Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Nie działa ani na apce ani na edge.

 

Spróbuj odpalić Netfilx'a z apki w PS4 (musi działać).

 

Oczywiście trzaska jak drewno w kominku w zimie :E

 

Potwierdzam obudowa jak się nagrzeje to lubi sobie porozmawiać :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BenQ EW277HDR za 600 zł ma 4 strefy czyli raptem o dwie mniej od TV Samsunga a taki Philips Momentum 326M6VJRMB ma już ich 8 czyli o dwie więcej podczas gdy wersja 436M6VBPAB ma już 32 strefy (im mniej stref wygaszania tym gorsza czerń i HDR). Im mniej stref wygaszania tym też bardziej widoczny efekt halo (poświaty na czarnym tle).

BenQ nie ma lokalnego wygaszania, przynajmniej tak mi napisał gość z PCmonitors.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

BenQ nie ma lokalnego wygaszania, przynajmniej tak mi napisał gość z PCmonitors.

 

To gościu chyba sam nie wie co pisze :E

 

Z monitorem i komputerem działającym w środowisku HDR zarejestrowano luminancję 418 cd / m². To więcej niż maksimum 353 cd / m² zarejestrowane przy wyłączonym HDR. Czarny punkt mierzony za pomocą wyżej wymienionej metodologii pozostał podobny do poniżej SDR (0,10 cd / m²) pomimo tego wzrostu maksymalnej luminancji. Dało to nieco zwiększony współczynnik kontrastu 4180: 1 i sugeruje, że monitor może mieć pewnego rodzaju ograniczoną lokalną kontrolę ściemniania dla podświetlenia pod HDR. Nie byliśmy w stanie ustalić, ile stref ściemniania jest używanych, ale stosunkowo wysoki punkt czerni i rzeczywiście cena monitora sugerują, że tylko kilka (do 4) zostanie użytych
Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Może ma globalne wygaszanie, to już zależy jak mierzą kontrast.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Masz ten monitor więc powinno dać się to sprawdzić jak tam działa wygaszanie. Włączasz screena z czarnym tłem na pełnym ekranie, hdr w windzie na ON i lecisz myszką po ekranie. Co prawda on ma dość niską jasność, ale przy zgaszonym świetle powinno być widać jak to działa i czy są pionowe strefy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie sprawdzę wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w Nu podobno któraś aktualizacja tv to naprawiła.

 

Sprawdzałem ten TV miesiąc temu i było to zwalone. Nawet ustawienie napisów na netflixie na przeźroczyste co automatycznie mocno zmniejsza ich widoczność nie rozwiązywała problemu.

 

Tak czy inaczej te TV mają wadę konstrukcyjną. Ciekawe jak tegoroczne modele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No właśnie sprawdzę wieczorem.

 

Tak będzie najlepiej bo widać że jest tutaj pewna nieścisłość.

 

PS. I daj znać co Ci wyszło ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak czy inaczej te TV mają wadę konstrukcyjną. Ciekawe jak tegoroczne modele.

 

Nie ma TV bez jakiejś wady konstrukcyjnej :E. Nawet np. oledy wypalają się po czasie...

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdzałem ten TV miesiąc temu i było to zwalone. Nawet ustawienie napisów na netflixie na przeźroczyste co automatycznie mocno zmniejsza ich widoczność nie rozwiązywała problemu.

 

Tak czy inaczej te TV mają wadę konstrukcyjną. Ciekawe jak tegoroczne modele.

 

Zgadza się i trudno żeby było inaczej przecież żadna aktualizacia oprogramowania nie zwiekszy ilości stref. Skoro Samsungi NU8 mają tylko 6 stref to problem zawsze będzie widoczny, powinni dać możliwość wyłączenia Local Dimming w SDR (tak jak jest to ustawione domyślnie w Philipsie Momentum) pogorszyłoby to nieco kontras dynamiczny ale rozwiązałoby problem z napisami i innymi jasnymi punktami na ekranie TV.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma TV bez jakiejś wady konstrukcyjnej :E. Nawet np. oledy wypalają się po czasie...

 

Tu masz zupełnie co innego. Tam to wada technologii, a tutaj coś samsung zdupczył. Ta jest na tyle poważna, że uniemożliwia właściwie normalne oglądanie treści z napisami.

 

Dobra... tak czy inaczej pora wracać chyba do tematu philipsa :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tu masz zupełnie co innego. Tam to wada technologii, a tutaj coś samsung zdupczył. Ta jest na tyle poważna, że uniemożliwia właściwie normalne oglądanie treści z napisami.

 

Dobra... tak czy inaczej pora wracać chyba do tematu philipsa :P

 

Tak działa lokalne wygaszanie, a jak ma tylko kilka stref to działa to jak działa.

https://www.youtube.com/watch?v=ngjXiFhPI-E

 

Ale z tego co mi się zdaję w tej serii można wyłączyć lub regulować poziom mocy wygaszania w trybie SDR.

 

Ogólnie jak się chce więcej, to trzeba kupić TV z większą ilością stref, a jak się chce mieć pikne wygaszanie, zero halo i mega czerń z kontrastem to nie pozostaje nic innego jak OLED.

 

Ogólnie polecam https://www.avsforum.com/forum/index.php pewnie na początku po lekturze będziesz miał jeszcze większy mętlik w głowie, ale docelowo jak już poznasz o co w tym wszystkim biega w TV i monitorach, będziesz wiedział co warto kupić, aby odpowiednio dopasować do swoich preferencji.

Na tym forum dowiesz się dosłownie wszystkiego o matrycach, TV, obrazie i technologiach. Wszelkich bugach, wadach i mankamentach danych technologii i konkretnych modeli wyświetlaczy.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ale z tego co mi się zdaję w tej serii można wyłączyć lub regulować poziom mocy wygaszania w trybie SDR.

 

Można zmniejszyć ustawiając na Low zakres działania ale nie da się go całkowicie wył. Lepiej już bazować na natywnym kontraście niż sztucznie go pompować z widocznymi skokami nagłego rozjaśniania obszarów matrycy. Matryce VA same w sobie mają wysoki kontrast.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

W moim złomku można wyłączyć, dodatkowo na low w trybie SDR nie ma irytujących problemów. Ale faktycznie sprawdziłem w tej serii NU8000 nie ma możliwości wyłączenia lokalnego wygaszania i tylko pozostaje ustawienie go na Low, ale jak to działa w tym trybie to nie wiem na tym modelu, na pewno różnice pomiędzy low a high będą widoczne.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bo Wy już tu prowadzicie dyskusje na poziomie "rocket science" jeśli chodzi o te monitory :E czy warto zwrócić uwagę na jakiś nr partii jak się zakupi tego Philipsa? czy ma to znaczenie w przypadku wersji 32 cale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Tak będzie najlepiej bo widać że jest tutaj pewna nieścisłość.

 

PS. I daj znać co Ci wyszło ;)

Przetestowałem i nie widzę żadnej formy wygaszania, globalnego czy lokalnego, jak świecił tak świeci. :E

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

UP@ Czyli EW277 nie ma Local Dimming i warto o tym pamiętać bo do tej pory było przekonani że coś tam jest :)

 

Panowie, bo Wy już tu prowadzicie dyskusje na poziomie "rocket science" jeśli chodzi o te monitory :E czy warto zwrócić uwagę na jakiś nr partii jak się zakupi tego Philipsa? czy ma to znaczenie w przypadku wersji 32 cale?

 

Pytaj chłopaków Kris 194 i Luqart bo na razie 326M6VJRMB są tylko 3 sztuki na forum ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakoś niedokładnie mierzą ten kontrast, tak samo jak AOC C24G1 też na pewno nie dobija do 3750:1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Bardzo możliwe że tak jest bo gdzie nie wejdę to podają inny kontrast i to tyczy się wszystkich monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Cześć (i Heja @Luqart :*:cool: long time no see).

Zaintrygował mnie dziś model 32 calowy (326M6VJRMB).

 

Ogółem czekam na model LG 27UL600 lub LG27UL650 (4K IPS 10bit z FRC, różnica pomiędzy modelami to regulowany stojak). Ale zanim u nas będzie to chwila minie, bo dopiero w DE się pojawiają.

Ale natomiast 326M6VJRMB jest dostępny od ręki... co prawda ogromny (bo celuję w max 27') i bedzie mi prawie dotykał głośników ale jakoś by się zmieścił.

 

I teraz pytanie:

- dziś w pracy momentami czytałem ten temat, czy serio jest az tak źle z BLB na VA w 32 calach? :o

- jak jest w końcu z tym input lagiem? Na papierze 4ms min i 9ms max... czyli lepiej od LG (5ms/14ms)

 

Ogółem szukam monitora do:

- pracy (word, excel, przeglądarki multi)

- gry (czasami AAA, a regularnie tylko World of Warships, Path of Exile itp więc lajt) // o wydajności GPU w 4K nikt nie musi mi mówić (umiem kastrować detale :E)

- zastępuje mi obecnie TV w sypialni... czyli Netflix w 4K (HDR raczej mnie wali)

- siedzę jakieś 60cm-70cm od monitora (stąd wolałbym 27')

 

Wszystko fajnie, na papierze cudowny ola boga a tutaj czytam o dwóch największych antyargumentach: BLB i wysoki input lag. :mad: Powiem szczerze że w ubiegłym roku nazwracałem się 4 szt. s2417dg i mam dosyć bad pixeli, dead pixeli, ultra-tragicznego-szatańskiego BLB (w 4K VA lub IPS, bo w TN średnio mnie to interesowało)...

Edytowane przez Knight_dev

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A w windzie hdr masz na on?Windows 10 jaka kompilacja?

Oczywiście hdr w windzie włączony, windows 1809 (kompilacja 17763.503).

 

 

Działa działa :)Jak metadane są wysyłane to HDR działa.Po prostu masz coś nie tak z ustawieniami jak jest wyprane z kolorów.

Filmy z youtube jak i gry wyświetlają się w hdr poprawnie, tylko z netflixem jest problem.

 

 

Pewnie przez hdmi ma podłączone.

Monitor podłączony przez DP (kabel nowy z zestawu).

 

 

No że może w panelu nvidi nie ma pełnego zakresu kolorów.

Mam pełny zakres, zresztą kombinowałem już chyba wszelkie opcje z panelu nv i zawsze mydło.

 

Spróbuj odpalić Netfilx'a z apki w PS4 (musi działać).

Niestety nie mam ps4.

 

A jaki film odpaliłeś? daj tytuł.

Np. Stranger things, Nasza planeta. W trybie sdr jest normalnie, ładne żywe kolory, a w hdr szaro i niekontrastowo jak na pulpicie windy.

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dobra usuwam ten temat z obserwowanych, bo w kółko o tym samym piszecie :E . Monitor kupię wraz z PS5 lub połaszę siena coś lepszego z TV, ale widzę że nie opłaca się dopłacać do TV, chyba że wypalający się OLED lub TV za 8+ tys, a wady LCD nadal będą :E . To ja wolę w swoim wąskim pokoju 2.6m na 6.4m dodać kino domowe z atmosem :lol2: .

 

Ktoś powie mi czy istnieje "niedrogi" kabel HDMI displayport z 8-10m, który puści 4K 60Hz, HDR z pełną chromą? Jak nie to postawię komputer na środku pokoju pod drugim biurkiem i z głowy.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Ktoś powie mi czy istnieje "niedrogi" kabel HDMI z 8-10m, który puści 4K 60Hz, HDR z pełną chromą? Jak nie to postawię komputer na środku pokoju pod drugim biurkiem i z głowy.

 

W HDMI 2.0(b) nie pójdzie Ci 4K 60Hz HDR 10-bit + RGB. Jedynie YUV 422/420 przejdą dla 10-bit.

 

Dlatego w przypadku tego Philipsa lepiej po DisplayPort komputer podłączyć. W TV nie ma takiej możliwości, bo po prostu DP nie mają, tylko HDMI, ale tutaj monitor to umożliwia jak najbardziej dla DP.

 

HDMI-color-spaces.png

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz + tani kabel HDMI najlepsze rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Twu miało być displayport... Wiem że przy którejś wersji było ograniczenie do 2 metrów, ale teraz jest lepiej, ale nie mogłem znaleźć konkretów.

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...