Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

McRochu

Laptop do gier - 4500 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukam laptopa który będzie używany głównie do grania. wiem, że za 4500 zł cudów nie będzie ale chcę wybrać coś najrozsądniejszego w tej cenie. i Teraz pytanie zauważyłem, że w tej cenie ciężko znaleźć konstrukcje solidną z 1060 i prockiem pokroju 8300 czy 7700. Zwykle wygląda to tak Albo 1060 i 7300, albo 1050TI i np 8300. Obawiam się , że przy procku 7300 taka 1060 będzie się po prostu nudzić.

 

Jaki Laptop najlepiej wybrać w takiej cenie? co Byście polecali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W okolicach 4,5k można już mieć laptopa z GTX'em 1060 w wersji 6GB, z tym że bez systemu:

MSI GV62 i7-8750H/8GB/120+1TB GTX1060 IPS za 4599zł

To tak podstawowa wersja z 8GB pamięci i dwoma dyskami, w tym 120GB SSD. MSI ma matrycę IPS i 6-cio rdzeniowy procesor. Z czasem można tu dorzucić kolejnego 8GB pamięci i ewentualnie wymienić dysk SSD na większy (gdyby zaszła taka konieczność). Poza tym to całkiem przyzwoity model. Oczywiście pod obciążeniem potrafi być głośny, ale to ogólna przypadłość laptopów gaimingowych.

Ewentualnie jeżeli chciałbyś zakupić SSD we własnym zakresie:

MSI GV62 i7-8750H/8GB/1TB GTX1060 IPS za 4499zł

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenovo Legion Y530-15 i5/8GB/240+1TB/Win10 GTX1050Ti - 4499zł

Warty uwagi jest Lenovo Legion Y530 na cienko obramowanej matrycy IPS FULLHD, która ma dobre kąty widzenia. Klawiatura ma duże i czytelne klawisze z białym podświetleniem. Wersja powyżej posiada procesor i5-8300H (4 rdzenie / 8 wątków - wydajność zbliżona do i7-7700HQ), kartę graficzną GTX 1050Ti, 8GB RAM, dyski SSD 240GB + 1000GB HDD, Windows 10.

 

Acer Helios 300 i5-8300H/8GB/240+1000/Win10 GTX1050Ti - 4399zł

Z większych laptopów 17,3" cala godny polecenia jest Acer Helios 300 na matrycy IPS FULLHD z dobrymi kolorami i kątami widzenia. Wykonanie laptopa jest bardzo dobre a klawiatura godna pochwały. Wyposażenie wersji powyżej jest podobne jak w Y530. Windows 10 również w cenie.

 

Laptop ma być w droższej wersji z dołączonym systemem operacyjnym Windows 10. Jak nie potrzebujesz Windowsa, to Y530 jest też dostępny w tańszej wersji bez dołączonego systemu. W tym budżecie dostaniesz laptop z kartą 1060, tylko pytanie w jakiej wersji wyposażenia tzn.. czy będzie z dyskiem SSD i czy będzie miał Windowsa w komplecie, czy koszta zakupu będą większe, bo do SSD i Windowsa trzeba będzie dopłacać. Zwracaj na to uwagę, bo jak kupisz laptop w wersji bez systemu a takowego nie posiadasz, to będzie trzeba dokupić osobno. Dysk SSD na system też powinien być w standardzie, aby Windows wczytywał się szybko po uruchomieniu laptopa, chociaż można go dokupić. Wracając do wyboru laptopa są dwie kwestie. Jedna to w jakie gry grasz/masz zamiar grać i do tego jakie podzespoły ma mieć laptop a druga to rozmiar matrycy, oraz wygląd zewnętrzny jaki ci odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się pod wątek - ostatnio kolega pytał mnie o dobry gamingowy lapek do 5000 PLN. Szukaj w otuletach - mają mikro ryski na zasilaczach/jakieś odpryski tu i tam ale jak kupisz jako nowy, masz 2 lata rękojmi, jak powystawowy/zwrot to zależy od gwarancji (nie jestem pewien czy wtedy działa rękojmia - ale chyba tak).

 

Plus jest takie że cena minimum 10% niższa (w praktyce parę stów). Co do modelu, patrz koniecznie na chłodzenie - co ci po lapku gamingowym który będzie się gotował i throttle'ował podczas grania? GTX 1060 bierze ok. 80 W, do tego CPU i cała reszta i się robi gorąco - nie mówiąc o podkręcaniu :). Co do testów polecam notebookcheck.com, tam są kompleksowe recki wraz z parametrami matrycy, temperaturami i czasem pracy.

 

Co do procesora to muszę się tutaj zapytać osób z doświadczeniem w tych prockach - oczywistym jest że i7 8750H z uwagi na zegar w turbo do 4,1 i 6 rdzeni deklasuje 7700HQ (mniejszy cache, mniej rdzeni, niższe turbo) - przynajmniej na papierze? Martwi mnie TDP 45W i to, że teoretycznie 6C/12T na wszystkich rdzeniach utrzymuje 3,9 GHz ale pewnie w praktyce będzie to 3,6-3,7 przy długotrwałym graniu (niby można przez ThrottleStop tak sobie wszystko skonfigurować żeby wycisnąć więcej np. poprzez blokowanie 5 i 6 rdzenia). Właśnie - czy 8750H ma możliwość OC lub indervoltingu przez XTU/ThrottleStop - ja np. mogę w swoim 4810MQ wycisnąć dodatkowe 400 MHz, a w serii 49xxMQ można nawet +600 MHz :). Prawdą jest że przyszłościowo lepiej mieć 6 rdzeni niż 4 i już najnowsze gry pokazują, że teoretycznie mocniejszy 4C/8T ma mikroprzycięcia, których nie ma słabszy 6C/12T. Nie każdy siedzi w Cinebenchu ;).

 

Nie radzę brać GTX 1050 Ti - bierz od razu GTX 1060. Mało tego - jest wersja Max-Q (TDP 60-70W, niższe zegary, wydajność niższa o ok. 15% w stosunku do "pełnej" wersji) i zwykła GTX 1060 (wydajniejsza). Występują wersje 3GB i 6GB - gdzie TEORETYCZNIE 3 GB jest na styk i lepiej wziąć 6 GB. Max-Q ładowane są do smuklejszych modeli - ja bym je olał, wziął nieco "masywniejszy" z chłodzeniem z prawdziwego zdarzenia, "prawdziwym" GTX 1060 i miał spokój na jakiś czas. Poniżej 5 tysi można już takie dostać z outletu - pamiętaj też że warto się pytać sprzedających czy jest możliwość sprzedaży przez sklep (poza Alledrogo) - prowizja na tym portalu to jakieś nieporozumienie i często idzie urwać parę groszy. Zmieścisz się wtedy w budżecie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jakich gier Autor potrzebuje laptop. Jak ktoś gra w LoL-a i inne mało wymagające gry, to zakup laptopa z matrycą 60Hz i kartą wydajniejszą od 1050Ti jest wyrzucaniem pieniędzy. Pod najbardziej wymagające gry owszem można pokusić się o laptop z kartą 1060, ale do mało wymagających gier i przeglądania internetu naprawdę nie ma najmniejszego sensu, bo wydajniejsza karta nic nie zmieni. 7700HQ / i5-8300H deklasuje i7-8750H niższą temperaturą pracy, bo wydajność w grach obu procesorów w połączeniu z kartą 1060 jest podobna. Lipton robił test i7-8750H w grach i aplikacjach. Jest film na YT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jakich gier Autor potrzebuje laptop. Jak ktoś gra w LoL-a i inne mało wymagające gry, to zakup laptopa z matrycą 60Hz i kartą wydajniejszą od 1050Ti jest wyrzucaniem pieniędzy. Pod najbardziej wymagające gry owszem można pokusić się o laptop z kartą 1060, ale do mało wymagających gier i przeglądania internetu naprawdę nie ma najmniejszego sensu, bo wydajniejsza karta nic nie zmieni. 7700HQ / i5-8300H deklasuje i7-8750H niższą temperaturą pracy, bo wydajność w grach obu procesorów w połączeniu z kartą 1060 jest podobna. Lipton robił test i7-8750H w grach i aplikacjach. Jest film na YT.

Do sieciówek dobry będzie i lapek z 2700U i RAMem w dual channel - 2 tysie i wio :). Dobre matryce niestety są montowane albo w high-endowych gamingowych lapkach albo w stacjach roboczych - "plebs" dostaje co najwyżej średnie matryce IPS z nędznym pokryciem sRGB/AdobeRGB i standardowym odświeżaniem. Wydaje mi się też że w 2019 roku każdy ma chyba SmartTV FullHD/4K i docelowo na takim ekranie będzie grać, ew. zawsze dokupi monitor. Wyższe odświeżanie istotnie jest potrzebne w FPSach, gdzie faktycznie jest różnica między 100-150 klatkami przy 60 Hz a 120Hz/144Hz.

 

Zacznijmy od tego też że 4500 to taki pricetag w którym można się już pokusić o zakup mocniejszej maszynki - za rok, dwa laptop nadal będzie dawał radę. Różnicy między 1050Ti a 1060 nie trzeba chyba nikomu palcem pokazywać - IMHO nie ma nawet co się pakować w niższy model. Po wtóre - nikt nie kupuje lapka za 4500 do pasjansa i CS:GO ;D więc zakładamy że "do gier" to znaczy do szeroko rozumianego katalogu gier - w tym i tych najnowszych, które potrafią zajechać nawet najlepszą kartę jak się postarać ;-). Tu mocy nigdy dość i 1060 do lapka to na dzień dzisiejszy najlepsza opcja perf/W - tym bardziej że sprzedawcy czyszczą magazyny przed RTXami mobile.

 

Nie mogę teraz odpalić YT, przytocz proszę jaki był rezultat testów i jakie konkretnie gry były wykorzystywane? Te proce mają podobne TDP, ja jako profesjonalista bez mrugnięcia okiem brałbym 8750H (6 rdzeni w laptopie vs 4 to LUKSUS - o 50% większe projekty) i wierzę że byłby on NIE GORSZY od 7700HQ ALE - temperatura/throttling i rzeczywiste taktowanie na wszystkich rdzeniach po długim czasie i obciążeniu GPU. Tak jak pisałem powyżej, ciekawym testów które zablokowałyby dodatkowe 2 rdzenie 8750H i zbiły temperaturę procka - wtedy wyższy zegar dałby o sobie znać (nie mówiąc o cache). Były takie testy robione?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz - upewnij się że jest możliwość zainstalowania dysków M.2 + SATA - bardzo przydatna funkcjonalność na przyszłość. Aktualne ceny SSD są nader korzystne, więc czasami warto wziąć model z HDD i dołożyć M.2 256 GB lub też w przyszłości zmodernizować na SSD na OS + HDD na magazyn danych. Ja tak mam w swoim laptopie (tylko że po mSATA+SATA) i działa to wyśmienicie - raz że masz bezawaryjność (zawsze jest drugi dysk), dwa - magazyn na gry (co by nie mówić, trzymanie kilku(nastu) tylko pozycji ze Steama po kilkadziesiąt GB potrafi skutecznie zapełnić SSD, a wiadomo że te dyski najlepiej pracują gdy mają ok. 20% wolnej powierzchni. HDD nieco wolniejszy, ale pojemniejszy. Miejsce na dysku zawsze zaskakująco szybko się kończy :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helios 300 ma pokrycie barw wynoszące 86% sRGB i 56% AdobeRGB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Do pracy typu rendering lepszy będzie procesor 6 rdzeniowy i nie ulega wątpliwości, że lepiej do tego zadania sprawdzi się 6 rdzeniowy i7-8750H niż 4 rdzeniowy i7-7700HQ, ale chodzi mi o to, że w grach różnica jest minimalna i ciężka do odczucia bez licznika FPS. Gry jakie testował Lipton to Watch Dogs 2, Assasin`s Creed Orgins, Far Cry 5 Wiedźmin 3, ROTR. Co do drugiego zagadnienia zależy jakie dyski SSD obsługuje laptop. 2,5" cala HDD/SSD na Sata3, M.2 na Sata, czy może najszybsze M.2 na złącze PCIe. Znam przypadki gdzie ludzie kupują laptopy po 5tyś do mniej wymagających gier, ale oczywiście zgodzę się z Tobą, że do szeroko rozumianego katalogu gier w tym tych wymagających lepszą kartą graficzną będzie GTX 1060 w wersji 6GB. Trzeba jednak brać pod uwagę, że laptop wyposażony w kartę 1060 wyjdzie z SSD i Windowsem drożej niż moje propozycje. SSD ma na myśli o takiej o pojemności, aby oprócz systemu można było wrzucić kilka ulubionych gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Helios 300 ma pokrycie barw wynoszące 86% sRGB i 56% AdobeRGB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Do pracy typu rendering lepszy będzie procesor 6 rdzeniowy i nie ulega wątpliwości, że lepiej do tego zadania sprawdzi się 6 rdzeniowy i7-8750H niż 4 rdzeniowy i7-7700HQ, ale chodzi mi o to, że w grach różnica jest minimalna i ciężka do odczucia bez licznika FPS. Gry jakie testował Lipton to Watch Dogs 2, Assasin`s Creed Orgins, Far Cry 5 Wiedźmin 3, ROTR. Co do drugiego zagadnienia zależy jakie dyski SSD obsługuje laptop. 2,5" cala HDD/SSD na Sata3, M.2 na Sata, czy może najszybsze M.2 na złącze PCIe. Znam przypadki gdzie ludzie kupują laptopy po 5tyś do mniej wymagających gier, ale oczywiście zgodzę się z Tobą, że do szeroko rozumianego katalogu gier w tym tych wymagających lepszą kartą graficzną będzie GTX 1060 w wersji 6GB. Trzeba jednak brać pod uwagę, że laptop wyposażony w kartę 1060 wyjdzie z SSD i Windowsem drożej niż moje propozycje. SSD ma na myśli o takiej o pojemności, aby oprócz systemu można było wrzucić kilka ulubionych gier.

Matryce w gamingówkach "firmowych" istotnie są lepsze, ale grałem kilka lat na takim lapku i nawet dobra matryca w pewnym wieku męczy oko, choćby ze względu na rozmiar monitora :). Co do ludzi kupujących za 5 koła lapka do mniej wymagających gier, też takich znam - raczej w tym segmencie zwycięża Sony Vaio albo "coś ładnego" ;-). Co do Twoich propozycji, nie pisałbym nic gdybym dosłownie kilka dni temu nie sprawdzał ofert na alledrogo i podkreślam OUTLETOWE lapki w takiej konfiguracji były do wyrwania poniżej piątaka. W mojej opinii warto nagiąć budżet i przymknąć oko na ryskę czy dwie, bo dodatkowa moc GPU + 2 rdzenie CPU bardzo się przydadzą i wydłużą żywot takiego laptopa.

 

Dlatego też słuszny wniosek, że do nowszych gier, które mogą korzystać z większej ilośći rdzeni, 8750H jest bardziej przyszłościowy - różnice w benchmarkach szczególnie gier starszych są przychylniejsze dla starszego modelu (choć nie zawsze), ale wydaje mi się, że AMD polityką "wincyj rdzyniuff" spowodowało już "żegnanie się" devsów z programowaniem gier tylko pod 4 rdzenie - może być to odczuwalne przy nowszych tytułach. Aktualnie ceny zestawów w rozważanych konfiguracjach (1050Ti/1060 i 7700HQ/8750H) są dość zbliżone (trzeba robić miejsce w magazynach dla 90xx i 9xxx :)) więc warto wybrać coś lepszego.

 

Co do kupowania komputera z Windowsem lub bez - cóż, gry bez systemu nie pójdą (zaś wsparcie pod Linuxa jest nadal niezbyt wielkie), więc Windows to mus. Znam ludzi (np. ja :)) którzy chętnie zrezygnują z OSa dzięki upuście na cenie (np. mają boxową wersję systemu albo są studentami na politechnice i dostają licencję na system itd - ja przeważnie kupuję kiedy tylko można lapki bez naklejki CoA dla użytkowników domowych - klucz jest w płycie, na fakturze jest info o systemie, firma nie użyje już tego lapka ale osoba fizyczna tak) - pomijam śliski temat kluczy za kilkadziesiąt złotych... SSD są już bardzo tanie - ostatnio była promocja na SSD 512 GB za 269 PLN - lipne kości, ale hej! Za te kwoty kupowało się nie tak dawno temu HDD 1 TB albo SSD 128 GB :). Chodzi mi bardziej o możliwość instalacji dwóch dysków - to świetna opcja i każdemu ją polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam teraz spory materiał do przeanalizowania. Teraz 2 kwestia, czyli gdzie najlepiej kupować laptopa (pomijając kwestie ceny, to jestem w stanie sam sobie porównać) chodzi mi o wasze doświadczenia, problemy.. X-kom/morele/komputronik/gdzie indziej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam teraz spory materiał do przeanalizowania. Teraz 2 kwestia, czyli gdzie najlepiej kupować laptopa (pomijając kwestie ceny, to jestem w stanie sam sobie porównać) chodzi mi o wasze doświadczenia, problemy.. X-kom/morele/komputronik/gdzie indziej?

Morele jest najpopularniejsze ale mieli ostatnio wyciek danych i serwis jest troszkę problematyczny. X-kom - nie powiem złego słowa, przez te lata "nie podpadli" ;), zaś Komputronik ma sklepy stacjonarne (to plus jeśli masz taki sklep w mieście, bo Ci ściągną towar i możesz w sklepie stacjonarnym go przekazać do ew. serwisu) i generalnie jest godny polecenia - ja przynajmniej miałem z nimi do czynienia 2 razy jeśli chodzi o serwis i było ok. Są chyba najdrożsi.

 

Mniejsze sklepy mogą "bardziej chcieć", tzn. mniejsza skala, ludzie się bardziej przykładają, możliwość negocjacji ceny ;) itd - ja osobiście ZAWSZE próbuję wyrwać coś w taki sposób jeśli dany sklep ma ciekawą ofertę. Przeważnie to od człowieka zależy jakość obsługi i ew. serwisu. Polecam kontaktować się (w przypadku np. ofert z Allegro) z handlowcami bezpośrednio - niektórzy mają ostatnie sztuki albo outlety, a przy Kup Teraz oddają kilka procent Allegro. Niejednokrotnie można się dogadać i przytulić mega gratisa w tej samej cenie albo uciąć parę stówek. Istotne żeby była karta gwarancyjna - w przypadku markowych produktów i gwarancji door-to-door to producent, a raczej jego autoryzowany punkt serwisowy świadczy usługę na podstawie karty gwarancyjnej i dowodu zakupu - często więc kontakt z danym sklepem sprowadza się do zawarcia umowy, zapłaceniu i odebraniu towaru.

 

Osobną kwestią jest rękojmia wynosząca w Polsce 24 miesiące - tutaj istotnie sprzedający jej musi udzielić (czy chce czy nie) i nie jest ona tożsama z gwarancją (której udziela producent i/lub sprzedawca - tzw. gwarancja sprzedawcy). I teraz najciekawsze - gwarancja może zostać uznana bądź nie, zaś rękojmia to inna para kaloszy, bo to powoływanie się na niezgodność towaru z umową (kupna-sprzedaży). Innymi słowy - gwarancji mogą w skrajnych przypadkach nie uznać (producent/sprzedawca), rękojmię raczej rozpatrują ale trzeba być upartym i nie odpuszczać :). Mówię jednak o skrajnych przypadkach. Laptop to jeden gotowy produkt i tutaj wystarczy go kupić i mieć gwarancję producenta. Natomiast jak ktoś np. składa komputer no to komponentów jest sporo i przeważnie gwarancji udziela sprzedawca i to on realizuje serwis/reklamację. Należy o tym pamiętać. Poza tym nikt fizycznie w takim laptopie nie grzebie, nie składa go itd - jeśli jest fabrycznie zapakowany, to liczy się tylko cena :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7700HQ / i5-8300H deklasuje i7-8750H niższą temperaturą pracy, bo wydajność w grach obu procesorów w połączeniu z kartą 1060 jest podobna.

Aktualnie jestem właśnie na etapie wyboru pomiędzy i5-8300H a i7-8750H. Dobrze rozumiem, że przy odpaleniu takiej samej gry na tym samym poziomie detali i tej samej karcie graficznej, to i5 będzie miała niższą tempraturę pracy niż i7?

Myslałem, że będzie odwrotnie, bo i7 będzie miej obciążona. Natomiast nie znam się, dlatego pytam osób obeznanych z tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem właśnie na etapie wyboru pomiędzy i5-8300H a i7-8750H. Dobrze rozumiem, że przy odpaleniu takiej samej gry na tym samym poziomie detali i tej samej karcie graficznej, to i5 będzie miała niższą tempraturę pracy niż i7?

Myslałem, że będzie odwrotnie, bo i7 będzie miej obciążona. Natomiast nie znam się, dlatego pytam osób obeznanych z tematem.

i5 teoretycznie będzie się mniej grzał, bo ma mniejszą ilość rdzeni. Powierzchnia układu jest zbliżona do i7 więc wiadomo że jest więcej ciepła do odprowadzenia (4C vs 6C).

 

ALE.

 

Istnieje możliwość zablokowania/obniżenia taktowania dodatkowych dwóch rdzeni np. pod kontrolą programu ThrottleStop i wtedy może się okazać, że 6 rdzeniowiec działający jako 4 rdzeniowiec będzie miał porównywalną, a być może lepszą temperaturę niż i5. Taka sytuacja jest m.in. w przypadku Haswelli 4 generacji - przy pracy układu graficznego iGPU i 4 rdzeni procesor grzeje się niemiłosiernie :). Ale wystarczy obniżenie częstotliwości na np. 2 rdzeniach i podkręcenie na maxa do 4+ GHz dwóch pozostałych i/lub wyłączenie iGPU - które są zintegrowane na maluśkim kawałku krzemu - i zostawienie 2 pozostałych znacząco wpływa na temperaturę. Natualnie, trzeba troszkę pokombinować, ale większość gier zadowoli się 4C/8T i wydaje mi się że wyłączenie dodatkowych dwóch "jajek" mogłoby pomóc. Nie mam tego procka u siebie, dlatego jestem ciekawy czy ktoś robił takie testy? Bo na papierze 8750H jest w każdym calu lepszy (wyższe turbo, większy cache, więcej rdzeni) a warto wiedzieć że gry nie wyłączają dodatkowych rdzeni nawet jeśli nie robią z nich użytku i np. proc "leci" na turbo to wszystkie rdzenie lecą. Ich kontrola daje spore pole do manewrów.

 

Dodam, że obniżenie napięcia (tzw. undervolting) działa cuda, zaś mobilnym procesorom Intela nie straszna praca nawet około 90 stopni - standardem dla mocnych jednostek jest 85-90 stopni, throttlować zaczynają w okolicach 95+ zależnie od BIOSu :). Inna sprawa to power limit i tutaj kwestia czy producent odblokował możliwość pracy procesora na wyższym TDP. Dla 8750H nie wiem jak to wygląda, natomiast dotarłem do informacji że procek ten po undervolcie do około 120-150 mV jest w stanie pracować na 3,9 GHz/all cores, bez tego jest to około 3,6-3,7. Temu i5 pewnie łatwiej utrzymać wysokie zegary. Dlatego przydałaby się opinia kogoś kto się aktywnie bawił w OC/UV tego procka :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za szybką i treściwą odpowiedź.

Jeszcze powiedz proszę, czy faktycznie do GTX1060 max-Q (niestety w wersji 3GB) wystarczyłaby i5-8300H?

Poluję na HP Pavilion Gaming w takiej konfiguracji (obecnie znalazłem tylko z i7 i dlatego mam ten dylemat).

 

Druga sprawa to obecnie 8GB RAM w dual powinna wystarczyć, tyle że nie pozostawia miejsca na rozbudowę bez wyrzucenia włożynych kości (brak slotów). I nie wiem czy dopłacać 400 pln by mieć 16 GB RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za szybką i treściwą odpowiedź.

Jeszcze powiedz proszę, czy faktycznie do GTX1060 max-Q (niestety w wersji 3GB) wystarczyłaby i5-8300H?

Poluję na HP Pavilion Gaming w takiej konfiguracji (obecnie znalazłem tylko z i7 i dlatego mam ten dylemat).

 

Druga sprawa to obecnie 8GB RAM w dual powinna wystarczyć, tyle że nie pozostawia miejsca na rozbudowę bez wyrzucenia włożynych kości (brak slotów). I nie wiem czy dopłacać 400 pln by mieć 16 GB RAM.

Kurczę, w takiej sytuacji lepiej chyba 1 kostkę 8GB i za jakiś czas drugie 8 bo 2x4 to będzie downgrade :) Albo od razu 16GB, tylko RAM jest dość kosztowny niestety, wszystko zależy od oferty. Generalnie RAM w dualu vs w single channel ma największy wpływ w programach użytkowych i przy zintegrowanych układach graficznych. W grach ma marginalne znaczenie. Do w/w GTXa ten i5 by wystarczył, ale za 2 lata będzie brakować mu mocy przy obecnym trendzie "wincyj rdzyniuff" :D. Wybierając 6-rdzeniowego i7 kupisz sobie trochę czasu (jeśli się pobawisz w undervolting), zaś te 10-15% wydajności Max-Q jest do przełknięcia (suwak w lewo z detalami ;-)) - to dalej dość dobra karta.

 

Co do samego HP Pavilion Gaming - cóż, zawsze polecam czytać recenzje konkretnego modelu, są pewne wady których nie usprawiedliwi ani niska cena ani wygląd... Raz kupiłem laptopa Acera z gamingową kartą MXM i były z nim same problemy, choć cena była dobra... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI GV62 i7-8750H/8GB/240+1TB GTX1060 IPS 4699 z

Matryce FULL HD IPS, wykonanie akceptowalne, dwa dyski wewnątrz laptopa, pełny GTX1060, podświetlana klawiatura, kultura pracy mogłaby być lepsza choć w tej cenie z GTX1060 ciężko o lepszą.

 

Jeżeli chodzi o tańszy model

HP OMEN 15 i5-8300H/8GB/240+1TB/Win10 GTX1050Ti IPS 4 399 zł

Matryca FULL HD IPS, przyzwoite wykonanie, dobra kultura pracy, dwa dyski wewnątrz laptopa oraz system w cenie. Dodatkowo możesz skorzystać z Voucher HP na zniżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście przyszłościowo można doinwestować do laptopa z CPU i7-8750H i GPU 1060. Laptop z kartą 1060 wyposażony w procesor i5-8300H też będzie dobrym wyborem. Temperaturami pracy procesora raczej bym się nie przejmował. Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli grasz w mało wymagające gry, lub masz ograniczony budżet, to laptop z i5 i 1050Ti wystarczy i również będzie dobrym wyborem. Można też przyszościowo wybrać laptop z 16GB pamięci RAM, aczkolwiek RAM można dołożyć a karty już nie da rady. Kwestia rozmiaru matrycy to bardziej kwestia indywidualnych preferencji. Jedni wolą większe laptopy 17,3", 18,4" cala a inni 15,6" cala. Zwrócił bym też uwagę na klawisze, czy będą odpowiednie. Ma to znaczenie jak grasz klawiszami strzałkowymi prawą ręką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI GV62 i7-8750H/8GB/240+1TB GTX1060 IPS 4699 z

Matryce FULL HD IPS, wykonanie akceptowalne, dwa dyski wewnątrz laptopa, pełny GTX1060, podświetlana klawiatura, kultura pracy mogłaby być lepsza choć w tej cenie z GTX1060 ciężko o lepszą.

 

Jeżeli chodzi o tańszy model

HP OMEN 15 i5-8300H/8GB/240+1TB/Win10 GTX1050Ti IPS 4 399 zł

Matryca FULL HD IPS, przyzwoite wykonanie, dobra kultura pracy, dwa dyski wewnątrz laptopa oraz system w cenie. Dodatkowo możesz skorzystać z Voucher HP na zniżkę.

Ja osobiście brałbym pierwszą opcję, przebidował z 8 GB RAM, system dokupisz, pamięć też. Dowiedz się czy to jedna kość 8GB (preferowane) czy 2x4GB (nie preferowane o ile planujesz dokupić RAM w niedalekiej przyszłości). Teoretycznie 8 GB styka... Teoretycznie ;).

 

Oczywiście przyszłościowo można doinwestować do laptopa z CPU i7-8750H i GPU 1060. Laptop z kartą 1060 wyposażony w procesor i5-8300H też będzie dobrym wyborem. Temperaturami pracy procesora raczej bym się nie przejmował. Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli grasz w mało wymagające gry, lub masz ograniczony budżet, to laptop z i5 i 1050Ti wystarczy i również będzie dobrym wyborem. Można też przyszościowo wybrać laptop z 16GB pamięci RAM, aczkolwiek RAM można dołożyć a karty już nie da rady. Kwestia rozmiaru matrycy to bardziej kwestia indywidualnych preferencji. Jedni wolą większe laptopy 17,3", 18,4" cala a inni 15,6" cala. Zwrócił bym też uwagę na klawisze, czy będą odpowiednie. Ma to znaczenie jak grasz klawiszami strzałkowymi prawą ręką.

Ja mam straszną awersję do lapków 17 a już 18 cali to w ogóle - niszowe (mało popularne, na przyszłość rzadsze części zamienne - głównie płyty ;)), wielkie, ciężkie, w zasadzie wolałbym już kupić desktopa bo ani to poręczne ani ładne... No ale są gusta i guściki ;). Mimo wszystko wydaje mi się że GTX 1060 da to "little extra" i nie grzeje się dużo mocniej niż 1050 Ti i lepiej kupić i5 8300H z GTX 1060 (nawet Max-Q) niż i7 8750H z GTX 1050 Ti - tak więc GTX 1060 MUSI być :). Nie będziesz żałował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej to zależy dla kogo. Jeden ceniący wygląd i wykonanie do mniej wymagających gier wybierze Legiona Y530 z kartą 1050Ti a inny, który na pierwszym miejscu stawia relację cena - wydajność będzie szukał laptopa z kartą 1060 po jak najniższej cenie. Na 17stkach gra się dobrze, ale nie są tak mobilne jak mniejsze laptopy i tak jak twierdzisz większy ekran może ciut bardziej męczyć oko niż 14-15cali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej to zależy dla kogo. Jeden ceniący wygląd i wykonanie do mniej wymagających gier wybierze Legiona Y530 z kartą 1050Ti a inny, który na pierwszym miejscu stawia relację cena - wydajność będzie szukał laptopa z kartą 1060 po jak najniższej cenie. Na 17stkach gra się dobrze, ale nie są tak mobilne jak mniejsze laptopy i tak jak twierdzisz większy ekran może ciut bardziej męczyć oko niż 14-15cali.

Jasne, sprzęt musi być skrojony pod wymagania - dlatego czynnikiem dość istotnym jest jakość wykonania, ergonmia i takie pozorne bzdurki jak podświetlana klawiatura i kolor tego podświetlania, wymiary touchpada czy kultura pracy chłodzenia. Ale po to są sklepy stacjonarne żeby sobie sprawdzić towar - chociaż w mniejszych marketach królują tanizny, często źle wycenione/skonfigurowane, przy których laptop z Biedronki jawi się jako okazja miesiąca - niemniej ludzie wolą poczuć "towar" i kupują stacjonarnie, i ja się im wcale nie dziwię. Parametry to nie wszystko ;-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do w/w GTXa ten i5 by wystarczył, ale za 2 lata będzie brakować mu mocy przy obecnym trendzie "wincyj rdzyniuff" :D. Wybierając 6-rdzeniowego i7 kupisz sobie trochę czasu (jeśli się pobawisz w undervolting), zaś te 10-15% wydajności Max-Q jest do przełknięcia (suwak w lewo z detalami ;-)) - to dalej dość dobra karta.

 

Co do samego HP Pavilion Gaming - cóż, zawsze polecam czytać recenzje konkretnego modelu, są pewne wady których nie usprawiedliwi ani niska cena ani wygląd... Raz kupiłem laptopa Acera z gamingową kartą MXM i były z nim same problemy, choć cena była dobra... :)

i7 odstraszyła mnie ze względu na temperatury, chociaż tutaj mówisz że z kolei i5 będzie ograniczeniem z czasem.

Obejrzałem i poczytałem kilka recenzji HP Pavilion Gaming oraz HP Omen, w pierwszym minusem są temperatury i throttling, a w drugim głośne wiatraki.

Skupiam się na HP bo mam do nich kupon, inaczej wiem że są inne rozsądne opcje do kupienia.

 

Oczywiście przyszłościowo można doinwestować do laptopa z CPU i7-8750H i GPU 1060. Laptop z kartą 1060 wyposażony w procesor i5-8300H też będzie dobrym wyborem. Temperaturami pracy procesora raczej bym się nie przejmował. Chodziło mi bardziej o to, że jeżeli grasz w mało wymagające gry, lub masz ograniczony budżet, to laptop z i5 i 1050Ti wystarczy i również będzie dobrym wyborem.

Budżet tak jak w tym wątku 4500, nie chciałbym go mocno przekraczać. Wolę najwyżej z miesiąc jeszcze poczekać licząc na obniżki cen związane z nową generacją kart w laptopach.

 

 

Mimo wszystko wydaje mi się że GTX 1060 da to "little extra" i nie grzeje się dużo mocniej niż 1050 Ti i lepiej kupić i5 8300H z GTX 1060 (nawet Max-Q) niż i7 8750H z GTX 1050 Ti - tak więc GTX 1060 MUSI być :). Nie będziesz żałował.

i5 z GTX1060 to by było coś, ale akurat HP ma tą kartę w konfiguracji z i7.

Chyba, że tak jak pisałeś pobawię się w undervolting, to chyba nie powinna być fizyka kwantowa i jakoś da się to ogarnąć.

 

Na drugim dysku mi nie zależy, wystarczy 240 SSD na PCIe. Koniecznie z systemem, bo nie mam.

Na bieżąco przeglądam oferty sklepów ale póki co nie wyłapałem perełki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może Cię to zainteresuje, bo mam na sprzedaż ASUSa TUF Gaming FX504GE-E4116T za 3900zł. Laptop jest całkowicie nowy, nie rozpakowywany, nawet plomby nie zrywane. Sprzedaję bo kupiłem przy błędzie cenowym na redcoon. pl Tak w skrócie i7 8750h, 8gb, gtx 1050ti, 1tb + 128 ssd, no i win 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mnie, to dziękuję za propozycję, ale potrzebuję FV na moje dane, więc taka opcja odpada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc tak Laptop ma być do różnych gier (CS GO, Fortnite, PubG czasami coś innego) Czyli im lepsza wydajność tym lepiej. I niestety z Tego co widzę w tej cenie nie ma dużego wyboru Laptopów z GTX 1060. Wytypowałem 4. Który z tych 4 byłby najlepszy waszym zdaniem.

 

MSI GV62 - i7 8750h - GTX1060

Acer Nitro - i7 8750h - GTX1060

Asus Tuf Gaming - i7 8750h - GTX1060

Lenovo Legion Y720 - i5 7300hq - GTX1060

 

Pierwsze 3 Podobna Konfiguracja, Lenovo słabszy procesor ale chyba lepsze wykonanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...