Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tego bajeru nigdy nie używałem poza celami testowymi. Jakoś preferuję manualną regulację podświetlenia dostosowaną idealnie do moich preferencji. Automat nigdy mi się nie wpasował, a to pewnie dla tego, że one zawsze walą jak dla mnie za dużo cd/m2 a ja preferuję niskie wartości.

 

Ręcznie zawsze sobie dostosuję idealnie pod moje preferencje do aktualnie panujących warunków oświetleniowych w pomieszczeniu.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem w końcu czy da się u mnie podkręcić G-sync albo sam monitor i brak efektów. O ile obraz jest nawet na 70 Hz, to w teście ufo wszystko powyżej 60 gubi klatki. G-sync od jakichś 36 natomiast powoduje u mnie migotanie obrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przestawieniu w CRU? Domyślnie ten monitor ma ustawiony Adaptive Sync w zakresie 45-60k/s

 

Na Reddit piszą że G-Sync działa bez problemu jak się zjedzie do 35Hz (35k/s)

 

Jest też na liście działających monitorów z G-Sync Compatible

 

r4XgXBW.jpg

 

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit#gid=0

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa o 32" i domyślnie jest 40-60 Hz.

 

To wiele wyjaśnia - tam jest inna matryca więc bardzo możliwe. Pisałem o 43 calach, bo tylko te posiadam i wiem, że śmiga bez problemu, dlatego się zdziwiłem ;)

 

32 calowca jeszcze chyba nikt nie sprawdzał pod tym kątem więc jesteś pierwszy :P

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W edid masz zaszytą górną granicę na 62Hz ja jak jeszcze grałem na piecu to miał ustawione OC na 43 calach na 62Hz i dolną granicę na 35 i śmigało. Schodziłem jeszcze do 30 ale wyglądało mi to że w niektórych grach śmigało a w niektórych okazyjnie tearowało. Tak więc poniżej 35 fps nie ma co schodzić.

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie już te 43 cale są za małe zastanawiam się czy nie kupić OLED'a 55 cali. Ktoś ewentualnie byłby chętny na tego QLED'a Philipsa gdybym robił przesiadkę?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, aż wyjdą wersje z DP, chociaż prędzej chyba wyjdą GPU z HDMI 2.1 i VRR.

 

 

Mój 43" też się skurczył w oczach :lol2:

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43" są za małe? :D A na forum co chwilę pojawiają się ludki z 19" które mają obawy przed 24" :D

 

A najlepsze jest UltraWide 34". Wielka kobyła i 32" Wide to zawsze max.

 

Dla mnie też te 34" wydaje się coraz mniejsze :P Ciekawe kiedy 55" Oled 4K 100-120Hz z VRR wpadnie jako monitor. Pewnie to tylko kwestia czasu :D

 

Biurko 2m x 1m już zamówione. Czekam na dostawę i jestem gotów :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie już te 43 cale są za małe zastanawiam się czy nie kupić OLED'a 55 cali. Ktoś ewentualnie byłby chętny na tego QLED'a Philipsa gdybym robił przesiadkę?

 

Ja z chęcią kupię, ale biję się ciągle z cebulowymi myślami na temat outletu oleole.

Dla mnie 43 cale będą za małe, ale TV kupię dopiero jakiś czas po premierze PS5 i tylko jeśli ruszy się coś do przodu w kwestii ekranów. Dlatego myślałem nad ruchomym uchwytem sufitowym :E .

Edytowane przez musichunter1x

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, aż wyjdą wersje z DP, chociaż prędzej chyba wyjdą GPU z HDMI 2.1 i VRR.

 

 

Mój 43" też się skurczył w oczach :lol2:

 

Taki jest plan chcę OLED z HDMI 2.1 i VRR

 

43" są za małe? :D A na forum co chwilę pojawiają się ludki z 19" które mają obawy przed 24" :D

 

A najlepsze jest UltraWide 34". Wielka kobyła i 32" Wide to zawsze max.

 

Dla mnie też te 34" wydaje się coraz mniejsze :P Ciekawe kiedy 55" Oled 4K 100-120Hz z VRR wpadnie jako monitor. Pewnie to tylko kwestia czasu :D

 

Biurko 2m x 1m już zamówione. Czekam na dostawę i jestem gotów :D

 

No szybko się kurczy w oczach. Gdybym nie widział na własne oczy to nadal bym siedział na CRT 17 cali bo po co więcej :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie już te 43 cale są za małe zastanawiam się czy nie kupić OLED'a 55 cali. Ktoś ewentualnie byłby chętny na tego QLED'a Philipsa gdybym robił przesiadkę?

 

 

Poczekaj, aż wyjdą wersje z DP, chociaż prędzej chyba wyjdą GPU z HDMI 2.1 i VRR.

 

 

Mój 43" też się skurczył w oczach :lol2:

 

 

43" są za małe? :D A na forum co chwilę pojawiają się ludki z 19" które mają obawy przed 24" :D

 

A najlepsze jest UltraWide 34". Wielka kobyła i 32" Wide to zawsze max.

 

Dla mnie też te 34" wydaje się coraz mniejsze :P Ciekawe kiedy 55" Oled 4K 100-120Hz z VRR wpadnie jako monitor. Pewnie to tylko kwestia czasu :D

 

Biurko 2m x 1m już zamówione. Czekam na dostawę i jestem gotów :D

Do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja, za szybko. Czasem patrzę na swój stary, 22" monitor i się zastanawiam jak ja mogłem na tym grać, przecież na tym monitorze nic nie widać, zero detali i do tego wszystko jest malutkie :E

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak 43" nie starcza to trzeba zacząć myśleć o VR :E

 

22" monitor i się zastanawiam jak ja mogłem na tym grać, przecież na tym monitorze nic nie widać, zero detali i do tego wszystko jest malutkie :E

 

Ja kupiłem kiedyś nowego Flatrona 19" za ok 1k zł - to był cud techniki w owym czasie :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

q0M8OrK.jpg

 

Trochę poskakałem po temacie i widziałem chyba tylko takie z Deltą +1, jak jest u mnie taka niska, to znaczy że przedobrzyli w drugą stronę i nie ma co odpakowywać, czy jest dobrze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniej tym lepiej, także na papierze jest jak najbardziej w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Im mniej tym lepiej, także na papierze jest jak najbardziej w porządku.

 

Dzięki za info, w takim razie sprawdzam w działaniu!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pomiaru równomierności, to z tego co jest napisane ( "Measurement Condition: SmartImage - SmartUniformity" ), wnioskuję, że jest to pomiar z aktywną cyfrową kompensacją nierównomierności - w praktyce też za bardzo z tego (przynajmniej ja) się nie korzysta, bo często masakrycznie pogarsza to kontrast i jasność, bo działa to na zasadzie korekcji przez odpowiednią "cyfrową mapę" nierównomierności, przy pomocy której kompensuje (konkretnie przysłania światło) matryca.

 

Trochę poskakałem po temacie i widziałem chyba tylko takie z Deltą +1, jak jest u mnie taka niska, to znaczy że przedobrzyli w drugą stronę i nie ma co odpakowywać, czy jest dobrze?

DeltaE oznacza różnicę w danym kolorze i może być to różnica wzgl. różnych "rzeczy" np. walidacja kalibracji/odchyłka koloru od tego co zostało wcześniej zmierzone, albo odchyłka koloru wzgl. centrum ... albo wzgl. jakiejś przestrzeni, kiedy pod uwagę bierzemy np. maksymalnie nasycony zielony.

 

Ta deltaE akurat, z tego co jest napisane na tej karcie, to odchyłka wzgl. sRGB, i pomiar w trybie sRGB - jeśli korzystałbyś z CMS i ustawił go na jakiś "pełny" tryb, to nie ma ona znaczenia, bo monitor wówczas i tak pracuje na pełnym gamucie, a dopasowanie przestrzeni barwnych jest liczone przez komputer.

 

Znaczenie ta podana na kartce DeltaE ma sens, jedynie gdybyś ustawił ten wąski gamut w monitorze i bez jakiegokolwiek CMS oglądał tylko i wyłącznie zdjęcia/filmy sRGB (bo jak zapuścisz zdjęcie/film w innej przestrzeni to przekłamania będą ogromne).

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, w takim razie sprawdzam w działaniu!

 

I jak wrażenia po podłączeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak wrażenia po podłączeniu?

 

Wygląda to wszystko świetnie do czasu przełączenia Windowsa w tryb HDR. Wtedy obraz robi się wyblakły i jakoś dziwnie jasny. Przeszukuję teraz temat, bo pamiętam, że ktoś coś o tym pisał.

Ale tak czy siak, kolorki w porównaniu do mojego poprzedniego TV to niebo a ziemia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie rozpocząłem testy drugiej sztuki.

Wygląda w miarę w porządku poza prawym górnym rogiem (trójkąt 3x3x3), jest tak jakby niedoswietlona plamka czy też przebarwienie które widać przy jednolitych kolorach(na zdjęciach niestety nie widać tego.

A i jeszcze na czarnym tle za bardzo świeci lewy dolny róg (powinno być widać na zdjęciach).

Czy to normalne że przy przejściu obrazu w kolor czarny widzę jak po kolei gasną ledy?

Link do zdjęć:

https://drive.google.com/folderview?id=1-6c40A48AloLAQH1yGTYW_EFKxmLGazg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to wszystko świetnie do czasu przełączenia Windowsa w tryb HDR. Wtedy obraz robi się wyblakły i jakoś dziwnie jasny. Przeszukuję teraz temat, bo pamiętam, że ktoś coś o tym pisał.

 

Windows nie obsługuje HDR na pulpicie i skutkuje to właśnie wyblakłym kolorem oraz zbyt wysoką jasnością. Dopiero w grach, które wspierają HDR po aktywowaniu tej funkcji obraz zostaje wyświetlony prawidłowo. Nie martw się praktycznie wszyscy niewtajemniczeni popełniają ten sam błąd więc nie jesteś sam ;).

 

Ale tak czy siak, kolorki w porównaniu do mojego poprzedniego TV to niebo a ziemia.

 

Wiadomo - Quantum Dot, blisko 98% DCI-P3 i 8bit + FRC swoje robią do tego wysoki kontrast 4000:1. Dla mnie to jednak już mało i tęsknie za OLED'ową jakością.

 

Właśnie rozpocząłem testy drugiej sztuki.

Wygląda w miarę w porządku poza prawym górnym rogiem (trójkąt 3x3x3), jest tak jakby niedoswietlona plamka czy też przebarwienie które widać przy jednolitych kolorach(na zdjęciach niestety nie widać tego.

 

Wygląda, że wszystko jest w normie. U mnie też jest niedoświetlony prawy górny narożnik widocznie ten typ tak ma.

 

A i jeszcze na czarnym tle za bardzo świeci lewy dolny róg (powinno być widać na zdjęciach).

Czy to normalne że przy przejściu obrazu w kolor czarny widzę jak po kolei gasną ledy?

Link do zdjęć:

https://drive.google.com/folderview?id=1-6c40A48AloLAQH1yGTYW_EFKxmLGazg

 

VA glow czy po prostu podświetlanie się przebija? Na czarnym tle, ale przy jakiej jasności? W całkowitych ciemnościach to trzeba zjechać na 0% wówczas masz 90 nitów co w SDR nawet jest kapkę za dużo. Ustawiając jasność na 4% masz równe 120 nitów czyli tyle ile powinno być na co dzień bez męczenia oczu. Rozumiem też że widzisz to własnymi oczami a nie tylko w aparacie ;)?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows nie obsługuje HDR na pulpicie i skutkuje to właśnie wyblakłym kolorem oraz zbyt wysoką jasnością. Dopiero w grach, które wspierają HDR po aktywowaniu tej funkcji obraz zostaje wyświetlony prawidłowo. Nie martw się praktycznie wszyscy niewtajemniczeni popełniają ten sam błąd więc nie jesteś sam ;).

 

Tego właśnie nie do końca ogarniam. Z tego co rozumiem, muszę za każdym razem włączyć HDR w windowsie kiedy chcę obejrzeć materiał HDR?

Z tego co sprawdziłem, to gry same potrafią przełączyć windę w tryb HDR, przynajmniej tak to wygląda u mnie przy AC Origins (swoją drogą, jak ta gra wygląda z HDR :o ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie nie do końca ogarniam. Z tego co rozumiem, muszę za każdym razem włączyć HDR w windowsie kiedy chcę obejrzeć materiał HDR?

Z tego co sprawdziłem, to gry same potrafią przełączyć windę w tryb HDR, przynajmniej tak to wygląda u mnie przy AC Origins (swoją drogą, jak ta gra wygląda z HDR :o ).

 

Przy filmach HDR "DVDFab Player Ultra 5" włącza automatycznie HDR w systemie i wyłącza po zakończeniu odtwarzania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na 0% i w świetle dziennym tego nie widać ale po opuszczeniu rolet rzuca się w oczy.

Ogólnie podświetlenie jest strasznie nie równe na czarnym tle. I w HDR jest to widoczne w świetle dziennym. Dorzucam jeszcze zdjęcie z całego czarnego ekranu:

https://drive.google.com/folderview?id=1-6c40A48AloLAQH1yGTYW_EFKxmLGazg

 

Ma ktoś może jakieś sensowne ustawienia pod ps4 pro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sprawdziłem, to gry same potrafią przełączyć windę w tryb HDR, przynajmniej tak to wygląda u mnie przy AC Origins (swoją drogą, jak ta gra wygląda z HDR :o ).

 

Dokładnie tak, sporo gier a automatu ma w opcjach możliwość wł. HDR bez konieczności gmerania w ustawieniach Windows 10 np. wspomniany Assassin's Creed Origins

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...