Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie ponad 120cd w nocy bez dodatkowego światła to masakra dla oczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ponad 120cd w nocy bez dodatkowego światła to masakra dla oczu.

Dla mnie nie - pod warunkiem, że będę na tym oglądał film (lub grał w jakiegoś Alan Wake :lol2: ), a nie pisał tekst w WORD, kiedy tło to czysta, pełna biel. Tutaj podobnie - 80 cd w pewnych zastosowaniach będzie razić, a 180cd, w tak samo oświetlonym pomieszczeniu, ale przy innych zastosowaniach (film/gra) już razić nie będzie.

 

Tak samo niektórzy nie rozumieją HDR i też piszą że to masakra.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do @azgan i reszty posiadaczy wersji 43 calowej. Mianowicie czy freesync działa w trybie hdr tzn. czy można używać hdr i freesync jednocześnie?

 

Tak działa tutaj nawet możesz sobie to zobaczyć

 

https://www.youtube.com/watch?v=3brQ8VQEjXI

 

.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiepska czerń 4000:1 to w totalnej ciemnicy jak wyjmiemy superamoled'a z kieszeni i porównamy ?

 

Pytanie jak będzie wyglądać 990:1 w tych innych warunkach, gdzie nawet VA wygląda kiepsko? :E

 

Dokładnie tak. Jak zajadę z jasnością na 0, czyli 90 cd/m2 to na demie z OLED'ów LG czerń przy zgaszonym świetle praktycznie zlewa się z ramkami. Oczywiście nie jest idealnie, bo nadal da się rozróżnić, gdzie kończy się ekran i gdzie zaczyna ramka, ale jak na LCD jest bardzo dobrze. Na OLED TV w salonie to samo demo sprawia, że ekran "wisi w powietrzu" i całkowicie zlewa z ramkami.

 

rtings zresztą to potwierdza więc to nie są tylko moje odczucia

 

Philips Momentum 436M6VBPAB charakteryzuje się znakomitym rodzimym współczynnikiem kontrastu, zdecydowanie najlepszym, jaki kiedykolwiek mierzyliśmy na monitorze. Powoduje to doskonałą wydajność ciemnego pomieszczenia.

 

Godna czarna jednolitość w Momentum 436M6VBPAB, jedna z najlepszych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy na monitorze. Nie powinno być problemów z oglądaniem ciemnych scen w ciemnym pokoju.
Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do @azgan i reszty posiadaczy wersji 43 calowej. Mianowicie czy freesync działa w trybie hdr tzn. czy można używać hdr i freesync jednocześnie?

 

Tak (co prawda używam w trybie G-sync comp.) ale działa w HDR 4K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące ps4 i HDR.

Minowicie, gdy uruchamiam grę z HDR(netflix również) monitor przechodzi w tryb HDR i gdy wtedy wejdę do menu konsoli kolory są sprane, natomiast w samej grze czy filmie wszystko jest chyba raczej w porządku. Czy tak ma byc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, sam interface konsoli nie wspiera HDR tylko gry i filmy są przygotowywane do wykorzystania tej technologii.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu na niektórych TV nie widać różnicy? Polepszacze obrazu?

Edytowane przez TeHaCeusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR wł. w samej grze albo na Netflix nic w opcjach nie powinno się gmerać. Tutaj nie ma żadnych polepszaczy obrazu jak w TV, jeśli o to pytasz, bo to jest monitor.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na PS4PRO gry z HDR mają wł. w opcjach samej gry i tam też się kalibruje odbiornik do szczytowej jasności czasem z automatu wykrywa i od razu uruchamia się z HDR. Na konsoli w systemie nic nie trzeba gmerać, jeśli jest prawidłowo dostrojony bez znaczenia czy to TV czy monitor. W SDR Momentum ma podbite kolory, bo pokrywa blisko 98% DCI-P3 która wykracza poza możliwości zwykłego sRGB. Jak przestawisz sobie kolory na sRGB to od razu saturacja wyblaknie z prostego powodu DCI-P3 to paleta stworzona pod HDR i w SDR występuje przesycenie co oczywiście może się podobać. Monitor to nie TV i nie ma upiększaczy typu upłynniacz obrazu bo nie jest to potrzebne w sprzętach tego typu i zwiększa dodatkowo Input Laga a to ma być sprzęt dla graczy.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieprawidłowe nasycenie kolorów na monitorach szeroko-gamutowych, przy wyświetlaniu obrazów sRGB, można rozwiązać przez używanie programów które wyświetlają treści (strony www, zdjęcia, filmy) z CMS. Przy okazji zobaczymy więcej kolorów, kiedy wyświetlimy zdjęcia z gamutem AdobeRGB, ProPhotoRGB, czy DCI-P3 (ustawienie obciętego trybu sRGB w monitorze to uniemożliwia). Jakby ktoś chciał popodziwiać to co jest poza sRGB, to przygotuję kilka zdjęć w dwóch wersjach (z pełnym gamutem i przyciętym). Dodatkowo pomogę w konfiguracji przeglądarki czy programu do odtwarzania filmów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba :E

 

Też lubię takie żywe kolorki. W TV Samsunga i ich smartfonach to norma jestem już do tego przyzwyczajony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, od dłuższego czasu szukam czegoś wiekszego od mojego obecnego monitora - AOC AG352UCG że znacznie lepszą paletą barw i wyższą rozdzielczością. Dotychczas rozglądałem się za TV ale nic sensownego poniżej 6 - 7 tys nie ma, a nawet najwyższą półka nie zawiera wszystkich rozwiązań które by użytkownika zadowalały. No i 55 cali to minimum (nie uwzględniłem badziewia pokroju q60r w 43" bo po obejrzeniu w sklepie mam pewność że ten telewizor nie oferuje niczego ciekawego).

 

Wczoraj przypadkiem trafiłem na ten temat i widzę że to monitor prawie jak TV, z quantum dot i dobrymi parametrami za cenę bardzo przystępną.

Ale do rzeczy, obecny monitor ma te przewagę że oferuje odświeżanie do 100 Hz i utraty tego się najbardziej obawiam. Niektóre TV oferują uplynniacze i inne oprogramowanie mające niwelowac problemy w niższym przedziale klatek ale jak się sprawuje ten TV ?

 

Generalnie gram w jeden rodzaj gier- symulacje lotnicze (Il2, DCS czy FSX). Płynność ma znaczenie ale nie aż takie jak w FPSach, natomiast głębia kolorów ma bardzo istotny wpływ na odbiór tego rodzaju gier. Stąd też pytanie na ile ten monitor do tego by się nadawał. Bo rozmiar ma optymalny jak na moje biurko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i 55 cali to minimum (nie uwzględniłem badziewia pokroju q60r w 43" bo po obejrzeniu w sklepie mam pewność że ten telewizor nie oferuje niczego ciekawego).

 

Został zapowiedziany nowy model 558M1RY Momentum który będzie miał 55 cali i natywną 120Hz matrycę oczywiście 4K z HDR1000 i dobrej jakości głośnikami Bowers & Wilkins oraz 144 niezależne strefy podświetlenia (system FALD - Full Array Local Dimming)

 

Niektóre TV oferują uplynniacze i inne oprogramowanie mające niwelowac problemy w niższym przedziale klatek ale jak się sprawuje ten TV ?

 

Upłynniacz obrazu to jedynie sztuczka i ciągnie to za sobą pewne wady w postaci artefaktów na obrazie oraz zwiększonego Input laga więc słabo sprawdza się w grach, chyba że ktoś jest w stanie przełknąć te niedogodności.

 

Monitor Momentum (nawet ten 43 cale 60Hz) posiada VRR i jest zgodny z G-Sync dzięki temu rozwiązaniu spadki płynności są mniej odczuwalne no i sam obraz nie ulega rozwarstwianiu

 

XYK82VB.jpg

 

to dużo lepsze rozwiązanie do grania od upłynniacza obrazu z TV

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, widziałem. Ale tak jak mówiłem, 55" to za dużo. Już to mierzylem i taki "monitor" zająłby całą szerokość biurka, a wymagana odległość do komfortowego grania skutkowałaby koniecznością odsunięcia biurka od ściany o co najmniej pół metra i powieszenia takiego monitora na ścianie. 55 cali to fajna sprawa ale do konsoli i kanapy a nie jako monitor moim zdaniem.

Gdyby na horyzoncie był też model 43" o podobnych parametrach to by była ciekawa alternatywa. Ale 55" w moim przypadku jest bez sensu.

 

Mam 1080Ti i ten 352Ucg dobijał do górnej granicy gsync. Generalnie spadki poniżej 60 fps były odczuwalne no ale to jest coś co można wypróbować i monitor w razie czego zwrócić. Patrzyłem nawet po sklepach to termin realizacji nie przekracza 1 - 2 dni, przy czym w komputroniku są chyba nawet od ręki dostępne w 2 salonach w Warszawie. Niby pisze ze możliwe że na wystawie ale wtedy i obejrzeć można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby na horyzoncie był też model 43" o podobnych parametrach to by była ciekawa alternatywa. Ale 55" w moim przypadku jest bez sensu.

 

43 calowa wersja ma podobne parametry gówna różnica to 60Hz matryca vs 120Hz oraz ilość stref podświetlania 32 vs 144 no i oczywiście cena 2300 vs 6200PLN ;)

 

Jeden i drugi to QLED a przy rozdzielczości 4K i wysokich detalach te 60Hz jest w zupełności wystarczające zwłaszcza w połączeniu z G-Sync. Na GTX1080Ti i tak nie zrobiłbyś użytku z tych 120Hz do tego potrzebne byłoby coś znacznie mocniejszego i to nie jedna karta graficzna tylko raczej jakieś SLI.

 

natomiast głębia kolorów ma bardzo istotny wpływ na odbiór tego rodzaju gier. Stąd też pytanie na ile ten monitor do tego by się nadawał. Bo rozmiar ma optymalny jak na moje biurko.

 

Pod tym względem głębia kolorów na Momentum jest wprost fantastyczna zarówno w SDR jak i HDR. Bogactwo barw wylewa się z ekranu. Kolory są pełne życia i przyjemne dla oka a wszystkie wybuchy i rozbłyski światła to poezja.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080ti czeka na wymianę aż coś godnego się pojawi. 2080ti jest absurdalnie drogą karta. Może od AMD pojawi się alternatywa. Albo Nvidia coś innego wypuści.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1080ti czeka na wymianę aż coś godnego się pojawi. 2080ti jest absurdalnie drogą karta.

 

No a do 120Hz i 120k/s na sensownych detalach w 4K to byś musiał mieć z dwa takie RTX2080Ti dlatego mówię 60Hz w 4K z G-Sync w zupełności wystarcza, chyba że lubisz grać na niskich detalach i grafika nie ma dla Ciebie znaczenia :P

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4k jest co obcinać. W takim DCS można wyłączyć Msaa i parę innych ficzerow, bez utraty jakości widocznej dla oka. No ale zobaczymy. Może dzisiaj zamówię i odbiorę z komputronika albo zamówię z moreli i wtedy w pon będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś rekomendacje co do tego co sprawdzać w specyfikacji przy zamówieniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama kartka bym się nie sugerował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć tu kartkę z kalibracji to Ci powiemy czy odpakowywać dalej.

Te kartki kalibracji niewiele mówią (widzę po weryfikacji pomiarami).

 

ps. tutorial jak ogarnąć kolory mam zamiar zrobić w osobnym temacie ... jakoś na części ten poradnik podzielę

1) co to jest profil wyświetlacza/monitora i podpięcie profilu wyświetlacza w systemie

2) co to jest CMS/co robi i uruchomienie w:

a) przeglądarce zdjęć (XnViewMP, IrfanView)

b) przeglądarce www (Firefox)

c) odtwarzaczu filmów (MPC-HC, PotPlayer)

d) programie do obróbki zdjęć ( GIMP )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ale tak bylo od wiekow to na prawde zejdz na ziemie i nie skladaj klockow. Wyplata opodatkowana a podatek od nieruchomopsci to calkowicie odmienne tematy. No masz racje na 2024 co wychodzi na duzy + bo drugi spada na 12% do 85K
    • @kola01Ok, dzięki za ogólne wyjaśnienie jak działają chłodzenia i stwierdzenie czy moje chłodzenie, którego nigdy w życiu na własne uszy nie słyszałeś jest ciche lub głośne😆 Bardzo wiele to zmienia w moim życiu, dobra robota👏  Jak "głośny" jest Fortis 5 dual przy swoim maksymalnym RPM 1400 w porównaniu z różnymi aio możesz przeczytać tutaj:  https://www.purepc.pl/test-silentiumpc-fortis-5-i-fortis-5-dual-fan-coolery-dla-procesorow-z-dobrym-stosunkiem-ceny-do-wydajnosci-i-cichymi-wentylator?page=0,7 Może uwierzysz 
    • Nic sobie nie pomyliłem. Z premedytacją nie użyłem nazwy gdyż mowiny o tanich asrocakch, model nie ma znaczenia. Ogólnie beka bo gdy mówię o karcie dźwiękowej narracja zmieniana jest na taką że dobra karta dźwiękowa nie jest potrzebna, można kupić inna, można kupić dac itp (TO SĄ DODATKOWE KOSZTY). Jak mówię o sekcji zasilania to narracja brzmi że pomylelem się z modelem płyty. Cały dowcip polega na tym że to 400zl to nie wiele jak na różnice w tym co dostajemy w tych mobasach. Tzn lepsza dźwiękowka, lepsza sekcja zasilania, lepsze wyposażenie. OGÓŁEM LEPSZA PŁYTA. Jeśli komuś wystarcza biedny kodek audio czy biedna sekcja zasilania to fajnie ale niech nie mówi że ta płyta jest dobra. Jest WYSTARCZAJĄCA dla niego i to wszystko. To tak jak z tymi bułkami z biedronki, dla kogoś są wystarczające, ja wolę kuoic 3x droższe i nie jest odnrazanego barachła. Argumenty że za 900zl płyty też mają kiepskie kodeki audio jest śmieszny bo wystarczy poszukać w specyfikacji technicznej i znaleźć taka która ma normalne audio, wyposażenie czy co tam nas interesuje. Nadal nikt nie odpowiedział, dlaczego nie polecają tanich asrockow na am4? Bo różnica pomiędzy dobrą płyta jest po prostu mniejsza i mówimy o mniejszej skali.  Edit: teraz spojrzałem na morele, nowy tomahawk kosztuje 871zl. Różnica pomiedzy "wystarczającymi" asrockami zaczyna topnieć wiec za niedługo ten post będzie nieaktualny bo i tak wszyscy będą polecali MSI. Obecnie to już 350zl czyli żaden pieniądz. 
    • Masz calkowita racje. 1 kwietnia lece na Florida zakupic dzialke i zaczac budowe domu. Nie dosc ze tax ma sprzedaz jest 6% to jak dom bedzie jako glowny nie bede placil stanowego podatku od zarobkow w moim wypadku to 10.75% ze stanu NJ. Tym sposobemdom wybuduje sie z tax z NJ.
    • No nie wiem jakim cudem ale w pit masz ustalone progi procentowe od zarobkow/ Kosz pracodawcy pracownika nic nie obchodzi bo to dwie oddzielne dzialalnosci. No to najprostrza droga. Z tego co sie orientuje to jak dobrze sie uczysz to studia nadal w Polsce sa bezplatne?.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...