Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

SsEeBbEeXx

Jeden kontroler RAID a dwie osobne macierze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam chyba nietypowy pomysł gdyż nigdzie nie mogę znaleźć (albo tak słabo szukam?) żadnego przykładu i rozwiązania mojego pytania, a mianowicie...

JEDEN kontroler RAID (PERC H330) kontra 6 dysków:

1x120/240GB SSD lub 1x300GB SAS (system)

3x300GB SAS (dane)

2x1000GB NLSAS (backup)

 

Być może będzie jeszcze jeden dodatkowy dysk SAS 300GB jako "hot-spare" dla danych (lub 1TB NLSAS dla backup'u) ale to jest opcja bo przy takim zabezpieczeniu to chyba koniec świata musiałby być ażeby wszystkie dane przepadły..

 

Chciałbym z dysków na dane i backup zrobić DWIE NIEZALEŻNE macierze RAID 1 gdyż najwyższym priorytetem są tutaj dane (dodatkowo będzie robiony backup raz na tydzień na dysk zewnętrzny, utrata danych z tygodnia to jeszcze nie wyrok śmierci ;))

I teraz oczywiście najważniejsze pytanie - jest to REALNE do zrealizowania? wiem, że można robić dwie macierze z jednej "grupy" fizycznych dysków, natomiast ja potrzebuję dwóch niezależnych macierzy z dwóch "grup"...

Pozdrawiam :-)

W załączniku "popis" graficzny aby jeszcze bardziej zobrazować moją "wizję" :E

post-233929-1550218334298_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I teraz oczywiście najważniejsze pytanie - jest to REALNE do zrealizowania? wiem, że można robić dwie macierze z jednej "grupy" fizycznych dysków, natomiast ja potrzebuję dwóch niezależnych macierzy z dwóch "grup"...

Pozdrawiam :-)

Masz na myśli, że Matrix Raid idzie bez problemu zrobić?

Jeżeli tak, to tym bardziej da się zrobić dwie macierze na dwóch różnych grupach dysków.

 

Nie wiem jak krytyczny to system ale przemyśl czy nie warto systemu postawić na raid1 dla zapewnienia ciągłości pracy serwera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
' date='15 Luty 2019 - 09:29' timestamp='1550219369' post='15407913']

Masz na myśli, że Matrix Raid idzie bez problemu zrobić?

Jeżeli tak, to tym bardziej da się zrobić dwie macierze na dwóch różnych grupach dysków.

 

Mniej więcej o to mi chodziło, nigdy tego nie robiłem ale gdzieś o tym czytałem dlatego zaczęło mnie zastanawiać to, czy można zrobić manewr w zupełnie inną stronę (tj w temacie, 2x RAID 1)

Świetna informacja ! :thumbup: :thumbup:

 

' date='15 Luty 2019 - 09:29' timestamp='1550219369' post='15407913']

Nie wiem jak krytyczny to system ale przemyśl czy nie warto systemu postawić na raid1 dla zapewnienia ciągłości pracy serwera.

 

Hmm można (?) zrobić tak, że zamiast osobnego dysku na system operacyjny, ten postawić na pierwszej grupie RAID 1 (DANE)? nie ukrywam, że cena SSD 240GB u DELLa to katastrofa a szybkość działania systemu nie jest tutaj żadnym priorytetem.

Teraz tylko trochę głupie pytanie (jestem zielony w temacie jak łąka na wiosnę) - jak wygląda w praktyce padnięcie jednego dysku macierzy RAID 1 jeśli był w niej zainstalowany system operacyjny? wiadomo czym cechuje się w teorii tryb raid "lustrzany", ale jak to wygląda w praktyce "na gorąco" ...?

Uff czuję się jak dziecko w szkole :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że takie coś się da zrobić na kontrolerach Intela (nawet tych montowanych w domowych płytach głównych), jak i w HP.

Ja mam tak zrobione w domu na 2 urządzeniach. Na stacjonarce mam 2x500GB w RAID1 na główne dane, oraz 2x120 GB 10k RPM w RAID0 na temp i pagefile.

W serwerze (HP Microserver Gen8) mam jeden dysk w "Raid0", 2x2TB w RAID1, oraz 2x6TB w RAID1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm można (?) zrobić tak, że zamiast osobnego dysku na system operacyjny, ten postawić na pierwszej grupie RAID 1 (DANE)? nie ukrywam, że cena SSD 240GB u DELLa to katastrofa a szybkość działania systemu nie jest tutaj żadnym priorytetem.

Teraz tylko trochę głupie pytanie (jestem zielony w temacie jak łąka na wiosnę) - jak wygląda w praktyce padnięcie jednego dysku macierzy RAID 1 jeśli był w niej zainstalowany system operacyjny? wiadomo czym cechuje się w teorii tryb raid "lustrzany", ale jak to wygląda w praktyce "na gorąco" ...?

Uff czuję się jak dziecko w szkole :E

Nie powinno być problemu z postawieniem systemu na macierzy "dane". System widzi macierz jako jeden dysk, więc kwestia podziału na partycje. Jedynie do przemyślenia czy 300GB to wystarczająca pojemność na system i dane.

 

W praktyce jak nie monitorujesz sprawy, to możesz nie zauważyć awarii dysku. Miałem przypadek, że w 6 dyskowej macierzy 10 poszły dwa dyski. Sprawa wyszła dopiero jak się serwer przywiesił i poszedłem go zresetować.

Jak będziesz miał już zabawkę w rękach, to pobaw się w wymianę dysków zanim oddasz serwer do użytku. Dobre jest oswoić się z działaniem i zachowaniem serwera/macierzy w sytuacjach kryzysowych, np. co się stanie jak jeden dysk wyciągniesz na żywca (zakładam, że to sprzęt odpowiedniej klasy pozwalający na hot swapa), co jak go z powrotem wsadzisz, jak zareaguje serwer jak go włączysz z zamienionymi miejscami dyskami w macierzy itp. Im więcej się pobawisz i napsujesz teraz bez ryzyka utraty danych, tym będziesz spokojniejszy jak faktycznie coś się popsuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten kontroler powinien bez problemu ogarnąć tyle macierzy ile masz złączy na dyski, chociaż wtedy to będzie wszystko raid0 z pojedynczych dysków.

Nie musisz też kupować dysków od DELLa. Będziesz miał zółty wykrzyknik (!) w diagnostyce (dell omsa to było?) i tyle. Dell gwarantuje kompatybilność z ich produktami, ale nie zabrania obcych. Może natomiast odmówić suportu jak do nich zadzwonisz, jeśli masz taki wykupiony.

 

To jest świeży system który dopiero będziesz stawiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...