Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko! Trafiłem na ten temat, bo szukam własnie następcy mojego wysłużonego BenQ 241 W Z (ponad 10 lat zajeżdżania średnio po 10-12 godzin dziennie). Trochę się chłop powypalał :D Jestem dopiero na wstępie poszukiwań i na razie mam tytułowy monitor na myśli i AORUS AD27QD (3x droższy, ale czy 3 razy lepszy?) Tak więc, czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć, czy obraz będę miał lepszy niźli na moim starym BenQ, czy gorszy? Ogólnie z tego co mam jestem bardzo zadowolony, ale czas już na emeryturę. No i nigdzie nie mogę doczytać, on ma matową powłokę matrycy, czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte będzie we wszystkim lepszy od tego co masz teraz.

BenQ będzie lepszy we wszystkim oprócz gładkości czcionek i szczegółowości obrazu, tj. 94 PPI vs 82 PPI. Powłoka jest matowa ale dość łagodnie, nie ma tzw. ziarna.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte będzie we wszystkim lepszy od tego co masz teraz.

BenQ będzie lepszy we wszystkim oprócz gładkości czcionek i szczegółowości obrazu, tj. 94 PPI vs 82 PPI. Powłoka jest matowa ale dość łagodnie, nie ma tzw. ziarna.

 

Hmmm, to chyba kupię tego na przetrzymanie (2-4 lata). Później jak już zmienię sprzęt, to zainwestuję w coś 4K. Bo szkoda mi trochę wywalić 3x tyle kasy za monitor który nie posłuży zbyt długo (w sensie nie będę go tyle używał).

 

Jeszcze jedno pytanie, czy ta matryca ma tendencje do wypalania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według testów rtings TV na VA Samsunga właściwie w ogóle się nie wypalił po 12000 godzinach działania, za to IPS od LG wygląda tragicznie, jednak nie wiem jakie to ma przełożenie na monitory, ten BenQ ma niecałe dwa lata, więc ciężko stwierdzić. https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD nie może się wypalić...

Co do tego LG to nie panel padł tylko podświetlenie umiera, wystarczyło doczytać w teście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na VA nie padło, więc na jedno wychodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD nie może się wypalić...

 

Może się wypalić np. pixele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie może. Nie myl wypalania z zablokowanym lub całkowicie padniętym pikselem/subpikselem.

Co ma się w LCD wypalić jak tam się piksel nie świeci, pomyśl trochę.

 

Na VA nie padło, więc na jedno wychodzi.

Ale padnięte podświetlenie matrycy nie ma nic wspólnego z jej rodzajem, tak samo paść może w VA, IPS, TN i pochodnych.

Edytowane przez kadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD mogą się wypalać tak samo jak OLEDy tyle, że w sposób mniej trwały. Jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko (zwłaszcza współcześnie), ale jednak można się z czymś takim spotkać. Parę lat temu kupiłem laptopa z ekranem IPS, na którym wystarczyło potrzymać pasek windowsa na pulpicie przez 10min, żeby potem jego powidok był widoczny na filmie przez kolejne pół godziny. Ostatecznie wszelkie powidoki znikały, ale trzeba było się naczekać zanim to nastąpi. Laptopa zwróciłem, więc nie wiem, czy zjawisko by się nie pogłębiało z czasem. Sam w sobie panel IPS był świetny jakościowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LCD mogą się wypalać. Monitory Philipsa mają nawet te same zabezpieczenie, które jest w TV OLED

 

https://www.youtube.com/watch?v=c0rcmpMPg9c

 

Pixel Orbiting to nic innego jak przesunięcie obrazu o jeden pixel w celu zapobiegnięcia wypalenia ekranu (oficjalne stanowisko Philipsa).

 

Mój monitor również posiada to zabezpieczenie

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzacie bzdury z internetu z braku wiedzy.

 

 

Jak w LCD ma się coś wypalić jak tam nie ma żadnego materiału tego typu.

W Plazmach i CRT był luminofor i to on się wypalał, w OLED macie diody organiczne zasilane niezależnie wiec mogą zużyć się nierównomiernie stąd ryzyko wypalenia.

Praktycznie każda technologia samo emisyjna będzie na to narażona (MicroLED zapewne też).

LCD to nie jest technologia samo emisyjna.

A powidoki to nie wypalenie.

 

Jeszcze raz powtarzam LCD nie może się wypalić bo tam panel nie "świeci" wiec nie ma co się nierównomiernie zużywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powidoki na LCD wyglądają tak samo jak na OLED, tylko na tym drugim są bardziej trwałe, a na pierwszym zwykle znikają po pewnym czasie. Zresztą na OLED też można się ich pozbyć, ale to znacznie trudniejsze. W praktyce marne to pocieszenie dla LCD, bo ekran, na którym jest powidok ekranu sprzed paru chwil jest tak samo nie do użytku co wypalony trwale OLED.

 

https://www.lifewire.com/lcd-image-persistence-833037

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłby ktoś z Was tak dobry i sprawdził wymiary pudełka tego monitora? Nigdzie nie mogę tego znaleźć a w przypadku konieczności wykonania 14 dniowego zwrotu (bad pixele, banding itp.) odsyłałbym go inpostem a mają tam limit a nie chciałbym zostać ze złomem za 850zł. Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gram ostatnio w God of War i HDR mimo, że dość ubogie w tym monitorze to robi niezłą robotę. Gra wygląda zupełnie inaczej i o wiele lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ten monitor ma jedną zasadniczą wadę w grach za bardzo smuży, przynajmniej u mnie nie ma zadawalającej ostrości w ruchu. Np. teraz ogrywam A Tale Plague: Innocence. Idę bohaterem mijam ściany starych kamienic i nie mogę na nich skupić wzroku rozmywają się w ruchu. Czegoś takiego nie miałem nawet na starym kwadratowym Samsungu SPVA, który miał wprawdzie okropny smearing, ale za to ostrość poruszających się obiektów była o niebo lepsza, a to wszystko pomimo 8ms deklarowanych przez producenta, czyli teoretycznie 2x gorzej niż w naszym BenQ, który ma niby 4ms. Podejrzewam, że overdrive w tym monitorze jest strasznie niedopracowany, słabo skalibrowany z szybkością odpowiedzi pikseli, stąd takie kwiatki.

 

Nadal bawię się z ustawieniem balansu bieli. Na żadnym innym monitorze moje oczy nie odbierały bieli w tak różny sposób w różnych okresach dnia i sztucznym świetle co na tym BenQ. Wszystko, co udało mi się z niego wydusić to szarawa biel, której do fajnej bieli jeszcze sporo brakuje, ale myślę, że już lepszego rezultatu nie uzyskam. To wygląda jakby monitor miał nałożony filtr ocieplający ekran, którego regulacja do 6500-7500K skutkuje zaniebieszczeniem bądź zazielenieniem. Być może same diody led mają niefajny zafarb. Wspomnianą szarą biel uzyskałem po wielu bojach i testach różnego światła na ustawieniach R:89 G:93 B:100

 

Byłby ktoś z Was tak dobry i sprawdził wymiary pudełka tego monitora? Nigdzie nie mogę tego znaleźć a w przypadku konieczności wykonania 14 dniowego zwrotu (bad pixele, banding itp.) odsyłałbym go inpostem a mają tam limit a nie chciałbym zostać ze złomem za 850zł. Z góry dziękuję.

74,5x51x15

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moda na Goodboya - odcinek 6512, "Narzekanie na EW277HDR"

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek odebrałem swojego i pomimo, że obraz to absolutna ekstraklasa w tym budżecie to w piątek leci na zwrot. Konkretnie na "wymianę" bo zamówiłem już drugą sztukę :). Jak wszyscy tu wiemy model ten jest bardzo podatny na występowanie w nim bandingu i moja sztuka nie jest od niego wolna. Co ciekawe poziome pasy (jeden cieniutki jaśniejszy i drugi szerszy i delikatnie ciemniejszy) są jak dla mnie akceptowalne i na tyle subtelne, że nie przeszkadzają mi w rozgrywce nawet w grach w których dominują ciemno szare kolory i ogólnie barwy o niskiej jasności. W filmach praktycznie wcale ich nie widać, nawet we wspomnianym szaroburym serialu The Umbrella Academy nie stanowiły dla mnie problemu. I gdyby nie jeden pionowy, usytuowany z siedem centymetrów od lewej krawędzi, który jest już wyraźnie ciemniejszy to ten mały bandyta zostałby ze mną i wspólnie cieszylibyśmy się filmami i grami. Poza tym: biały kolor już z pudełka w trybie standard jest po prostu biały bez żadnych zażółceń, zafarbów i innych ficzerów. Idealnie białe tło, wszystko równiutko rozświetlone. Tło czarne wprawiło mnie wręcz w zdumienie - spośród jakichś dziesięciu Tv na va które miałem w domu tylko ten Benek nie ma absolutnie żadnej chmury - szok. Bad/stuck sub/pikseli nie stwierdziłem. Kolory to jak dla mnie kosmos - mój poprzedni TCL P607 10bit (którego to się pozbyłem z uwagi na kosmiczny dirty screen effect...) nie miał na oko lepszych. HDR jak na te 400-420nitów to miodzik - TCL co prawda miał sczytowo w mniejszych obszarach około 700 nitów ale już całą scenę wyświetlał w maks 480 u tutaj mały Benio spisuje się podobnie. Smużenie jak dla kogoś, kto od lat siedzi na Tv VA w zasadzie nie występuje, szybszego VA ja osobiście nie widziałem.

 

Trzymajcie kciuki bo ja się modlę żeby w piątek druga sztuka okazała się lepsza - ot, wystarczy mi taka sama bez tego jednego pionowego pasa i będę happy.

 

ps Swoją drogą to jak ktoś tu wcześniej pisał - kontrola jakości w dzisiejszych czasach nie istnieje. Porównywałem wczoraj szare tła bok w bok tego Benka z artefaktem w postaci wygrzebanego ze strychu czternastoletniego (!!!) Samsunga 26R71 i no sorry, Sammy zrobił w tej konkurencji z Benia po prostu miazgę. Już pomijam absolutny brak bandingu, ogólna gładkość jednolitego koloru to przepaść. Benek ma taki delikatny efekt przetarcia mokrą szmatką, jak ktoś wcześniej wspominał a Samsung po prostu gładką powierzchnię. No kur!@##$ cofamy się w rozwoju normalnie...

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek odebrałem swojego i pomimo, że obraz to absolutna ekstraklasa w tym budżecie to w piątek leci na zwrot. Konkretnie na "wymianę" bo zamówiłem już drugą sztukę :). Jak wszyscy tu wiemy model ten jest bardzo podatny na występowanie w nim bandingu i moja sztuka nie jest od niego wolna. Co ciekawe poziome pasy (jeden cieniutki jaśniejszy i drugi szerszy i delikatnie ciemniejszy) są jak dla mnie akceptowalne i na tyle subtelne, że nie przeszkadzają mi w rozgrywce nawet w grach w których dominują ciemno szare kolory i ogólnie barwy o niskiej jasności. W filmach praktycznie wcale ich nie widać, nawet we wspomnianym szaroburym serialu The Umbrella Academy nie stanowiły dla mnie problemu. I gdyby nie jeden pionowy, usytuowany z siedem centymetrów od lewej krawędzi, który jest już wyraźnie ciemniejszy to ten mały bandyta zostałby ze mną i wspólnie cieszylibyśmy się filmami i grami. Poza tym: biały kolor już z pudełka w trybie standard jest po prostu biały bez żadnych zażółceń, zafarbów i innych ficzerów. Idealnie białe tło, wszystko równiutko rozświetlone. Tło czarne wprawiło mnie wręcz w zdumienie - spośród jakichś dziesięciu Tv na va które miałem w domu tylko ten Benek nie ma absolutnie żadnej chmury - szok. Bad/stuck sub/pikseli nie stwierdziłem. Kolory to jak dla mnie kosmos - mój poprzedni TCL P607 10bit (którego to się pozbyłem z uwagi na kosmiczny dirty screen effect...) nie miał na oko lepszych. HDR jak na te 400-420nitów to miodzik - TCL co prawda miał sczytowo w mniejszych obszarach około 700 nitów ale już całą scenę wyświetlał w maks 480 u tutaj mały Benio spisuje się podobnie. Smużenie jak dla kogoś, kto od lat siedzi na Tv VA w zasadzie nie występuje, szybszego VA ja osobiście nie widziałem.

 

Trzymajcie kciuki bo ja się modlę żeby w piątek druga sztuka okazała się lepsza - ot, wystarczy mi taka sama bez tego jednego pionowego pasa i będę happy.

 

ps Swoją drogą to jak ktoś tu wcześniej pisał - kontrola jakości w dzisiejszych czasach nie istnieje. Porównywałem wczoraj szare tła bok w bok tego Benka z artefaktem w postaci wygrzebanego ze strychu czternastoletniego (!!!) Samsunga 26R71 i no sorry, Sammy zrobił w tej konkurencji z Benia po prostu miazgę. Już pomijam absolutny brak bandingu, ogólna gładkość jednolitego koloru to przepaść. Benek ma taki delikatny efekt przetarcia mokrą szmatką, jak ktoś wcześniej wspominał a Samsung po prostu gładką powierzchnię. No kur!@##$ cofamy się w rozwoju normalnie...

Zazdroszczę bieli na moim egzemplarzu nie sposób uzyskać białej bieli zawsze jest nieco zażółcona lub zazieleniona w zależności co ustawię w RGB, przy czym B w ogóle nie ruszam. Z kolei problem bandingu u mnie nie występuje, z dwojga złego chyba wolałbym delikatny banding i fajną biel niż brak bandingu i niefajną biel. Wiem, że w tym temacie chyba nikt poza mną na to nie narzekał, jednak w internecie można spotkać się z narzekaniem na balans bieli w tym monitorze. Niedawno nawet cytowałem opinie klienta z xkom, który też nie mógł ustawić dobrej bieli.

Kontrola jakości chyba faktycznie nie istnieje. Czytałem już o egzemplarzach z plagą bad pixeli, bandingiem/dirty screen, złą bielą, wyciekającym światłem z górnej ramki obudowy.... Chyba z każdym egzemplarzem jest coś nie tak, jak ma coś dobrego to cierpi na innym polu. Na szczęscie monitor kupiłem bardzo tanio, dzięki czemu nie żałuję, jest u mnie na przeczekanie dopóki nie trafię na dobrą sztukę VA 144Hz innych producentów.

Mój egzemplarz ma dwie mikro-chmury w dolnych rogach, lecz są tak minimalne i w 99% sytuacji niewidoczne, że nawet nie ma sensu mówić o tym jak o wadzie.

 

Z innych rzeczy to zrezygnowałem całkowicie z profilu. Jeśli komuś przeszkadzają zbyt jaskrawe kolory najlepiej jest w menu monitora obniżyć suwak saturacji o kilka punktów. Kupując monitor z szerokim gamutem raczej nie ma sensu ucinać go do 100% sRGB, wystarczy wspomnianą opcją nieco przygasić cukierkowość, co moim zdaniem wygląda fajniej niż profil.

Edytowane przez goodboy22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co udało mi się z niego wydusić to szarawa biel, której do fajnej bieli jeszcze sporo brakuje, ale myślę, że już lepszego rezultatu nie uzyskam. To wygląda jakby monitor miał nałożony filtr ocieplający ekran, którego regulacja do 6500-7500K skutkuje zaniebieszczeniem bądź zazielenieniem. Być może same diody led mają niefajny zafarb. Wspomnianą szarą biel uzyskałem po wielu bojach i testach różnego światła na ustawieniach R:89 G:93 B:100

Czy na pewno nie masz przepalenia na którymś kanale?

 

Może wytłumaczę na czym to polega na przykładzie EIZO:

 

W EIZO mamy kontrast natywny przy ustawieniu K50 R100,G100,B100 (suma kontrast + składowa = 150). Teraz prawidłowa regulacja temp. barwowej polega na tym, że ściagamy maksymalnie dwie składowe (np. u mnie kolorymetr pokazał 6500K przy K50, R80,G90,B100). Teraz kiedy będziemy mieli przepalenie i anomalie na tym monitorze: kiedy ustawimy sobie np. kontrast na 60 R80,G90,B100 - kanał niebieski zostanie "przepalony" to znaczy będzie banding na tym kanale w górze odcieni ("zlanie") co doprowadza do dosyć specyficznych anomalii (Inna temp. barwowa w górnych odcieniach, czyli np. na białym, a inna w dolnych, czyli na szarym).

 

Także, czy jesteś pewien, że nie masz tego przepalenia? Bo z tego co widziałem, to nawet recenzenci takie rzeczy popełniali. Kluczem jest znalezienie kontrastu natywnego. Przykładowo na jednym z modeli LG znalazłem go na K69 R50,G50,B50. Czyli ustawiamy RGB na równe wartości i zwiekszamy kontrast maksymalnie, ale tak, by na gradiencie 256 kolejnych odcieni nie zlały nam się nawet dwa najjaśniejsze odcienie.

 

Oczywiście gradient 256 pasków/odcieni wyświetlamy w programie bez CMS (np. paint). Dodatkowo dobrze byłoby zresetować LUT karty graficznej, np. programem:

https://ufile.io/je1tgyp0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już pomijam absolutny brak bandingu, ogólna gładkość jednolitego koloru to przepaść. Benek ma taki delikatny efekt przetarcia mokrą szmatką, jak ktoś wcześniej wspominał a Samsung po prostu gładką powierzchnię. No kur!@##$ cofamy się w rozwoju normalnie...

Miałem dwie sztuki, pierwsza miała efekt przetarcia mokrą szmatką wyglądający coś jak skóra tygrysa + dirty screen effect z poziomymi i pionowymi jaśniejszymi pasami, druga ma tylko DSE.

Banding kojarzę z takim efektem i w BenQ on nie występuje:

hqdefault.jpg

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przygasić cukierkowość, co moim zdaniem wygląda fajniej niż profil.

Profil ekranu jest po to, by "powiedzieć" aplikacji jaką przestrzeń kolorów ma Twój monitor. Bez tego, przestrzeń zdjęcia, która jest inna niż Twojego monitora (czy to będzie sRGB, czy AdobeRGB, czy ProPhotoRGB), nie zostanie poprawnie wyświetlona (nie uzyskasz natutralnych kolorów, bo i tak będą przesycone, lub wyblakłe).

 

Suwak nasycenia globalnego, który już przycina gamut i to z każdej strony, a którego używasz, nie pozwala na rozwiązanie tego problemu (przekłamania kolorów) - wiem, bo 10 lat temu, kiedy kupiłem swój pierwszy szeroko-gamutowy monitor też tak kombinowałem - to droga donikąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil ekranu jest po to, by "powiedzieć" aplikacji jaką przestrzeń kolorów ma Twój monitor. Bez tego, przestrzeń zdjęcia, która jest inna niż Twojego monitora (czy to będzie sRGB, czy AdobeRGB, czy ProPhotoRGB), nie zostanie poprawnie wyświetlona (nie uzyskasz natutralnych kolorów, bo i tak będą przesycone, lub wyblakłe).

 

Suwak nasycenia globalnego, który już przycina gamut i to z każdej strony, a którego używasz, nie pozwala na rozwiązanie tego problemu (przekłamania kolorów) - wiem, bo 10 lat temu, kiedy kupiłem swój pierwszy szeroko-gamutowy monitor też tak kombinowałem - to droga donikąd.

Czy wystarczy wgrać ten profil? https://www.benq.eu/pl-pl/support/downloads-faq/products/monitor/ew277hdr/software-driver.html

Ja wgrałem zaraz po kupnie i jak próbowałem kalibrować ekran przez systemowy "Kalibruj kolor na ekranie" to wyświetlało mi się to:

kwHZkrq.png

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

 

Przyznam, że kontrastu nie ruszałem wcale zapomniałem o tej opcji, ale dzięki za info pobawię się suwakiem i zobaczymy co z tego będzie.

 

Wiem po co są profile, ale to nie jest monitor do pracy zawodowej. Wgrywanie profilu 100% sRGB dla mnie mija się z celem w monitorze, którzy ma szeroki gamut. Nie warto się tego pozbywać, natywnie jest tylko trochę zbyt cukierkowo, w monitorach niezawodowych i TV lubię szerszy gamut, ale tak nie więcej niż 110-120% sRGB. W BenQ jet 135% co daje dla mnie nieco zbyt cukierkowe kolorki. Przycinając je nieco w menu monitora rozwiązujemy problem oczojebnych kolorów, które wciąż są miło dla oka nasycone, ale bardziej naturalne, mniej męczą oczy i nie świecą jak żarówa. Osobiście wolę taki efekt w monitorze do internetu, gier i YT, aniżeli profil, który zresztą ten z internetu moim zdaniem wypada blado przynajmniej na moim egzemplarzu.

 

W ogóle posiadasz ten monitor? Jakie masz do niego pozytywne/negatywne uwagi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwie sztuki, pierwsza miała efekt przetarcia mokrą szmatką wyglądający coś jak skóra tygrysa + dirty screen effect z poziomymi i pionowymi jaśniejszymi pasami, druga ma tylko DSE.

Banding kojarzę z takim efektem i w BenQ on nie występuje:

hqdefault.jpg

Ty piszesz o color bandingu a te poziome/pionowe ciemniejsze/jaśniejsze pasy to tak zwany banding.

 

@goodboy22 - co do tej bieli to możliwe, że coś poprawili fabrycznie bo mój jest wyprodukowany w trzecim tygodniu stycznia 2019 roku także może to nowa rewizja.

Edytowane przez MisterMaster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...