Skocz do zawartości
azgan

BenQ EW277HDR AMVA+ 4200:1, HDR400, PFS LED, 93% DCI-P3 i ładne żywe kolory - Zaskakująco dobry mały mocarz w przystępnej cenie

Rekomendowane odpowiedzi

Też mam ten monitor od kilku dni. Czerń jest fajna tak jak i obraz w filmach.

 

Napisz coś więcej i podziel się z innymi wrażeniami z użytkowania na pewno się przyda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poużywałem ze dwie godzinki i w szybkim skrócie.

 

Po pierwsze muszę się przyzwyczaić do jasności, kontrastu itp., bo tutaj jest ogromna różnica w porównaniu do mojej starej TN-ki. Obecnie mam jasność tylko na 13% i nadal jest za jasno? scratchhead.gif Akurat obydwa mają wg specyfikacji jasność na poziomie 300... No, ale dalej - mam czarny! :E Kolorów oczywiście również sporo przybyło, no i kąty lepsze.Ostrość owszem jest mniejsza jak było na 23" FHD, ale przy mojej odległości 90 - 100cm, nie jest to aż tak bardzo widoczne.

 

Wada? TN jednak było szybsze i czuję to. Pograłem moment dosłownie w BF1, DiRT 4, Black Ops 2 i obraz trochę się rozmywa jednak, aczkolwiek raczej się przyzwyczaję, bo nie jest to aż tak poważne abym miał się go pozbyć. Po prostu względem nawet starej TN-ki 60Hz, jest wolniejszy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak myślicie, warto zmieniać iiyame 27" XB2783HSU-B1 (panel AMVA+, 3000:1, 4ms, 300 cd/m2, 60hz) na tego BenQ?

 

Monitorek dzielnie mi służy już 5 lat, z jego obrazu jestem bardzo zadowolony, reprodukcja kolorów, kontrast, równomierność podświetlenia, czerń!.

Warto dla samego HDR? Bo myślę, że inne parametry mojego monitora nie odbiegają znacznie od tego BenQ.

 

Póki co nie chce też przeskakiwać na 1440p a tym bardziej 4k, dlatego zastanawia mnie efekt HDR na tym BenQ (jeszcze nie miałem okazji zobaczyć materiału HDR na żywo). Czy raczej gra nie warta świeczki?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak myślicie, warto zmieniać iiyame 27" XB2783HSU-B1 (panel AMVA+, 3000:1, 4ms, 300 cd/m2, 60hz) na tego BenQ?

 

Monitorek dzielnie mi służy już 5 lat, z jego obrazu jestem bardzo zadowolony, reprodukcja kolorów, kontrast, równomierność podświetlenia, czerń!.

Warto dla samego HDR? Bo myślę, że inne parametry mojego monitora nie odbiegają znacznie od tego BenQ.

 

Póki co nie chce też przeskakiwać na 1440p a tym bardziej 4k, dlatego zastanawia mnie efekt HDR na tym BenQ (jeszcze nie miałem okazji zobaczyć materiału HDR na żywo). Czy raczej gra nie warta świeczki?

Nie warto. Coś tam różnica jest widoczna, ale bez przesady. Jeśli dla samego HDR to nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie czy w ten sposób ma być wsio ustawione w panelu NV: KLIK? Bo nie wiem czy mam trzymać 12 bpc czy 8 bpc, a także format RGB czy ten 4:4:4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie czy w ten sposób ma być wsio ustawione w panelu NV: KLIK? Bo nie wiem czy mam trzymać 12 bpc czy 8 bpc, a także format RGB czy ten 4:4:4.

 

Wszystko masz dobrze ustawione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie czy w ten sposób ma być wsio ustawione w panelu NV: KLIK? Bo nie wiem czy mam trzymać 12 bpc czy 8 bpc, a także format RGB czy ten 4:4:4.

Podkręć sobie jeszcze Hz z Custom Resolution na 75 Hz. Czuć lepszą płynność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze jak myślicie, warto zmieniać iiyame 27" XB2783HSU-B1 (panel AMVA+, 3000:1, 4ms, 300 cd/m2, 60hz) na tego BenQ?

 

Monitorek dzielnie mi służy już 5 lat, z jego obrazu jestem bardzo zadowolony, reprodukcja kolorów, kontrast, równomierność podświetlenia, czerń!.

Warto dla samego HDR? Bo myślę, że inne parametry mojego monitora nie odbiegają znacznie od tego BenQ.

 

Póki co nie chce też przeskakiwać na 1440p a tym bardziej 4k, dlatego zastanawia mnie efekt HDR na tym BenQ (jeszcze nie miałem okazji zobaczyć materiału HDR na żywo). Czy raczej gra nie warta świeczki?

 

Moim zdaniem warto jeśli używasz PS4, bo tam jest sporo gier z HDR. Również mam ten monitor, ale 24 cali i zamierzam za ~2 miesiące kupić tego Benq.

Jeśli tylko do PC to się zastanów, ale zawsze możesz odesłać, a ja wtedy kupię z outletu :E .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie SDR i HDR na PC, Battlefield 1 i Punisher, jasność w obu trybach 100%, nie ma żadnych pomyłek przy uploadzie. :D

HDR: https://imgur.com/a/ANJ0tOM

SDR: https://imgur.com/a/5eLBRAa (zdjęcia Punishera robione z mniejszej odległości, więc jasność jest podbita względem rzeczywistej)

HDR ma odwrotny efekt w obu produkcjach. :E

Będą jeszcze testy w Far Cry 5, AC Oddysey albo Origins, Hellblade, Hitmanie 1 albo 2, Resident Evil 2 i Shadow of the Tomb Raider, zrobię do tego nowy temat.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem właśnie Battlefield V na tym monitorze dla testu. No no, jestem pod wrażeniem. Niby tylko HDR400, ale już widać różnicę w kolorach i oświetleniu. Może też dlatego, że stosunkowo bliżej się siedzi niż przy telewizorze, ale nie spodziewałem się aż tyle po tak tanim monitorze. Szkoda tylko, że prawa strona nieco mocniej świeci od lewej. Albo kupię drugi i ten oddam, ale coś innego wykombinuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie 3333:1 w SDR i blisko 4200:1 w HDR

 

GrZrbDa.png

Jak patrzysz na pomiar kontrastu, to patrz na pomiar przy wyższej jasności, bo te 3333:1 przy 20% nastawie podświetlenia, są po prostu błędem kolorymetru, wynikającym z niższej precyzji pomiaru ciemniejszej czerni. Gość widzę mierzył z dokładnością do jedynie 0,01cd, więc generuje to spory błąd (moim zdaniem pomiar z dokładnością do 0,001cd, który ja wykonuję, nie jest wystarczająco dokładny przy bardzo niskich jasnościach, a co dopiero 10x niższa dokładność). Innymi słowy ten monitor prędzej ma kontrast 2918:1, a nie 3333:1 . Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też sobie kupię na testy ten monitorek ale po tym jak dla zabawy kupiłem sobie AOC Q3279VWFD8 - TAK BARDZO polecany na tym forum i który jest cieniutki jak du#a węża nie wiążę z tym BENQ większych nadziei. Mimo wszystko chciałbym się mile zdziwić :E

Edytowane przez bourne2008

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzysz na pomiar kontrastu, to patrz na pomiar przy wyższej jasności, bo te 3333:1 przy 20% nastawie podświetlenia, są po prostu błędem kolorymetru, wynikającym z niższej precyzji pomiaru ciemniejszej czerni. Gość widzę mierzył z dokładnością do jedynie 0,01cd, więc generuje to spory błąd (moim zdaniem pomiar z dokładnością do 0,001cd, który ja wykonuję, nie jest wystarczająco dokładny przy bardzo niskich jasnościach, a co dopiero 10x niższa dokładność). Innymi słowy ten monitor prędzej ma kontrast 2918:1, a nie 3333:1 .

 

Wszystkie monitory na PCMonitors.info testują w ten sposób i podają takie wartości kontrastu a jasność na 20% to jest przecież typowe 100-125cd/m2 które się stosuje do użytku domowego. Ja sam mam jasność ustawioną na 30% a dla wielu osób nawet te 20% to jest już za dużo i wolą mniej było o tym pisane nawet w tym temacie np.

 

W ciemnym pokoju nie mogę mieć więcej niż 10% jasności, bo przeglądarka mi wypala oczy. :/

 

Twoim rozumowaniem to prawie wszystkie monitory 32 calowe na VA mają mniejszy kontrast od 2500:1 i pewnie kończyły by się na 1700:1 (poprzeglądaj sobie testy na tej stronie) :P

 

Na HDTVPolska też masz test https://hdtvpolska.com/benq-ew277hdr-test-pierwszego-monitora-pc-z-hdr-i-dci-p3/ tego monitora i tam też zmierzony kontrast podają 3200:1 ;)

 

RxFNt7D.jpg

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też sobie kupię na testy ten monitorek ale po tym jak dla zabawy kupiłem sobie AOC Q3279VWFD8 - TAK BARDZO polecany na tym forum i który jest cieniutki jak du#a węża nie wiążę z tym BENQ większych nadziei. Mimo wszystko chciałbym się mile zdziwić :E

Ten AOC nie jest ogólnie jakimś bardzo dobrym monitorem, po prostu jest wart więcej niż kosztuje.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie też sobie kupię na testy ten monitorek ale po tym jak dla zabawy kupiłem sobie AOC Q3279VWFD8 - TAK BARDZO polecany na tym forum i który jest cieniutki jak du#a węża nie wiążę z tym BENQ większych nadziei. Mimo wszystko chciałbym się mile zdziwić :E

 

No i bardzo dobre masz nastawienie bo lepsze pozytywne zaskoczenie niż kolejne rozczarowanie :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto jeśli używasz PS4, bo tam jest sporo gier z HDR. Również mam ten monitor, ale 24 cali i zamierzam za ~2 miesiące kupić tego Benq.

Jeśli tylko do PC to się zastanów, ale zawsze możesz odesłać, a ja wtedy kupię z outletu :E .

 

Racja można zamówić i ew. zwrócić jak się nie spodoba. Ale jakoś zawsze mam wrażenie, że to jest be i nie dobre takie oddawanie szczerbaty.gif.

A monitorek to głównie PC, PS4 PRO mam i na nim nie gram 0_0, się kurzy przez Switcha :D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie monitory na PCMonitors.info testują w ten sposób i podają takie wartości kontrastu a jasność na 20% to jest przecież typowe 100-125cd/m2 które się stosuje do użytku domowego. Ja sam mam jasność ustawioną na 30% a dla wielu osób nawet te 20% to jest już za dużo i wolą mniej było o tym pisane nawet w tym temacie np.

Recenzenci często robią poważne błędy przy testowaniu. Kontrast na LCD jest stały, czy ustawisz jasność podświetlenia tak, że na białym jest 60cd, czy tak, że jest 300 cd. Gdyby recenzent PC monitors miał bardziej przyzwoity sprzęt, to by to zobaczył i prawidłowe dane przekazał czytelnikom. :)

 

ps. jak się już chwalimy niską jasnością procentową, to ja do czytania ustawiam na kilkanaście procent (zmierzone chyba nawet poniżej 60cd) - ale to nie istotne, w świetle tego, co napisałem powyżej (stały kontrast, niezależnie od jasnosci podświetlenia, a to co widzą recenzenci, to brak znajomości specyfikacji sprzętu pomiarowego)

 

Na HDTVPolska też masz test https://hdtvpolska.com/benq-ew277hdr-test-pierwszego-monitora-pc-z-hdr-i-dci-p3/ tego monitora i tam też zmierzony kontrast podają 3200:1 ;)

 

RxFNt7D.jpg

Już im bardziej ufam (wiedzą, że kontrast jest stały). Najlepiej podać przy jakich wagach RGB jest 6500K i przy takich nastawach podać zmierzony kontrast - mało kto to robi. Bo co Ci po kontraście 3200:1, jak temp. barwowa ma np. 8000K (zimne kolory, a nawet mniej zdrowy obraz, z powodu zwiększonej ilości niebieskiego) ... a po kalibracji (przycięciu matrycą składowej niebieskiej i zielonej) kontrast Ci spadnie np. do 2950:1 Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto dla samego HDR?

 

Póki co nie chce też przeskakiwać na 1440p a tym bardziej 4k, dlatego zastanawia mnie efekt HDR na tym BenQ (jeszcze nie miałem okazji zobaczyć materiału HDR na żywo). Czy raczej gra nie warta świeczki?

 

Porównanie SDR i HDR na PC, Battlefield 1 i Punisher, jasność w obu trybach 100%, nie ma żadnych pomyłek przy uploadzie. :D

HDR: https://imgur.com/a/ANJ0tOM

SDR: https://imgur.com/a/5eLBRAa (zdjęcia Punishera robione z mniejszej odległości, więc jasność jest podbita względem rzeczywistej)

HDR ma odwrotny efekt w obu produkcjach. :E

Będą jeszcze testy w Far Cry 5, AC Oddysey albo Origins, Hellblade, Hitmanie 1 albo 2, Resident Evil 2 i Shadow of the Tomb Raider, zrobię do tego nowy temat.

 

W zależności od gry i tego jak dobrze potrafi zrobić użytek z HDR różnice potrafią być naprawdę spore na korzyść szerokiej rozpiętości tonalnej (lepsze kolory, więcej widocznych detali, bardziej realistyczne oświetlenie)

 

https://www.youtube.com/watch?v=pcz91t4YGe4

 

Na PC jest teraz cała masa nowych gier z HDR więc to nie problem a sam bajer nie ma wpływu na wydajność więc o wzrost wymagań sprzętowych nie trzeba się obawiać.

 

RENMEi najlepiej samu sprawdź i zobacz czy Ci pasuje jednym się to tak podoba że potrafią grać dla samego HDR'u (są takie osoby u nas na forum w dziale gry) i są takie co ich to nie rusza.

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie monitory na PCMonitors.info testują w ten sposób i podają takie wartości kontrastu a jasność na 20% to jest przecież typowe 100-125cd/m2 które się stosuje do użytku domowego. Ja sam mam jasność ustawioną na 30% a dla wielu osób nawet te 20% to jest już za dużo i wolą mniej było o tym pisane nawet w tym temacie np.

 

 

 

Twoim rozumowaniem to prawie wszystkie monitory 32 calowe na VA mają mniejszy kontrast od 2500:1 i pewnie kończyły by się na 1700:1 (poprzeglądaj sobie testy na tej stronie) :P

 

Na HDTVPolska też masz test https://hdtvpolska.com/benq-ew277hdr-test-pierwszego-monitora-pc-z-hdr-i-dci-p3/ tego monitora i tam też zmierzony kontrast podają 3200:1 ;)

 

RxFNt7D.jpg

Obsługa 10-bitowego koloru. Ciekawe... Chyba błąd, bo mielibyśmy wtedy praktycznie pełny HDR.

 

Ten AOC nie jest ogólnie jakimś bardzo dobrym monitorem, po prostu jest wart więcej niż kosztuje.

92 ppi przy prawie 32 calach na 1440p? Słabo się to musi oglądać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsługa 10-bitowego koloru. Ciekawe... Chyba błąd, bo mielibyśmy wtedy praktycznie pełny HDR.

 

Ja nie wiem jak to jest ale Philips Momentum 436M6VBPAB ma 8bit matrycę + FRC i system dobrze pokazuje że nie ma pełnych 12bpc

 

UJtBtZ6.jpg

 

na BenQ EW277HDR pokazuje tak jak na TV który ma pełne 10bit czyli 12bpc

 

d9fIKwz.jpg

 

w obu przypadkach widać różnicę po przełączeniu z 8bpc

 

HDR-comparison.png

Edytowane przez azgan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monitor przyjmuje głębie do 12bit, ale tak czy inaczej wewnętrznie nadal masz 8bit wink.gif

 

Mam stary TV na IPS bez HDR też przyjmuje głębie 12bit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjąć, moze i przyjmie, ale Bóg jeden wie, co z taką ilością informacji o kolorze elektronika zrobi (czyt. w jaki sposób odrzuci część info, której np. nie przetworzy, bo wewn. pracuje na np. 10 bit). W sumie nawet to napisałeś ( :) ) ... tylko mnie bardziej ciekawi, w jaki sposób odrzuci tą nadmiarowość (czy nie lepiej ustawić wyjście karty na 8 bit)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja można zamówić i ew. zwrócić jak się nie spodoba. Ale jakoś zawsze mam wrażenie, że to jest be i nie dobre takie oddawanie szczerbaty.gif.

A monitorek to głównie PC, PS4 PRO mam i na nim nie gram 0_0, się kurzy przez Switcha :D.

Akurat PS4 wygląda świetnie na tym monitorze, PS4 Pro z supersamplingiem to już pewnie w ogóle kosmos. :D

92 ppi przy prawie 32 calach na 1440p? Słabo się to musi oglądać.

Zależy jak kto daleko siedzi od monitora, 1080p przy 27" ma 81,6 PPI i jak dla mnie jest ok z 60 cm.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(czy nie lepiej ustawić wyjście karty na 8 bit)

 

Nie jest lepiej obraz wyraźnie traci wtedy na jakości zwłaszcza w trybie HDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba oczywiste, prawdziwy HDR wymaga minimum 10-bitowego przetwarzania kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...