Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

niix

Komputer wyłącza się przy wymagających gierkach.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Przed opisem problemu, niżej moja specyfikacja PC :)

 

MOBO: H87 Performance

CPU: Intel Core i5-4670K

GPU: Radeon R9 290 4GB

RAM: Ballistix DDR3 2x 8GB

Dysk SSD1: OCZ VECTOR180 960GB

Dysk SSD2: Crucial CT120

Dysk HDD: Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB

Zasilacz: Cooler Master G550M

 

A więc tak, problem dotyczy restartowania się komputera w momencie grania w nieco bardziej wymagające gierki, lub na wyższych ustawieniach. Dla przykładu w Fortnite pogram na minimalnych ustawieniach, gdzie jest totalna pixeloza i jest ok, lecz gdy czasem automatycznie zmieni mi na zalecaną lepsza jakość to po chwili komputer się restartuje. To samo gierek takich jak rocket league, czy ostatnio popularny apex, w obu tych przypadkach nie zdąży mi dojść do menu startowego, żeby nawet spróbować zmienić ustawienia na niższe i już restart. Testowałem również FurMark, i niestety po kliknięciu i próbie testu instant restart.

Na początku (bo opisywałem ten problem jakoś z rok temu) myślałem, że to zasilacz. Jednak odpiąłem grafikę, i zrobiłem FurMark na integrze, i chodziło bez problemu robiąc cały test.

Następnie przy włożonym GPU sprawdzałem też ramy, wyjmując kości przekładając na innych miejscach, puszczając po 1, i to samo. Poszedłem krok dalej twierdząc, że może temp jest za dużą i od razu odłącza, ale po kupieni nowej pasty, rozebraniu grafiki i jej wyczyszczeniu + nałożeniu nowej pasty nic się nie zmieniło. Jeszce myślę, że port PCI E mógłby być na płycie głównej uszkodzony w jakiś sposób, ale nie mam możliwości wpięcia pod 2, gdyż karta jest tak długa, że zahacza o miejsce na dyski, których odpiąć się nie da. Z tego wychodzi, że uszkodzona jest karta graficzna, jednak jest to dość spory koszt aby ot tak sobie kupić i sprawdzić czy to na pewno to. Ma ktoś jakieś rady? Jak na moje uszkodzone jest jedno z 3, wejście PCI-E/lub płyta główna?, karta graficzna, bądź po prostu zasilacz, który przy integrze chodzi lux a może coś z kartą graficzną ma problem. Dodatkowo sprawdziłem kabelki zasilania od grafiki i innych, i żadna nie była uszkodzona mechanicznie, wszystko wyglądało ok.

 

Będę wdzięczny za każde wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej @supervisor dzięki za odpowiedź,

nie wiem dokładnie o które dokładnie tam wartości Ci chodzi, ale podrzucam niżej.

Sprawdzane przy uruchomionej przeglądarce z paroma kartami :)

 

11cd9270a8e8c98c29617c28dc357d35.png

2b38ce8313977f34df5bffd462454577.png

53de08fbed32ac7f794286afc53f015d.png

80479e4aab0022c9f660010492ffc14f.png

5be93c4fb055447d14258ee94f575dd4.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej @supervisor dzięki za odpowiedź,

nie wiem dokładnie o które dokładnie tam wartości Ci chodzi, ale podrzucam niżej.

Sprawdzane przy uruchomionej przeglądarce z paroma kartami :)

 

Dane podałeś dobre, ale przydałby się jakiś poważniejszy load na CPU i GPU aby można było ocenić czy się przegrzewa. Włącz logging w HWInfo64 a potem graj dopóki nie wyłączy ci się komputer a potem wklej tutaj otrzymany plik. Na dole ikonka obok ikony zegara z tooltipem "logging start". W ten sposób będziemy wiedzieli jakie były temperatury zaraz przed restartem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli to nie kwestia zbyt dużych temperatur, to podmiana zasilacza dużo by wyjaśniła bo jak na moje szwankuje albo zasilacz albo grafika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego a nic nie grzebałeś z podkręcaniem rdzenia/RAM karty i undervoltingiem/OC CPU? Czasami po zabawach napięciem takie kwiatki wyskakują - zegary lecą w górę (albo w dół), robi się niestabilnie i zonk. Zrób jeszcze memtest. To na pewno nie proc bo Haswelle throttlują koło 90-95 stopni a TjMAX mają około 100-105, ponadto nie zdążyłby się tak rozgrzać. Ewidentnie karta graficzna. Albo pracuje niestabilnie albo dostaje za mało prądu. Sprawdź inne sterowniki, ja w takich przypadkach mam też przygotowany nośnik WindowsToGo z czystym systemem, żeby właśnie takie przypadki testować na neutralnym środowisku. Szkoda że nie możesz wyjąć karty i sprawdzić na innym komputerze. W ogóle jaki masz zasilacz? Może nie wyrabia - ta karta ciągnie koło 300W ;D.

 

Spróbuj tego Radka lekko obniżyć jeśli chodzi o taktowanie rdzenia i RAM - niektórym kartom pomaga, szczególnie jeśli chodzi o vRAM, a znacznie zmniejszy zużycie prądu. Najlepiej ekstremalnie obniżyć taktowanie rdzenia, potem RAM, a potem szukać "sweet spota". W godzinę zdiagnozujesz gdzie leży pies pogrzebany.

 

Aha, od kiedy problem zaczął się pojawiać? To istotna informacja, bo jeśli zestaw "dawał radę", a software'owo nic się nie zmieniło, to możemy typować na problem sprzętowy. Co do temperatur - jeśli zaraz po podbiciu ustawień komputer się resetuje, to nie zdąży się nawet nagrzać, więc temperatura nie jest tu niczemu winna. Do dziś pamiętam jak koleżance w Athlonie XP 2400 poluzował się radiator i miała problem dlaczego komp się wyłącza po 2 minutach - okazało się że procek goły i wesoły, dobijał do maxa i reset :D - ale tam od "zera" do maxa trwało to minutę lub dwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@supervisor

problem w tym, że to ciężko sprawdzić. Jak ustawie czasem lepsze opcje to w 1-2 s pada komp a nie po długim czasie..

 

@toska78

dzięki za odpowiedź

 

@Caroozo

Nic się nie bawiłem w żadne podkręcanie, zasilacz podany w 1 poście tj.

Zasilacz: Cooler Master G550M

 

Problem pojawia się jakos od 1,5roku, ale teraz dopiero gdy mam więcej czasu na gry mi to mocno przeszkadza. Mam ten sam sprzęt od ponad 4/5lat było ok, jakoś się zaczęło psuć od 1,5 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@supervisor

problem w tym, że to ciężko sprawdzić. Jak ustawie czasem lepsze opcje to w 1-2 s pada komp a nie po długim czasie..

 

@toska78

dzięki za odpowiedź

 

@Caroozo

Nic się nie bawiłem w żadne podkręcanie, zasilacz podany w 1 poście tj.

Zasilacz: Cooler Master G550M

 

Problem pojawia się jakos od 1,5roku, ale teraz dopiero gdy mam więcej czasu na gry mi to mocno przeszkadza. Mam ten sam sprzęt od ponad 4/5lat było ok, jakoś się zaczęło psuć od 1,5 roku.

Dlatego podałem ci jak użyć opcji logowania, ona będzie zapisywała temperatury co sekundę i zapisywała je w pliku excela aż do momentu komp padnie. Wtedy wystarczy że przeczytamy co zostało w pliku na sekundę przed padnięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@supervisor

 

OK, to już testuje na apexie, padnie komp w 1s więc zaraz odświeżę posta :).

 

EDIT

 

Logi dostepne niżej :)

https://megawrzuta.pl/download/68d875d00738cc4a4e196125a54fd6c8.html

Już patrzę: temperatury CPU i GPU można wykluczyć, błędy pamięci GPU też (hwinfo pokazuje 0).

 

GPU można chyba kompletnie wykluczyć, ale mogłbyś przeinstalować sterowniki od zera z DDU i sprawdzić jeszcze raz.

 

Możliwymi winowajcami w tej chwili są: Pamięci, CPU , płyta główna i zasilacz.

 

Pamięci można z łatwością sprawdzić - wyciągnij jedną kość i spróbuj pograć na jednej kości, jeśli padnie system sprawdź drugą kość. Spróbuj też innych slotów na RAM w płycie głównej. Zasilacz - musiałbyś pożyczyć jakiś od kogoś i sprawdzić.

 

Jeśli problemem nie są pamięci i zasilacz (drogą wykluczenia) najprawdopodobniej będzie to CPU lub płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego 3tygodnie temu miałem ten sam problem z tą samą grafą okazał się zasilacz po wymianie z 650w na 700w problem znikną a zasilacz kup co ma 4 wtyki do grafy i zrub test programem occt jak wyłonczy się odrazu to zasilacz powodzenia w diagnozie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany, sytuacje powodował zasilacz, po jego wymianie wszystko jest ok

Dzięki za pomoc :)!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...