Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie ten efekt jest, ale w dark roomie, a mam nadzieję, że nie korzystasz w ten sposób ze swojego OLEDa, do godzinnych sesji w grach ;)

 

Korzystam (gram bez światła nawet pasków LED nie mam) ale oczy póki co dobre chociaż przyznaje że OLED potrafi je zmęczyć zwłaszcza na forum gdzie jest sporo bieli (czasem na szybko robię podgląd jak smartfona ładuje).

 

Na VA też jest, ale nie taki jak na oledzie.

 

Potrafi być taki sam jak nie gorszy sam miałem taki monitor na VA. Bardzo często zależy to po prostu od poprawnej charakterystyki gamma oraz kalibracji szarości.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie OLED męczy znacznie szybciej niż LED.

Więc wątpię aby wszystkie monitory były na OLEDach w przyszłości.

Strzelam, że część pójdzie w miniLEDy.

Apple w 2020 ma wypuścić Ipady i Macbooki z ekranem miniLED.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście liczę na QD-OLED od Samsunga, Samsung już kiedyś powiedział, że nie będzie się pakował w OLEDy dopóki nie dopracuje technologi. LG startowało z totalnymi alpha testami OLED na konsumentach. Teraz po kilku latach spece z samsunga się do tego przymierzają więc może być ciekawie. Liczę, na znacznie mniejszy black crush, znacznie lepsze jasności HDR względem co oferują dzisiejsze OLEDy, no i znacznie lepszą wytrzymałość na wypalenia.

 

No i te wszystkie mini ledy, to w monitorach może się faktycznie sprawdzić lepiej od typowego oleda.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie OLED męczy znacznie szybciej niż LED.

 

Do przeglądania forum to zjazd z jasnością na 0 jest rzeczą obowiązkową inaczej trudno wysiedzieć wali po gałach jak latarnia. Do pracy z arkuszami czy jakimś tekstem to ja tego nie widzę. Do grania i filmów spoko, ale do pracy nie polecam w żadnym wypadku no, chyba że edycja wideo to ujdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do przeglądania forum to zjazd z jasnością na 0 jest rzeczą obowiązkową inaczej trudno wysiedzieć wali po gałach jak latarnia. Do pracy z arkuszami czy jakimś tekstem to ja tego nie widzę. Do grania i filmów spoko, ale do pracy nie polecam w żadnym wypadku no, chyba że edycja wideo to ujdzie.

Ja wiem. Miałem Razera Blade z OLEDem.

Męczył oczy tak samo jak C32HG70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście liczę na QD-OLED od Samsunga

 

Liczyć to ja też liczę bo konkurencja jest potrzebna ale SAMSUNG ma problemy i jest sporo w plecy za LG https://hdtvpolska.com/samsung-qled-samoemisyjny-nowa-technologia/ było dłużej sprzedawać LCD pod udająca OLED nazwą (QLED) ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrafi być taki sam jak nie gorszy sam miałem taki monitor na VA. Bardzo często zależy to po prostu od poprawnej charakterystyki gamma oraz kalibracji szarości.

 

No nie wiem na ile można polegać na twojej opinii w tym aspekcie. Ty dopiero po blisko roku czasu użytkowania VA zauważyłeś dithering. Tutaj raczej wolę zaufać temu co sam widziałem, bo po jakimś czasie być może zauważysz black crush w oledzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystam (gram bez światła nawet pasków LED nie mam) ale oczy póki co dobre chociaż przyznaje że OLED potrafi je zmęczyć zwłaszcza na forum gdzie jest sporo bieli (czasem na szybko robię podgląd jak smartfona ładuje).

To nie rób jaj, ja też póki co mam dobre, ale nie młodniejemy, a po co masz sobie je zniszczyć na własne życzenie dużo szybciej dla lepszej czerni :E;)

 

Co do forum to polecam ustawić sobie wygląd na Cethin na samym dole po lewe3j stronie, a do Chroma zainstalować choćby Dark Reader.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd poczytaj sobie na internecie mało masz filmików na YT albo fotek (całe gwiazdy na niebie potrafią znikać na VA) ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=5g97urWo-u4

 

na OLED gwiazdy mi nie znikają :lol2:

 

Nawet w tym temacie już ktoś o tym wspominał że na VA na marynarce nie było widać czarnych klap po bokach właśnie na monitorze SAMSUNGA :E. Dałem Ci nawet linka do recenzji na poprzedniej stronie posłuchaj sobie co mówią.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azgan to już pod oledowy fanatyzm podchodzi, porównujesz swojego nowego OLEDa to jakiegoś budżetowego monitora na AMVA z 2015 roku, pisząc całe gwiazdy na niebie potrafią znikać na VA, jakby na VA to był standard :E

 

Sam właściciel tego "materiału" pisze w komentarzu:

 

It's pretty bad, if not outright disastrous, on this particular monitor, but you should be extra careful if you're planning on buying a VA monitor and a semi-decent response time in dark sceneries is your requirement. VA panels don't usually provided it. On the other hand, the guys at pcmonitors.info tested this for us on more expensive Samsung 1080p VA models and it was okay

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Co do forum to polecam ustawić sobie wygląd na Cethin na samym dole po lewe3j stronie, a do Chroma zainstalować choćby Dark Reader.

 

Byłem zbyt leniwy by szukać czegoś takiego do komputera. Wielkie dzięki, teraz mój wzrok jest uratowany :cool: .

 

Jeśli ktoś potrzebuje długiego kabla HDMI (+5m) do TV to polecam poszukać na aliexpress fiber HDMI lub szukać w Polsce AOC HDMI, który jest po 270-300 zł za 10m, a chińskie po ~140 zł za 10m.

Za około tydzień dotrze do mnie 15m chińczyka i zobaczę czy ich światłowód działa.

Chyba profesjonalny kabel światłowodowy HDMI od ABCVision kosztuje ~440 zł/50m, więc nie wiem kto miałby kupić recenzowany przez HDTVPolska HDMI FIBBR za 3800 zł/70m :E .

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po jakimś czasie być może zauważysz black crush w oledzie.

 

Już pisałem dużo wcześniej na poprzednich stronach że jest OLED black crush (i potwierdziłem to u mnie) natomiast nie zgadzam się z Twoją tezą że na VA jest o wile lepiej bo sam widziałam o wiele gorsze przypadki zmiażdżenia detali w czerniach na VA. Nawet wychwalany przez Ciebie Q90R potrafi pięknie zmasakrować obraz w czerniach ucinając widoczność detali gdzie na SONY XG9 z sporo mniejszą ilością tref są one pięknie widoczne (też już dawałem foty).

 

u9lSoag.jpg

 

Takich przykładów jest więcej a tutaj jest i tak jeszcze "lajtowo".

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem zbyt leniwy by szukać czegoś takiego do komputera. Wielkie dzięki, teraz mój wzrok jest uratowany :cool: .

Nie ma za co :D Już od jakiegoś czasu nie wyobrażam sobie bez tego działać nawet na zwykłych monitorach, nie mówiąc już o jasnych TV LCD/OLED :cool:

 

@up

 

azgan jak dalej będziesz używać ekranu jak używasz (w całkowitej ciemności) to później będziesz musiał mieć konkretne okulary żeby te detale zobaczyć :P

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azgan to już pod oledowy fanatyzm podchodzi, porównujesz swojego nowego OLEDa to jakiegoś budżetowego monitora na AMVA z 2015 roku, pisząc całe gwiazdy na niebie potrafią znikać na VA, jakby na VA to był standard :E

 

O.K słaby przykład to zobacz co się potrafi dziać na Q90R Q70R

 

OWQbM1p.jpg

 

a tutaj OLED obok monitora referencyjnego

 

ZONbB0k.jpg

 

no i co z tym black crushem jest gorzej niż na VA? Mówiłem że sporo poprawili przecież bym sobie tego nie wymyślił.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest Q70R następca NU8000 z 2018 roku nie Q90R. Musiałbym to sam sprawdzić na żywo na różnych trybach obrazu, z czego to jest screen z jakiego filmu ten z gwiazdami ?

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki już poprawiłem "literówkę".

 

Film to Grawitacja

 

Tutaj inny przykład z Obcego :

 

eCMhfbr.jpg

 

sprawdzaj, sprawdzaj w testach też o tym wspominają

 

vsJjMNO.jpg

 

na tych zdjęciach z OLED widać że obraz w zaciemnieniu nie odbiega w istotny sposób od tego co widać na monitorze referencyjnym więc poprawa w modelach z tego roku jest wręcz gigantyczna

 

UiEpxfQ.jpg

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj linka do tej strony a nie obrazki ;) bo wklejasz te wady jako ogólne dla VA, a to gubienie detali w bieli i nadmierne ściemnianie, to nie jest wada wszystkich VA tylko konkretnego modelu, a takie różnicę na obrazkach to na trybie obrazu można uzyskać ;) No i Q70R to całkiem inna liga niż XG95, jak już to porównujmy odpowiedniki danego producenta, Q70R to następca NU8000 więc pokazywanie przewagi XG95 na VA vs Q70R na VA gdzie one w ogóle ze sobą nie konkurują wydaje mi się bez sensu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak Black Crush na OLED nie na każdym masz z tym problem. Stoi obok monitor referencyjny widzisz tam jakiś black crush?

 

Posłuchaj sobie co mówi sam Vincent Teoh (a to nie jest byle jaki gość z pierwszej łapanki)

 

https://www.youtube.com/watch?v=VUQlEsTTibk

 

idealne szarości i gładka czerń bez black crush ba nawet pokłony i słowa uznania były

 

qoxeV01.jpg

 

Wyraźnego Black Crusch miałem zarówno na AMVA+ w BenQ EW277HDR (a to nie jest stary monitor) i mniejszego na umiarkowanym poziomie w QLED'zie Philipsa 436M6 z MVA więc to nie jest kwestia samego wygaszania jak starasz się zasugerować tylko cecha matrycy ;)

 

No i Q70R to całkiem inna liga niż XG95, jak już to porównujmy odpowiedniki danego producenta, Q70R to następca NU8000 więc pokazywanie przewagi XG95 na VA vs Q70R na VA gdzie one w ogóle ze sobą nie konkurują wydaje mi się bez sensu ;)

 

Następca który ma FALD i podobną ilość stref co SONY XG95 to jest jak najbardziej konkurencyjny ekran tylko że SONY ma lepsze algorytmy wygaszania co widać gołym okiem. Twój NU8000 to krawędziak bez kropek kwantowych różnica istotna. SONY przesunęło segment XG95 to nie jest już ta sama liga co XE93 bo poszli w stronę serii Master i tam masz teraz topowe TV.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zastanawiałem się nad samsungiem q90r, ale po wielu reckach, opiniach na różnych forach i krótkim teście w sklepie :E zrezygnowałem. Utrata detali w czerniach (sceny z gwiazdami, światła na tle czerni) w takich scenach wygaszanie zbyt agresywnie ściemnia strefy, więc jasne obiekty na tle czerni są mocno przyciemnione, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie niewidoczne. Utrata detali w bielach/przepalanie. Słabo działający local dimming w trybie gra by zachować niski input lag. Zbyt wyeksponowana jasność w filmach EOTF i nawet kalibracja nic nie da, więc możemy zapomnieć o referencyjnym obrazie. Brak dolby vision, choć jest hdr10+, ale ten jest zdecydowanie mniej popularny. Nierównomierne podświetlenie.

 

Nad zmianą swojego obecnego sony xd80 (VA) myślę już od pół roku i w ten czas naprawdę sporo się naczytałem. Zmianę planowałem na wiosnę 2020, skończyło się tak, że jedzie do mnie c9 w 55 calach. Miało być 65, ale zbyt duża różnica w cenie, a 2 metry do oglądania filmów i 1.5 metra do grania, myślę że 55 też da radę.

 

No i zwykle gram i oglądam TV przy zgaszonym świetle, ew. malutkiej lampce w kącie pokoju, która i tak wiele światła nie daje. Lepsza atmosfera i więcej detali z obrazu wychodzi. Robię tak odkąd pamiętam. Dawanie sobie oświetlenia za TV, to tworzenie sobie naturalnego black crusha na ekranie ;p.

Edytowane przez bocieque

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8K to chyba mają Q95R a nie Q90R ;)

 

Słabo działający local dimming w trybie gra by zachować niski input lag.

 

Zamieściłem nawet filmik na poprzedniej stronie to uwierzyć nie mogli że taka lipa na Q90R obok OLED'a w Metro Exodus z HDR. Jak słyszę że na VA z FALD który ma 500 stref mam zapalić jakieś światło i wydać przy tym więcej niż zapłaciłbym za OLED to sorry ja wysiadam :P.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8k PLN. Chodzi o cenę nie rozdzielczość.

Że świeczka szukać taniej jak OLEDy, czyli Q90R bez sens totalny. No chyba że ktoś ma TV na przeciwko okien od południa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że świeczka szukać taniej jak OLEDy, czyli Q90R bez sens totalny.

 

Swojego Panasa z referencją kupiłem za 4800PLN nówka sztuka a ostatnio to nawet LG C9 z tego roku śmigały po tyle. SAMSUNG jest śmieszy za tyle hajsu opychają starą technologię, bo jako jedyni na rynku nie mają w ofercie własnych OLED'ów. W LCD też już zostają spychani np. przez TLC to obudzili się i będzie teraz jednak OLED (QD-OLED) bo o patenty się rozchodzi, a że bimbali długo to teraz są problemy. LG na pewno "będzie czekać" aż łaskawie SAMSUNG ich dogoni a już teraz mają tak dopracowany proces produkcji, że koszty wytwarzania organicznych wyświetlaczy są śmiesznie niskie przy zwiększonej ich wytrzymałości. Jak ktoś wierzy, że SAMSUNG nie będzie robić BetaTestów na klientach z technologią, która u nich raczkuje to jest chyba naiwny ;).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następca który ma FALD i podobną ilość stref co SONY XG95 to jest jak najbardziej konkurencyjny ekran tylko że SONY ma lepsze algorytmy wygaszania co widać gołym okiem. Twój NU8000 to krawędziak bez kropek kwantowych różnica istotna. SONY przesunęło segment XG95 to nie jest już ta sama liga co XE93 bo poszli w stronę serii Master i tam masz teraz topowe TV.

No i nie dałeś mi linka do tej strony z której "uploudujesz" obrazki XG95 vs Q70R ;) Wiem, że SONY przesunęło segment, tak samo jak SAMSUNG, ale w życiu Q70R nie jest konkurentem dla XG95, tak samo jak NU8000 nie był konkurentem XF90, a Q70R vs XG95 jest jeszcze większa przepaść jak XF90 vs NU8000.

 

Zamieściłem nawet filmik na poprzedniej stronie to uwierzyć nie mogli że taka lipa na Q90R obok OLED'a w Metro Exodus z HDR. Jak słyszę że na VA z FALD który ma 500 stref mam zapalić jakieś światło i wydać przy tym więcej niż zapłaciłbym za OLED to sorry ja wysiadam :P.

Nie wiem po co przekręcasz to Ci niektórzy odpisywali. Myślałem, że taki świadomy użytkownik ekranów wie co się dzieje z oczami robiąc to co Ty, ale jak pisałem, jak wolisz na własne życzenie rozpieprzać sobie wzrok żeby, bo czerń na Twoim OLEDZie będzie wyglądała lepiej niż jak byś miał za ekranem cokolwiek to ja nie mam pytań :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nie dałeś mi linka do tej strony z której "uploudujesz" obrazki XG95 vs Q70R ;)

 

Dawałem już wcześniej (na poprzednich stronach) to jest recka z YT a nie stonka

 

Specjalnie dla Ciebie jeszcze raz:

 

https://www.youtube.com/watch?v=8EbF9QxbmxA

 

masz tam dokładne porównanie z Q70R i nie jest ono przypadkowe (posłuchaj sobie uważnie co mówią a jak nie znasz języka to tłumaczenie z napisami)

 

https://www.youtube.com/watch?v=Jk6xcWLuXeU

 

Polecam Ci również ten kanał jeśli interesujesz się takimi sprzętami podobnie jak ten Vincent Teoh https://www.youtube.com/channel/UCcCYOO2uYPnG-21WDOWdwew (jedna z ważniejszych Person w branży) ;)

 

PS> Digital Trends też jest niezły https://www.youtube.com/user/DigitalTrends

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...