Skocz do zawartości
azgan

BIG FORMAT GAMING DISPLAYS - dyskusja o dużych ekranach w roli monitora

Rekomendowane odpowiedzi

Są na forum jacyś posiadacze LG C9/E9?

 

Na najnowszych sterach nvidii podobno już można się bawić VRR po HDMI.

https://pclab.pl/news82267.html

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie, dodali przepustowość po HDMI i jakimś cudem zmienili 2.0 na 2.1 ?

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/g-sync-monitors/specs/

 

Ta tabela mówi, że gsync aktualnie obsługuje LG po HDMI w zakresie 40-120Hz dla 4K. Ciekawi mnie ile jest w tym prawdy a ile ściemy :D

 

- HDMI 2.0 nie może posiadać opcji Gsync Compatible bo jest to niezgodne ze standardem HDMI 2.0 ( freesync może ale gsync już nie )

- HDMI 2.1 VRR może działać maksymalnie na 60Hz na naszych kartach, bo jest to zgodne/niezdogne (?) ze standardem HDMI 2.1..

 

W takim razie czym różni się to 2.1 VRR 60Hz 4K od Freesync na starszych rewizjach portów HDMI? "Masło maślane" i "równi i równiejsi" mi tylko przychodzą do głowy. Ewentualnie dobre siano lub atrakcyjne kontrakty prosto od LG. Co z Samsungiem i ich HDMI 2.1? Tam też będzie Gsync na samsungach czy już nie będzie? Może powinni dorzucać sobie wszędzie dopisek READY jak Play 5G Ready, które jako jedyne nie dogadało się w sprawie 5G ostatnio :E

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie interesowałem się tym za bardzo jak oni to zrobili. Na pewno LG wydało update firmware.

 

Będą i inne modele. Na razie oficjalne wsparcie tylko na LG C9/E9.

 

Ale z tego co piszą na stronie Nvidii to można próbować odpalić vrr i na innych modelach. Więc próbujcie jak macie tv z VRR.

 

"If you don’t own a LG TV, but do own a display or TV that only supports Variable Refresh Rates via HDMI, you can try enabling HDMI VRR when the aforementioned driver is released."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam OLED do tego nie wystarczy musi być GPU z serii RTX

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gtxy podobno też, ale tylko z najnowszej serii.

"Simultaneously, we’ll release a new GeForce Game Ready Driver, enabling GeForce RTX and GeForce GTX 16-Series gamers to connect their PCs via HDMI to validated G-SYNC Compatible LG TVs."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął tydzień jak mam kolejną sztukę Philips 326M6VJRMB i powiem, że nie ma końca zachwytu, zwłaszcza w grach, obraz taki czysty, wszystkie detale ostre, a kolory jakoś dużo żywsze, aż przyjemnie się je ogląda. Strony www nabrały nowej jakości, wszystko ostre i wyraźne, nawet najdrobniejsze elementy i tekst. Monitor polecam każdemu, kto ceni sobie jakość obrazu, no i chyba nowe modele są lepiej poskładane, bo nic nie trzeszczy, a ramki są równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja kupiłem AOC AG322QC4.

Względem C32HG70 ten monitor:

- wydaje mi się, że jest szybszy. Elektronika na prawdę spoko.

- kompletny brak PWM.

- o dziwo jest lepiej skalibrowany, wyraźnie lepiej. Nie wali po oczach szerokim gamutem jak HG70 (oba są szerokogamutowe).

- czcionka lepsza niż w HG70. Podobna do EW277HDR, Philipsa 326M6 czy Philipsa 349x7. Czyli jest postrzępiona jeśłi porówna się bezpośrednio z IPS, ale VA po prostu tak ma.

- co ciekawe AOC ma tę samą matrycę co HG70, tylko trochę ulepszoną (brak PWM, lepsze czcionki, trochę szybsza bez trybu stroboskobowego).

Względem Philipsa 326M6 ten monitor:

- AOC jest wyraźnie szybszy.

- nie pamiętam aby Philips jakoś wyróżniał się kolorami względem AOCa. Od HG70 się wyróżniał, bo tam wszystko dosłownie świeciło (w złym sensie).

- gamma shift wyraźnie mniejszy niż w Philipsie. Dzięki czemu różnica w kontraście według mnie się równoważy.

- Philips ma ziarnistą powłokę. AOC nie.

 

Co ciekawe kupiłem też OLEDa laptopowego i jest słabo :D

OLEDy mają mnóstwo wad, dostać sztukę bez wad to podobnego farta trzeba mieć jak dostać dobrego edge leda. Plus masakrują oczy. Do pracy zdecydowanie nie polecam. Jakiejkolwiek pracy, również z kolorem.

 

Inna ciekawostka. W OLEDzie również miałem vertical banding, ale tam to była dopiero porażka w porównaniu do AOC.

Nie mam niestety fotek, ale było gorzej niż tutaj, https://i.imgur.com/vegWKNQ.jpg

A to jest na prawdę wkurzające, bo zamiast widzieć na przykład czarne niebo z gwiazdami, na tych ciemnych polach widzisz plamy.

 

Jedyną wadą w AOCu jest vertical banding. Kiedyś miałem w Samsungu i znikł po 100-150h.

Więc mam nadzieję, że zniknie. Szczególnie, że ten banding jest widoczny tylko na najniższej jasności.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gtxy podobno też, ale tylko z najnowszej serii.

"Simultaneously, we’ll release a new GeForce Game Ready Driver, enabling GeForce RTX and GeForce GTX 16-Series gamers to connect their PCs via HDMI to validated G-SYNC Compatible LG TVs."

 

Jak mi fundniesz RTX2080Ti to obiecuje że przetestuje na C9 wszystkie funkcje jakie tylko będziesz chciał ;)

 

OLEDy mają mnóstwo wad, dostać sztukę bez wad to podobnego farta trzeba mieć jak dostać dobrego edge leda.

 

Mają, mają ale zobacz jaką dobrą jakość i liniowość mają OLED'y Panasa to takie Eizo wśród TV. Jak OLED to tylko Panasa mimo że LG ma więcej bajerów to Japończyk broni się jakością obrazu i ogólnym wykonaniem sam Vincent bije pokłony dla Panasa

 

Minął tydzień jak mam kolejną sztukę Philips 326M6VJRMB i powiem, że nie ma końca zachwytu

 

Czyli co PaVLo poleciłem Ci kolejny fajny monitor po EIZO FlexScan S1931 którego też kupiłeś dzięki mnie :D?

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co PaVLo poleciłem Ci kolejny fajny monitor po EIZO FlexScan S1931 którego też kupiłeś dzięki mnie :D?

Nawet nie wiesz jak bardzo pomogłeś :beerchug: Mimo początkowych problemów, to ostatecznie jestem bardzo zadowolony z zakupu i to wersji 32", która jest dla mnie idealna :pijacy:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie wiesz jak bardzo pomogłeś :beerchug: Mimo początkowych problemów, to ostatecznie jestem bardzo zadowolony z zakupu i to wersji 32", która jest dla mnie idealna :pijacy:

Bo jest. Ten monitor zjada twojego Samsunga na śniadanie.

Sam fakt, że ma natywne 4K, a nie WQHD spowoduje brak skalowania i obraz będzie po prostu lepszej jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi fundniesz RTX2080Ti to obiecuje że przetestuje na C9 wszystkie funkcje jakie tylko będziesz chciał ;)

 

Sam bym sobie fundą C9, ale jednak nie w tym roku. US tam mnie kroi w tym roku, że to im muszę w pierwszej kolejności sypać grubymi sztukami 2080Ti :E

 

Mają, mają ale zobacz jaką dobrą jakość i liniowość mają OLED'y Panasa to takie Eizo wśród TV. Jak OLED to tylko Panasa mimo że LG ma więcej bajerów to Japończyk broni się jakością obrazu i ogólnym wykonaniem sam Vincent bije pokłony dla Panasa

 

 

idealne szarości i gładka czerń bez black crush - nieosiągalne dla konkurencji

Troszkę przesadzasz z tym zachwalaniem panasa.

To są przypadłości matryc, panas jest na matrycach LG, dalej jest loteria matrycowa. Po prostu najnowsze matryce OLED LG mają już mniejsze problemy z Black Crush, a co do ogólnej jakości matryc to dalej bywa różnie niezależnie od marki.

 

 

W roku 2019 według HDTVTest dominują dwa modele TV:

Panas GZ2000 i LG C9, Panas jest 2 x droższy od C9, nie ma HDMI 2.1, ma gorszy input lag więc dla gracza zdecydowanie jest lepszy LG C9.

 

No i w całokształcie tańszy C9 został najlepszym TV 2019 według HDTVTest pokonując znacznie droższego Panasa. Eizo z panasa to niestety tylko w cenie najbardziej widoczne.

 

A74dbUa.png

yvxAuEI.png

 

https://www.youtube.com/watch?v=Vj_oR91s1BU

 

LG C9 za ~5.5-6k pln jest obecnie najlepszym TV i do gamingu i oglądania filmów. Ciekawe co będzie w 2020 roku.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panas jest 2 x droższy od C9, nie ma HDMI 2.1, ma gorszy input lag więc dla gracza zdecydowanie jest lepszy LG C9.

 

Pewny jesteś :E ?

 

SG5VJM7.jpg

 

co do Input Laga

 

AfCrr3X.jpg

 

LG rozumiem ma wyraźnie mniej by była to istotna różnica :D ?

 

Następna sprawa C9 wspiera HDR10+ i Dolby Vision w jednym TV? Nie, ma tylko Dolby Vision :E

 

LG C9 za ~5.5-6k pln jest obecnie najlepszym TV i do gamingu i oglądania filmów. Ciekawe co będzie w 2020 roku.

 

Zlekceważyłeś tańszego GZ950 a on zapewnia to samo co droższy GZ2000 a ma więcej do zaoferowania w kwestii obrazu od C9 ;)

 

To są przypadłości matryc, panas jest na matrycach LG, dalej jest loteria matrycowa. Po prostu najnowsze matryce OLED LG mają już mniejsze problemy z Black Crush, a co do ogólnej jakości matryc to dalej bywa różnie niezależnie od marki.

 

Wszystkie OLED'y są na matrycy LG tylko że Panas je specjalnie modyfikuje dzięki czemu masz dobrą jednorodność szarości

 

ldWJT6A.jpg

 

a co do Black Crush to nie, nie wszystkie TV na nowych matrycach sobie z tym radzą bez odpowiedniego zaplecza i wsparcia producenta elektroniką.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

LG C9 za ~5.5-6k pln jest obecnie najlepszym TV i do gamingu i oglądania filmów. Ciekawe co będzie w 2020 roku.

 

LG C9 do grania może być najlepszy, ale wygrał punktację głównie dzięki HDMI 2.1. Wynik w "gaming" dał mu 0,70 pkt przewagi, a końcowy rezultat to tylko 0,26 punktów przewagi ;) .

Cenę GZ2000 należy porównywać do E9, bo ma najlepszą jakość wykonania. Panasonic dał tam chyba metalowe plecy, jako radiator matrycy. Moim zdaniem nie powinien kosztować więcej niż 9-10 tys zł obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up, jakby nie było jaka to cena. Za panasa musisz wybulić ~13k pln, LG C9 to koszt poniżej 6kpln...

 

@Azgan

To dodali w patchach pełne wsparcie dla HDMI 2.1 panasowi GZ2000?

 

 

"Brakiem, nieco rzutującym na przyszłościowość tego telewizora, są też złącza HDMI, które jeszcze nie realizują w pełni wszystkich założeń wersji 2.1 (brak VRR dla gier, brak możliwości przetworzenia obrazu 4K przy 120 Hz)."

https://www.spidersweb.pl/2019/09/panasonic-gz2000-recenzja.html

 

Zlekceważyłeś tańszego GZ950 a on zapewnia to samo co droższy GZ2000 a ma więcej do zaoferowania w kwestii obrazu od C9 ;)

GZ 950 dalej kosztuję 1-1.5k pln więcej od LG C9(wersje 55"). Więc jak nawet najmocniejszy model Panasa GZ2000 w całokształcie przegrywa z LG C9 to nad czym się tutaj zastanawiać?

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dodali w patchach pełne wsparcie dla HDMI 2.1 panasowi GZ2000?

 

Ma je nawet najtańszy GZ950 który jest lepszy od C9 na fabrycznej kalibracji ;)

 

Do tego masz lepsze wsparcie dla HDR i więcej możliwości jego ustawień.

 

FQDq9Wc.jpg

 

Więc jak nawet najmocniejszy model Panasa GZ2000 w całokształcie przegrywa z LG C9 to nad czym się tutaj zastanawiać?

 

Dla mnie nie przegrywa tylko remisuje. Panas ma więcej ciekawych funkcji do zaoferowania chociażby od strony HDR - LG nie zapewnia pełnego wsparcia dla wszystkich istotnych formatów więc jak może być lepszy? W czym dla gracza Panas ustępuje LG? Ma wsparcie dla HDMI2.1? Ma, ma wsparcie VRR? Ma. Co robi lepiej C9? Ma G-SYNC programowalny (bez fizycznego "czipu" zielonych) bo Koreańce dogadali się z NVIDIA.

 

Porównaj sobie jakość obrazu na fabrycznych ustawieniach i predefiniowanych trybach LG z Panasem (naturalność i plastyka kolorów) ;).

 

Czemu u LG masz szumy na czerni przy sygnale SDR a Panas jako jedyny to ogarnął od strony procesora do obróbki przetwarzanego obrazu :)?

 

Matryca sama nie załatwia sprawy bo elektronikę i oprogramowanie każdy producent daje swoje.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jest dużo droższy, dostał obsługę VRR? Bo na premierę jej nie miał. Masz jakieś potwierdzone info, że panas po łatkach modele na 2019 w końcu wspierają VRR?

 

W HDR wcale nie jest lepszy. Sam podpierałeś opinie o panasie z testów HDTVTest. A oni wyraźnie pokazują że LG C9 za ~6k pln wygrywa w tej kwestii z znacznie droższym Panasem za 13k pln.

 

fxEH4ap.png

 

Tu nie ma co tego ciągnąć LG C9 na 2019 rok jest bezapelacyjnie najlepszym oledem i nie tylko ze względu na cenę bo i w jakości obrazu jest to top. Panas oczywiście również świetnie sobie radzi, w pewnych aspektach jest nawet lepszy od C9, ale jest strasznie drogi i brakuję mu pewnych bajerów do gamingu.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd HDMI2.1 ma w standardzie (nareszcie) obsługę VRR więc każdy TV zgodny jest kompatybilny. Na PC nie wiem czy działa (kwestia sterowników tutaj NVIDIA oficjalnie wspiera LG) na konsolach będzie na 100%.

 

Ale jest dużo droższy

 

No jest droższy bo płacisz za pełny pakiet licencji HDR10+ i Dolby Vision w jednym TV! Na LG masz tylko Dolby Vision. U LG możesz dowolnie kalibrować tryb HDR z odrębnym trybem jasności? Dla maniaka kina i HDR Panas oferuje więcej. LG ma za to lepszy smart TV i to sporo lepszy. Na dzień dzisiejszy LG jako jedyne ma pełne wsparcie na PC od NVIDII ale na konsolach będzie banglać wsio. LG zaświeci też jaśniej w SDR kiedy jest widno w salonie i to robi tylko LG. Czemu LG lepsze? Bo wymienia matrycę jak się wypali a że LG szybciej się wypali to pewne bo jaśniej świeci w SDR :E.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mów mi, że licencja na HDR10+ kosztuję 7k pln, to są grosze. Dopłata nie jest warta świeczki.

 

Daj potwierdzone info że panas w końcu w pełni obsługuję HDMI 2.1 wraz VRR bo ja nie mogę znaleźć wszędzie piszą:

 

"Negatives: Not full 2.1 support - no VRR and no eARC."

 

"Looking at HDMI 2.1 support in general, GZ2000 lacks the HDMI 2.1 ports of LG's latest OLED TVs. It does not support any optional HDMI 2.1 features other than ALLM, meaning that there is no support for eARC (enhanced ARC), VRR (variable refresh rate), HFR (High Frame Rate) or QMS (Quick Media Shift). QMS is a derivate of VRR so without VRR a TV is very unlikely to support it."

 

"Szkoda tylko, że nie udało się zaimplementować więcej funkcji z HDMI 2.1"

 

"Brakiem, nieco rzutującym na przyszłościowość tego telewizora, są też złącza HDMI, które jeszcze nie realizują w pełni wszystkich założeń wersji 2.1 (brak VRR dla gier, brak możliwości przetworzenia obrazu 4K przy 120 Hz)"

 

 

Trochę przeglądam fora na temat TV np AVS forum, ale nie obiło mi się nigdzie o uszy aby w ostatnich dniach panas dostał pełną obsługę HDMI 2.1 VRR itd. Jak masz takie info to daj bo nie śledzę na co dzień.

 

PS. Wyżej w poście wkleiłem screena z testu HDTVTest. HDR w całokształcie jest lepszy na LG C9 mimo, że 2 x droższy panas oferuję trochę więcej możliwości jego konfiguracji.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eARC jest do dźwięku przez port HDMI więc nie jest to istotne bo masz do tego osobne wejście cyfrowe. Wkleiłem Ci nawet screena że jest HDMI2.1 support w trybie GRA więc jakie jeszcze chcesz potwierdzenie? Jest też funkcja ALLM. Co do ceny ja tam widzę że Panas z pełnym wsparciem dla wszystkich formatów HDR i HDMI2.1 jest tańszy od LG

 

qYSgpou.jpg

 

w GZ2000 płacisz dodatkowo za wbudowane lepsze nagłośnienie od Technics z wsparciem dla Dolby Atmos jak zależy Ci tylko na jakości obrazu to GZ950 dużo gorszy nie będzie.

 

GZ2000 przekracza też barierę 900nitów w HDR i to na OLED więc za coś dodatkowo się płaci ;)

 

O modyfikacjach sam sobie poczytaj jak już mówiłem Panasonic tuninguje sam matryce od LG i to nie jest tak że ta doskonała jednorodność szarości czy uporanie się z Black Crush to zasługa tylko nowych matryc LG ;)

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eARC jest do dźwięku przez port HDMI więc nie jest to istotne bo masz do tego osobne wejście cyfrowe. Wkleiłem Ci nawet screena że jest HDMI2.1 support więc jakie jeszcze chcesz potwierdzenie? Jest też funkcja ALLM. Co do ceny ja tam widzę że Panas z pełnym wsparciem dla wszystkich formatów HDR i HDMI2.1 jest tańszy

 

Ale ty dzisiaj jesteś upierdliwy :kwasny:

 

VRR, wszędzie piszą, że panas nie działa z VRR tak samo nie obsługuję 120Hz po HDMI 2.1 gdzie LG to robi. eARC można olać dla gracza. Daj mi potwierdzone info, że panas w końcu obsługuję te bajery związane z HDMI 2.1

PS. 950E to jest inny słabszy model od flagowego GZ2000 z którym wygrywa C9.

 

A C9 w Polsce kupisz od

 

VY9D4Q0.png

 

Gdzie top Panasa, który w całokształcie przegrywa z C9 kosztuję

4JXN9fY.png

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z tym HDMI 2.1 już kręćka osobiście dostaję.

 

Jaki sprzęt to wspiera a jaki udaje, że wspiera?

 

Chodzi mi o 120-144Hz 4K bez kompresji + VRR ( może być bez błogosławieństwa zielonych ).

 

Z tego co wiem LG i Samsungi po wymianie pudełek wspierają HDMI 2.1 normalnie w tych dwóch aspektach?

 

Panasonic też czy może raczej "też"? Tak jak Nvidia że niby HDMI 2.1 a tak na prawdę to kiedyś będzie HDMI 2.1 a jak na razie dali tylko synchronizację ze sprzętem, który posiada porty HDMI 2.1. Tak to przynajmniej zrozumiałem z ich bełkotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd żaden z tych sklepów nie jest pewny brałbyś taki TV z Allegro czy eMAG :lol2: ? Utopiona kasa. Taki sprzęt to kupuje się w pewnych miejscach z gwarantowanym zwrotem towaru przy ewentualnym niezadowoleniu. Chciałbym to zobaczyć jak zamawiasz swojego OLED'a z takiego źródła :E. Co do pełnego wsparcia HDMI2.1 to wątpię czy jakikolwiek obecnie TV robi to w 100% co wyjdzie na pewno w praniu, bo obecnie nie bardzo jest na czym to testować.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest jakaś lista ekranów z HDMI 2.1 z filtrowaniem:

https://www.flatpanels.dk/fokusartikel.php?subaction=showfull&id=1572240039

 

Wychodzi na to, że VRR dostały na razie tylko LG? Reszta opcjonalnie jak zwykle nic nie daje :D

 

 

 

Tutaj jest źródełko:

https://www.flatpanels.dk/TVdatabasen.php

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lukadd żaden z tych sklepów nie jest pewny brałbyś taki TV z Allegro czy eMAG :lol2: ? Utopiona kasa. Taki sprzęt to kupuje się w pewnych miejscach z gwarantowanym zwrotem towaru przy ewentualnym niezadowoleniu. Chciałbym to zobaczyć jak zamawiasz swojego OLED'a z takiego źródła :E. Co do pełnego wsparcia HDMI2.1 to wątpię czy jakikolwiek obecnie TV robi to w 100% co wyjdzie na pewno w praniu, bo obecnie nie bardzo jest na czym to testować.

 

To masz z pewniejszego sklepu

VmIPp58.png

 

Serio nie możesz sobie sam wyszukać.

 

Ja z tym HDMI 2.1 już kręćka osobiście dostaję.

 

Jaki sprzęt to wspiera a jaki udaje, że wspiera?

 

Chodzi mi o 120-144Hz 4K bez kompresji + VRR ( może być bez błogosławieństwa zielonych ).

 

Z tego co wiem LG i Samsungi po wymianie pudełek wspierają HDMI 2.1 normalnie w tych dwóch aspektach?

 

Panasonic też czy może raczej "też"? Tak jak Nvidia że niby HDMI 2.1 a tak na prawdę to kiedyś będzie HDMI 2.1 a jak na razie dali tylko synchronizację ze sprzętem, który posiada porty HDMI 2.1. Tak to przynajmniej zrozumiałem z ich bełkotu.

 

 

Panas ściemnia z HDMI 2.1 Brak VRR, brak wsparcia dla 120Hz, brak eARC

LG niby wszystko obsługuję

 

Nvidia oficjalnie na tą chwilę wspiera tylko LG jeśli chodzi o VRR, chociaż umożliwia jego uruchomienie (testowo) na innych TV wspierających te standardy HDMI 2.1

 

Aby wyciągnąć wnioski trzeba czekać na testy. Podobno na LG to działa z tego co piszą po netach, ale jak to się okaże w praniu na dniach

 

 

PS. LG współpracowało z nvidią i przed premierą najnowszych sterów nvidii wspierających VRR, LG wydało najnowsze wersje firmware dla swoich telewizorów optymalizujące działanie VRR.

 

To jest dopiero przełamanie lodów. Na pewno zacznie się dziać w najbliższym czasie.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.whathifi.com/reviews/panasonic-tx-58gx800b

Warto również zauważyć, że jedyną funkcją HDMI 2.1 obsługiwaną przez te certyfikowane gniazda HDMI 2.0 jest ALLM (Auto Low Latency Mode), który wykrywa podłączenie konsoli do gier i automatycznie przełącza się w tryb gry. VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) i eARC (Enhanced Audio Return Channel) nie są na pokładzie, chociaż jest to standardowe ARC.

 

Czyli taki nvidia mode. Chujmix byle pochwalić się 2.1 ?

 

Znowy robią rozpierdziel jak z USB i gówno redy ala Play 5G Ready który jako jedyny ostanio nie podpisał umowy na 5G więc póki co jest mu najdalej do 5G ze wszystkich operatorów, ale 5G już sprzedają ciule.

 

LG niby wszystko obsługuję

 

 

LG tego brakuje tego:

HDMI QMS (szybkie przełączanie mediów):

QMS należy do VRR. Zapewnia to, że odtwarzacz i telewizor mogą zmieniać częstotliwość klatek bez czarnych błysków, które zwykle pojawiają się podczas zmiany częstotliwości. Tak będzie na przykład. umożliwiają przełączanie z 24 klatek na sekundę używanych w filmach z powrotem do 60 klatek na sekundę, zwykle używanych w interfejsie użytkownika, bez zauważenia. Obecnie telewizory wielkoformatowe korzystają z konwersji częstotliwości klatek (np. 24 -> 60 Hz) z powodu tego ograniczenia HDMI.

 

 

 

Ale za to ma całą resztę:

HDMI 2.1:

Wersja 2.1 specyfikacji HDMI ma znacznie większą przepustowość portów (48 Gb / s vs. 18 Gb / s dla HDMI 2.0). Port HDMI 2.1 będzie w stanie obsłużyć np. Wideo 8K przy 60 klatkach na sekundę lub wideo 4K przy HFR 100 / 120fps.

 

HFR (wysoka częstotliwość klatek):

HFR jest używany w branży telewizyjnej jako termin na liczbę klatek wynoszącą 100 klatek na sekundę (fps) lub więcej, tj. Więcej ruchomych obrazów w ruchu. Film jest zazwyczaj nagrywany z prędkością 24 klatek na sekundę. Dzięki wyższej przepustowości HDMI 2.1 HFR otwiera się w połączeniu z rozdzielczością 4K.

 

HDMI eARC (Enhanced Audio Return Channel):

Obecnie istnieje kanał zwrotny dla sygnałów audio w połączeniu HDMI; HDMI ARC (kanał zwrotny audio). Zapewnia, że ​​można połączyć np. listwa dźwiękowa lub odbiornik do telewizora przez HDMI. Dzięki HDMI eARC przepustowość w kanale zwrotnym jest zwiększona, dzięki czemu można również wyciskać bezstratne formaty audio. Przeczytaj więcej w tym artykule . HDMI eARC może także działać na portach HDMI 2.0.

 

HDMI VRR (zmienna częstotliwość odświeżania):

Być może znasz już Nvidia G-Sync i AMD FreeSync. HDMI VRR jest podobnym systemem o zmiennej liczbie klatek na sekundę. Na przykład. konsola do gier w niektórych wymagających sekwencjach gier emituje 45 klatek na sekundę, a inne mniej wymagające sekwencje 120 klatek na sekundę. Konsola i telewizor będą stale zsynchronizowane, zapewniając płynniejsze wykonywanie, większą elastyczność w grach i brak marnych artefaktów, takich jak łzawienie (gdzie obraz jest na krótko podzielony na dwie części). Oba urządzenia muszą obsługiwać HDMI VRR.

 

 

HDMI ALLM (tryb Auto Low Latency):

ALLM oznacza po prostu, że telewizor może automatycznie przełączyć się na swój profil Gry, w którym opóźnienie sygnału jest zmniejszane, gdy telewizor wykryje, że gra nadchodzi przez złącze HDMI. Zarówno konsola do gier, jak i telewizor muszą obsługiwać ALLM, który może również działać na HDMI 2.0.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...