Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Damiand

[Modernizacja] Wymiana 3770k na Ryzen 7 1700

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wymianą:

-3770K@4.4Ghz

-Asus P8Z77-V Deluxe Z77 Socket 1155

-Pamięć 8GBx2 1600mHz

-Corsair H100i

 

na

 

-Ryzen 7 1700 + Boxowe chłodzenie 700zł

-Gigabyte B450M DS3H 280zł

-Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz 435zł

Razem: 1415zł

 

Edit:

-Ryzen R5 2600 700zł

-SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (podobno boxowe chłodzenie jest strasznie głośne) 140zł

-MSI B450-A PRO 410zł

-Pamięć HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 600zł

Razem:1850zł

 

Trudno mi wycenić obecne komponenty, ale zapewne niewiele będę musiał dołożyć do tych 1415zł. Myślicie, że jest to opłacalna wymiana? Ile mogę dostać za obecne części? Czy będzie jakiś przyrost wydajności w grach? Czy dołączone chłodzenie do Ryzen 7 1700 R5 2600 jest wystarczające? Corsair H100i mnie trochę denerwuje bo przy każdym włączeniu komputera przez chwilę jest straszne głośny. Poza tym nowe części będą na gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wymianą:

-3770K@4.4Ghz

-Asus P8Z77-V Deluxe Z77 Socket 1155

-Pamięć 8GBx2 1600mHz

-Corsair H100i

 

na

 

-Ryzen 7 1700 + Boxowe chłodzenie 700zł

-Gigabyte B450M DS3H 280zł

-Pamięć G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz 435zł

Razem: 1415zł

 

Trudno mi wycenić obecne komponenty, ale zapewne niewiele będę musiał dołożyć do tych 1415zł. Myślicie, że jest to opłacalna wymiana? Ile mogę dostać za obecne części? Czy będzie jakiś przyrost wydajności w grach? Czy dołączone chłodzenie do Ryzen 7 1700 jest wystarczające? Corsair H100i mnie trochę denerwuje bo przy każdym włączeniu komputera przez chwilę jest straszne głośny. Poza tym nowe części będą na gwarancji.

Szczerze mówiąc jeśli kupujesz pod gry, to to będzie downgrade - IB z zegarem 4,4 GHz w single thread pozamiata Ryzenem. POZAMIATA. Oczywiście 8 rdzeni kusi i jeśli potrzebujesz komputera do pracy z aplikacjami wielowątkowymi, to ok. Optymalniejszy byłby chyba jednak R5 2600, dwa jajka mniej ale wyższe zegary i dopieszczona architektura. W ogóle ja bym się wstrzymał do premiery Ryzen serii 3xxx bo hype jest spory i jeśli AMD dotrzyma słowa to będą to mocarne procesory. Wymiana ma sens jeśli planujesz w przyszłości zmienić R7 1700 na mocniejszy model i gry nie są numerem 1.

 

Napisz do czego konkretnie Ci jest potrzebny komputer - doradzimy co będzie najodpowiedniejsze. Za w/w zestaw dostaniesz ładną sumkę (dla mniej zamożnego człowieka idealny zestaw do sparowania nawet z GTX 1060), więc dopłata nie będzie bolesna. Niemniej - nie wymieniaj siekierki na kijek tylko dlatego że jest nowszy ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie samego zestawu, zamień tego Gigabyte na płytę MSI(a-pro, tomahawk, gaming, to te same płyty pod względem VRM), dużo lepsza, nie przegrzewająca się sekcja zasilania przy 8 rdzeniach, jak na płytach Gigabyte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jeśli kupujesz pod gry, to to będzie downgrade - IB z zegarem 4,4 GHz w single thread pozamiata Ryzenem. POZAMIATA. Oczywiście 8 rdzeni kusi i jeśli potrzebujesz komputera do pracy z aplikacjami wielowątkowymi, to ok. Optymalniejszy byłby chyba jednak R5 2600, dwa jajka mniej ale wyższe zegary i dopieszczona architektura. W ogóle ja bym się wstrzymał do premiery Ryzen serii 3xxx bo hype jest spory i jeśli AMD dotrzyma słowa to będą to mocarne procesory. Wymiana ma sens jeśli planujesz w przyszłości zmienić R7 1700 na mocniejszy model i gry nie są numerem 1.

 

Napisz do czego konkretnie Ci jest potrzebny komputer - doradzimy co będzie najodpowiedniejsze. Za w/w zestaw dostaniesz ładną sumkę (dla mniej zamożnego człowieka idealny zestaw do sparowania nawet z GTX 1060), więc dopłata nie będzie bolesna. Niemniej - nie wymieniaj siekierki na kijek tylko dlatego że jest nowszy ;).

Komputer będzie do zwykłego użytkowania i gier. W przyszłości mógłbym wymianie procesor na mocniejszy w razie potrzeby. R5 2600 kosztuje tyle samo co R7 1700, a w grach faktycznie jest wydajniejszy. Rozumiem, że nowy zestaw z R5 2600 byłby trosze wydajniejszy od 3770k@4.4?

 

Zamierzam na tygodniach kupić monitor z freesync, dlatego sprzedaję obecną kartę 980 Ti i zamierzam kupić coś pokroju 1070 lub 1070 Ti (obsługuje freesync).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych grach korzystających z więcej niż 4 wątków różnica na korzyść Ryzena będzie widoczna. Moim zdaniem lepiej zaczekać jednak na Ryzeny 3-ciej generacji.

 

Przesiadke z 980 Ti na 1070 / 1070 Ti uważam za słaby pomysł, wzrost wydajności nie warty zachodu. No chyba że dopłata do 1070 Ti nie będzie duża po odsprzedaży 980 Ti (1070 bym olał).

 

Pamiętaj że nie każdy monitor z FreeSync będzie dobrze działał z GeForce'ami. Na niektórych są rozmaite problemy a lista oficjalnie obsługiwanych ekranów jest niewielka, trzeba generalnie szukać info w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W nowych grach korzystających z więcej niż 4 wątków różnica na korzyść Ryzena będzie widoczna. Moim zdaniem lepiej zaczekać jednak na Ryzeny 3-ciej generacji.

 

Przesiadke z 980 Ti na 1070 / 1070 Ti uważam za słaby pomysł, wzrost wydajności nie warty zachodu. No chyba że dopłata do 1070 Ti nie będzie duża po odsprzedaży 980 Ti (1070 bym olał).

 

Pamiętaj że nie każdy monitor z FreeSync będzie dobrze działał z GeForce'ami. Na niektórych są rozmaite problemy a lista oficjalnie obsługiwanych ekranów jest niewielka, trzeba generalnie szukać info w sieci.

Nie sprzedawałbym 980 Ti, ale chciałbym wykorzystywać freesync skoro monitor ma tą funkcję. Zastanawiam się nad monitorem AOC AG322QC4. Z tego co czytałem synchronizacja na kartach nvidii działa bez zarzutu.

 

 

Ile mógłbym dostać za obecny zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam na tygodniach kupić monitor z freesync, dlatego sprzedaję obecną kartę 980 Ti i zamierzam kupić coś pokroju 1070 lub 1070 Ti (obsługuje freesync).

Już lepiej kupić RTX2060 (wydajność GTX1070Ti) za 1700zł lub chwilę poczekać na GTX1660Ti, który ma kosztować ok. 1300zł i mieć wydajność GTX1070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już lepiej kupić RTX2060 (wydajność GTX1070Ti) za 1700zł lub chwilę poczekać na GTX1660Ti, który ma kosztować ok. 1300zł i mieć wydajność GTX1070.

 

Masz monitor z displayportem? Tylko na nim działa freesync na nvidii. Przez HDMI 2.0 tylko na AMD Radeon/Vega.

Do premiery 1660 TI (22 luty) mogę poczekać. AOC AG322QC4 ma DisplayPort 1.2 oraz HDMI 2.0.

 

Odnośnie samego zestawu, zamień tego Gigabyte na płytę MSI(a-pro, tomahawk, gaming, to te same płyty pod względem VRM), dużo lepsza, nie przegrzewająca się sekcja zasilania przy 8 rdzeniach, jak na płytach Gigabyte.

np. coś takiego? MSI B450-A PRO ~400zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, lub inny model b450 od MSI(a-pro ma brązowe pcb, co nie kazdemu moze pasowac).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer będzie do zwykłego użytkowania i gier. W przyszłości mógłbym wymianie procesor na mocniejszy w razie potrzeby. R5 2600 kosztuje tyle samo co R7 1700, a w grach faktycznie jest wydajniejszy. Rozumiem, że nowy zestaw z R5 2600 byłby trosze wydajniejszy od 3770k@4.4?

 

Zamierzam na tygodniach kupić monitor z freesync, dlatego sprzedaję obecną kartę 980 Ti i zamierzam kupić coś pokroju 1070 lub 1070 Ti (obsługuje freesync).

W single thread Twój Intel będzie ciągle lepszy, ale już w multi Ryzen będzie górą. Przy tej karcie R5 2600 nie będzie bottleneckiem (R7 1700 by był, z uwagi na niskie zegary i ciut gorszy IPC względem Ryzena refresh). Jak koledzy piszą - Ryzen 3xxx to będzie (prawodpodobnie) to, ale jak to zwykle bywa, cierpliwość popłaca :). Pewnie przed premierą będą czyścić magazyny więc warto upolować okazję. Podstawa to płyta z potencjałem OC - jeśli chcesz przyszłościowo, warto wziąć z najnowszymi chipsetami - jest pewność że wyjdą upgrade'y BIOS i masz wsparcie PCIe 4.0 na przyszłość. Jeśli Zen2 przyniesie poprawę w obsłudze RAM, to wtedy R5 2600 z relatywnie niewielką stratą sprzedasz jak Ryży 2 "okrzepnie" i kupisz mocnego R5 (albo i R7, jak AMD wypuści R9 :)).

 

Kartę zostaw - kup monitor, sprawdź jak to chodzi z obecną, skok "mocy" nie będzie urywał tylnej części ciała, tuż-tuż będzie 1160 a ceny raczej nie urosną :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa to płyta z potencjałem OC - jeśli chcesz przyszłościowo, warto wziąć z najnowszymi chipsetami - jest pewność że wyjdą upgrade'y BIOS i masz wsparcie PCIe 4.0 na przyszłość. Jeśli Zen2 przyniesie poprawę w obsłudze RAM, to wtedy R5 2600 z relatywnie niewielką stratą sprzedasz jak Ryży 2 "okrzepnie" i kupisz mocnego R5 (albo i R7, jak AMD wypuści R9 :)).

Płyta główna MSI B450-A PRO będzie ok czy wybrać coś innego?

 

 

Czy pamięci 3000MHz (np. G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz) wystarczą czy lepiej dołożyć ~100zł do 3200MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450-A Pro to dobra płyta, można śmiało brać.

 

Pamięci Aegis są ok, ale jak dorzucenie tej stówki to nie jest dla ciebie wielki problem, to można dołożyć - przy Ryzenie im szybsze kości, tym lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3200mhz wybierz jakieś Hyperxy, ADATA, G.Skille z kodem producenta np. GVK/GTZ, bez końcówki "B" w nazwie, np. GVKB.

Płyta będzie ok, odnośnie nowych Ryzenów i OC, nowe płyty na 99% nic nie wniosą, całe "dobro/nowości" Ryzenów 3xxx, będzą wynikać z niższego procesu technologicznego, dopracowanej architektury i kontrolera pamięci. Płyty b350/x370 nie ustępują niczym b450/x470, oprócz sztucznego ograniczenia wsparciem StoreMI- sztuczny podział, aby producenci mieli wymówkę aby zarobić.

PCIe 4.0 o ile wiem przyniesie większą przepustowość, którą będzie można wykorzystać (nie będzie ograniczać GPU) kupując kartę graficzną, której jeszcze nie ma na rynku, a wyjdzie za 1/2 generacje i to zapewne jakiś flagowiec za +3000zł :E, raczej bajer na ten moment, który nie będzie miał jeszcze zastosowania dla zwykłych użytkowników PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3200mhz wybierz jakieś Hyperxy, ADATA, G.Skille z kodem producenta np. GVK/GTZ, bez końcówki "B" w nazwie, np. GVKB.

Czym się różnią te z końcówką "B" np. GVKB od GVK/GTZ? Poza tym, że są wyraźnie droższe?

 

 

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) bez końcówki "B" są za drogie

Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)

 

 

Edit:Czytałem, że czasami Ryzen ma problemy z pamięciami.

Czy z tymi pamięciami nie będzie problemów?

HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/16)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3200mhz wybierz jakieś Hyperxy, ADATA, G.Skille z kodem producenta np. GVK/GTZ, bez końcówki "B" w nazwie, np. GVKB.

Płyta będzie ok, odnośnie nowych Ryzenów i OC, nowe płyty na 99% nic nie wniosą, całe "dobro/nowości" Ryzenów 3xxx, będzą wynikać z niższego procesu technologicznego, dopracowanej architektury i kontrolera pamięci. Płyty b350/x370 nie ustępują niczym b450/x470, oprócz sztucznego ograniczenia wsparciem StoreMI- sztuczny podział, aby producenci mieli wymówkę aby zarobić.

PCIe 4.0 o ile wiem przyniesie większą przepustowość, którą będzie można wykorzystać (nie będzie ograniczać GPU) kupując kartę graficzną, której jeszcze nie ma na rynku, a wyjdzie za 1/2 generacje i to zapewne jakiś flagowiec za +3000zł :E, raczej bajer na ten moment, który nie będzie miał jeszcze zastosowania dla zwykłych użytkowników PC.

Jak już kupować to najlepiej najnowsze płyty, AM4 będzie z nami do 2020 roku więc co najmniej do Zen2 refresh a może i Zen3 i wydaje mi się że za te 3-4 lata brak PCIe 4.0 może przeszkadzać JEŚLI pojawią się karty wspierające ten standard (a do tego czasu powinny) - lepiej mieć niż nie mieć. To tak jak u schyłku płyt na 775, gdzie część wspierała RAM DDR3 - kto miał taką płytę, to po władowaniu Xeona i szybkich kości jeszcze trochę "przeciągnął" :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią te z końcówką "B" np. GVKB od GVK/GTZ? Poza tym, że są wyraźnie droższe?

 

 

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB) bez końcówki "B" są za drogie

Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (CMK16GX4M2B3200C16)

 

 

Edit:Czytałem, że czasami Ryzen ma problemy z pamięciami.

Czy z tymi pamięciami nie będzie problemów?

HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/16)

Te bez końcówki B są na lepszych kościach, lepszych rodzajach kości, co potem może przełożyć się na dobrą współpracę z Ryzenem, OC.

Corsair słabo współpracuje z Ryzenem, ponieważ większość ich modułów jest chyba na jakichś słabych Hynicach, zwłaszcza ten model CMK16GX4M2B3200C16 często robi ledwo 3000mhz.

Jak już kupować to najlepiej najnowsze płyty, AM4 będzie z nami do 2020 roku więc co najmniej do Zen2 refresh a może i Zen3 i wydaje mi się że za te 3-4 lata brak PCIe 4.0 może przeszkadzać JEŚLI pojawią się karty wspierające ten standard (a do tego czasu powinny) - lepiej mieć niż nie mieć. To tak jak u schyłku płyt na 775, gdzie część wspierała RAM DDR3 - kto miał taką płytę, to po władowaniu Xeona i szybkich kości jeszcze trochę "przeciągnął" :).

Na razie nie ma o ile wiem kart graficznych, dla których bottleneckiem jest obecny standard PCI-E, przynajmniej do puki takie się nie pojawią bym się tym nie przejmował, a z kupowaniem "przyszłościowym" może się okazać, że warto będzie wymienić płytę pod Ryzena 4/5xxx...

Widziałem, że ludzie pakowali te Xeony, ale IMO bez jakiegoś szału, może najwyżej do PC do mało wymagających gier online itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak patrząc to trzeba platformę wymieniać przy każdej premierze procków :). Ja uważam że lepiej mieć niż nie mieć - tym bardziej, że różnica w cenie vs starsze płyty nie jest zbyt duża, a bardziej martwiłbym się o wsparcie producenta jeśli chodzi o update BIOS. Na AM4 ryży 5xxx RACZEJ może nie wyjść, na pewno wyjdzie Zen2 refresh. Wydaje mi się że jak 7nm odpali, a TSMC już przebąkuje o 5nm w 2020 roku, to podstawka nie sprosta temu, co czerwoni będą chcieli zapakować do tych procesorów. Lisa Su obiecała że podstawka będzie wspierana do 2020 roku - czyli niecałe dwa lata. Premiera Zen2 będzie Q2-Q3 2019, więc refresh w 2020 roku i... No właśnie, nowy socket :). Najnowsze płyty są robione z myślą o Zen2, o pierwszych nie ma co mówić bo był problem z RAMem, obecne płyty są dojrzalsze i pozbawione problemów wieku dziecięcego. Strzelam że ostatnie płyty pod AM4 zaoferują obsługę DDR5 (zapewne kosmicznie drogiego w momencie premiery) i to wszystko. Jeśli więc NAVI wypali, a AMD w końcu opracuje architekturę MCM-GPU, to PCIe 4.0 może się już przydać. To nie jest "ficzer" do którego trzeba dopłacić ciężki grosz z nadzieją że kiedyś się przyda :).

 

Te Xeony to jeszcze kilka lat temu było drugie życie dla tych płyt - Quady Extreme kosztowały ciężkie pieniądze, a taki Xeon nie dość że za ułamek ceny, to jeszcze pięknie się kręcił. Na dzień dzisiejszy już nieco bieda, ale w czasach, gdzie sporo osób miało jeszcze procki dwurdzeniowe a 4 rdzenie to był high-end, taki Xeon dawał radę :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak patrząc to trzeba platformę wymieniać przy każdej premierze procków :). Ja uważam że lepiej mieć niż nie mieć - tym bardziej, że różnica w cenie vs starsze płyty nie jest zbyt duża, a bardziej martwiłbym się o wsparcie producenta jeśli chodzi o update BIOS. Na AM4 ryży 5xxx RACZEJ może nie wyjść, na pewno wyjdzie Zen2 refresh. Wydaje mi się że jak 7nm odpali, a TSMC już przebąkuje o 5nm w 2020 roku, to podstawka nie sprosta temu, co czerwoni będą chcieli zapakować do tych procesorów. Lisa Su obiecała że

Właśnie o to mi chodzi, że zanim ktoś zrobić użytek z PCIE 4.0 na Ryzenach 3xxx, to się okaże, że lepiej kupić nowy procesor serii 4/5 bo 3xxx będzie bottlneckiem dla kart graficznych o większej przepustowości, a jak sam napisałeś wsparcie na AM4 kończy się w przyszłym roku, a kart graficznych ograniczonych przepustowością PCIE 3.0 nie ma aktualnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej myśli o:

-Ryzen R5 2600 700zł

-SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (podobno boxowe chłodzenie jest strasznie głośne) 140zł

-MSI B450-A PRO 410zł

-Pamięć HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 600zł

 

Opłaca się czekać prawdopodobnie do lipca/sierpnia na płyty z PCIe 4.0? Bo jeżeli będą bardzo drogie to wezmę bez PCIe 4.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest takie głośne :D

Zestaw jest spoko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W chwili obecnej myśli o:

-Ryzen R5 2600 700zł

-SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 (podobno boxowe chłodzenie jest strasznie głośne) 140zł

-MSI B450-A PRO 410zł

-Pamięć HyperX Predator, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 600zł

 

Opłaca się czekać prawdopodobnie do lipca/sierpnia na płyty z PCIe 4.0? Bo jeżeli będą bardzo drogie to wezmę bez PCIe 4.0.

Jak nie będziesz kręcił to możesz kupić chłodzenie z allegro AMD Spire za 50zł i wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz kręcił to możesz kupić chłodzenie z allegro AMD Spire za 50zł i wystarczy.

Zamierzam go podkręcić i lubię ciszę więc lepsze chłodzenie się przyda.

 

Chcę kupić taką płytą, abym mógł w przyszłości zmienić procesor na 8 rdzeniowy prawdopodobnie Ryzen 4xxx. Tylko zastanawiam się czy warto czekać na płyty główne z PCie 4.0 czy też nie będzie dużej różnicy między tymi płytami (z PCIe 3.0 i z PCIe 4.0).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...