Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy,

 

chciałbym złożyć nowego pieca na am4, dość typowy build: r5 2600, pewnie jakieś g.skille 3000mhz cl15 i płyta- no właśnie. Pomóżcie mi proszę zdecydować czy warto dokładać do X470, jeśli mam zamiar w bliskiej przyszłości zmienić tego 2600 na coś pokroju 3700. Początkowo chciałem nabyć B450 tomahawka, pomyślałem że może dołożę do x470 gaming plusa, ale ten nie rożni się(?? chyba) od niego niczym poza portami i ledami. A znowu o gaming pro czytałem, że za słabe chłodzenie na vrmach i generalnie nic specjalnego. Żeby nie było: nie nastawiam się na msi, w ich kierunku spojrzałem bo zawsze miałem ich płyty, ale marka jest mi w zasadzie obojętna. W dodatku czytałem na zachodnich portalach, że ludzie nie są zbyt zadowoleni z biosów msi na am4.

 

Byłbym bardzo wdzięczny za rady, budżetu jako takiego nie ma- chce wziąć coś, co jest po prostu warte swojej ceny a zakup będzie sensowny mając w względzie ten przyszły upgrade na jakiegoś ryzena 3700.

 

z góry dziękuję za wszelką pomoc i zainteresowanie

Edytowane przez dziąsło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X470 mają lepszą sekcję zasilania. Gaming plus to rozsądny wybór pod względem cena/możliwości. Na B450 też podkręcisz CPU bez większego problemu. Jak płyta ma być na długo i możesz dopłacić, weź X470. Premiera nowych CPU w okolicach wakacji (czerwiec/lipiec).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk lub A-PRO będą w 100% wystarczające do OC 2700X. Ich VRM jest jednym z najchłodniejszych jeśli chodzi o płyty pod Ryzena, tu masz porównanie:

 

MSI mają jeden z lepszych BIOSów i wsparcie RAM aktualnie jeśli chodzi o low/mid end płyt głównych.

Tutaj możesz sobie porównać sekcje zasilania płyt AM4

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

X470 gaming plus ma taki sam VRM jak wymienione wyżej płyty z tą różnicą, że dali o połowę słabsze cewki- z 4 cewek zrobili 8, żeby ładniej wyglądały(że niby więcej faz zasilania, a tymczasem dalej są 4+2).

 

Najgorszy i najbardziej zbugowany BIOS na którym nie można polegać i najsłabsze wsparcie dla RAMu ma ASRock aktualnie + tylko 3 fazy zasilania dla vcore na płytach low/mid end.

X470 mają lepszą sekcję zasilania. Gaming plus to rozsądny wybór pod względem cena/możliwości. Na B450 też podkręcisz CPU bez większego problemu. Jak płyta ma być na długo i możesz dopłacić, weź X470. Premiera nowych CPU w okolicach wakacji (czerwiec/lipiec).

Zależy które x470, ponieważ wiele ma taki sam VRM jak b450.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze, że zapytałem. Jednak dużo błędnych informacji krąży i prawie dałbym się przez nie zniechęcić do msi.

 

Do ryzena 2600 spokojnie bym na chwile obecną wziął tego tomahawka, zastanawiam się jednak czy jeśli taki lipcowy 3700 będzie miał, faktycznie te 10/12 jajek, to czy wciąż będzie na tyle pary w tej płycie, aby jakkolwiek przyzwoicie to podkręcić.

 

Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta z sekcją zasilania pokroju Tomahawka nada się do 8 rdzeni.Natomiast do 12 rdzeni, szukałbym raczej:

X470 Gaming M7 AC

X470 Aorus Gaming 7

X470 ROG Crosshair VII Hero

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak myślałem, że już będę musiał się szarpnąć na coś tego pokroju. Sensowna jest opcja tańsza i ta bardzo droga, a po środku nie ma niczego.

 

 

Dzięki :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 tomahawk vs MSI X470 GAMING PRO ATX

 

Procesor 2700 w przyszłosci 3 gen.

Procesor bedzie podkrecany

 

co wybrac cena podobna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 tomahawk vs MSI X470 GAMING PRO ATX

 

Procesor 2700 w przyszłosci 3 gen.

Procesor bedzie podkrecany

 

co wybrac cena podobna?

 

Która płytę wybrałeś?

Ja się zastanawiam nad b450 gaming plus max, tomahawk max lub x470 gaming plus max , gaming pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Która płytę wybrałeś?

Ja się zastanawiam nad b450 gaming plus max, tomahawk max lub x470 gaming plus max , gaming pro.

 

Nie ma najmniejszego sensu dokładać do x470. Jeśli chcesz już koniecznie chcesz dołożyć bo nie masz co robić z pieniędzmi to dołóż do x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad b450 gaming plus max, tomahawk max lub x470 gaming plus max , gaming pro.

 

Śmiało bierz B450 Gaming Plus MAX, chyba, że nie lubisz czerwonych wstawek i zależy Ci na Mystic Light to Tomahawk. Ja jestem zwolennikiem przewiewnych obudów i bez szkła więc dla mnie najlepszym wyborem z wymienionych jest MSI B450 Gaming Plus MAX z 1 portem USB więcej zamiast typu C, który dla mnie jest zbędny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież taki tomahawk max czy gaming plus max juz teraz dają radę z kręconymi Ryzenami 9 3950x a tam mamy 16 rdzeni i 32 watki a tu sie o 12 rdzeni martwicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się.

 

Też chcę zmienić Skylake na Ryzena

 

myślę o R2600 i raczej prędko nie będę go zmieniał.

 

Jak tu czytam, dobrym wyborem będzie płyta na B450, np Gaming Plus.

 

Mam kilka pytań :

 

1.chłodzenie boxowe, bez podkręcania procesora, jest ciche ? ( obecnie na I3 mam FERA3 )

- czy jednak zainwestować w coś niereferencyjnego, zależy mi na ciszy..

 

2.na parę tygodni mogę zostawić ze starego zestawu pamięci 2133 ?

 

 

Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do chłodzenia to dla mnie jest ciche,pamięci tymczasowo mogą być zostawione,ale warto wymienić na coś szybszego min 3000MHz lub 3200MHz. Polecane ostatnio są od Cruciale Ballistix Sport.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Nie jest ciche. Możesz przełożyć Ferę (ona na pewno da radę, o ile masz w komplecie elementy montażowe do AM4).

Ad. 2. Możesz, będzie działać, ale wolna pamięć na Ryzenie trochę zadusi wydajność. No chyba, że uda Ci się ją nieco podkręcić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

 

sprawdzę, powinienem mieć cały komplet, 4 lata już, nie wiem jakie wtedy mocowania dawali..

byłoby super jakby podeszła.

 

Pamięci kwestia miesiąca, jak pozbędę się za jakieś grosze tego i3 6100 + z170a mate,

potem leciwe 7850

 

 

dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tak wszyscy uparli się na płyty od MSI, dla mnie o wiele lepsze są Asusy, nigdy z nimi nie miałem problemów w przeciwieństwie do MSI, do Ryzena 3600 kupiłem ROG STRIX B450-E Gaming i jest rewelacyjna albo tańsza F-ka bez Wi-Fi, żadnych problemów, tylko aktualizacja Bios i spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tak wszyscy uparli się na płyty od MSI, dla mnie o wiele lepsze są Asusy, nigdy z nimi nie miałem problemów w przeciwieństwie do MSI, do Ryzena 3600 kupiłem ROG STRIX B450-E Gaming i jest rewelacyjna albo tańsza F-ka bez Wi-Fi, żadnych problemów, tylko aktualizacja Bios i spokój.

 

Fakt, MSI serwisem nie grzeszy, ale płyty B450 w swoim przedziale cenowym mają bardzo dobre sekcje zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, MSI serwisem nie grzeszy, ale płyty B450 w swoim przedziale cenowym mają bardzo dobre sekcje zasilania.

 

ROG STRIX B450-E Gaming też ma dobrą sekcję do tego bd. dźwiękówkę (jak na integrę) moduł Wi-Fi + BT dwa sloty M.2, świetne sterowanie wentylami itp. a kosztuję może 150zł więcej od MSI a trochę uboższa wersja F 100zł. więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Yacek2

 

Czekam na twoje końcowe wyniki/ porównanie Gaming pro max vs tomahawk w odpowiednim temacie.

 

 

Wolalałbym ASUSA, ale w ten sposób można dokładać bez końca,

wydaje mi się że MSI ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny, bez szaleństw

na audio nie patrze, bo mam xonara DXa

Edytowane przez mimuszek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROG STRIX B450-E Gaming też ma dobrą sekcję do tego bd. dźwiękówkę (jak na integrę) moduł Wi-Fi + BT dwa sloty M.2, świetne sterowanie wentylami itp. a kosztuję może 150zł więcej od MSI a trochę uboższa wersja F 100zł. więcej.

 

Bardzo podoba mi się płyta: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING. Czy możesz mi coś napisać o Nowym Biosie. Czy ma opcję do szerokiego podkręcania i czy nie ma z tym problemu.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się płyta: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING. Czy możesz mi coś napisać o Nowym Biosie. Czy ma opcję do szerokiego podkręcania i czy nie ma z tym problemu.

Pozdrawiam.

 

Ja mam wersję E to jest trochę bogatszą, nie podkręcam na razie Ryzena 3600 bo nie widzę potrzeby, w Biosie jest b. dużo opcji do podkręcania ale nie próbowałem, zresztą Asus zawsze słynął z b.dobrych płyt do podkręcania.

 

@Yacek2

 

Czekam na twoje końcowe wyniki/ porównanie Gaming pro max vs tomahawk w odpowiednim temacie.

 

 

Wolalałbym ASUSA, ale w ten sposób można dokładać bez końca,

wydaje mi się że MSI ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny, bez szaleństw

na audio nie patrze, bo mam xonara DXa

 

Czemu bez końca? dobra płyta gł. to podstawa a dołożyć 100-150zł. nie jest chyba takim dużym wyczynem, zresztą zrobisz jak chcesz, ja mam uraz do MSI bo już kiedyś dwie mi padły zresztą tak samo jak Gigabyte ale to było dawno a z Asusem nigdy nie miałem problemów a miałem ich już sporo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ROG STRIX B450-E Gaming też ma dobrą sekcję do tego bd. dźwiękówkę (jak na integrę) moduł Wi-Fi + BT dwa sloty M.2, świetne sterowanie wentylami itp. a kosztuję może 150zł więcej od MSI a trochę uboższa wersja F 100zł. więcej.

 

Z tego co pamiętam grzała się sporo mocniej niż B450 Tomahawk.

 

@Yacek2

 

Czekam na twoje końcowe wyniki/ porównanie Gaming pro max vs tomahawk w odpowiednim temacie.

 

 

Coś nie mogę się zebrać aby sklecić w miarę podsumowanie tego testu. Braki czasowe, ale może jutro uzupełnię coś.

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam grzała się sporo mocniej niż B450 Tomahawk.

 

ale co się grzeje? przecież ją mam, chipset np. w Battlefieldzie V nie osiąga nawet 50 stopni, sekcja zasilania chyba nie ma czujnika ale na "dotyk" ma podobnie jak chipset

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ale co się grzeje? przecież ją mam, chipset np. w Battlefieldzie V nie osiąga nawet 50 stopni, sekcja zasilania chyba nie ma czujnika ale na "dotyk" ma podobnie jak chipset

 

Sekcja zasilania, z tego co pamiętam przy OCCT i R5 2600 przekraczała 80 stopni w tej samej obudowie co B450 Tomahawk maks 70 stopni dobijał.

Jakimś punktem odniesienia jest ta tabela, która według moich doświadczeń w miarę się sprawdza:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1d9_E3h8bLp-TXr-0zTJFqqVxdCR9daIVNyMatydkpFA/htmlview

Edytowane przez Yacek2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk lub A-PRO będą w 100% wystarczające do OC 2700X. Ich VRM jest jednym z najchłodniejszych jeśli chodzi o płyty pod Ryzena, tu masz porównanie:

 

MSI mają jeden z lepszych BIOSów i wsparcie RAM aktualnie jeśli chodzi o low/mid end płyt głównych.

Tutaj możesz sobie porównać sekcje zasilania płyt AM4

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

X470 gaming plus ma taki sam VRM jak wymienione wyżej płyty z tą różnicą, że dali o połowę słabsze cewki- z 4 cewek zrobili 8, żeby ładniej wyglądały(że niby więcej faz zasilania, a tymczasem dalej są 4+2).

 

Najgorszy i najbardziej zbugowany BIOS na którym nie można polegać i najsłabsze wsparcie dla RAMu ma ASRock aktualnie + tylko 3 fazy zasilania dla vcore na płytach low/mid end.

 

Zależy które x470, ponieważ wiele ma taki sam VRM jak b450.

to jest dobre "MSI mają jeden z lepszych BIOSów i wsparcie"jeszcze z 2 miesiace temu pisalam ze jeszcze wszyscy wróca do msi jak opanuja biosy to nie ktorzy sie smiali ze mnie ze ta firma jest przekreslona.A tu prosze wiekszosc poleca msi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...