Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

antomy

Obniżenie taktowania procesora

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuję doraźnego sposobu na obniżenie temperatury procesora. Podczas gry np w BF3 temperatury potrafią dojść do 98C, niezależnie od ustawień graficznych i rozdzielczości. 2 dni temu przeczyściłem go z kurzu i wymieniłem pastę na procesorze, jednak temperatury się nie zmieniły. Nie wiem z czego to wynika, zastanawiam się, czy możliwe jest, że radiator nie jest do końca dociśnięty do procesora, przez co cpu nie oddaje ciepła ( uchwyty radiatora są uszkodzone i radiator się trzyma, jednak można bez problemu go zdjąć ręką). Powinienem spróbować wymienić radiator? Jeśli to nie to, to myślę by obniżyć taktowanie procesora, żeby był mniej wydajny, ale mniej się grzał.

 

Procesor i5 2500k 3,3ghz

asrock p67 pro 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo:

a) źle zamontowałeś chłodzenie na procku i nie dociska dobrze,

b) źle nałożyłeś pastę / nałożyłeś jakieś badziewie

c) używasz chłodzenia BOX, które jest porażką i które należałoby wymienić np. na SPC Fera 3 (~99pln).

 

ps. miałem kompa z takim prockiem i płytą, założyłem na niego SPC Grandis (1gen), podkręciłem na 4.5GHz i nie było na nim nigdy więcej jak 65*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie temperatury ma w idle, jeśli radiator nie ma właściwego kontaktu z prockiem, to będą stosunkowo wysokie. 98 to kosmos, załącza się tj max.

 

Jeśli radiator "lata" to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - znam asów którzy wyciągali naprzeciwległe stopki przylegające do płyty i łaczyli kawałkiem czegokolwiek "byle się trzymało" - radiator musi ściśle (ale nie za mocno) przylegać, a pasta jedynie ma za zadanie wypełnić nierówności między lidem a radiatorem. Jeśli chociaż na milimetr odchodzi - to już jest lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie nie jest dobrze dociśnięte jak zaczepy są uszkodzone i nie trzymają. Warto kupić choćby spartana lub fere jak będzie OC.

Dla pewności napisz jeszcze jakie taktowanie i napięcie ma procesor podczas obciążenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha - jeśli chcesz obniżyć taktowanie programowo żeby sprawdzić czy takie same objawy będą z niższym taktowaniem, użyj ThrottleStop i ustaw mnożnik na sztywno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo:

a) źle zamontowałeś chłodzenie na procku i nie dociska dobrze,

b) źle nałożyłeś pastę / nałożyłeś jakieś badziewie

c) używasz chłodzenia BOX, które jest porażką i które należałoby wymienić np. na SPC Fera 3 (~99pln).

 

ps. miałem kompa z takim prockiem i płytą, założyłem na niego SPC Grandis (1gen), podkręciłem na 4.5GHz i nie było na nim nigdy więcej jak 65*C.

Jeszcze kilka opcji...

-z tematu chodzi o taktowanie więc jeśli chciał coś brać z tego k w nazwie procesora to może się zagalopował jak na chłodzenie i jego możliwości.

-ma jeszcze "mocną" przynajmniej swego czasu kartę i brak cyrkulacji powietrza w obudowie.

-lut pękł ale to trzeba mieć "szczęście".

Ale ogólnie to trzeba na początek sprawdzić montera jak piszesz.

 

Temat opisany bez szczegółów i sama płyta i procesor mają mało do powiedzenia na temat tego co powoduje wysokie temperatury.

 

O przepraszam jednak coś jest tam napisane a moja zlewkowość na takie tematy postępuje. Jak wiesz że coś jest z chłodzeniem nie tak no to pierwsze co chcesz wyeliminować to ten problem. Mam chłodzonko na sell :E

 

Downclocking to przeciwieństow oc i robi się to tak że daje się niższe zegary i napięcia. Potrzebujesz pomocy z tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Mam boxowe chłodzenie, nigdy nie podkręcałem, pasta to arctic mx-2. Problemy z zaczepami były pamiętam od początku. Zrobiłem mały eksperyment i położyłem komputer na boku, tak żeby ciężar dociskał radiator do procesora i max temp w bf3 jaką zanotowałem to 83 stopnie czyli 15 stopni spadku... Czyli rozumiem, że to to i pozostaje mi albo kupić to samo boxowe chłodzenie z działającymi zaczepami albo wymienić na jakieś lepsze? Temperatury w spoczynku, tj zero czynności lub przeglądanie internetu wahają się w 35-50 C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spartan LT to straszny badziew, lepiej już rozważyć normalnego Spartana 3 Pro albo Ferę 3 w razie zmiany CPU na lepszy chłodzenie będzie już gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...