Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

To po co w ogóle mierzy się jasność w SDR, jak to nie ma znaczenia.

Czyli jak to prawda to wychodzi na to, że HDR daje dużo nawet na monitorach bez dużej jasności czy kontrastu, bo można ustawić jasność na te 300-400 nitów i mieć z tego korzyści.

Więc obojętnie jaki monitor, jak ma wsparcie HDR to i spore korzyści.

 

Sprawdziłem. Na tej samej jasnosci i tak na Philipsie widać więcej w czerni. Na przykład drzewa są lepiej widoczne i nie tracą detali w cieniu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BJ6_cQjSgfw

 

Od 15:53 niemniej jednak polecam obejrzeć cały filmik.

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spasowanie ramki w tej mojej sztuce od góry też woła o pomstę do nieba.

 

 

 

Tak sobie podłączyłem konsolę i chciałem też PC do filmów długim kablem, a tu jedno hdmi.

 

fotonoticia_20150312160703_644.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

PC przez DP konsola po HDMI

 

Ten monitor ma więcej portów DP od HDMI

 

Masz zwykły DP i mini DP

 

HDMI jest tylko 1 (jest to opisane na stronach sklepu oraz producenta)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam tak długiego kabla DP akurat. Bym z 5 metrów potrzebował.

 

Tak czy inaczej ten jeden hdmi port to śmiech na sali. Powinny ze 2 minimum być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Są przejściówki z DP na HDMI albo adaptery może też być switch.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... musisz kupować przejściówki/adaptery do czegoś co powinno jednak być w standardzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W standardzie producent daje Ci pełny zestaw portów i kabli Ty chciałbyś ich więcej.

 

Fakt przydałyby się z dwa HDMI (sam na to marudziłem)

 

Philips ma w ofercie 43 calowy model z dwoma portami HDMI ale nie jest on dostępny na naszym rynku.

 

32 calowa wersja ma 3 porty HDMI ale kosztem mniejszej liczby DP

 

DP jest szybszy i lepszy od HDMI.

 

Dopiero HDMI 2.1 ma dogonić DP.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was też matryca pod niedużym kątem traci masakrycznie czerń? Miałem styczność z kilkoma TV na VA, ale żeby to wyglądało tak nawet w połowie to nigdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy u Was też matryca pod niedużym kątem traci masakrycznie czerń? Miałem styczność z kilkoma TV na VA, ale żeby to wyglądało tak nawet w połowie to nigdy.

Bo masz duży monitor :)

Oddal go od siebie to będzie mniejsza utrata czerni pod kątem.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

VA to ogólnie wytrąca jakość obrazu pod kątem i nadaje się tylko do oglądania na wprost. Z tego powodu w TV stosuje się dodatkową warstwę w matrycy – jest to specjalna folia, która w pewien sposób porządkuje światło ekranu i zapewnia znacznie szersze kąty widzenia niż w zwykłej matrycy VA.

 

Philips 436M6VBPAB Horizontal Viewing Angle

 

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod lekkim kątem właściwie już czerń robi się taka srebrno-biała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Porównaj sobie nie widzę żeby była tutaj specjalnie jakaś wielka (dramatyczna) różnica:

 

Samsung NU8002, NU8042, NU8072 Horizontal Viewing Angle

 

 

 

tutaj też czerń pod kątem robi się szara i ogólnie cały obraz blednie (traci kolory)

 

PS> DyndaS zacznijmy od tego że na Twoim egzemplarzu to ogólnie nie ma czerni tylko jest jakaś purpura z krzyżem po środku i żółtawo zielonymi plamami po bokach (pisaliśmy Ci żebyś słał to na zwrot) :E

 

Jak zacznę liczyć ile Ty już monitorów odsyłałeś to zrobi się cała litania - ostatnie to były Samsung C27JG50, BenQ EW277HDR i Acer Nitro VG270UP z których też nie byłeś zadowolony i miały po kilka wad w jednym egzemplarzu (niespasowane ramki, blb, chmury, paprochy, plamy, wypalone pixy, wgniecenia i zabrudzenia na matrycy ect. masz takie szczęcie że trafiasz na same "perły") ;). Powoli zaczyna Ci się kończyć liczba dostępnych na rynku konsumenckim monitorów. Może zainwestuj w jakiś Pro sprzęt od Eizo albo NEC myślę że to by spełniło Twoje oczekiwania tylko nastaw się na spory wydatek.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wchodzi DyndaS do sklepu i mówi chciałbym kupić ten monitor. Oczywiście zaraz kolega przyniesie. Idą na stronę ty Franek to ten DyndaS z PClola daj mu najgorsze g*wno z odpadów jakie mamy będzie beka :lol2: Tak to widzę. Przecież to trzeba mieć mega pecha aby trafiać zawsze na aż taką padakę. Z reguły w najgorszym wypadku trafia się na monitor który jest na tyle kiepski że opłaca się wymieniać albo na tyle dobry że nie opłaca się zmiana bo z dużym prawdopodobieństwem możemy trafić gorzej. DyndaS jednak zawsze trafia 6 w totka na najgorszą matrycę jaką kiedykolwiek widziano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Spokojna Twoja rozczochrana, wiadomo, że wróci do sklepu z czymś takim.

 

Miałem NU8042 i tam nie było czegoś takiego jak tu. Owszem był spadek duży czerni/kontrastu bla bla bla, ale tutaj to masakra jakaś jest.

 

Ogólnie tegoroczne TV samsunga to się do kosza nadają od modelu 8000 w górę jak ktoś ogląda z napisami. Po prostu co się pojawiają napisy, to się ekran gwałtownie rozjaśnia, a potem powoli przyciemnia i taka dyskoteka cały czas. Jakby nie wiem coś w local dimming było nie tak nie wiem. Tak czy inaczej czytałem na zagranicznym forum, że do gościa przyjechał serwisant i powiedział, ze ten typ tak ma i nic się nie da z tym zrobić.

 

Clouding był, ale gratis jak wyłączony, to mu co 20-40 minut cewka przez pół minuty donośnie ćwierkała :lol2:

 

TV ogólnie miał być dla rodziców.

 

Był najpierw Philips 43" PUS7303 na VA z ambilight to wyglądało to bardzo podobnie do tego philipsa co teraz mam z czernią.

 

Potem 43" NU7442 na VA, i tutaj czerń ładnie i spoko gdyby nie jeden fakt... kolory totalnie wyprane co od razu było widać. Jak tak postawiłem NU8042 obok, to istna przepaść. Tak poczytałem, to pod koniec produkcji już po prostu pchają co im tam zalega na magazynach. Tutaj jakaś VA z tragicznymi kolorami się trafiła. Szczerze mówiąc, to go brałem ze świadomością, że to będzie IPS, bo takie tam pchali wedle displayspecifications.com , a dostałem jakieś gówniane VA :E

 

NU8042 49" był na koniec, bo się trafił za 2440 zł, ale to napisałem wyżej co z z nim było.

 

Myślałem jeszcze nad 50" NU7442, bo hdtv polska go bardzo dobrze ocenili, ale już po prostu miałem dość, bo pewnie znowu inną matrycę dostanę czy coś :E:lol2:

 

 

 

Samsung C27JG50 - 2 paprochy pod matrycą, strasznie agresywna powłoka, zakrzywienie (się przekonałem, że zdecydowanie tego nie chcę), piszące cewki.

 

VG270UB - cała matryca w chmurach i je przesuwałem szmatką. Dodatkowo jakaś walnięta matryca, bo miała taki spory punkt czerwonych kropek.

 

VG270UP - jeden taki jasny punkt blb widoczny przy filmach co mnie drażniło i ta powszechna wada migania ekranu, lecz u mnie to się inaczej objawiało niż u innych.

 

BenQ EW277HDR - tutaj brałem z ciekawości, i myślałem, że na tym trochę przesiedzę, ale lipa, bo jakieś prześwity są na górze matrycy. Ktoś podobno mówił, że ma ten sam problem.

 

VG270UB - znowu cała matryca w chmurach, które zmieniają swoje położenie + zielony stuck pixel

 

VG270UB - ------------------------------------------- II ---------------------------------------------------, ale ten to w ogóle jeszcze bardziej na środku ekranu i widoczny nie tylko na czarnym, ale nawet normalnie na pulpicie.

 

 

Ogólnie przy tych VG270UB było spoko jak się patrzyło na niego z metra, ale tak oglądając film z 2 metrów, i do tego pod nawet minimalnym skosem i było widać te chmury przy bardzo ciemnych scenach, a nie mówiąc już o blach screenach.

 

 

Teraz ten philips i cóż... jak pech to pech :lol2:

 

Wchodzi DyndaS do sklepu i mówi chciałbym kupić ten monitor. Oczywiście zaraz kolega przyniesie. Idą na stronę ty Franek to ten DyndaS z PClola daj mu najgorsze g*wno z odpadów jakie mamy będzie beka :lol2: Tak to widzę.

 

Na bank tak musi być :lol2:

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

DyndaS no to może pora kupić OLED ;)

 

Potem 43" NU7442 na VA, i tutaj czerń ładnie i spoko gdyby nie jeden fakt... kolory totalnie wyprane co od razu było widać. Jak tak postawiłem NU8042 obok, to istna przepaść. Tak poczytałem, to pod koniec produkcji już po prostu pchają co im tam zalega na magazynach. Tutaj jakaś VA z tragicznymi kolorami się trafiła. Szczerze mówiąc, to go brałem ze świadomością, że to będzie IPS, bo takie tam pchali wedle displayspecifications.com

 

Samsung już nie robi TV mniejszych niż 49 cali z VA :E.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No niestety... Dali jakiś taki lepszy 43 w tym roku, ale chyba na PLS jest samsung Q60r

 

Chociaż jak tak patrze na parametry, to chyba "lepszy" to on jest tylko ceną :lol2:

Edytowane przez DyndaS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No niestety... Dali jakiś taki lepszy 43 w tym roku, ale chyba na PLS jest samsung Q60r

 

W 43 calach to był raczej PLS wiem bo sam miałem do testów SAMSUNG UE40MU6442U z PLS który dodatkowo strasznie smużył (oczywiście paprochy, piszczące cewki i wypalone pixy w gratisie) :E

 

Miałem też TV Sony podpięty jako monitor więc doskonale wiem jak to wygląda w porównaniu do Philipsa Momentum i powiem tak że Sony wcale nie błyszczało mimo że to wysoki model z ich cenionej serii ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wystarczy zmienić kolor napisów np szary.

 

Nie do końca zwłaszcza jak oglądasz film w TV lub Blu-ray. TV sam w sobie nie ma opcji z możliwością zmiany kolorów napisów i jest to możliwe tylko w ustawieniach odtwarzacza jeśli takowy je posiada. Ten TV miał i nadal ma problemy z Local Dimming w dodatku ma tylko 6 stref wygaszania to mało bardzo mało nawet ta 32 calowa wersja Philips Momentum 326M6VJRMB ma 8 stref czyli o 2 więcej od tego TV Samsunga.

 

 

Jak liczę to wydaje się, że 6 pionowych.

 

słabiutko, widziałem coś z tej serii w praniu. Lepiej mi się ogląda filmiki HDR na tym monitorze momentum :E Zresztą sam wiesz, że naprawdę fajnie on sobie z nimi radzi. Wczoraj chyba z dwie h oglądałem sobie różne filmiki z HDR i banan na twarzy :E.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dziwne bo w moim tv jest

 

Więc i w NU8 musi być widocznie ja coś przegapiłem w opcjach.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze sztuki też samoistnie trzeszczą :)? - jakby obudowa się układała czy cuś...

Jak ustawić żeby netflix wyświetlał filmy w hdr? Jakbym nie kombinował to jest mydło, mimo że w statystykach netflixa niby jest hdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i w Nu podobno któraś aktualizacja tv to naprawiła.

 

Zmiana kolorów napisów jedynie pudruje braki w Local Dimming a nie rozwiązuje ich problem.

 

6 stref wygaszania to jest bardzo słaby wynik nawet jak na monitor a co dopiero TV z HDR.

 

BenQ EW277HDR za 600 zł ma 4 strefy czyli raptem o dwie mniej od TV Samsunga a taki Philips Momentum 326M6VJRMB ma już ich 8 czyli o dwie więcej podczas gdy wersja 436M6VBPAB ma już 32 strefy (im mniej stref wygaszania tym gorsza czerń i HDR). Im mniej stref wygaszania tym też bardziej widoczny efekt halo (poświaty na czarnym tle).

 

Spora różnica jest taka że Local Dimming w TV Samsunga działa zarówno w trybie SDR jak i HDR a w BenQ i Philipsie tylko w trybie HDR przez co NU8 pompuje lepszy kontrast w SDR nawet jak zakres działania Local Dimming ustawiony jest na minimum.

 

Mała ilość stref w TV Samsunga oraz brak możliwości ich całkowitego wyłączenia powoduje widoczne problemy przez co właśnie trzeba kombinować z kolorem napisów ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie działa ani na apce ani na edge.

Działa działa :)

Jak metadane są wysyłane to HDR działa.

Po prostu masz coś nie tak z ustawieniami jak jest wyprane z kolorów.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pewnie przez hdmi ma podłączone.

A co to zmienia?

Jak nei ma jakiegoś mega starego kabla to będzie okej.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wasze sztuki też samoistnie trzeszczą :)? - jakby obudowa się układała czy cuś...

Oczywiście trzaska jak drewno w kominku w zimie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...