Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Piotr100p

Jak odzyskac pliki usuniete z dysku TANDBERG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zostalo usunietych kilka waznych plikow z dysku serwerowego o nazwie tandgebr, czy moge je jeszcze odzyskac? uzywam dysk w malej firmie.Jak moge tego dokonac? Dziekuje

post-605983-15496644769746_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć taśmowa... Raczej tylko w wyspecjalizowanej firmie. Nie będzie tanio. :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wam za odpowiedzi, rozumiem, trzeba bedzie w to zainwestowac. Jednak przeciez taki dysk serwerowy robi takze backup, wiec dane powinno sie odzyskac dosc szybko, co wy na to? To jest wlasnie pozywty dyskow serwerowych. Prosze o wyjasnienie.

 

Mam drugie pytanie, chcialbym inne dane z tego wlasnie dysku przekopiowac na inny zewnetrzny, czy moge to uczynic? Mam w domu adapter, przejsciowke SATA, moze ja podlacze do tego dysku i sprobuje przegrac inne dane, jakie nie zostaly usuniete na mojego laptopa. Ten dysk tandberg jest w takiej kieszeni, wiecmusze najpierw ja odkrecic? poniewaz moja przejsciowka nie dojdzie tam. Dziekuje, pozdrawiam, Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk nie robi żadnego backupu. Jeżeli sam sobie nie ustawiłeś w systemie czy innym narzędziu, żeby backup się robił, to go mieć nie będziesz. Nieważne, czy to serwer, desktop, telefon... Wszystko da się zbackupować, ale nie dzieje się to automatycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak rozbierzesz kasetę rdx to dysku nie da się odczytać po podłączeniu do PC. Zapis i odczyt tylko w napędach rdx.

 

Ok rozumiem, ale ja chceuzyc adaptera SATA? rowniez nic sie nie da zrobic?

 

Dysk nie robi żadnego backupu. Jeżeli sam sobie nie ustawiłeś w systemie czy innym narzędziu, żeby backup się robił, to go mieć nie będziesz. Nieważne, czy to serwer, desktop, telefon... Wszystko da się zbackupować, ale nie dzieje się to automatycznie.

 

Ok dzieki, jak zatem mam wykonac ta konfiguracje? moze jakis poradnik? dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopie, jeśli do tej pory nie miałeś nic robione, to dobrze Ci radzę...daj to komuś, kto się na tym zna, bo narobisz więcej szkody niż pożytku..No chyba, że trzymasz/masz trzymać tam małoważne dane, a firma jest Twoja

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chłopie, jeśli do tej pory nie miałeś nic robione, to dobrze Ci radzę...daj to komuś, kto się na tym zna, bo narobisz więcej szkody niż pożytku..No chyba, że trzymasz/masz trzymać tam małoważne dane, a firma jest Twoja

 

Spokojnie, nie sa to wazne dane, jesli je strace to nic sie nie stanie, alemnie interesuje wlasnie ta konfiguracja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest serwer, który masz w domu i używasz go do nauki, czy jakiś produkcyjny? Przez produkcyjny mówię taki, z którego korzystają na co dzień inni użytkownicy, w żaden sposób nie związani z działem IT, a nie pracujący na hali produkcyjnej żeby była jasność :)

Bo jeżeli to produkcyjny serwer, to nie dotykaj się, dopóki nie przećwiczysz tego na jakimś testowym środowisku, a już na pewno nie zanim ktoś bardziej doświadczony nie powie, że możesz to zrobić.

Co do softu do backupów, to najpierw sprawdź, czy czegoś takiego nie ma na serwerze. Może w tle coś się już robi. Powinieneś mieć to wtedy gdzieś opisane w dokumentacji. Jeżeli nic takiego jakimś cudem tam jeszcze nie działa, to najpierw wypadało by powiedzieć, jaki OS tam chodzi, jakie ilości danych będziesz chciał kopiować, w jakich odstępach czasowych, gdzie itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest serwer, który masz w domu i używasz go do nauki, czy jakiś produkcyjny? Przez produkcyjny mówię taki, z którego korzystają na co dzień inni użytkownicy, w żaden sposób nie związani z działem IT, a nie pracujący na hali produkcyjnej żeby była jasność :)

Bo jeżeli to produkcyjny serwer, to nie dotykaj się, dopóki nie przećwiczysz tego na jakimś testowym środowisku, a już na pewno nie zanim ktoś bardziej doświadczony nie powie, że możesz to zrobić.

Co do softu do backupów, to najpierw sprawdź, czy czegoś takiego nie ma na serwerze. Może w tle coś się już robi. Powinieneś mieć to wtedy gdzieś opisane w dokumentacji. Jeżeli nic takiego jakimś cudem tam jeszcze nie działa, to najpierw wypadało by powiedzieć, jaki OS tam chodzi, jakie ilości danych będziesz chciał kopiować, w jakich odstępach czasowych, gdzie itp.

 

Jest to dysk serwerowy z mojego biura, z danymi, ktore sa juz nieaktualne i niepotrzebne (jestem wlascicielem malego biura), chce pokombinowac z tym dyskiem poprostu, dane sa juz nie wazne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie RDX to rozwiązanie do backupu, anie do korzystania ciągłego jako dodatkowy dysk.

Działa podobnie, jak kiedyś (i w zasadzie ciągle dziś) napędy taśmowe, czyli wkładasz taki dysk do specjalnej kieszeni, soft dostarczony do zestawu robi wcześniej skonfigurowany backup i odpina dysk, po czym możesz go wyjąć i włożyć nowy, a stary zamykasz gdzieś w sejfie na miejscu lub (najlepiej) w innej lokacji. Co jakiś czas robisz rotację, czyli czyścisz stare dyski i wykorzystujesz je ponownie.

Soft dostarczony do tych urządzeń powinien być w miarę prosty w obsłudze. Wskazujesz w nim, kiedy ma się robić backup, co ma się kopiować (konkretne pliki/katalogi, cały system itp.) i w zasadzie tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie RDX to rozwiązanie do backupu, anie do korzystania ciągłego jako dodatkowy dysk.

Działa podobnie, jak kiedyś (i w zasadzie ciągle dziś) napędy taśmowe, czyli wkładasz taki dysk do specjalnej kieszeni, soft dostarczony do zestawu robi wcześniej skonfigurowany backup i odpina dysk, po czym możesz go wyjąć i włożyć nowy, a stary zamykasz gdzieś w sejfie na miejscu lub (najlepiej) w innej lokacji. Co jakiś czas robisz rotację, czyli czyścisz stare dyski i wykorzystujesz je ponownie.

Soft dostarczony do tych urządzeń powinien być w miarę prosty w obsłudze. Wskazujesz w nim, kiedy ma się robić backup, co ma się kopiować (konkretne pliki/katalogi, cały system itp.) i w zasadzie tyle.

 

Dzieki za info, a mozesz podac lika do tego urzadzenia?

 

Mowisz o podobnym?

 

 

A co jesliz tego dysku zostana przez przypadek jakies dane usuniete, da sie je pozniej odzyskac?

 

 

Dzieki

 

.

 

Dzieki za info, a mozesz podac lika do tego urzadzenia?

 

Mowisz o podobnym?

 

 

A co jesliz tego dysku zostana przez przypadek jakies dane usuniete, da sie je pozniej odzyskac?

 

 

Dzieki

 

.

post-605983-15499110311205_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nośnik to jedno, a to co zostało zapisane to drugie.

 

Trochę historii (chociaż LTO czy tar jest dalej używane). Kiedyś na taśmy DDS zapisywało się zwykły plik *.tar, w zależności od tego czy plik zajmował całą taśmę można było dograć kolejny plik. Na taśmach LTO można było zrobić dokładnie to samo, ale tu już pojawiły się różne aplikacje które same ogarniały fragentowanie backupu na taśmy. Czasami dało się z nich po prostu wyciągnąć plik *.tar, a czasami był to dedykowany format aplikacji od backupu (jakiś spreparowany plik z image backupu) i nie było już tak prosto.

 

Podobnie może być z tym dyskiem od TANDBERG. Nie znam rozwiązania, ale jeśli to jest to zwykły dysk, to można go podpiąć i zobaczyć co tam jest. Tyle że tu mogą zacząć się schody.

Po pierwsze trzeba sprawdzić typ partycji, jeśli jakiś znany (ext3, ext4, może FAT czy exFAT choć nie podejrzewam) to spoko, da się podmontować. Ale jeśli jest to dedykowany format (albo nawet binarnie surowy RAW), to już trzeba by kombinować i szukać rozwiązań.

Po drugie jak już ogarniemy formatowanie dysku, to pojawia się problem z zawartością, tzn. w jakiej formie jest przechowywana. Jeśli jakiś plik obrazu skompresowany popularnymi kompresorami to można to otworzyć. Gorzej jak będzie to jakiś dedykowany format producenta to nic z tym nie zrobimy. Tzn można spróbować reverse engineeringu, ale tu trzeba mieć dobre podstawy :) Na pewno nie będą to pliki zgrywane 1:1 z dysku tylko aplikacja od TANDBERG generuje image backupu i wgrywa go na dysk, takie rozwiązanie jest po prostu szybsze wydajnościowo.

Po trzecie, backup robiony jest przez aplikację, która wrzuca obraz z backupowanymi plikami na dysk. To że został usunięty plik z backupu w aplikacji nie znaczy że został usunięty z nośnika. Może być podobnie jak z usuwanie plików z dysku, po prostu usuwany jest deskryptor do miejsca na dysku, a sam plik leży dalej dopóki go się nie nadpisze.

 

Jeszcze raz podkreślam, że nie miałem do czynienia z backupem od TANDBERG. Bazuje tutaj na rozwiązaniach TSM czy NetBackup.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Qwinto, rdx nie ma w zasadzie nic wspolnego z tasmami LTO.

Mam RDX-a od Tandberga wlasnie, wersje usb. System operacyjny widzi go jako zwykly dysk zewnetrzny sformatowany na ntfs i dane na niego mozna po prostu kopiowac. Poza sterownikiem teoretycznie nie wymaga zadnej specjalnej aplikacji. Bardzo fajne rozwiazanie dla malych firm, pod warunkiem, ze ktos chociaz raz w tygodniu wymieni kasete. :)

Jesli pamiec mnie nie myli, to wersja sata ma mozliwosc wlaczenia sprzetowego szyfrowanie aes, usb nie wiem. Ale tez nie probowalem podpinac go bezposrednio do kompa i poki co probowal nie bede.

Natomiast jakie dane i w jaki sposob ktos zapisal w tym przypadku, to zgadywanka.

 

Witam, zostalo usunietych kilka waznych plikow z dysku serwerowego o nazwie tandgebr, czy moge je jeszcze odzyskac? uzywam dysk w malej firmie.Jak moge tego dokonac? Dziekuje

Skoro masz w firmie ten sprzet, to go podlacz, wloz kasete i sprobuj uzyc programu do odzyskiwania skasowanych plikow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że nie ma nic wspólnego. Też używam storage na dyskach SAS/SATA (NL) do backupu, ale u mnie aplikacje backupujące po prostu widzą to jako przestrzeń na tasiemki. Potem można taki backup zduplikować bezpośrednio na taśmy. Ale jak by był widziany taki dysk podpięty do systemu to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko jedno, co taki RDX ma w sobie, skoro kartridż o pojemności 2TB kosztuje ponad tysiąć zł, a WD RED 4TB połowę tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wam wszyskim za odpowiedzi.

 

Nawet jak rozbierzesz kasetę rdx to dysku nie da się odczytać po podłączeniu do PC. Zapis i odczyt tylko w napędach rdx.

 

Ok,rozumiem. Wlasnie mam serwer z napedem RDX, w domu, kumpel odstapil, ktory juz nie uzywa. Sprobuje wlozyc ten dysk RDX do slotu, i chcepodejrzec jakie sa tam dane na dysku, rozumiem, ze serwer podlacze do laptopa, ktory od razu powinien pokazac zawartosc tego dysku? dzieki

 

Skoro masz w firmie ten sprzet, to go podlacz, wloz kasete i sprobuj uzyc programu do odzyskiwania skasowanych plikow.

 

kolegoa mozesz mi jakis dobry program do tego polecic? wiem jest ich sporo, ale nie wiem jaki bedzie dobry. dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • pewnie że wole niestety kosmici w komputroniku tylko pracują a na to nie mam wpływu tak jak i na to że zasilacz 1600 w jest niedostępny więc bedzie musiał wystarczyć 1300 w tak dokładnie wydaje po to 26 tys by "chapnąć" 2600 i kupic najtańszy tv 55 cali cholera trafił mi sie myśliciel i wizjoner a jak pomógł swoim mądrym postem cholera od teraz moje życie sie zmieni
    • @up Skill to w moim przypadku za dużo powiedziane. RL1 to w dużym stopniu przedsięwzięcie strategiczno-logistyczne, a nie tylko poznawanie movesetu przeciwników. Kluczem do walki z Malenią było ogarnięcie właściwego buildu i taktyki, bo jak chciałem po prostu wszystko wydodge'ować, to miałem poważne problemy z przejściem nawet pierwszej fazy. Dla zainteresowanych:
    • Chce pan tanio i szybko? To ma pan tanio, szybko i ekologicznie   To wyżej to taka robota na boku bo zmieniałem ram z 16 GB na 32 GB i eksmitowałem 5800x3d i na powrót dałem 5700G. Koszt zmiany ramu to jakieś 70 - 80 złotych o ile poprzednie g.skille pójdą za 120  - 130 zł. Tak, te klevvy kupiłem nówki za 101 zł za komplet  Fajnie, że mają czujnik temperatury.   
    • Pewny jesteś nazwy płyty? Według Google to MSI. Co do pytania to raczej nie warto bo praktycznie nic to nie zmieni. Chyba, że o ile dobrze rozumiem, to pamięci z i5 działają na 2666 MHz a z i7 oraz i9 na 2933 MHz. Wtedy za około 200 zł dojdą 4 wątki, trochę szybszy zegar i szybciej działające pamięci.  https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i7-10700f-2-90ghz-lga1200-15372094649?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=a87648d1-a282-4a5a-bbdf-1f1e1cd28cc4&utm_content=4ac103486af9#  
    • kupiłem se kołpaki (ze wzgledow praktycznych - psy mi sikaja na tarcze) i tak, wiem ze bieda, ale oryginały były w tej samej cenie a te mi sie podobaja bardziej - i TAK, wiem ze jestem w mniejszosci bo wiekszosci sie nie podobaja
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...