Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zami888

Asus vs Iiyama 1440p

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, nie tak dawno temu szukałem monitorka do 25 cali, ale ktoś powiedział, że zaraz będę szukał większego no i miał rację.

Przesiadam się z fhd tn na coś większego z wyższą rozdzielczością.

Gry to 70-80%, pozostały czas to praca z tekstem.

 

Zastanawiam się nad dość starymi modelami tj.

Asus MG279Q

 

iiyama G-Master Red Eagle GB2760QSU-B1

 

Różnica w cenie to jakieś 300zł ale w Asusie mam IPS'a. Może nie jest to jakoś mega ważne, bo pracuje po kilka godzin tygodniowo przy tym sprzęcie natomiast jeśli coś takiego jest w budzecie 1500-2000zł to chciałbym to rozważyć.

 

 

Miał ktoś może doświadczenia z jednym i drugim monitorem i mógłby porównać przede wszystkim kolory? Iiyama mimo tnki podobno najgorszego odwzorowania kolorów nie ma, a jest dużo szybsza. Asus przemawia do mnie IPSem natomiast podobno podświetlenie kuleje chociaż wg mnie to od egzemplarza zalezy.

Jakieś sugestie, porady?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Asusa próbowałem 4 podejścia.

Dla mnie dno

http://forum.pclab.pl/topic/1146629-Asus-MG279Q-patologia-monitorowa-i-mega-PLUS-dla-sklepu-Xkom/

 

Iiyama nie da się nisko zejść z jasnością - trochę spawarka.

 

Wybrałem AOC TN 1440P 8 bit 144hz

 

Tutaj coś o nim skrobnąłem

Polecam także, używam go od 1,5 roku i poz wrocie kilku IPS-ów 1440P 144hz i VA od Samsunga 144hz FHD właśnie on pozostał.

Co do kolorów bo kolega chreasy twierdzi, że są dużo lepsze.

 

 

Tutaj masz recki z tego samego portalu.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/acer/predator-xb271hu

Adobe RGB xy

: 76.3 % The Acer XB271HU has no issue covering the standard s.RGB colorspace, which is great for most uses. Its coverage of the Adobe RGB colorspace, however, is quite limited, making this monitor less useful for professional use.

 

Adobe RGB in ICtCp

: 82.8 % Good native color volume. The monitor has no issue filling up most of its native s.RGB colorspace. It does, however, have some difficulty reproducing very dark tones, mostly due to its limited contrast ratio.

 

Color Depth

: 8 Bit Great performance for the Acer Predator on our gradient test. Beside the 8-bit banding, there is some little shade imperfection in the grayscale, but most of the rest of the gradient look good.

 

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

Adobe RGB xy

: 76.6 % Good color gamut. While the monitor cannot cover the standard s.RGB gamut completely, it reproduces enough of it to display saturated colors and relatively accurate content. Its Adobe RGB coverage is a bit limited though, so it isn't the best choice for more professional use.

 

Adobe RGB in ICtCp

: 79.2 % The AOC Agon AG271QX is able to fill most of the sRGB color volume. It isn't able to cover deep blacks or dark colors due to the low native contrast ratio but otherwise performs well. In the wider Adobe RGB color space, it isn't able to reproduce the more saturated colors, especially in the green areas.

 

Color Depth

: 10 Bit The monitor is able to display 10 bit gradients very smoothly, which is excellent. Almost no issues can be seen in the gradient.

 

Jakoś tego lepsze nie widać po testach do tego zwróć uwagę na głębie kolorów i fakt, że AOC w różnych reckach ma równomierność podświetlenie pomiędzy 5-8% (potwierdzam to bo wybrałem 1 z 4 sztuk i wszystkie 4 miały niemal idealne podświetlenie) Zwracałem 3 przez bady i paprochy. Przy Acerze rozrzuty sięgają do 20% i jak masz farta lub jesteś wytrwały to trafisz swoją niezłą sztukę. Do tego cena grubo ponad 1000zł wyższa.

 

Na potwierdzenie równości podświetlenia recka z TFT Central

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/acer_xb271hk.htm (masz rozrzuty do 15%)

Dla AOC

Recka z BMK

Mój link

"Równomierność podświetlenia jest naprawdę doskonała. Przyznaję, że wyniki pomiarów szczerze mnie zaskoczyły - zwłaszcza, że mamy tutaj matrycę typu TN. Okazuje się jednak, że nie było czego się obawiać, gdyż różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami nie przekraczają pięciu procent. Są to różnice niezauważalne gołym okiem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że pod tym względem jest to najlepszy monitor jaki miałem okazję testować.="

 

Poza kątami widzenia i g-sync (dziś już mniej istotne) nie widzę żadnej przewagi tego Acera nad w/w AOC. Do tego mam bardzo szybki i wreszcie równomiernie podświetlony panel co trudno trafić na takich IPS-ach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytalem Twoje posty na temat tego asusa wlasnie i sie lekko przerazilem.. Aoc'a szczerze nawet nie bralem pod uwage. Co do iiyamy to pierwsze slysze ze jest tak zle z ta jasnoscia, a niestety z reguly siedze przy monitorze juz po zmroku, a to jednak moze meczyc...

 

 

@edit

Ale czy w tym przypadku nie pomoga ustawienia systemu? Tryb nocny itp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AOC zdecydowanie lepiej wypada w testach, wiem bo sam rozważałem tą Iiyame i to nie w jakimś tam 1 teście.

Tu masz reckę Iiyamy Mój link

 

Przeczytaj ją dokładnie.

Gorsze pokrycie kolorów, rozrzuty na podświetleniu dobiły do 15% (to dość słabo jak na 8 bitowe TN-ki), IPSy raczej to miewają i do tego dla mnie i pewnie dla Ciebie (siedzę przy małej lampce głównie w nocy) jasność na 0% to aż 118,56 cd/m2. Ja mam jasność ustawioną na 13 co odpowaida 75-80cd/m2/

 

 

Tu link do recki tego AOC tego samego autora więc będzie w miarę porównywalnie.

Mój link

Rozrzuty na podświetleniu do 10%, lepsze kolorki i na 0% masz jasność 33,3 cd/m2.

 

Do tego AOC ma normalne może i wąskie 1cm ramki na czym mi także zależało.

 

Wybór należy do Ciebie

W innych reckach podświetlenie wychodzi w przedziale 5-7% więc jest dość równo.

https://www.rtings.com/monitor/reviews/aoc/agon-ag271qx

 

Na BMK przy recenzji trafili sztukę z rozrzutem do 5%

"Równomierność podświetlenia jest naprawdę doskonała. Przyznaję, że wyniki pomiarów szczerze mnie zaskoczyły - zwłaszcza, że mamy tutaj matrycę typu TN. Okazuje się jednak, że nie było czego się obawiać, gdyż różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami nie przekraczają pięciu procent. Są to różnice niezauważalne gołym okiem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić, że pod tym względem jest to najlepszy monitor jaki miałem okazję testować."

 

Ja miałem 4szt. i jedną wybrałem i faktycznie wszystkie 4 miały niemal idealne podświetlenie - zwracałem z powodu badów i subów.

Tu masz fotę podświetlenie mojej sztuki.

https://postimg.cc/5HX2n6dN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym momencie rozwiales wszystkie moje wątpliwości. W przyszły wtorek zamawiam AOCa. Różnica w cenie jest niewielka, a samo minimalne podświetlenie jest tego warte, pomijając równomierne podświetlenie matrycy bady itp.

Jak dla mnie temat wyczerpany, podałem dwie propozycje, co do żadnej nie byłem przekonany. Przekonałeś mnie do swojej, dzięki. Za tydzień powinienem podzielić się pierwszymi wrażeniami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba w tym momencie rozwiales wszystkie moje wątpliwości. W przyszły wtorek zamawiam AOCa. Różnica w cenie jest niewielka, a samo minimalne podświetlenie jest tego warte, pomijając równomierne podświetlenie matrycy bady itp.

Jak dla mnie temat wyczerpany, podałem dwie propozycje, co do żadnej nie byłem przekonany. Przekonałeś mnie do swojej, dzięki. Za tydzień powinienem podzielić się pierwszymi wrażeniami :)

 

No to czekam na wrażenia z kontaktu z tym monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Todis

 

A co myślisz o młodszym i większym bracie na VA?

AG322QC4

 

Problem z podświetleniem to podobno najpopularniejszy ale i tak stosounkowo rzadko występujący problem na tej matrycy.

A pieniądze te same co mniejszy staruszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Agon to Va i od tego trzeba zacząć, do tego wygięty. Osobiście uważam, że 31,5 cala dla 1440P to trochę za dużo bo realnie ostrość masz jak na 24 FHD (wielkość plamki).

Czyli przeskakujesz na takie "31,5 cala z ostrościa FHD" a jednak to 1440P i karta mocniej dostaje po dupie przy 1440P niż 1080P. Co zyskujesz - obszar roboczy, wielkość ale i jesteś w plecy z wydajnością karty. Poza tym nie wiem czy ja w szybkich FPS-ach bym dał radę na 31,5 cala. Dla mnie 27 1440P do FPS-ów to już dość sporo do ogarnięcia.

31,5-32 cala IMO to już powinno być 4K. O jakości tego monitora się nie wypowiem bo zwyczajnie zbyt wiele nie wiem. Pitt_34 pisałem ze mną o tym monitorze i go właśnie kupił - tego Agona VA. Jest bardzo zadowolony.

 

Ja jeśli celowałbym w Va dla siebie do gier to wybrałbym pewnie te samsungi 27 1440P 144hz za 1500zł - tyle, że ja nie celuję raczej w żadne VA.

Wolałbym już spróbować z tym Acerem - IPS-em

http://forum.pclab.pl/topic/1270243-Acer-Nitro-VG270UP/

 

Ja może poczekam na tego LG, o którym pisał Azgan

Miało być i do filmów więc 8 cali więcej to zaleta tym bardziej w tym formacie poza tym Todis pisał o 3000zł.

 

ViewSonic XG2703-GS można też było wyrwać za 3000 zł teraz cena poleciała w kosmos.

 

Od tego Aorusa lepsze są nowe LG na NANO IPS z kontrastem 1300:1 nie wiem po ile będą u nas ale warto poczekać.

 

tyle, że to penwnie będzie ponad 3 tys zł lekko.

 

Na dziś dobrze mi się sprawdza ten Agon, którego mam więc jakoś też specjalnie nie szukam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od końca LG byłby mi najbardziej na rękę, ale to co jest teraz to tylko 4k, więc do fps średnio... Poza tym 2.5k to już trochę za bogato na chwilę obecną. O tym Acerze też myślałem, ale z dostępnością jest kiepsko, poza tym wiele komentarzy co do problemów matrycy trochę odstrasza (Wiem, zawsze są i będą).

W Aegonie 31 powierzchnia robocza może się przydać tylko teraz żeby nie strzelić sobie w stopę, pracuje z tekstem ale jak to się ma do wielkości plamki na takim ekranie który wyglada jak fhd? I czy zakrzywienie nie będzie też problemem kiedy tekst dochodzi do samych krawędzi?

Poczytam jeszcze testy jak to się sprawuje w fps, bo szczerze te samie pieniądze, trochę większy co nie wiem czy będzie u mnie plusem, matryca VA, i najmniej ważne ale jednak wygląd też bardziej na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie padło na AG322QC4.

I nawet cena sporo korzystniejsza.

Jutro dostawa, więc zobaczymy :)

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor dotarł, pierwsze wrażenie wow. Dzięki zakrzywieniu nie wydaje się tak duży jak myślałem, no ale po starcie systemu od razu widoczny bad... Potestuje dalej ale już wiem, że bedzie zwrot/wymiana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźcie sobie, że sklep stwierdził, że jeden martwy pixel mieści się w normach jakości producenta i towar nie podlega wymianie gwarancyjnej na tej podstawie.

No nic, czuję, że to potrwa troszkę dłużej niż myślałem bo towar po prostu muszę zwrócić i wziąć kolejny...

 

W ogóle ktoś słyszał o czymś takim jak dopuszczalna ilość martwych pikseli?

 

@edit

Ok, doczytałem.

ISO 9241-307... wiec leci zwrot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W ogóle ktoś słyszał o czymś takim jak dopuszczalna ilość martwych pikseli?

 

@edit

Ok, doczytałem.

ISO 9241-307... wiec leci zwrot.

 

Moim zdaniem te "normy" producentów to jak plucie w twarz konsumentom i wmawianie im, że to deszcz pada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...