Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Brakuje mi tylko FreeSync na którym mi bardzo zależało.. No nic, mam dobry dylemat ale coś będę musiał zadecydować :)

 

U NVIDII masz jeszcze coś takiego jak FastSync może to będzie odpowiednim kompromisem dla Ciebie

 

xmN2y7W.jpg

 

EDIT:

 

Szukam pod kartę RX580 i ten jest prawie idealny - tylko kurde nie ma FreeSync :(

 

Teraz doczytałem że chcesz pod Radeona :P

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok na PC nie jest już tak kolorowo.

Po pierwsze szare tła - wygląda to jakby monitor miał smugi, widać to np. tutaj https://darkw.pl/ albo w Visual Studio/Eclipse/CLion/Intellij IDEA

Po drugie HDR - na pulpicie kolory są przejaskrawione, Punisher miga co jakiś czas, BF1 wygląda fajnie

W trybie SDR poza kontrastem nie wygląda jakoś dużo lepiej od LG na AH-IPS czy Samsunga na SVA.

Ostrość jest w porządku ale DSR mi tylko wszystko rozmazuje, więc wyłączyłem.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co teraz :P W kropce jestem, bo poza FreeSync ten monitor ma wszystko i jest genialny xD Nie wiem co zrobić :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze szare tła - wygląda to jakby monitor miał smugi, widać to np. tutaj https://darkw.pl/ albo w Visual Studio/Eclipse/CLion/Intellij IDEA

 

Nie wiem o co Ci chodzi u mnie jest idealnie nie widzę żadnych smug na tej stronie (mam zrobić zdjęcie?). Może jakaś lipna sztuka Ci się trafiła w ramach losowania (czyli standard jak na wszystkich monitorach LCD).

 

Po drugie HDR - na pulpicie kolory są przejaskrawione, Punisher miga co jakiś czas, BF1 wygląda fajnie

 

Krisol bo pulpit Windows 10 nie obsługuje HDR i wł. się to tylko do gier lub filmów na każdym monitorze lub TV z HDR (niektóry gry same przełączają w opcjach HDR i nie trzeba wychodzić do pulpitu np. STAR WARS Battlefront II, Battlefield V, Assassin's Creed Odyssey) :E

 

Ostrość jest w porządku ale DSR mi tylko wszystko rozmazuje, więc wyłączyłem.

 

Bo jak używasz DSR NVIDII to tam w opcjach trzeba jeszcze wył. gładkość obrazu ma być ustawiona na 0% bo to nic innego jak post-procesowe AA w stylu FXAA które powoduje zmiękczenie (rozycie) obrazu a teraz wszystkie nowe gry mają własne post-procesowe AA

 

MHKecy3.jpg

 

i w grze (nie pulpicie) ustawiasz rozdzielczość 3840 x 2160 obraz jak ostry jak żyleta jeśli nie to zrobiłeś coś źle (skaluje Ci do góry rozdzielczość) tak jak byś grał w 4K

 

Zgadza się. Ta metoda to najprostsza i najlepsza naturalna i nieinwazyjna metoda wygładzania krawędzi i nie tylko krawędzi bo również wyostrza cały obraz wraz z texturami przy tym niweluję migotanie textur i ich krawędzi co powoduję znacznie bardziej wyraźny i przyjemny obraz dla oka. No, ale oczywiście kosztuję bo wymaga sporo mocy od GPU, ale jak ktoś ma zapas to warto stosować.

 

i tyle w temacie :cool:

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Windows powinien wyłączać HDR w treściach bez obsługi HDR. :D Battlefield rzeczywiście sam włącza HDR, MPC-HC też.

Ale ja nie chcę mieć w grze 2160p, mój GTX 970 sobie nie poradzi, myślałem że to poprawi jakość na pulpicie. :E

Szarości wyglądają tak(zdjęcie to wyolbrzymia), Samsung nie ma takich problemów:

LzSEmSW.jpg

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UP@ Krisol sztuka do wymiany ewidentnie coś nie tak u mnie nie ma śladu po czymś takim (loteria)

 

W takim razie Windows powinien wyłączać HDR w treściach bez obsługi HDR. :D Battlefield rzeczywiście sam włącza HDR, MPC-HC też.

 

Niektóre gry jak np. Shadow of the Tomb Raider lub Forza Horizon 4 wymagają wł. HDR na pulpicie w opcjach Windows 10 a niektóre jak STAR WARS Battlefront II, Far Cry 5, Assassin's Creed Odyssey mają automatyczną opcję gdzie klikasz tylko raz i z automatu wł. się HDR a po wył. gry przechodzi do pulpitu w SDR.

 

W ustawieniach Win10 maż też suwak janości SDR w trybie HDR ustaw sobie to na np. 40%

 

SHmWy7O.jpg

 

Ale ja nie chcę mieć w grze 2160p, mój GTX 970 sobie nie poradzi, myślałem że to poprawi jakość na pulpicie. :E

 

To wtedy ustawiasz w grze rozdzielczość 2160p i za pomocą mnożnika w grze odpowiedzialnego za jakość renderowania obrazu zmniejszasz ją np. z 100% do 70% (nowe gry mają takie bajery np. STAR WARS Battlefront II, Assassin's Creed Odyssey) wtedy dalej masz upskalowaną rozdzielczość do góry ponad natywne FullHD a luzujesz wymagania względem GPU. Obraz Ci się nie rozmyje bo to nadal natywne 1080p przeskalowane do góry ponad standardową.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to zrób zdjęcie z ustawionym tym tłem(nie przestrasz się bad pixela :D ): https://i.imgur.com/CGYbnVT.png

BF1 ze skalowaniem 200% rzeczywiście wygląda świetnie, ale to można zrobić na każdym monitorze. ;)

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz 4K z DSR NVIDII na BenQ EW277HDR

 

ie7y2vq.jpg

 

Wysoka rozpiętość tonalna to jest właśnie HDR z automatu wł. razem z grą bez gmerania w ustawieniach Win.

 

Zmniejszenie rozdzielczości też widać na screenie możesz sobie obniżyć taką ilość % że wyjdzie Ci z tego odpowiednik WQHD.

 

100% to pełne 4K obniżając skale zmniejszasz rozdzielczość.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki ale wolałbym zdjęcie z tym szarym tłem, bo nie wiem czy oddawać czy się bawić w wymianę. :D

W porównaniu do Samsunga - kolory w SDR podobne, może na BenQ nieco lepsze ale to raczej kwestia kalibracji, kontrast nieco lepszy w BenQ ale też większy black crush, przez co traci więcej detali. Kąty widzenia lepsze w BenQ, zakrzywienie w Samsungu nieco pomaga, smużą podobnie. Samsung ma bardziej rozmazane czcionki.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem ten monitor. Jestem bardziej przekonany niż 24" IPSem od AOCa. Bardzo jasny w SDR, kolory OK, chociaż po przesiadce z laptopa z dobrym sRGB dziwnie mi się na tym siedzi. Ostrość max na 7, bo przy literach pojawia się przeostrzenie. Miałem obawy, czy 27" będzie za duże na FullHD, ale siedzę z 80 cm - 1 m od monitora i siedzi się prześwietnie.

 

W czym potestować HDR? Nigdy nie miałem HDR na PC (tylko konsola). Czy jak odpalę film z Netflixa to muszę włączyć w Windows 10 ten HDR?

 

I co teraz :P W kropce jestem, bo poza FreeSync ten monitor ma wszystko i jest genialny xD Nie wiem co zrobić :P

Swój zrobiłem na 75 Hz. Działa bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do Samsunga - kolory w SDR podobne, może na BenQ nieco lepsze ale to raczej kwestia kalibracji

 

To nie jest kwestia samej kalibracji bo w tym BenQ masz PFS LED widać najlepiej jak dobrze wyciąga to kolory w HDR. Samsung ma po prostu cukierkową saturację kolorów (przeciągniętą) weź sobie w OSD monitora zwiększ na +5 nasycenie kolorów to po Samsungu nie zostanie mokra plama :E.

 

kontrast nieco lepszy w BenQ ale też większy black crush, przez co traci więcej detali.

 

Nie nieco lepszy tylko lepszy zobacz w testach gdzie u Samsunga kończy się kontrast. Ustaw dobrze gamma (podawałam moje ustawienia na poprzednich stronach) to black crush nie będzie problemem. Czerń jest po prostu lepsza, głębsza niż u Samsunga.

 

Kąty widzenia lepsze w BenQ, zakrzywienie w Samsungu nieco pomaga

 

Już pomijam że nie każdy lubi wygięty ekran ale samo to że płaskie klasyczne VA zjada kontami widzenia krzywulca mówi samo za siebie.

 

Jak to sam napisałeś trudno uwierzyć że to VA a nie IPS ;).

 

Samsung ma bardziej rozmazane czcionki.

 

I to jest najśmieszniejsze miałem to samo w Samsungu HG70 gdzie nawet sprawy nie ratował fakt 1440p tutaj jest 1080p a czcionka i tak ostrzejsza i nie rozjeżdża się w oczach

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@azgan

Mam ich obok siebie, więc piszę jak jest, czerń w SDR jest prawie taka sama + BenQ ma większy black crush, nie da się tego zmienić kalibracją. :D

BenQ ma bardziej cukierkowe kolory, jestem większym fanem bardziej stonowanych, jak kto woli. Na Samsungu szarność wchodzi w szarość, na BenQ w zielony.

 

@Ryzen2020

Jeżeli w prawym dolnym rogu wyświetli się "HDR on" to znaczy, że działa.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby AMVA+, ale jednak czerń nie ma podejścia do tej z mojego telewizora z Quantum Dot. Ale za tę cenę nie będę narzekał. Pierwszy raz mam 27" i muszę się najpierw przyzwyczaić do wszystkiego dużego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby AMVA+, ale jednak czerń nie ma podejścia do tej z mojego telewizora z Quantum Dot.

 

Bo telewizory mają znacznie lepsze parametry (kontrast, lokalne wygaszanie i ilość stref ect.) nie ma tutaj czego porównywać nawet mój Philips Momentum 436M6VBPAB (monitor) wypada przy nich blado a też ma Quantum Dot i HDR1000. Porównywanie monitorów ma tylko sens z innymi monitorami a nie TV.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach NVIDII dawać 8-bit, czy 12-bit?

 

P.S: Nie wiem, co oni za folię dali, ale jak na VA to efektu glow nie widać.

Edytowane przez Ryzen2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten monitor od kilku dni. Czerń jest fajna tak jak i obraz w filmach. Ale do szczęścia brakuje mi trochę lepiej wyglądającego tekstu. Jakich ustawień używacie do czytania tekstu w Internecie oraz plików tekstowych, żeby czcionka nie męczyła oczu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten monitor od kilku dni. Czerń jest fajna tak jak i obraz w filmach. Ale do szczęścia brakuje mi trochę lepiej wyglądającego tekstu. Jakich ustawień używacie do czytania tekstu w Internecie oraz plików tekstowych, żeby czcionka nie męczyła oczu?

Odpowiednia odległość i jest według mnie rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach NVIDII dawać 8-bit, czy 12-bit?

 

Ma być na 12

 

d9fIKwz.jpg

 

dodatkowo w ustawieniach monitora zmień HDMI RGB PC Range z Auto na 0-255

 

Nie wiem, co oni za folię dali, ale jak na VA to efektu glow nie widać.

 

No nic się nie odbija w ekranie jest fajna matowa powłoka w dodatku nie widać "ziarnistości" obrazu (postarali się) :thumbup:.

 

Jakich ustawień używacie do czytania tekstu w Internecie oraz plików tekstowych, żeby czcionka nie męczyła oczu?

 

Ostrość ustaw na +5 lub +7 a jasność na 20% lub 30%

 

Odpowiednia odległość i jest według mnie rewelacyjnie.

 

Dokładnie. Jest to jeden z najostrzejszych obrazów jakie widziałem w 1080p na monitorach tej wielkości w dodatku były to sprzęty dwa lub nawet trzy razy droższe np. ASUS ROG STRIX XG27VQ

 

BenQ ma bardziej cukierkowe kolory, jestem większym fanem bardziej stonowanych, jak kto woli.

 

One nie są cukierkowe tylko nasycone tak jak na monitorach z Quantum Dot tutaj zamiast kropki kwantowej masz PFS LED przez co kolory są żywe i nie sprawiają wrażenie "spranych" tak jak np. na Samsung C27JG50

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ich obok siebie, więc piszę jak jest, czerń w SDR jest prawie taka sama + BenQ ma większy black crush, nie da się tego zmienić kalibracją. :D

Black crush to wada praktycznie wszystkich tanich VA.

Nie wymagaj wiele od monitora za 9 stów :)

BenQ ma bardziej cukierkowe kolory, jestem większym fanem bardziej stonowanych, jak kto woli. Na Samsungu szarność wchodzi w szarość, na BenQ w zielony.

chociaż po przesiadce z laptopa z dobrym sRGB dziwnie mi się na tym siedzi.

Benq jest szerokogamutowy poprzez pokrycie diod luminosforem. Czego efektem jest rozszerzona, dla wielu cukierkowa paleta barw. Taki sam efekt (ale pogłębiony, bo kropki są lepsze) jest po zastosowaniu kropek kwantowych.

 

W laptopach jedynie matryce w profesjonalnych stacjach roboczych z dopiskiem DreamColor mają taki bajer.

Kiedyś były matryce TN z podświetleniem z luminosforem, ale to laptopy sprzed 5-7 lat.

Obecnie jest dosłownie kilka matryc 4K z rozszerzoną paletą, ale to rodzynki.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black crush to wada praktycznie wszystkich tanich VA.

Nie wymagaj wiele od monitora za 9 stów :)

No tak ale Samsung kosztuje 550 zł i radzi sobie lepiej. :D

Szybki przykład, na BenQ nie widać lewego kołnierza Lincolna:

Samsung:

7Qg9mFm.jpg

BenQ:

5zXgP1e.jpg

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Black crush to wada praktycznie wszystkich tanich VA.

Nie wymagaj wiele od monitora za 9 stów :)

 

Pytanie co nazywamy tanim VA bo w moich monitorach od 2500 do 3500 zł też był i jest black crush (mniejszy lub większy ale jest) :E

 

Benq jest szerokogamutowy poprzez pokrycie diod luminosforem. Czego efektem jest rozszerzona, dla wielu cukierkowa paleta barw. Taki sam efekt (ale pogłębiony, bo kropki są lepsze) jest po zastosowaniu kropek kwantowych.

 

Dokładnie i daje to ładne, żywe i nasycone kolory a nie tak jak w np. w Samsung C27JG50

 

opinia o kolorach z tematu o Samsung C27JG50

 

Kolory dla niektórych w grach mogą wydawać się "wyprane"

 

kto co lubi ;)

 

No tak ale Samsung kosztuje 550 zł. :D

 

A Twój Samsung ma HDR :E ? No więc właśnie co Ty chcesz porównywać ? Ja w życiu nie kupiłbym tego Szajsunga z skopanymi czcionkami i "krzywizną" :P.

 

Szybki przykład, na BenQ nie widać lewego kołnierza Lincolna:

 

A jak u mnie na AMOLEDzie w smartfonie Samsunga też nie widać kołnierza na tym zdjęciu to co znaczy że OLED ma do dupy obraz :D ?

 

Masz na PCMonitors.info podane dobre ustawienia kalibracyjne weź to ustaw dobrze albo wymień na inną sztukę bo dziwne rzeczy się dzieją u Ciebie z tego co piszesz.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś nieco zbyt przewrażliwiony na punkcie tego monitora, ja tylko porównuję, wyluzuj. :D

Krzywizna w VA jest akurat przydatna, wolałbym żeby BenQ też był krzywy.

A jak u mnie na AMOLEDzie w smartfonie Samsunga też nie widać kołnierza na tym zdjęciu to co znaczy że OLED ma do dupy obraz :D ?

Nie, to znaczy, że na AMOLEDzie masz za nisko ustawiony punkt czerni, polecam Color Calibrator z Google Play Store.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale Samsung kosztuje 550 zł i radzi sobie lepiej. :D

Szybki przykład, na BenQ nie widać lewego kołnierza Lincolna:

To fakt, że na IPS black crush jest mniejszy.

Ale nadal wolę VA od IPS.

Trzy razy wyższy kontrast względem IPS wynagradza dużo.

 

Tak jak wspomniał wyżej Azgan na OLEDzie znanym z telefonów prawdopodobnie będzie widać jeszcze mniej.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...