Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

iziDeV

AM4 pod 2600/2700 z mysla o serii 3000

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiego mobasa aktualnie bralibyscie najbardziej optymalnie pod ryzeny 2600/2700?

Najlepiej z dobrym zasilaniem i sekcją by w dalszym czasie poradził sobie z serią 3XXX.

 

W zasadzie z bajerów wszystko jedno, ewentualnie jak lepsza integra dźwiękowa będzie na pokładzie to spoko. Wyglądu nie musi mieć wcale.

No i żeby ogarniała ramy przynajmniej 3000mhz bez problemowo.

 

Co myślicie o Aorus Elite? Podobno Gigabyte poprawił się ostatnio jeśli chodzi o mobasy. Widziałem że Lipton do swoich polecanych wlasnie ten model wklada.

https://www.x-kom.pl/p/448022-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450-aorus-elite.html?utm_medium=zestawy-komputerowe-201902&utm_source=techlipton&utm_campaign=lipton-zestaw-za-5200

 

Czy Tomahawk lepszy?

Ewnetualnie https://www.x-kom.pl/p/440977-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450-aorus-pro.html Aorus Pro, ma lepsza dzwiekowke, ale czy cos poza tym wzgledem elite?

 

Na morelach znowu jedna z popularniejszych jest aorus ultra gaming X470, tylko czy jest sens doplaty do X470? https://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-x470-aorus-ultra-gaming-980414/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź Tomahawka, nie będzie problemów z biosem i kompatybilnością ramu. Jaki budżet? Chyba, że na bogato to MSI X470 GAMING PLUS z lepszą sekcją zasilania od (chyba) każdej B450. Looknij na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504 i https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź Tomahawka, nie będzie problemów z biosem i kompatybilnością ramu. Jaki budżet? Chyba, że na bogato to MSI X470 GAMING PLUS z lepszą sekcją zasilania od (chyba) każdej B450. Looknij na https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wmsTYK9Z3-jUX5LGRoFnsZYZiW1pfiDZnKCjaXyzd1o/edit#gid=2112472504 i https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

Żaden budżet, chce miec ogólny zarys najbardziej opłacalnych plyt pod ryzeny, bo o ile pod intele sprawdzielm calkiem sporo, tak AM4 wiele w rekach nie miałem.

 

Wg. tej tabelki Ultra Gaming z moich w/w ma najlepsza sekcję

Dziwi mnie tylko że Aorus Pro ma sekcje biedniejsza od tanszego Aorusa Elite, chyba ze to jak zwykle pozory z nowymi mobasami i za iloscia nie idzie jakosc i 7 wypada lepiej od 11.

 

Na razie nastawiam się na tomahawka w nizszym budzecie i ultra gaming w wyzszym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Gigabyte to poprawili się ale nie w przypadku podstawki AM4. Może mają bardzo dobre, jeśli nie najlepsze płyty Z390 ale jeśli do Ryzenów czegoś szukasz, to straszna bieda. Słabe sekcje zasilania, radiatory z tektury i LEDy full wypas no i niby karty dźwiękowe nawet spoko ale nic poza tym. Tak więc nie polecam xD Jeśli chodzi o kwestie płyt do ~500zł to ten Tomahawk będzie najlepszy https://www.komputronik.pl/product/521796/msi-b450-tomahawk.html A sensu inwestowania w X470 w tym momencie nie wiedzę za bardzo :V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej samej cenie jest też b350 pro carbon sekcja lepsza niż tomahawk i lepsza dźwiękówka, ale chipset b350. Sekcja taka ja x470 gaming pro, dźwiękówka lepsza, tańsza ok. 130 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej samej cenie jest też b350 pro carbon sekcja lepsza niż tomahawk i lepsza dźwiękówka, ale chipset b350. Sekcja taka ja x470 gaming pro, dźwiękówka lepsza, tańsza ok. 130 zł.

No właśnie płyta w sumie spk ale główną wadą jest chipset :V Już pomijając StoreMi, ale to co wniosły ze sobą płyty X470 i B450 to zdecydowanie mniejsze problemy z ustawieniem zegarów pamięci na te powyżej 2933MHz, a drugie to Precision Boost 2, który też w nowszych płytach robi robotę jeśli z niego korzystamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/440977-plyta-glowna-socket-am4-gigabyte-b450-aorus-pro.html

https://www.x-kom.pl/p/441206-plyta-glowna-socket-am4-asus-rog-strix-b450-f-gaming.html

 

A z tych dwóch warto doplacic te 79zl dla supremeFX i do tego ze to nie gigabyte :P?

 

To są 2 najtansze mobo z serii 4XX z ALC1220, ASUS ma sekcje 4+2x2, Aorus 4+3.

 

I czy spasują do obu AEGISY lub GOODRAMY IRDM (oba zestawy 3000 cl16), ewentualnie Corsair Vengence 3000 cl16

 

Ostatni bios dla asusa to agesa 1.0.0.6

Dla aorusa tez 1.0.0.6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusy i Gigabyte mimo że często mają chłodzoną 4x2 sekcję, kondensatory grzeją się do ponad 100 stopni, przy pirometrze na pinach z tyłu płyty jeszcze większe temperatury, asrock trochę lepiej, a msi najlepsze kondensatory i najniższe temperatury sekcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusy i Gigabyte mimo że często mają chłodzoną 4x2 sekcję, kondensatory grzeją się do ponad 100 stopni, przy pirometrze na pinach z tyłu płyty jeszcze większe temperatury, asrock trochę lepiej, a msi najlepsze kondensatory i najniższe temperatury sekcji.

 

Czyli ten ASUS to bedzie kupa? U MSI ciezko z dzwiekowkami w plytach do 600zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusy i Gigabyte mimo że często mają chłodzoną 4x2 sekcję, kondensatory grzeją się do ponad 100 stopni, przy pirometrze na pinach z tyłu płyty jeszcze większe temperatury, asrock trochę lepiej, a msi najlepsze kondensatory i najniższe temperatury sekcji.

Odnośnie MSI się zgodzę, ASUS jak ma płytę z dobrze zaprojektowanym radiatorem, a nie ozdobą to też jest ok.

Gigabyte nie rozważaj nawet, bo przegrzewa się sekcja zasilania na ich płytach przy 2700x, przy dłuższym obciążeniu wyskakuje OTP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza z bardzo dobrą sekcją zasilania do 600pln to MSI B450 Pro Carbon.

 

Przyzwoita do 400 pln to MSI B450 Pro-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Looknij zanim wybierzesz >

 

Kupiłem tomahawka i hwinfo na vrm pokazuje 80stC w OCCT przy 2600 na 1.3V 4ghz, to jakim cudem oni mieli 60stC na 4.2ghz 1.4V 2700X?

No chyba że "VR MOS" i "SYSTEM" w HWinfo to co innego, tylko co mialoby 80stC?

 

Na dodatek mam to w calkiem ok budzie, bo to meshify z 2x120mm 1000rpm + 2x140mm 1000rpm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh od siebie mogę polecić Biostara X370GT7 z morelowego gaju - niestety cenna lekko podskoczyła bo swoja wyrwałem za 465 pln i przyszła z najnowszym biosem pod Ryzeny 2gen. Bios podobno trochę kapryśny ale za dużo nie miałem czasu się pobawić. RAM'y poleciały bez problemu z XMP i tyle. VRM powinien nawet TR wytrzymać bo z Ryżem to się nawet nie spoci no chyba że na ciekłym azocie kręcić (do tego jest nawet przełącznik na płycie :E). Poza tym 2 kości biosu, ALC 1220 + wzmacniacze, przyciski na płycie, wentylator 120mm RGB w gratisie itd...

 

VRM - kontroler IR35201 układ (CPU+SOC) 4+2 z dopplerami IR3599 - praktycznie 8+4 na mosfetach IR3555 60A :E

Sekcja jak w ROG Crosshair VI Extreme za 1,5k pln :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer już złożony i poleciał w świat, więc propozycje przydać się mogą co najwyzej na przyszłość.

 

Aczkolwiek ta temperatura mnie dziwi po tym jak oglądałem test z linka.

 

Ogólnie płyta wydaje sie ok, tylko te czujniki mnie zastawiają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tomahawka i hwinfo na vrm pokazuje 80stC w OCCT przy 2600 na 1.3V 4ghz, to jakim cudem oni mieli 60stC na 4.2ghz 1.4V 2700X?

No chyba że "VR MOS" i "SYSTEM" w HWinfo to co innego, tylko co mialoby 80stC?

 

Na dodatek mam to w calkiem ok budzie, bo to meshify z 2x120mm 1000rpm + 2x140mm 1000rpm

To nie jest możliwe, u mnie na słabszej płycie b350 pc mate i 1600x, przy 3975mhz@1,375v z LLC na 3 poziomie, VRM z tyłu płyty ma temperaturę 69C, na radiatorze 49C, mierzone pirometrem. Mosfety na tych płytach nie mają zintegrowanego czujnika temperatury, tylko "coś", co mierzy temperaturę obok i w najlepszym wypadku pokazują ją dobrze, a w częstym źle. Niestety, ale parafrazując Buildzoida napiszę tak:

"tylko droższe płyty mają działający czujnik temperatury dla VRM, ale na tych płytach to nie ma znaczenia, bo mają i tak przesadnie rozbudowany VRM" :E

Heh od siebie mogę polecić Biostara X370GT7

Płyta ma super sekcję zasilania, tylko wszyscy piszą, że Biostar kuleje z OC RAMu (nawet z uruchomieniem z XMP). Jak jest u Ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest możliwe, u mnie na słabszej płycie b350 pc mate i 1600x, przy 3975mhz@1,375v z LLC na 3 poziomie, VRM z tyłu płyty ma temperaturę 69C, na radiatorze 49C, mierzone pirometrem. Mosfety na tych płytach nie mają zintegrowanego czujnika temperatury, tylko "coś", co mierzy temperaturę obok i w najlepszym wypadku pokazują ją dobrze, a w częstym źle. Niestety, ale parafrazując Buildzoida napiszę tak:

"tylko droższe płyty mają działający czujnik temperatury dla VRM, ale na tych płytach to nie ma znaczenia, bo mają i tak przesadnie rozbudowany VRM" :E

 

Płyta ma super sekcję zasilania, tylko wszyscy piszą, że Biostar kuleje z OC RAMu (nawet z uruchomieniem z XMP). Jak jest u Ciebie?

 

Niestety nie posiadam pirometra, więc nie sprawdze tego. W każdym razie to był test w OCCT, a klient na tym tylko będzie grał, wiec nie wazne jakie sa temp VRM, to i tak beda w jego uzytkowaniu o wiele nizsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta ma super sekcję zasilania, tylko wszyscy piszą, że Biostar kuleje z OC RAMu (nawet z uruchomieniem z XMP). Jak jest u Ciebie?

 

Biostar X370GT7 przyszedł do mnie z najnowszym biosem X37AG807.BST. RAM'y kupiłem najtańsze 2x8GB 3200 CL16-18-18 jakie znalazłem a trafiło na ADATA XPG GAMMIX D10 AX4U320038G16-DB10 obecnie za 459pln w sferis - na Hynix'ach MFR H5AN8G8NMFR-VKC czyli teoretycznie największe padło. Tyle że przy wyborze patrzyłem jeszcze na jedno - single rank, single side 8GB 1Rx8. Z kopa na XMP auto poleciały na 3200 cl16 1,36V bez ruszania napięcia na SOC, domyślnie załadowany był profil SPD 2666 20-19-19 1,2V. Teraz mam ustawione 2666 16-18-18 1,2V bo więcej nie potrzebuję a pewnie można jeszcze powalczyć. Dla 2666 16-18-18 w AIDA czas oczekiwania pamięci (opóźnienie) 86ns, przy 3200 16-18-18 75ns. CPU jeszcze nie podkręcałem i raczej będzie to coś w stylu 3,4-3,6GHz 1,1V. Za mało czasu mam na zabawy ale do OC pamięci jest cała tabele timingów możliwych do ustawienia, i częstotliwości chyba do 4000MHz jak nie wyżej. Gorzej jest z podkręcaniem CPU bo tego jeszcze nie ogarniam override, p-state, offset.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie ustawisz 3200mhz skoro działa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sądzicie, planuję przesiadkę z i3570 na amd 2400g w przyszłości być może 3600g, czy windows będzie stwarzał problemy z uruchomieniem jakąś migracją zmianą driverów, czy wogóle się uruchomi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pobawiłem się w OC/UV R7 na razie zostało 34x 99,76(auto) = 3392 MHz przy 1,046V (w biosie) chociaż HWmonitor pokazuje 1,023V. Ustawienia przez adaptive - offset, LLC na auto (wolałem nie ruszać bo podobno inne ustawienia nie działają jak trzeba), testowanie w CPU-Z, CB i prime95 - jest stabilnie, temp max 64*C na BOX'ie . Dodatkowo w idlu spada na 1545 MHz i 0,715V. RAM dalej na 2666 16-18-18 1,2V. Próbowałem na 3,6GHz i 1,1V ale wysypywał się w prime - pewnie trzeba podbić przynajmniej na 1,15V - zobaczymy jak znajdę więcej czasu. Aha przy najnowszym biosie nie ma już P-state, został tylko adaptive-offset i override. Płyta jest ok chociaż opcje biosu do OC raczej średnio wypadają. Do GTX 660 więcej nie trzeba :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Btw. nie napisałem wam. Ustawiłem stabilne 4.0ghz na R2600 1.3V na tym tomahawku. Chyba nie ma zle.

 

EDIT a jednak pisałem juz :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...