Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to momentum 43" radzi sobie całkiem dobrze z skalowaniem 1080p i innych nie natywnych rozdzielczości do 4k, ale jednak integer scaling robi to lepiej. Na moje oko różnice nie są, aż tak widoczne jak na zdjęciu poglądowym nvidii, ale to ich porównanie dobrze pokazuje o co w tym wszystkim chodzi.

 

Z integer scaling obraz jest bardziej pixelowaty, bardzo podobnie jak na natywnym 1080p, krawędzie są bardziej wyraźne i cały obraz jest bardziej ostry. Zwykłe skalowanie działa trochę jak TAA w grach, obraz za lekką mgłą i krawędzie zamiast być wyraźne robią się bardziej wygładzone i jednocześnie mniej ostre, doskonale to widać już po czcionce np. w menu gry.

 

W sumie fajna opcja, odkąd weszło integer scaling to jak gram w niższej rozdzielczości niż natywna to tego używam. Nie jest to jakaś przepaść, ale różnice są zauważalne, a jeszcze jak się doda do tego lekkie wyostrzanie co nvidia ostatnio je poprawiła w najnowszych sterach to 1080p, 1440p etc. czy inne nie natywne rozdzielczości zawsze kapkę mniej bolą :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko Turing?

No to kaplica...

 

A skalowanie przez monitor? Na moim Dellu też jest lepsze niż przez sterownik, wszystko jest O WIELE bardziej ostre.

Przy stosunku pikseli 2:1 monitory nie radzą sobie jeszcze lepiej?

 

No ale skoro 32" model jest do niczego, to i tak nie ma sensu pytać... z innych 32" 4k tani jest chyba tylko jakiś słaby AOC z fatalnym podświetlaniem i odwzorowaniem barw i jakaś stara Iiyama bez regulacji wysokości...

Chociaż jeżeli pisał to Odin... naprawdę 32" im nie wyszły?

 

Jaa przeglądam w internecie recenzje, to raczej są pozytywne.

Ale w jednej piszą, że ze skalowanie obrazu z FHD jest słabo :(

To nie tak, że sam monitor im nie wyszedł i jest do niczego, tylko wygląda na to, że każda sztuka ma większe lub mniejsze BLB.

 

A FHD wygląda słabo na 32" :P Dla mnie w większości przypadków już 1800p jest nieakceptowalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to momentum 43" radzi sobie całkiem dobrze z skalowaniem 1080p i innych nie natywnych rozdzielczości do 4k, ale jednak integer scaling robi to lepiej. Na moje oko różnice nie są, aż tak widoczne jak na zdjęciu poglądowym nvidii, ale to ich porównanie dobrze pokazuje o co w tym wszystkim chodzi.

 

Z integer scaling obraz jest bardziej pixelowaty, bardzo podobnie jak na natywnym 1080p, krawędzie są bardziej wyraźne i cały obraz jest bardziej ostry. Zwykłe skalowanie działa trochę jak TAA w grach, obraz za lekką mgłą i krawędzie zamiast być wyraźne robią się bardziej wygładzone i jednocześnie mniej ostre, doskonale to widać już po czcionce np. w menu gry.

 

W sumie fajna opcja, odkąd weszło integer scaling to jak gram w niższej rozdzielczości niż natywna to tego używam. Nie jest to jakaś przepaść, ale różnice są zauważalne, a jeszcze jak się doda do tego lekkie wyostrzanie co nvidia ostatnio je poprawiła w najnowszych sterach to 1080p, 1440p etc. czy inne nie natywne rozdzielczości zawsze kapkę mniej bolą :E

Integer scaling skaluje bez straty w jakości (relatywnie do natywnej rozdzielczości) i działa tylko jeśli skalujesz 2x, 3x, 4x itd czyli z UHD do FHD, w 1440p nie działa, bo nie ma prawa działać (tak jak nazwa wskazuje).

 

Jak 8k się rozpowszechni to takie skalowanie zyska na wartości.

 

A FHD wygląda słabo na 32" :P Dla mnie w większości przypadków już 1800p jest nieakceptowalne.

Kwestia gustu. Ja wolę w grach czy filmach 32-43 cale w FHD niż 24-27 UHD.

Po prostu wielki obraz robi robotę.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Integer scaling skaluje bez straty w jakości (relatywnie do natywnej rozdzielczości) i działa tylko jeśli skalujesz 2x, 3x, 4x itd czyli z UHD do FHD, w 1440p nie działa, bo nie ma prawa działać (tak jak nazwa wskazuje).

 

A to widzisz, nie wiedziałem, sam jak na razie testowałem tylko w 1080p i widać różnicę, ale myślałem, że działa również i dla innych rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to widzisz, nie wiedziałem, sam jak na razie testowałem tylko w 1080p i widać różnicę, ale myślałem, że działa również i dla innych rozdzielczości.

Widać, bo skalowanie jest bezstratne. To działa tak jakby Philips z tematu miał natywnie 1080p.

To się przyda w następcy Philipsa. Będzie można ustawić 1080p@120hz w grach które tego wymagają.

Do 4k@120 trzeba mieć już mocarny sprzęt.

 

Tu jest do poczytania, http://tanalin.com/en/articles/lossless-scaling/

Aplikacja z linku wyżej działa z każdą kartą graficzną, więc jak ktoś nie ma turinga może z niej spokojnie korzystać.

Jest też aplikacja na steam.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to momentum 43" radzi sobie całkiem dobrze z skalowaniem 1080p i innych nie natywnych rozdzielczości do 4k, ale jednak integer scaling robi to lepiej. Na moje oko różnice nie są, aż tak widoczne jak na zdjęciu poglądowym nvidii, ale to ich porównanie dobrze pokazuje o co w tym wszystkim chodzi.

 

Z integer scaling obraz jest bardziej pixelowaty, bardzo podobnie jak na natywnym 1080p, krawędzie są bardziej wyraźne i cały obraz jest bardziej ostry. Zwykłe skalowanie działa trochę jak TAA w grach, obraz za lekką mgłą i krawędzie zamiast być wyraźne robią się bardziej wygładzone i jednocześnie mniej ostre, doskonale to widać już po czcionce np. w menu gry.

 

W sumie fajna opcja, odkąd weszło integer scaling to jak gram w niższej rozdzielczości niż natywna to tego używam. Nie jest to jakaś przepaść, ale różnice są zauważalne, a jeszcze jak się doda do tego lekkie wyostrzanie co nvidia ostatnio je poprawiła w najnowszych sterach to 1080p, 1440p etc. czy inne nie natywne rozdzielczości zawsze kapkę mniej bolą :E

 

No dobra pytanko odnośnie tego wyostrzenia w grach

 

Nie tak dawno AMD chwaliło się techniką Radeon Image Sharpening, wyostrzającą obraz przy minimalnym wpływie na wydajność. Nvidia postanowiła odpowiedzieć i dodała do swojego bardzo rozbudowanego już pakietu profili Freestyle, nowy filtr wyostrzający. Względem starszej wersji znacząco poprawiono jakość obrazu i zmniejszono zosobożerność funkcji. Nowa opcja jest możliwa do włączenia w ponad 600 grach, bazujących na API DX9, DX11, DX12 i Vulkan.

 

G9v5bW4.jpg

 

wytłumacz mi jak to działa?

 

Z tego co zrozumiałem opcja dostępna jest też na Pascal'ach.

 

Czy to przypadkiem nie jest tylko filtr do robienia screenów w NVIDIA Ansel? Czy to coś w rodzaju Luma Sharpen z ReShade?

 

A może coś jeszcze innego :hmm: ?

 

Ten bajer to akurat przydałby się nawet w natywnym 4K, bo wiele gier ma post-procesowe AA które dodaje mydło na ekranie.

 

Jest też aplikacja na steam.

 

Napisz coś więcej o niej np. jak się zwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra pytanko odnośnie tego wyostrzenia w grach

wytłumacz mi jak to działa?

 

Tutaj testowali to wyostrzanie:

 

Wygląda, ze działa bardzo dobrze i zdecydowanie jest lepiej przy obniżeniu rozdzielczości + filtr niż przy DLSS. Minus taki, że działa to tylko w wybranych grach z tego co wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wyostrzenie? Odpalacie grę w 4K i dopiero jest ostrość. Żaden filtr i jakieś skalowanie z niższych rozdzielczości tego nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Minciu

4k najlepsze zawsze to jasne.

 

Widać, bo skalowanie jest bezstratne. To działa tak jakby Philips z tematu miał natywnie 1080p.

To się przyda w następcy Philipsa. Będzie można ustawić 1080p@120hz w grach które tego wymagają.

Do 4k@120 trzeba mieć już mocarny sprzęt.

 

Tu jest do poczytania, http://tanalin.com/en/articles/lossless-scaling/

Aplikacja z linku wyżej działa z każdą kartą graficzną, więc jak ktoś nie ma turinga może z niej spokojnie korzystać.

Jest też aplikacja na steam.

 

Fajny art są nawet fotki na których fajnie widać o co chodzi. Np. ten odwrócony trójkąt zaraz po napisie Velocity. Doskonale widać każdy pojedynczy pixel z którego jest złożony, gdzie zwykłe skalowanie wygładza krawędzie i zmiękcza obraz. To samo na krawędziach ramki i innych elementach.

 

http://tanalin.com/images/blog/2015/dell-p2415q/reaper-scaling-proper.jpg

http://tanalin.com/images/blog/2015/dell-p2415q/reaper-scaling-monitor.jpg

http://tanalin.com/images/blog/2015/dell-p2415q/reaper-scaling-gpu.jpg

 

i jeszcze jest demko pokazowe

http://tanalin.com/_experimentz/demos/non-blurry-scaling/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj testowali to wyostrzanie:

 

Wygląda, ze działa bardzo dobrze i zdecydowanie jest lepiej przy obniżeniu rozdzielczości + filtr niż przy DLSS. Minus taki, że działa to tylko w wybranych grach z tego co wiem.

Czy to nie jest po prostu to samo co w TV?

DLSS w końcu nazwa zobowiązuje: "Doesn`t Look So Sharp" :E .

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up DLSS to jest rekonstrukcja z niższej rozdzielczości np 1440p do 4k to nie ma prawa wyglądać jak natywna rozdzielczość.

 

Tutaj testowali to wyostrzanie:

 

Wygląda, ze działa bardzo dobrze i zdecydowanie jest lepiej przy obniżeniu rozdzielczości + filtr niż przy DLSS. Minus taki, że działa to tylko w wybranych grach z tego co wiem.

 

Bawiłem się tym nowym wyostrzaniem, jest spoko i co najważniejsze procentowo można dostosować pod swoje preferencje. Działa w prawie każdej nowszej grze AAA, kwestia wsparcia w sterach.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj testowali to wyostrzanie:

 

Wygląda, ze działa bardzo dobrze i zdecydowanie jest lepiej przy obniżeniu rozdzielczości + filtr niż przy DLSS. Minus taki, że działa to tylko w wybranych grach z tego co wiem.

 

Wyostrzenie jak i wszystkie filtry działają we wszystkich grach gdzie odpalisz nakładkę nvidia (tak mi się wydaje, ot zwykły reshade). Jest świetne, przynajmniej przy moim 24" FHD. I to trochę śmieszne bo to wszystko prawdopodobnie przez AMD, które podobną sztuczkę zawarło mniej więcej wtedy gdy NV chwaliło się DLSS. Oczywiście to samą można prawdopodobnie uzyskać zwykłym ReShade ale tutaj masz to po prostu dostepne z kopyta bez instalowania dodatkowych bibliotek apek zewnętrznych. Co do wyostrzenia i 4k - tu różnica jest marginalna. Musiałem podejść do TV (55") na odległość kilkudziesięciu centymetrów by zobaczyć efekty. :lol2:

 

- no to się im sekretna broń udała. Edytowane przez Ksamek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up nvidia miała filtr wyostrzający w freestyle już od ~roku, albo i dłużej, tylko, że teraz jeszcze go bardziej dopracowali.

 

Czy to przypadkiem nie jest tylko filtr do robienia screenów w NVIDIA Ansel? Czy to coś w rodzaju Luma Sharpen z ReShade?

 

Ten bajer to akurat przydałby się nawet w natywnym 4K, bo wiele gier ma post-procesowe AA które dodaje mydło na ekranie.

 

Normalnie działa podobnie jak luma sharpen, ale na moje oko lepiej.

 

W 4k też czasami delikatnie podkręcam, zależy od gry. Dzisiejsze gry jednak często nie mają textur ostrych jak brzytwa nawet w 4k, a ten filtr fajnie je podkręca i co najważniejsze suwaczek pozwala sobie dostosować wyostrzanie jak się komu podoba.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd jak masz ustawiony HDR na swoim Momentum 436M6 w Forza Horizon 4?

 

Ja u siebie mam tak i zastanawiam się czy da się to jeszcze lepiej jakoś ustawić?

 

2r4FORN.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przeważnie ~1200-1300/25, ale to też zależy od humoru bo czasami lekko zmieniam. Tu raczej preferencje i np. czasami w nocnych wyścigach lubię sobie dać jasność na 20. A czasami w dzień podkręcić na 30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up Dzięki, przestawiłem na ~1200/25 i wydaje mi się że tak jest lepiej :)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lipa z tą nadstawką na biurku. Monitor jest zdecydowanie za wysoko. Patrzenie się od dołu na ekran to najgorsza z możliwych opcji.

 

Tam chyba soundbar leży? Spokojnie zmieściłby się pod/tuż za/tuż przed monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majac oczy na środku ekranu na połowę panelu patrzysz się od dołu.

 

Jak masz możliwość wywalenia nadstawki to polecam.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODIN gratki, udanego zakupu. Nareszcie masz porządny i durzy monitor z wszystkim na czym Ci zależało, czyli dobra czerń, wysoki kontrast, ładne kolory, 4K, HDR i G-Sync. Widziałem jego sztukę i naprawdę dobrze trafił za pierwszym strzałem.

 

Niech Ci dobrze i długo służy ten QLED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej mieć oczy na wprost górnych ramek?

Raczej nie na wprost górnych ramek.

Przy tej wielkości ekranu pewnie najlepiej jest między 2/3 a 3/4 od góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczy mniej się męczą patrząc w dół niż w górę.

Dlatego lepiej spoglądać w dół, a górę kontrolować na wprost.

 

Zasada dla monitorów biurowych z tradycyjnymi dotychczas przekątnymi 20" - 24" była, że oczy na wysokości górnej ramki.

Ale wtedy łatwo ogarniałeś dolną krawędź, przez małą wysokość monitora.

Tutaj masz to x2 i dół zdecydowanie jest za nisko przy tamtym założeniu.

Patrząc na wprost w połowie, będziesz męczył wzrok spoglądając w górę ekranu. Poczujesz to i na oczach i na szyi.

Ergonomicznie najlepsze jest 2/3 - 3/4.

Musisz potestować.

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poduszkę raczej traktuj relaksacyjnie, bo głowa wymaga swobody ruchu, a poducha ten ruch ogranicza.

Jeśli oprzesz się na poduszce to ograniczasz ruchy szyi, nadwyrężasz oczy i prosisz się o zmęczenie.

Im większy ekran i blisko, tym więcej ruchu głową, nie tylko oczami.

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mnie uprzedzili.

 

Nie na górnej krawędzi ale gdzieś tam między środkiem a górną krawędzią. 2/3 3/4 tak jak koledzy napisali.

 

Przy okazji będzie wygodniej. Też trafna uwaga. Ten monitor jest za duży do stania na podstawce. A biurko masz fajne bardzo głębokie to powinieneś coś tam bez problemu ustawić.

 

+/-1% jasności na całym panelu? Dobrze oni to mierzą ? :)

 

+/-1% jasności na całym panelu? Dobrze oni to mierzą ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ODIN poszedł grać na nowym monitorze i przepadł na dobre mi napisał tylko tyle że The Division 2 z HDR to zupełnie inna gra :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...