Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko że do kina nie pójdę grać, ale mogę sobie zrobić kino w domu i grać na wielkim ekranie co zapewnia niesamowite doznania (nie ma już powrotu do pizdryków po 24-27 cali ba nawet taka 32 to już męczarnia). To jak wyglądają postacie w grach, widoczność drobnych elementów które gubią się gdzieś na małym ekranie tego nie da się opisać to trzeba samemu poczuć (zupełnie inny wymiar rozgrywki).

Chodziło mi o to, że taki momentum jako monitor, miałby większy sens, gdyby był wykrzywiony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakiś rzutnik?

 

Myślałem o tym, ale bardziej podoba mi się obraz na tafli szkła.

 

OLED najbardziej mi odpowiada ma najbielszą jakość obrazu, ale wiadomo są obawy o wypalanie się a ja raczej dużo gram i często więc to nie to samo co sporadyczne odpalenie konsoli, żeby oblecieć jakiegoś EX'a.

 

VA nie ma ani takiej czerni, ani takich kątów widzenia jak OLED, ale jest najbliżej tego więc akceptuje z braku innej alternatywy.

 

Najchętniej to bym wstawił drugiego OLED’a ale jak mam wymieniać monitor co pół roku to za drogi interes.

 

PS> W X-KOM wysprzedali cały zapas 43 calowych Momentum i nie wiadomo kiedy będzie nowa dostawa (zostały tylko 32 calowce)

 

w Morele zostały 4 ostatnie sztuki

 

w Komputroniku na centralnym magazynie zostały 3 ostatnie

 

Co to się zadziało że poznikały tak te 43 calowe Philipsy :E ?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupi pomysł.

 

Pieprzenie. Zanim wypalisz OLEDa w kompie to pewnie 5 razy zdąży się go wymienić .

 

Nikt nie będzie siedział 8-12h na pulpicie. Jak nieraz w sklepach na wystawce odpala nieodpowiedni syf i jaraja matryce jakas ramka czy znaczkiem. Bo puszcza intro dedykowane np do Samsungów VA.

 

Poza tym w nocy ponoć oledy same się czyszczą. Trzeba tylko nie wywalać ich z prądu.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W innych pełno.

 

Z innych to pewnie ludzie mniej chętnie kupują te są najbardziej popularne a druga sprawa to są wakacje a sprzęt schodzi.

 

Pieprzenie. Zanim wypalisz OLEDa w kompie to pewnie 5 razy zdąży się go wymienić .

 

Nikt nie będzie siedział 8-12h na pulpicie. Jak nieraz w sklepach na wystawce odpala nieodpowiedni syf i jaraja matryce jakas ramka czy znaczkiem. Bo puszcza intro dedykowane np do Samsungów VA.

 

Poza tym w nocy ponoć oledy same się czyszczą. Trzeba tylko nie wywalać ich z prądu.

 

To co mówisz że można spokojnie brać OLED jako monitor? No i czy te 55 cali to nie będzie za duża "locha" jak na 1.2 metra?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że jak kiedyś żona wyjechała z małym do teściów na tydzień to sobie zrobiłem przemeblowanie :E

 

TV mam na ścianie tak, że jak postawiłem biurko to idealnie pasował. 55" przy 1.2m to było zwykle za blisko, szczególnie na necie czytanie etc., aplikacjach gdzie trzeba było przenosić wzrok z jednego rogu ekranu na przeciwległy. W niektórych grach jak strategie to samo jakieś mini mapki, wskaźniki to machanie głową. Kapkę za blisko.

 

Kupisz Oleda TV i stracisz g-sync, nie wiem czy to dobry pomysł do grania PC na dzień dzisiejszy w 4k.

 

Wypalenia, podobno LG już teraz wymienia matryce na gwarancji jak się wyraźnie wypalą, albo jak są małe wypalenia to przyjeżdżają i je czyszczą za pomocą swojego sprzętu serwisowego, ale podobno na długo to taki zabieg nie pomaga.

Inni producenci nie wiem jak podchodzą do wypaleń, no i nie wiem czy LG nie ma również jakichś zapisów odnośnie korzystania z TV do PC jako monitora do wyświetlania statycznych obrazów, że nie wymieni matrycy jak ci się wypali pasek start, bar z przeglądarki, czy jakaś ikonka na pulpicie :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że jak kiedyś żona wyjechała z małym do teściów na tydzień to sobie zrobiłem przemeblowanie :E

 

TV mam na ścianie tak, że jak postawiłem biurko to idealnie pasował. 55" przy 1.2m to było zwykle za blisko, szczególnie na necie czytanie etc., aplikacjach gdzie trzeba było przenosić wzrok z jednego rogu ekranu na przeciwległy. W niektórych grach jak strategie to samo jakieś mini mapki, wskaźniki to machanie głową. Kapkę za blisko.

 

A no właśnie i tego się obawiam, że musiałbym rozglądać się po ekranie, żeby zrobić cokolwiek innego od oglądania, czyli przy większości czynności jakie wykonuje na PC (nie tylko samo granie). Nie rozumiem czemu OLED to albo małe mikrusy w smartfonach albo wielkie kobyły w TV zaczynające się od 55 cali. Czemu nie robią innych matryc?

 

Kupisz Oleda TV i stracisz g-sync, nie wiem czy to dobry pomysł do grania PC na dzień dzisiejszy w 4k.

 

Owszem straciłbym VRR ale zyskał lepszy HDR, kąty widzenia, kolory, kontrast i czerń.

 

Wypalenia, podobno LG już teraz wymienia matryce na gwarancji jak się wyraźnie wypalą, albo jak są małe wypalenia to przyjeżdżają i je czyszczą za pomocą swojego sprzętu serwisowego, ale podobno na długo to nie pomaga.

 

Dla mnie z OLED'ów to liczy się tylko Panasonic (tak jak kiedyś robili najlepsze plazmy) zresztą teraz za 5000 zł mam najlepszy OLED na rynku z 2018 roku wyróżniony przez HDTVPolska. Jak miałbym brać to tylko tego Panasa.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie jako główny monitor bym się nie zdecydował, ale jako drugi tylko do grania, oglądania to fajna sprawa tylko, że trzeba mieć miejsce. Bo faktem jest, że oled wymiata jakością obrazu.

 

LG miało w planach wydać matryce 40 i 49" nawet oficjalnie gdzieś kiedyś o tym wspominali, ale widać zrezygnowali z tego pomysłu. Może właśnie dla tego, aby ludzie nie kupowali tego zamiast monitorów. Przy obecnych cenach taki 40" oled powinien kosztować ~4k pln, a może i mniej jak nawet poniżej 5kpln można kupić 55"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie jako główny monitor bym się nie zdecydował

 

To co lukadd radzisz żeby zostać przy Momentum na tą chwilę do uniwersalnego użytku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jakieś info z tego roku, gdzie LG potwierdza, że w 2020 roku mają wypuścić na rynek 48" OLED.

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1559553128

https://www.avforums.com/news/lg-confirms-48-inch-oled-for-2020.16197

https://www.techradar.com/news/lgs-48-inch-oleds-are-coming-in-2020

 

Czyli jest jakaś szansa i na inne modele, może i 40" z fajnym ppi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zostaje na Momentum i czekam na dalszy rozwój OLED'ów najwyżej kupie nowy TV razem z PS5 już z VRR i lepszym PPI.

 

Dzięki lukadd za konstruktywną dyskusję i konkrety jak zwykle można na Ciebie liczyć :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pieprzenie. Zanim wypalisz OLEDa w kompie to pewnie 5 razy zdąży się go wymienić .

Bardzo się ucieszę jeśli tak będzie.

 

ps. oczywiście przy wykorzystaniu również do czytania www, plików tekstowych ... normalnej pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co mówisz że można spokojnie brać OLED jako monitor? No i czy te 55 cali to nie będzie za duża "locha" jak na 1.2 metra?

Ja chyba kupię OLED monitor, ale w laptopie.

Jedyny problem jaki widzę to tragicznie nisko ustawione PWM, na poziomie 100 hz.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP@ To nie dla mnie raz, że ekran malutki a dwa, że chciałem sprzęt do grania i oglądania z możliwością podłączenie pod PC i konsolę.

 

Idealny byłby taki OLED 49 cali, żeby było jeszcze PPI na sensownym poziomie.

 

Nie ma za bardzo na co się przesiadać z tego Momentum a jest już ponad rok od premiery i nadal nic ciekawego żadnej sensownej alternatywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to musi wyjść OLED z HDMI2.1 i jakieś GPU do tego VRR i 100-120hz.

 

Jak wyjdzie to do zabawy sprzet w sam raz. Ale nie do strategii gdzie interfejs jest po rogach.

 

Gry też muszą przeżyć ewolucję bo już na UWQHD brakuje opcji personalizowania interfejsu. A te mega szerokie panele to już totalna masakra z minimapa w rogu ekranu. Jak tylko interfejsy zyskają regulacje to 55" z bliska będzie torpeda.

 

No i przeglądanie stron z bliska na takim ekranie to na 1/4 rozmiaru rzuca się okno. Ja na UWQHD zadko kiedy rozciągam przeglądarkę. Zawsze w oknie przeglądam. Po prostu nie wszystko wymaga wielkich rozmiarów. To jak książki nikt nie drukuje ich na formacie A3. Ale też nikt nie chce oglądać filmy czy grać w formacie książkowym A5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak dla 27" 2k to świetnie dopasowane rozmiary tak dla 43" 4k też jest ok, ale ja np włączam dodatkowo wygładzanie jak jest możliwość, myślę więc że 55" do gier dla gracza PC to 8k powinna być rozdzielczość.

Ja wole na bezramkowcu 27" pograć czasami i z kawką przy necie posiedzieć niż przy kolumbrynie 43" :E

Gry w stylu retro np Shovel Knight lepiej się ogrywa na 27".

80% czasu korzystam z 27" przy biurku, obracam się o 90 stopni i siędzę przed 43" i w sumie tylko do gier on służy :P .

Oczy mniej męczy jednak 27".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

azgan, 55" z 1,2m to już trochę za dużo, z 1,8m myślę, że raczej by było spoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat się tu już pewnie przewijał, ale… jak wyglada gamma shift w modelu 43? Czy jest tak intensywny jak na tym filmie

? Czy mógłby ktoś nagrać podobny film demonstrujący efekt z ok. 90-100cm od ekranu? Nigdy nie miałem monitora VA i zastanawiam się, na ile jest to uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Z góry dzięki;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gamma shift jest uciążliwy raczej przy pracy z foto. Przeszkadzał mi nieco na 22" EIZO PVA. Na większym ekranie będzie po prostu gorzej. Pisałem to nie raz i napiszę ponownie: siedziałem przed 31,5" VA z odl. ~70cm i gammę w centrum miałem 2.3, a przy brzegach 1.9 (gammę określałem, przy pomocy pixel persistence analyzer).

 

Także do >zabawy<, to raczej przeszkadzać nie będzie, natomiast do >zabawy w obróbkę foto<, gdzie będziesz patrzył na takie rzeczy, już tak.

 

Zwiększenie dystansu 1,35x zmniejszy efekt, choć z drugiej strony 42,5" jest większy 1,35x od 31,5", więc będzie jak na tym 31,5" co siedziałem.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawe kiedy 55" Oled 4K 100-120Hz z VRR wpadnie jako monitor.
z ciekawości, co to VRR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się udało.

Kodek HEVC, Netflix aplikacja ze sklepu MS, do tego trzeba ustawić tryb HDR w Windowsie.

Problem w tym, że nie zawsze zaskakuje wszystko naraz, czasem jest samo 4K, a czasem samo HDR.

Więc niekiedy trzeba kilka razy pobawić się w zmianę aby zaskoczyło 4K HDR.

Strzelam, że to wina systemu. Może w jakiejś aktualizacji to poprawią.

 

 

Ta, działa netflix na PC hdr i 4k. Ale dla mnie apka netflixa na pc to porażka, a obsługa padem to katorga. Nawet filmy z interaktywnymi funkcjami wyboru nie działają na apce z PC :E No i pozatym, że działa to nie zawsze działa tak jak to powinno i potrafią się dziać jakieś cuda. Szybko zrezygnowałem z pomysłu oglądania netflixa przez apkę PC.

 

Więc netflixa jak już odpalam na monitorze to tylko z PS4 pro i wtedy działa tak jak mi się podoba czyli plug&play.

 

Ta, udało się po doinstalowaniu tego kodeka i odpaleniu przez Edge. Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor bajka jest u mnie juz od paru tygodni. Wersja 43 cale. Ale mam pytanie odnosnie input lag. Na kazdej stronie podaja inny. Na jednej 6,9ms, na drugiej 9,5ms a na niektorych 20ms. Ktorej wersji się trzymać bo nie wiem na co winę zrzucić że ciągle ginę w BO4 w pojedynkach 1v1:D

Kwestia low input lag na on i masz 6,9 ale w smart screen musisz mieć ustawione 43 (16:9) inaczej lag z nawet włączona opcją low input lag potrafi być wyższy niż 20ms. Gdzieś ktoś to już pomierzył ale gdzie to czytałem to nie wiem. Winę zrzuć na cheaty xD a tak to jak gość ma 144 Hz to ci zrobi z dupy jesień średniowiecza. Możesz sobie pomóc większą liczbą fps ale i tak gościu będzie miał przewagę. Jeszcze dochodzi lepsza myszka, lepsze łącze itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę jeden temat. Czy sprawdzaliście pobór prądu tego 43 calowca? Możliwe to że bierze ok 230W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał ustawioną wysoko jasność to tak bo LED'y świecą z jasnością 720 nitów z błyskiem do 1000 po zjechaniu do standardowych 120 jest podobnie jak na innych monitorach

 

UwCk9jH.jpg

 

BIG7uSG.jpg

 

zielony wykres to zoptymalizowana jasność a czerwony to wysoka

 

Kwestia low input lag na on i masz 6,9

 

Dokładnie piszą o tym nawet w testach

 

AuSVr4g.jpg

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...