Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jashooligans

ASUS ROG G551JM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedawno kupiłem laptopa Asus g551jm (i7-4710, gtx860, 8gb ram, win10)

 

Ogólnie podczas codziennego użytkowania(internet, Office, Photoshop itd) super działa i jest ok.

 

Podczas grania w CS GO jest jeszcze w miarę ok bo gram na niskiej rozdzielczości, ale tzdażyło się że przy jakimś meczu zaczęły spadać fpsy.

 

Wczoraj zainstalowałem wiedźmin 3 i chwilę pogralem (na obniżonej rozdzielczości, grafika średnio wysoka). Ogólnie gra była grywalna i byłem zadowolony. Dzisiaj odpaliłem gta v (rozdzielczość dosyć niska ale grafika na wysyko), przez chwile było spoko, grywalne jednak po kilku minutach gra zaczęła się trochę zacinać i fpsy spadły do 20. Dodatkowo słychać takie dziwne stuki, trzaski w słuchawkach.

Odpaliłem na szybko cpuz i temperatury na grafice to max 83 a na CPU 86 stopni.

Po chwili jak temperatury spadły odpaliłem wiedźmina i przez kilka minut było ok ale pozniej to samo co w gta czyli zacinanie spadki FPS i trzaski w słuchawkach.

 

Domyślam się że chodzi o przegrzewanie się komputera? Czy może być jakaś inna przyczyna.

Proszę o pomoc ewentualne rady jak mogę sprawdzić przyczynę itd.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to na przegrzewanie, czyściłeś laptop? Zmieniłeś pastę na procesorze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij ThrottleStop, odpal benchmark, jak temperatura będzie dobijać do pewnego poziomu (przeważnie 95 stopni), zacznie się zbijanie zegarów. Możesz temu zaradzić obniżając napięcie procesora (przycisk FIVR) i zmniejszając napięcie dla core/cache - myślę że spokojnie -80mV na "dzień dobry" możesz ustawić. Temperatury powinny spaść. Ja mam 4810MQ w lapku który fabrycznie miał procesor TDP 37W i po zbiciu napięcia mam względnie normalne temperatury :). Oczywiście pasta również pomoże - jak zmieniałeś X lat temu, nawet o "dyszkę" zejdzie w dół. Sprawdź też czy na GPU masz thermalpada czy zwykły radiator - również i jego przydałoby się "przesmarować" (oczywiście jak jest thermalpad to nie ruszasz). Odpal MSI Afterburner z wykazem zużycia CPU/GPU i temperaturami podczas gry - najlepszym sposobem na obserwację jest robienie tego w czasie gry.

 

Kolejny trick który ja stosuję to np. w nieco starszych grach które nie wymagają wysokiego zegara CPU to (również dzięki ThrottleStop) zablokowanie mnożnika procesora np. na x21 (czyli 2,1 GHz) - kiedy gra nie używa dodatkowej mocy CPU lub wszystkich rdzeni. Temperatury CPU 60-70 stopni przy długich seriach zdecydowanie sprzyjają sprzęcikowi.

 

Na "mobilkach" ThrottleStop to świetne narzędzie, a w przypadku procesorów i7 możesz nawet podkręcić procesor (o +200 MHz) i zdecydowanie polecam ten manewr jeśli okaże się, że jest zapas - 4710MQ vs 4810MQ to kolosalna różnica (4810MQ "idzie" do 4,2 Ghz bo ma 3,8 w turbo + 400MHz zapasu na OC) i mam kolegę który w Twoim modelu właśnie taki procek sobie podkręcił i mu "lata" stabilnie z obniżonym napięciem ok. -100mV i 4,1 na wszystkich rdzeniach :). 4710MQ spokojnie powinien wyciągnąć te 3,6-3,7 jeśli obniżysz mu napięcie i wymienisz pastę. Miłej zabawy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem pastę mx-2 , jak tylko dojdzie to biorę się za wymianę i czyszczenie.

 

Daj znać czy jest poprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wczoraj wieczorem wziąłem się za wymianę pasy i czyszczenie. Kurzu było bardzo dużo na wentylatorze, poczyscilem, wymieniłem pastę na CPU oraz GPU.

Odpaliłem GTA V - grafika bardzo wysokie, rozdzielczość jakieś 720p

FPSy od 45 do 52 cały czas. Gra się na zacinala i była bardzo dobrze grywalna.

Temperatury zacząłem śledzić później po kilkunastu minutach grania (odpaliłem grę w oknie i obok otworzyłem gpuz z temperaturami - nie jestem pewien ale chyba to że w oknie to nie znaczy że się obniża wydajność czy coś?)

Po 30 minutach grania temperatura maksymalna na GPU to 75 stopni, natomiast na CPU max 85.

Z tego z pokazywał log programu GPUz to grafika działa cały czas na takich samych taktowaniach podczas grania, jednak procesor nie wiem bo program nie pokazywał. Wrzucam jeszcze log z programu GPUz jakby ktoś chciał widzieć co tam się działo, ale wydaje mi się że wszystko jest już ok.

Jak będę miał więcej czasu to potestuję temperatury podczas dłuższej sesji grania, ewentualnie jak polecicie jakiś program i opiszecie jak go obsłużyć (coś takiego ze odpalam jakiś benchmark i używa CPU i GPU na 100 procent jednocześnie pokazując taktowania i temperatury.

 

Dzięki za zainteresowanie

Pozdrawiam

 

1.jpg

 

1.jpg

 

http://m.uploadedit.com/bbtc/1550042298661.txt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...