Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem po co przekręcasz to Ci niektórzy odpisywali. Myślałem, że taki świadomy użytkownik ekranów wie co się dzieje z oczami robiąc to co Ty, ale jak pisałem, jak wolisz na własne życzenie rozpieprzać sobie wzrok żeby, bo czerń na Twoim OLEDZie będzie wyglądała lepiej niż jak byś miał za ekranem cokolwiek to ja nie mam pytań :P

 

OLED nie meczy mi wzroku jak gram czy oglądam filmy i wygląda to zajefajnie kiedy masz wrażenie że ekran unosi się w powietrzu w zaciemnionym pokoju i nawet ramek nie widać. Jak idziesz do kina na film (zwykły a nie jakieś tam 3D) i siedzisz przy zgaszonym świetle to rozwala Ci to oczy? OLED jest do tego stworzony, żeby się gapić na niego po ciemku (tam co ma być czarne to zwyczajnie się nie pali więc co ma mi męczyć oczy?), wtedy najlepiej można się wczuć w ten obraz i dokładnie widać za co zapłaciłeś. Lepsze kąty widzenia, bardziej stabilna gamma kolorów i ogólnie ładniejsze kolory to kolejny plusik względem VA, ale to już bez znaczenia w jakich warunkach oglądane, bo wygląda tak samo dobrze. Jak przesiądziesz się kiedyś na OLED to nie będziesz już chciał wracać do LCD wspomnisz moje słowa tak samo jak było Ci kiedyś trudno uwierzyć, że TV może zastąpić monitor dałeś się namówić i raczej sobie chwalisz. Lepiej jak obraz wygląda dobrze w dowolnych warunkach niż jak trzeba kombinować co zrobić żeby nie było widać lipy. Na OLED przy białych napisach w filmach z pasami nie musiałbyś kombinować z zmianą ich koloru na szary ect. Na OLED pionowe pasy nie wygaszają Ci ramki tylko wybrany punkcik 1 do 1 więc obraz nie przyciemnia Ci całego obszaru tylko wybrany element i to bez żadnej poświaty. W trybie HDR nie ma chmurek ani batmanów jest to po prostu nowa jakość obrazu.

 

PS> Pragę przypomnieć że to wysoka jasność ekranu męczy wzrok bo może ktoś o tym zapomniał. Dobrze skalibrowany OLED nie ma prawa robić sieczki z oczami ani w SDR ani w HDR.

 

WtE4lyt.jpg

 

Raczej nikt normalny nie będzie siedział po ciemku w SDR z maksymalnie przesuniętym suwakiem jasności (co jest nawet nie wskazane przy OLED'zie) a HDR wiemy jak działa więc tłumaczyć chyba nie trzeba ;) ?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w ogóle nie ma nic wspólnego z efektem i ja raczej nigdy nie byłem przeciwnikiem TV jako monitora, już 8 lat temu używałem tak czasem 40" w zależności od gry ;) Tutaj chodzi o to co się dzieje z oczami człowieka jeśli jedynym źródłem światła jest TV i nie chodzi o męczenie. Do kina idziesz na film i tyle, a Ty grasz wielogodzinne sesje dzień w dzień w całkowitej ciemnicy i jedynym źródłem światła jest ekran. To samo Ci pisał lukadd, tu nie chodzi o kombinowanie żeby obraz wyglądał lepiej, tylko chodzi o oczy które mamy jedne, nawet jak będę miał OLEDA to wżyciu nie będę grał w całkowitej ciemności, bo już mam przykład znajomego, nie życzę Ci źle, ale żebyś to Ty nie wspomniał mojego słowa za ileś lat, jak będziesz siedział w konkretnych okularach żeby te detale podziwiać. A z napisami, to fakt w tym modelu tak jest, ale ja z tym problemu nie mam, bo nigdy nie oglądam filmu z napisami ;). To co wkleiłeś z HDTV nie ma nic wspólnego z tym o czym rozmawiamy, to jest FAQ czy można siedzieć blisko ekranu z dużą jasnością, nie udowadniaj mi na siłę czegoś co nie jest prawdą, bo mylisz pojęcia, nie mówię o zmęczeniu oczu, tylko o psuciu sobie wzroku. Nie wiem dlaczego masz jakąś manię wycinków poszczególnych fragmentów strony, zamiast wklejenia linku całości żeby wszystko było jasne.

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak potrzebuje zrobić sobie przerwę to idę zaparzyć herbatę i palę wtedy światło w kuchni to się liczy czy nie łapie się na oderwanie wzroku :E? Ja znam takich co mają gorszy wzrok od czytania książek przy lampce i co teraz :P? Bardziej bolały mnie oczy jak miałem Philipsa 436M6 z Ambiglow i po pewnym czasie zrezygnowałem z tego bajeru na rzecz siedzenia po ciemku (opcja na off) :D.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, pogadamy pod koniec generacji PS5 :P W tej materii pogadaj sobie z okulistą, jakie wzrok powinien mieć warunki i jak powinno być oświetlone pomieszczenie gdzie jest ekran, ale to już Twoja sprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co wkleiłeś z HDTV nie ma nic wspólnego z tym o czym rozmawiamy, to jest FAQ czy można siedzieć blisko ekranu z dużą jasnością, nie udowadniaj mi na siłę czegoś co nie jest prawdą, bo mylisz pojęcia, nie mówię o zmęczeniu oczu, tylko o psuciu sobie wzroku. Nie wiem dlaczego masz jakąś manię wycinków poszczególnych fragmentów strony, zamiast wklejenia linku całości żeby wszystko było jasne.

 

Masz wytłuszczonym drukiem jak byk, że to jasność męczy wzrok a nie jakieś inne czynniki - wyraźnie jest napisane o doborze odpowiedniej jasności za pomocą suwaka "podświetlania". Wysoka jasność powoduje efekt suchego oka i zmęczenie - niska emisja światła nie męczy tak wzroku. Sztuczne światło męczy oczy bez względu czy zapalisz lampkę czy świecą Ci LED'y lub diody w TV (zdrowe jest tylko wyjście na świeże powietrze i naturalne oświetlenie).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wklej linka i przestań pisać bzdury, 3 razy tłumaczę, że mnie nie chodzi o meczenie wzroku, bo to jest pikuś, tylko niszczenie go przez złe oświetlenie i brak jakiegokolwiek źródła światła w pomieszczeniu oprócz TV.

 

To co wkleiłeś to jest FAQ z kalkulatora odległości (Jaką wybrać odpowiednią przekątną? Do metrażu pomieszczenia) i nie ma nic wspólnego z psuciem wzroku, tylko męczeniem oczu siedząc blisko ekranu :Ehttps://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niska emisja światła nie męczy wzroku.

Niestety, ale męczy. Ale fakt im mniej tym lepiej dla oczu. Tylko problem w tym, że w TV nie masz szerokiej regulacji jasności.

Dodatkowo samo patrzenie w jeden punkt męczy wzrok.

Dodatkowo w TV masz powłokę odblaskową która dodatkowo męczy wzrok.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o meczenie wzroku, bo to jest pikuś, tylko niszczenie go przez złe oświetlenie i brak jakiegokolwiek źródła światła w pomieszczeniu oprócz TV.

 

Co masz dokładnie na myśli pisząc "niszczenie go"? Oczu mi nie męczy, wzrok mam dobry nie noszę żadnych okularów ani szkieł, nie muszę zakrapiać oczu tak jak przy "szajsungu" (spawara) HG70 nawet przy zapalonej lampce bocznej a swoje lata też już mam. Zamiast bawić się w inne sztuczne oświetlenie nie lepiej po prostu odejść czasem od ekranu i wyjść na świeże powietrze? Ja preferuje raczej takie rozwiązanie ;).

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z napisami, to fakt w tym modelu tak jest, ale ja z tym problemu nie mam, bo nigdy nie oglądam filmu z napisami ;).

 

Ale w grach też są napisy (i nie zawsze wszystko da się wył) jak sobie z tym radzisz :Up_to_s:?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybszemu pogorszeniu wzroku podczas gdy jedynym źródłem światła jest TV, Twoje rozwiązania są dobre gdy komuś się oczy męczą po dłuższych sesjach, i tak powinno się robić właśnie takie przerwy, lub popatrzeć przez okno co jakiś czas po dłuższych sesjach na zmęczenie oczu. Też mam dobry wzrok i nie noszę żadnych szkieł, ale chyba dobrze by było żebyś miał tak z oczami jak najdłużej prawda ? Co Ci szkodzi jakieś 10-25W gdzieś z tyłu, przecież ta czerń Ci się jakoś strasznie nie pogorszy, a wrażenie zawieszenia w całkowitej ciemnicy jak to pisałeś, to już lepiej osiągnąć większą przekątną żeby ekran jeszcze bardziej Cie okalał, ale żeby w pomieszczeniu nie było całkowicie ciemno, ale rób jak chcesz, kończymy offtopa ;)

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrażenie zawieszenia w całkowitej ciemnicy jak to pisałeś, to już lepiej osiągnąć większą przekątną

 

No i tak też zrobiłem bo przesiadka była z 43 calowego monitora na 55 (mało?) :E

 

Nie odp. mi co z tymi napisami w grach :P?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, jak odpisywałem to nie było tego posta, jeszcze w żadnej grze nie spotkałem się z problemem ze względu na białe napisy i kiepski Local Dimming który zawsze i tak mam na niski, w RPG w które gram zawsze napisy są na jakimś tle, w innych grach jeszcze problemu nie widziałem, bo przeważnie te napisy nie klasycznie białe, zawsze jakiś odcień, za mało jeszcze gier przeszedłem na nim ;) Tak w ogóle to problemu by nie było w cale gdyby była opcja wyłącz oprócz wysoki/średni/niski. W RDR2 chyba były białe, ale ale nie pamiętam, bo grałem jeszcze na konsoli, dopiero będę na poważnie ogrywał na PC, na pewno z tego powodu nie zmieniałbym jeszcze ekranu :P

 

Co do 55" to dla mnie minimum, nie mało, ale 65" w moim odczuciu jest dużo lepsze, nie wiem czy następny nie będzie 75", ale na pewno nie mniej niż 65" ;) Sam nie wrócisz do 55" jak pograsz na 65"-75" ;)

Edytowane przez skunRace

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to psucie wzroku od ciemności to na czym ma polegać? Bo nadal nie wyjaśniłeś, a w sumie to dosyć dziwna tez jak na moje oko :) Zmęczenie od jasności plus ewentualne zaburzenia akomodacji od wpatrywania się w jeden bliski punkt/czytania to znam, ale psucie się wzroku? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem jak z tym psuciem wzroku. Oglądam tak TV/gram od kilkunastu lat, no ale nie wnikam już. W SDR oglądam na jasności max 140 nitów, a materiały w hdr są robione z myślą o oglądaniu w ciemności (ale tv samsunga mają wyraźnie podbity EOTF, więc są zbyt jasne). TV mają też profile do oglądania w zupełnej ciemności (dark ISF, kino noc itp). Jako ciekawostka, znajomi kupili 2 tyg. temu Philipsa z ambilightem. Wygląda spoko, ale ja małą lampkę musiałbym mieć włączoną. Światło z ledów odbijające się od ściany za mocno waliło po oczach. Może zbyt agresywnie mieli to ustawione, nie wiem, nie sprawdzałem. Oczywiście nie tak, że ciężko było na to patrzeć, po prostu pojawiał się dyskomfort.

Edytowane przez bocieque

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale to psucie wzroku od ciemności to na czym ma polegać? Bo nadal nie wyjaśniłeś, a w sumie to dosyć dziwna tez jak na moje oko :) Zmęczenie od jasności plus ewentualne zaburzenia akomodacji od wpatrywania się w jeden bliski punkt/czytania to znam, ale psucie się wzroku? :hmm:

Nie wiem jak to działa, bo nie zagłębiałem tematu, na jakiej zasadzie co i jak i specem w tej dziedzinie też nie jestem ;) Zakodowałem sobie już w liceum jak matka kolegi, okulistka wręcz zabraniała mu grać w ten sposób i tłukła do głowy, że zniszczy sobie oczy przed 30tką włączając lampkę którą on i tak wyłączał jak matki nie było :E Znajomy po latach grania miał problemy z ostrością i również jako poradę dostał takie info, więc coś jest na rzeczy. W internetach też można spotkać jakieś materiały, że najważniejsze żeby TV nie był jedynym źródłem światła, możliwe, że na święta będę miał możliwość pogadania z okulistą, to chętnie podrzucę ten temat żeby się z ciekawości dowiedzieć jak to jest i na czym polega to polega. Jak będę miał chwilę to poszukam czegoś poważnego w necie. Na szybko pierwszy lepszy materiał z googli jest nawet na gry-online Oczy a granie Jak dbać o oczy przy komputerze?

 

Często słyszymy, że od przesiadywania przy komputerze oślepniemy. Jest w tym ziarnko prawdy, warto więc nauczyć się, jak dbać o swoje oczy; przy okazji można poznać i docenić niezwykłe zdolności naszego narządu wzroku.

 

Ludzkie oko jest wyposażone w mechanizm ochrony przed nadmierną ilością światła. Jest nim tzw. adaptacja, polegająca na kurczeniu i rozszerzaniu źrenicy w zależności od jasności otoczenia, na zasadzie działania przysłony w aparacie. Oko więc natychmiast reaguje, jeśli ilość otrzymywanego światła jest zbyt mała lub zbyt duża – obie skrajności są dla nas szkodliwe. Dlatego też w trakcie gry w nocy nasze czy męczą się ciągłą koniecznością adaptacji naprzemiennie do ciemnego otoczenia i jasnego monitora. Nieprawidłowe oświetlenie pomieszczenia, w którym pracujemy, jest jedną z przyczyn pogarszającego się wzroku.

 

Jeśli lubimy długie nocne posiedzenia przed komputerem, zadbajmy, aby monitor nie był jedynym źródłem światła w pomieszczeniu. Warto skorzystać z czujników wbudowanych w niektóre ekrany, które dostosują jego jasność do oświetlenia pomieszczenia, lub korygować jasność wyświetlania ręcznie.

 

Nie chcę się tu wykłócać, chciałem dobrze, róbcie co chcecie, ale zawsze wychodziłem z założenia, że lepiej zapobiegać jak leczyć i szkoda na własne życzenie zepsuć sobie wzrok szybciej przez taką głupotę i przedłućyć ich żywoność i pozostać beż okularów jak najdłużej, a wieku i tak w końcu nie oszukamy. Jak będę coś wiedział więcej, na zasadzie dokładnie dlaczego tak jest to dam znać ;)

 

A4vnhKZ.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wleciał

 

wseZCw3.jpg

 

mx5RCA5.jpg

 

Jeszcze nie odpalałem, wrażenia pewnie jutro ;p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde 65" wejdzie następnym razem? 75" pewnie nie ma szans?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wleciał

 

Jeszcze nie odpalałem, wrażenia pewnie jutro ;p.

 

Ślicznotka :cool:. Gratki udanego zakupu niech Ci dobrze służy :thumbup:

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skunRace - spoko, też nie chciałem się wykłócać, po prostu z taką zależnością się nie spotkałem, aczkolwiek adaptacja źrenic brzmi nawet sensownie. Pytanie teraz tylko czy może się "zepsuć" i jakie są faktycznie konsekwencje. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty kiedy go bierzesz?

 

Ja się nie spieszę, bo i nie mam po co - nie ma PS5 pod HDMI2.1 (na PC nawet nie ma takiej karty graficznej która to obsłuży), na GTX1080Ti nie odpalę G-SYNC bez wymiany grafy na RTX'a a blaszaka nie ruszam do czasu jasnej sytuacji na rynku Next-Gen, wszystko inne już dawno mam, bo mój OLED pod względem jakości obrazu ma pełną referencje i niczym nie ustępuje C9 (to jest ta sama technologia). Upgred zrobię dopiero jak pojawią się sprzęty które wykorzystają te nowinki i będzie można z nich normalnie korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeszedłem na ciemną stronę mocy 4khdrpcmr ;) sredni HDR ale ujdzie. Pytanie trochę techniczne.

Na początku po podłączeniu był drobny problem z włączeniem hdru i myślałem że to kabel HDMI co dostałem z używanym monitorem co go kupiłem do obs-a (jakiś stary Philips) ale później zaskoczyło i w windowsie hdr działa, yt wykrywa, Forza też itp. nie wiem jeszcze jak wszystko ustawić by obraz był ok ale mam inny "problem" jeszcze nie wiem czy kupować jakiś "lepszy" kabel, nie za 200zl ale jakiś "aktualny",nie wiem czy to ma jakiś wpływ na jakos obrazu/hdr-u, ten co mam ma z 1m długości.

 

Teraz mam monitor 144hz podłączony który wcześniej był cały czas używany jako główny do grania. Teraz jak chce od czasu do czasu pograć na TV to muszę za każdym razem gdzieś w opcjach zmieniać domyślny monitor tak aby gra miała możliwość ustawienia rozdzielczości 4k?

W diablo, Fifie nie byłem w stanie tego zrobić na początku, później to zmieniłem(domyślny monitor) i było ok ale to jest trochę upierdliwe i układ ikon się zmienia za każdym razem.

Jest na to jakiś sposób?

Edytowane przez Dominix1910

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gsync Compatible z HDMI 2.1 (VRR) ciule dały tylko na RTXy jednak? Pascalem skończyły się na magazynach im?

 

Nie AMD coś ogarnie konkretnego z GPU bo mnie psychicznie wykańcza nv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gsync Compatible z HDMI 2.1 (VRR) ciule dały tylko na RTXy jednak? Pascalem skończyły się na magazynach im?

 

Nie AMD coś ogarnie konkretnego z GPU bo mnie psychicznie wykańcza nv.

Różnica wydajność miedzy pascalami, a RTX'ami jest mała to musieli czymś zachęcić ludzi do kupna RTXów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Sylwester445

G sync działa od gtx 16xx.

Edytowane przez Sylwester445

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Nie będę się rozpisywał ale niedawno założyłem temat w którym opisałem swoje plany zakupu nowej karty graficznej do swojego starego kompa. Chciałem się przekonać czy gry mnie jeszcze na tyle cieszą aby pomyśleć za jakiś czas o nowym zestawie. Byłem blisko decyzji ale odkryłem że sklep komputronik ma promocję że za każde wydane 1000 zł daje 100 zł na voucher do wydania w ich sklepie. Jako że miałem w planie i tak zmienić mój obecny 46 calowy sony FHD który mam podpięty pod kompa na nowy tv 4k to uznałem że jest to okazja by to zrobić i "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Podzespoły które wybrałem tworzą zestaw za ok 26 tyś a więc powinienem otrzymać voucher na 2600 zł. Coś tam dołożę i kupię jakiś 55 calowy tv 4k ale niestety nie sony bo komputronik z niewiadomych powodów nie ma tej firmy w ofercie. Jeśli macie jakieś uwagi, sugestie i podpowiedzi odnośnie zestawu który wybrałem to z góry dzieki za podpowiedzi. Proszę o brak porad typu po co tyle chcesz wydać, kup konsolę albo zestaw z ryzenem itp. bo warto się skupić na merytoryce i sprawach technicznych a nie aspektach finansowych które są sprawą indywidualną. PŁYTA GŁÓWNA https://www.komputronik.pl/product/787780/asus-rog-maximus-z790-hero.html   2699 PROCESOR https://www.komputronik.pl/product/863339/procesor-intel-core-i9-14900k.html   2699     RAM https://www.komputronik.pl/product/815087/kingston-fury-renegade-rgb-64gb-2x32gb-6000mhz-ddr5-cl32-dimm-.html   1099 lub https://www.komputronik.pl/product/890057/ram-corsair-vengeance-64gb-2x32gb-6600mhz-ddr5-cl32-dimm-.html   1192    KARTA GRAFICZNA https://www.komputronik.pl/product/788180/asus-geforce-rtx-4090-rog-strix-gaming-oc-24gb.html           9990  DYSKI   https://www.komputronik.pl/product/738641/kingston-fury-renegade-m-2-pci-e-4-0-nvme-4tb.html           1649 + https://www.komputronik.pl/product/794749/samsung-990-pro-2tb.html                                                           799 + https://www.komputronik.pl/product/738644/kingston-kc3000-m-2-pcie-4-0-nvme-2tb.html                         669 + https://www.komputronik.pl/product/738644/kingston-kc3000-m-2-pcie-4-0-nvme-2tb.html                           669    + https://www.komputronik.pl/product/839687/crucial-p5-plus-m-2-pci-e-4-0-nvme-2tb-z-radiatorem.html    539             ZASILACZ https://www.komputronik.pl/product/829603/be-quiet-dark-power-pro-13-1600w.html                                       1978                   OBUDOWA https://www.komputronik.pl/product/471434/thermaltake-view-91-rgb-riing-tempered-glass.html                   2191 CHŁODZENIE PROCESORA CIECZĄ https://www.komputronik.pl/product/815412/endorfy-navis-f360-argb.html                                                              599 lub POWIETRZEM https://www.komputronik.pl/product/870919/be-quiet-dark-rock-elite.html                                                                          539 PASTA TERMOPRZEWODZĄCA https://www.komputronik.pl/product/277649/thermal-grizzly-pasta-termoprzewodzaca-kryonaut-11-1-g-3-ml.html                           140  WINDOWS https://www.komputronik.pl/product/752140/microsoft-windows-home-11-32-64-bit-box-usb-pl.html                                    649                 Moje wątpliwości dotyczą głównie ramu czy kingston czy corsair  oraz czy na chłodzenie procesora wybrać cieczą endorfy czy powietrzem be-quiet. Corsair ma taktowanie 6600 mhz a Kingston 6000 ale jakoś bliżej mi do Kingstona. Chłodzenie cieczą wydaje się lepsze chociaż powietrzem ten be-quiet niewiele mu ustępuje a przynajmniej tak wynika z testów ale mam obawy jak to jest w praktyce z chłodzeniem cieczą. Czytałem że co pare lat trzeba wymieniać ciecz ale skoro to obieg zamknięty to niby jak to zrobić a do tego dochodzi ryzyko rozszczelnienia. Pewne obawy budzi także zasilacz który teoretycznie bardzo dobry na co wskazują testy ale nie brakuje w necie negatywnych opinii że że seria 13 ma problem z "chrobotaniem" zamiast ciszy a niektórym podobno korki w mieszkaniu wywala ale to drugie jakoś mało wiarygodne. No i obudowa niby duża i pomieści wszystko ale boli brak zatok 5,25 bo mam sporo nagrywarek i zawsze lubiłem mieć chociaż ze 3 w kompie w tym jedna do płyt blu-ray. Oczywiście są adaptery z własnym zasilaniem i da się nagrywarki podłączyć przez usb do kompa ale to mało estetyczne gdy nagrywarka leży na wierzchu a do tego się kurzy. Sprawa dosyć pilna bo promocja komputronika jest do 31 teoretycznie ale to święto więc wole w piątek złożyć zamówienie żeby już poszło. Założyłem nowy temat bo jedyne co w poprzednim było to jakiś debil trolował a jakiś debilny moderator go zamknął. Rozumiem że to norma na takich forach najdą się przygłupy zazdrosne że ktoś chce kupić drogi sprzęt ale może znajdą się tez tacy co mają kasę i merytorycznie coś podpowiedzą.
    • Racja, nie ma co drążyć i porównywać, to zupełnie inne gry
    • Nie zaśmiecajmy wątku poświęconego tej pięknej i wciągającej grze porównaniami do gier Rockstara.
    • Witam. Czy chłodzenie spc fortis5 nada się do schłodzenia ryzena 7800x3d? Zastosowanie to domowego użytku, granie w obecne gry. Wszystkiego dobrego na nadchodzące Święta.
    • @209458 no dlatego to proces rozłożony na lata? Zakaz kotłów gazowych ma dotyczyć póki co nowego budownictwa, potem wymienianych kotłów, ale nie ma obecnie mowy o blokach energetycznych i ciepłowniczych, więc tam odejście od gazu ziemnego nastąpi najpóźniej. Takie zestawienie planu 20-30 letniego ze stanem obecnym jest kompletnie niemiarodajne. Tym bardziej że 8 lat zmarnowaliśmy znów na dłubanie się w węglu.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...