Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

onluk

Partycje na dysku pod systmem Windows Vista Business 64 bit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Potrzebuję porady jak uporać się z problemem.

 

Dawno temu na dysku, na partycji C była podjęta próba zainstalowania systemu Windows Vista Business 64 bit, która się nie powiodła (teraz już nie pamiętam dlaczego).

Dlatego system został zainstalowany na partycji D tego samego dysku, tym razem poprawnie.

Próba usunięcia plików z dysku C nie była możliwa, więc pliki z nieudanej instalacji sobie zostały na te wszystkie lata.

Teraz chciałbym uporządkować te dwie partycje, tak abym mógł sobie przenieść system na nowy dysk SSD poprzez klonowanie.

Próba sklonowania partycji D w programie AOMEI Partition Asistant nie udała się, prawdopodobnie właśnie przez te dwie partycje.

 

Zaglądając do zarządzania dyskami mam następujące opisy:

- Partycja C: Zdrowy (System, Plik stronicowania, Aktywna, Partycja podstawowa)

- Partycja D: Zdrowy (Rozruch, Zrzut Awaryjny, Partycja podstawowa)

 

Po nieudanej próbie klonowania podkusiło mnie, aby zmienić ustawienie partycji D jako Aktywna w programie AOMEI Partition Asistant.

Po tej próbie komputer został zresetowany i mam czarny ekran i komunikat o MBR.

 

Jak się teraz uporać z problemami:

- przywrócić MBR aby dysk znowu startował z partycji D?

- jak zrobić aby partycja D miała prawidłowe opisy w zarządzaniu dyskami, aby móc ją sklonować?

- jakie prawidłowe opisy w zarządzaniu dyskami powinna mieć partycja D?

- jak usunąć dane po nieudane instalacji z partycji C

 

Wiem, że szybciej by było zainstalować do nowa Viste na SSD ale mam za dużo programów, których za nic nie chciałbym na nowo konfigurować i ustawiać. Z tego samego powodu nie chcę na chwilę obecną innego systemu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przywróć c jako aktywną, i będzie ok - ale czy sklonowałeś d na c, czy nie, tzn jaki błąd w aomei - jeśli nie sklonowałeś c jako aktywna, i ok - jeśli sklonowałeś mogą być komplikacje

 

w ogóle, jeśli chcesz przenieść na ssd pisz, klonowanie niedobre, bo masz bootloader na innej partycji niż system - wszystko da się uporządkować przy przenoszeniu na ssd; nie klonowanie, tylko zabepieczenie systemu, czyli zrobienie kopii, i przywrócenie na ssd, bootloader da się zainstalować na ssd bez problemu; do tego lepszy aomei backupper, bo assistant pewnie nie ma kopii systemu; ewentualnie sklonuj po prostu d na ssd, i pisz, da się poprawić już na ssd - to nawet najlepsze i najszybsze rozwiązanie; ale jeśli chcesz np na ssd inny układ partycji albo inny rozmiar d, itd, pisz

 

ps- zakładam, że masz płytkę visty, albo płytkę ratunkową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przywróć c jako aktywną, i będzie ok - ale czy sklonowałeś d na c, czy nie, tzn jaki błąd w aomei - jeśli nie sklonowałeś c jako aktywna, i ok - jeśli sklonowałeś mogą być komplikacje

 

w ogóle, jeśli chcesz przenieść na ssd pisz, klonowanie niedobre, bo masz bootloader na innej partycji niż system - wszystko da się uporządkować przy przenoszeniu na ssd; nie klonowanie, tylko zabepieczenie systemu, czyli zrobienie kopii, i przywrócenie na ssd, bootloader da się zainstalować na ssd bez problemu; do tego lepszy aomei backupper, bo assistant pewnie nie ma kopii systemu; ewentualnie sklonuj po prostu d na ssd, i pisz, da się poprawić już na ssd - to nawet najlepsze i najszybsze rozwiązanie; ale jeśli chcesz np na ssd inny układ partycji albo inny rozmiar d, itd, pisz

 

ps- zakładam, że masz płytkę visty, albo płytkę ratunkową

 

Udało mi się znaleźć płytę instalacyjną Windowsa.

Z niej wybrałem naprawianie systemu po czy zrestartował się komputer i pojawił się nowy błąd na czarnym ekranie dotyczący "mibrl".

Ponownie wybrałem napraw komputer i potem bodajże aby sam naprawił automatycznie i znowu restart systemu.

Ty razem Vista zastartowała poprawnie.

 

Lecz teraz zauważyłem małą zmianę w opisie partycji w zarządzaniu dyskami (załącznik)

Ze starego opisu na partycji C został plik stronicowania i nie wiem, czy też powinien być na partycji systemowej (u mnie partycja D)?

Nie klonowałem D na C. Taki układ jest pozostałością z obecnego stanu komputera.

Co do klonowania D na SSD to jak już pisałem wcześniej, nie udało się tego zrobić. AOMEI wywaliło mi komunikat błędu, którego niestety nie zapamiętałem.

 

Finalnie chcę uporządkować obecny dysk, czyli ustawić tak partycje aby D była w pełni systemową a C sformatować a do tego przenieść system z D na nowy dysk SSD. Kopia systemu niech sobie zostanie na obecnym dysku HDD jeszcze przez jakiś czas.

post-510806-15501635654071_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

d jest już systemowa, c możesz sformatować bez problemu

 

moim zdaniem zmiany na hdd bez sensu, a to dlatego, że jeśli nie zadziałają hdd nie wystartuje, natomiast na ssd możesz sklonować\przekopiować d, i zmienić na c - jeśli nie wystartuje zawsze zostaje ci hdd; problem w tym, że d jest zapisana w systemie np w rejestrze, stąd mogą być problemy na hdd, jeśli np zmienisz literę d na c - łatwo zmienić, np bezpośrednio w rejestrze; dlatego lepiej przekopiować d na ssd, i zmienić tylko dla ssd, jeśli nie wystartuje nic się nie stanie

 

proponuję - podłącz ssd, na hdd uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

dikspart

 

list disk

 

select disk numer ssd

 

clean

 

create partition size=xxxx align=1024

 

size - rozmiar partycji w mb, przeliczamy 1gb=1024mb; jeśli chcesz na cały ssd w ogóle nie wpisuj size

 

format fs=ntfs quick

 

teraz zresetuj i wystartuj z płytki visty - wybierz napraw - wiersz polecenia, i wpisz notepad - w menu plik podejrzyj otwórz, pod jakimi literami płytka widzi d na hdd i partycję na ssd - wpisz exit, i wpisz

 

ROBOCOPY C:\ E:\ /e /efsraw /copyall /dcopy:t /r:0

 

c = twoja d, e = partycja na ssd, oczywiscie litery musisz dostosować; wielkość liter bez znaczenia

 

uwaga - efsraw chyba? oznacza, że robocopy przekopiuje tablicę plików jak jest na c, to znaczy partycja na ssd nie może być mniejsza od d, większa oczywiscie tak; jak robocopy skończy odłącz hdd i wejdź znów z płytki - znów wiersz polecenia, i wpisz

 

diskpart

 

select disk 0

 

select partition 1

 

active

 

assign letter=c:

 

exit

 

teraz wpisz

 

bootrec /fixmbr

 

bootrec /fixboot

 

exit

 

teraz musisz jeszcze skorygować plik bcd, bo w nim będą niewłasciwe litery, wpisz

 

x:

 

x: = albo litera ssd z notatnika, albo c:, albo d:, musisz próbować, zadziała, jak zadziała następne polecenie, tzn

 

cd windows\system32

 

bcdedit

 

wyświetli sie informacja, sprawdź czy w 1 cześci, pod boot manager czy jest w linii device litera, np d, czy jest harddisk\volume 1 lub 2, itp

 

w części boot loader sprawdź też linię device, czy jest d - jeśli tak wpisz

 

bcdedit /set {default} device partition=c:

 

gdyby w informacji bcdedit było current nie default wpisz current

 

gdyby i w boot manager było d albo volume 2, wpisz

 

bcdedit /set {bootmgr} device partition=c:

 

zresetuj, i spróbuj czy wystartuje z ssd, w biosie przestaw bootowanie na ssd

 

kopiować nie musisz robocopy, może asistant ma copy partition, tę funkcje ma np partition wizard, ale musisz ściągnąć i zapisać na płytce; ewentualnie może funkcja migrate to ssd podziała, jeśli assistant ma, wizard ma, ale nie wiem, czy darmowa, itp - jest jeszcze partition expert, też chyba ma te funkcje; w każdym razie jeśli nie zadziała dla ssd nie ma zmartwienia, natomiast jeśli zmienisz na hdd mogą być problemy, bo jak napisałem system ma literę d w wielu miejscach w rejestrze, i nie wiadomo jak się zachowa, jeśli litera nie będzie się zgadzać; powinno byc ok, ale lepiej dnie ryzykować na hdd; że system jest na d nie ma znaczenia, tak samo plik stronicowania, po prostu utworzysz potem na ssd, albo system sam utworzy podczas startu, niewykluczone

 

gdyby były problemy ze startem z ssd, jakieś komunikaty, itp, pisz

 

przed kopiowaniem oczyść d ze śmieci, np ccleaner`em, i sprawdź - w cmd wpisz chkdsk d: /f, i po restarcie powinien sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

d jest już systemowa, c możesz sformatować bez problemu

 

moim zdaniem zmiany na hdd bez sensu, a to dlatego, że jeśli nie zadziałają hdd nie wystartuje, natomiast na ssd możesz sklonować\przekopiować d, i zmienić na c - jeśli nie wystartuje zawsze zostaje ci hdd; problem w tym, że d jest zapisana w systemie np w rejestrze, stąd mogą być problemy na hdd, jeśli np zmienisz literę d na c - łatwo zmienić, np bezpośrednio w rejestrze; dlatego lepiej przekopiować d na ssd, i zmienić tylko dla ssd, jeśli nie wystartuje nic się nie stanie

 

proponuję - podłącz ssd, na hdd uruchom cmd w trybie administratora, i wpisz

 

dikspart

 

list disk

 

select disk numer ssd

 

clean

 

create partition size=xxxx align=1024

 

size - rozmiar partycji w mb, przeliczamy 1gb=1024mb; jeśli chcesz na cały ssd w ogóle nie wpisuj size

 

format fs=ntfs quick

 

teraz zresetuj i wystartuj z płytki visty - wybierz napraw - wiersz polecenia, i wpisz notepad - w menu plik podejrzyj otwórz, pod jakimi literami płytka widzi d na hdd i partycję na ssd - wpisz exit, i wpisz

 

ROBOCOPY C:\ E:\ /e /efsraw /copyall /dcopy:t /r:0

 

c = twoja d, e = partycja na ssd, oczywiscie litery musisz dostosować; wielkość liter bez znaczenia

 

uwaga - efsraw chyba? oznacza, że robocopy przekopiuje tablicę plików jak jest na c, to znaczy partycja na ssd nie może być mniejsza od d, większa oczywiscie tak; jak robocopy skończy odłącz hdd i wejdź znów z płytki - znów wiersz polecenia, i wpisz

 

diskpart

 

select disk 0

 

select partition 1

 

active

 

assign letter=c:

 

exit

 

teraz wpisz

 

bootrec /fixmbr

 

bootrec /fixboot

 

exit

 

teraz musisz jeszcze skorygować plik bcd, bo w nim będą niewłasciwe litery, wpisz

 

x:

 

x: = albo litera ssd z notatnika, albo c:, albo d:, musisz próbować, zadziała, jak zadziała następne polecenie, tzn

 

cd windows\system32

 

bcdedit

 

wyświetli sie informacja, sprawdź czy w 1 cześci, pod boot manager czy jest w linii device litera, np d, czy jest harddisk\volume 1 lub 2, itp

 

w części boot loader sprawdź też linię device, czy jest d - jeśli tak wpisz

 

bcdedit /set {default} device partition=c:

 

gdyby w informacji bcdedit było current nie default wpisz current

 

gdyby i w boot manager było d albo volume 2, wpisz

 

bcdedit /set {bootmgr} device partition=c:

 

zresetuj, i spróbuj czy wystartuje z ssd, w biosie przestaw bootowanie na ssd

 

kopiować nie musisz robocopy, może asistant ma copy partition, tę funkcje ma np partition wizard, ale musisz ściągnąć i zapisać na płytce; ewentualnie może funkcja migrate to ssd podziała, jeśli assistant ma, wizard ma, ale nie wiem, czy darmowa, itp - jest jeszcze partition expert, też chyba ma te funkcje; w każdym razie jeśli nie zadziała dla ssd nie ma zmartwienia, natomiast jeśli zmienisz na hdd mogą być problemy, bo jak napisałem system ma literę d w wielu miejscach w rejestrze, i nie wiadomo jak się zachowa, jeśli litera nie będzie się zgadzać; powinno byc ok, ale lepiej dnie ryzykować na hdd; że system jest na d nie ma znaczenia, tak samo plik stronicowania, po prostu utworzysz potem na ssd, albo system sam utworzy podczas startu, niewykluczone

 

gdyby były problemy ze startem z ssd, jakieś komunikaty, itp, pisz

 

przed kopiowaniem oczyść d ze śmieci, np ccleaner`em, i sprawdź - w cmd wpisz chkdsk d: /f, i po restarcie powinien sprawdzić

 

Dziękuję Ci bardzo za poświęcony czas i próbę pomocy.

Ostatecznie jednak zainstalowałem na nowo system i jestem w trakcie instalacji oprogramowania, gdyż za dużo czasu straciłem na próbę przeniesienia starego systemu.

Temat można zamknąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...