciepła. Ja przez długi czas miałem komputer z i5-4570 i GTX 950 w obudowie Lian-Li PC-Q21 (teraz mam Silverstone Sugo SST-SG13B). Twoja jest na pewno lepiej wentylowana. Czy spradzałeś w ogóle, ile twój obecny procesor pobiera prądu podczas grania? Może się okazać, że tak jak u mnie po zmianie podzespołów kultura pracy się o wiele poprawiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przesadasz. Procesor i5-9600K przy pełnym obciążeniu (oczywiście w grach a nie w benchmarkach korzystających z AVX) pobiera maksymalnie 70 Wat czyli pewnie podobnie jak i7-8700 a na pewno różnica w poborze prądu i co za tym idzie ilości wydzielanego ciepła nie jest znacząca.

 

Chodziło mi bardziej o to K przy 9600 że jest bez sensu. Próbowałem i5 7600K i jednak te 200-300 obr przy lekkim oc jak dla mnie to za dużo wiec o to mi chodziło i jak bym miał krać 9600K to był już wolał i7 8700 skoro i tak kręcił go nie będę ale to moje widzi misie po prostu lubię cisze. I7 8700 (już było troszkę za głośno)też miałem przez 2 tygodnie ale ht mi na modzie jeszcze wtedy nie działa to wiec opchnąłem i kupiłem 8500 w dobrej w tedy jescze cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian zlinkowales fajny benchmark. Pytałeś co jest takiego w i7 czego nie ma w i5 za co płacimy się 400pln.

 

To ta dwukrotna ilość wątków. Historia, która jak ma jeszcze przysłowie że powinno uczta się na szkodzie.. a na e przed i poszkodowanych zostać głupim. Oraz benchmark który wkleiłem, minimalny FPS mnie osobiście tam nie porywa na i5.

 

i5k plus płyta pod OC to wydatek dodatkowych kilkuset PLN, które polecam wsadzić w CPU zamiast w płytę z nadzieją na lepszą przyszłość.

 

Równe 2tys zł może zabraknąć na i7, zablokowana płytę i ram. Wówczas wolałbym ryzena zamiast i5. Ale nie tego co jest w sklepie a zen7nm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...