Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

glooz

Problem z ryzen 5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie zacząłem podkręcać ryzena na płycie MSI B350M PRO-VDH

Mam problem komputer się zawiesza jak tylko próbuje zagrać albo włącze test occt przy ok 50*C, w ADIA64 przy 65*, więc to chyba nie wina temperatury?

Zacząłem od zmiany na 1,3600v, testowałem coraz niżej, teraz zeszłem do 1,2625v, poniżej tego przełącza się spowrotem na 3,2ghz

Może ktoś poradzi co mam źle ustawione żeby osiągnąć to stabilne 4.0ghz albo jak zmienić na 3.9

Może to przez to że zwiększyłem też DRAM Voltage i CPU NB/SoC Voltage? jakiś czas temu wcześniej zmieniłem w Viperach 2x4gb 3000mhz z 2933 na 3200 a teraz zwiększyłem napięcie

post-604010-15492847455633_thumb.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś napięcie cpu core volatage. Widocznie brakuje mu mocy. Wejdź też w zakładce digital allpower i ustaw load line calibration na 2. Wtedy testuj stabilność. Sprawdź też czy masz opcję cool,nquit na disable. Powinna tą opcją wyłączyć automatycznie przy zmianie zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze warto ustalić czy to wina procesora czy pamięci RAM

jeśli to po prostu freeze to na tej płycie/procesorze najczęściej wina procesora

jeśli jakiś bluescreen np. IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL, lub zawieszające się do pulpitu gry to pewnie RAM

na początku ustawiłbym napięcia na maksymalne jakie Ci odpowiadają

np. 1.4375v CPU CORE (choć tu zależy od chłodzenia, jak masz słabsze to pewnie ok. 1.35v)

1.2v SOC

1.4v ddr4

timingi na sztywno np. 1T-16-18-18-18-36

i częstotliwości takie które na 100% będą stabilne, czyli np. 3800mhz cpu, 2933mhz pamięć

teraz zwiększ taktowania procesora na np. 4.1ghz i testuj, jak nie ma freezów to zwiększ o 25mhz, jak są to zmniejsz itd.

potem wróć taktowania cpu na 3800mhz i testuj pamięć np. na 3200mhz i podobnie, jak nie ma bluescreen to zwiększ o 66mhz, jak są to zmniejsz o 66mhz, jak już ustalisz to ustaw również procesor i testuj, jak sie okaze ze jednak są bluescreeny to znowu testuj kazdy osobno i obnizaj odpowiednie wartosci zegara cpu lub ram

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi że to wina procesora, żadnego bluescreena jeszcze nie miałem, komp się zawieszał a odkąd sprawdzam te ustawienia wyłącza przy ok 80*, chyba nie wyciągnie więcej niż 3900 przy 1.29v cpu 1.2soc 1.4ram do tego zmieniłem cpu lodaline calibration na mode 2, ramy nic nie zmieniają tylko cpu core od 1.3v nie daje rady w occt po kilku minutach cpu ma prawie 80* i pc się wyłącza, nawet przy tych 3800 ma stale 70* ale działa ok

Może to wina płyty bo z tego co czytam wybrałem najgorszą do oc do tego nie mam dodatkowego chłodzenia, mam tylko z tyłu obudowy wejście na wiatrak, muszę jakiś kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś tak jak ja na C.ujowy CPU :( którego nie warto kręcić ...Ja muszę mieć 1,35 [V] dla 4 GHz ... wówczas w OCCT dobija pod 90 [°C] , nie wspominając o poborze mocy i temperaturach z tym związanych ...

 

Realnie on i tak trzyma ok. 3700 [MHz] pod obciążeniem w grach , więc sens +300 MHz okupionych mocą i zarazem wysokimi temperaturami jest niewielki .

 

Warning temperaturę w bios masz pewnie na 80 ustawioną jak Ci po przekroczeniu 80 [°C] szaleje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem już sam jak osiągnąć te stabilne 4 GHz, kombinuje jak C4in radził tylko w OCCT i grach wywala mi nawet przy 60*, jak sie zwiesi to podczas uruchamiania wyskakuje na przemian różne rodzaje błędów albo sam restartuje się po kilka razy i udaje się go uruchomić dopiero jak sam przywróci ustawienia fabryczne, a na 3.9ghz przy 1,3v działa normalnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh, przecież 1,35V i każdy Ryzen 2600 te 4 powinien lekko zrobić. Może przez co innego Ci wywala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie przez ramy mi wywala, mam vipery 3000MHz były ustawione na 3200, a czytałem że niektórzy mają z nimi problem przy ryzenach, przywróciłem ustawienia fabryczne w biosie i przy samym 1,35V, 4Ghz kompa nie udało się uruchomić, ciągle jakieś komunikaty

 

Zmieniłem ustawienia ramu na A-XMP 2933mhz i narazie działa na 4.0ghz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podkręca się dwóch rzeczy na raz, pierw podkręcasz proca i testujesz aż osiągniesz stabilne ustawienia, które Ci odpowiadają, dopiero potem można się brać za ramy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...