Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

cristovao

Spadek wydajności a stary zasilacz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Zanotowałem spory spadek wydajności mojego PC. Mam wrażenie że od 1-2 lat stopniowo tracił wydajność, aż do tego momentu kiedy gry sprzed 3-4 lat które działały znakomicie, teraz się tną. Nawet netflix czy YT kiepsko działa.

W pierwszym momencie stweirdizłęm żę to pewnie wina software'u, więc zrobiłem wielkie czyszczenie - nie pomogło prawie wcale.

Wtedy uświadomiłem sobie, że mój PC ma już 7 lat. Po drodze wymieniałem CPU, GPU, dokładałem RAM, dysk SSD, ale zasilacz i płyta główna są cały czas te same.

Czy stary zasilacz może być powodem takiego spadku wydajności? Jak sprawdzić, czy moj zasilacz dalej dobrze działa?

Czy może płyta główna w jakiś sposób wpływa na wydajność komputera?

 

Jeżeli miałbym wymienić zasilacz, to czy muszę zwrócić uwagę na coś szczególnego, czy jakikolwiek polecany ATX się sprawdzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka karta graficzna? Ja na starym GTX 570 też miałem problemy z płynnością. Pomogła instalacja starszych sterowników (chyba 340.52).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GTX 970, wymieniony w 2015 roku. Jadę na starych sterownikach od pewnego czasu bo faktycznie, nowe obniżały wydajność.

Ale teraz jest jeszcze gorzej. Jak tylko wyjdę do pulpitu, komputer działa znakomicie. Przełączę na grę czy przeglądarkę z YT - wszystko przycina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może masz syf na komputerze i warto zrobic format? :) pokaz zuzycie w menadzerze zadan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie, robiłem wielkie czyszczenie niedawno - chociaż akurat formatu nie robiłem. Ale jak miewałem problemy z wydajnością przez syf na PC, to wyglądało inaczej, komputer się długo uruchamiał, przeglądanie folderów zajmowało wieki, a podłączenie pendrive'a czy dysku zewnętrznego to był mały koszmar. A teraz te wszystkie rzeczy działają bez zarzutu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest to wina zasilacza. Gdyby z nim były problemy, to komp po prostu by się restartował pod obciążeniem.

 

Podaj dokładną specyfikację kompa.

 

Sprawdź temperatury, czy nic się nie przegrzewa pod obciążeniem.

 

Być może dysk HDD umiera

 

Zrobienie formata byłoby wskazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem temperatury.

GPU w porządku, poniżej 60 stopni.

Natomiast CPU bardzo szybko, w kilka sekund po uruchomieniu np. Netflixa, skacze do 70 stopni.

Dwie minuty w grze i CPU ma ponad 100 stopni.

 

CPU ma około czterech lat.

 

Czy dalej najlepiej zrobić format, czy to jednak kwestia hardware'u?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie podałeś dokładnej specyfikacji kompa.

 

Jeśli CPU dobija do 100 stopni, to masz winowajcę spadku wydajności- throttling ze względu an temperaturę. Zapewne wyschła pasta termoprzewodząca pod chłodzeniem, więc musisz je zdjąć, nałożyć nową pastę i powinno być ok. Kup sobie pastę pokroju Pactum PT-2, Arctic MX-2, MX-4 czy BeQuiet DC-1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel Core i5-3350P

GeForce GTX 970

ASRock B75 Pro3

Corsair DDR3 8 GB

Seagate Barracuda 500 GB SATA III, 7200RPM, 16MB

Crucial MX100 256 GB

Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W

 

Wyczyszczenie procesora i naniesienie nowej pasty wyraźnie pomogło - wzrosła wydajność i temperatury są niższe, ale jednak po pół godziny gry temperatura jest na poziomie 86-89 stopni, co alarmuje CAMa którego używam do pomiaru.

Co może cokolwiek pomóc, czy to już jest dobra temperatura?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz obudowę, wentylatory? Masz przynajmniej jakiś wyciągający ciepłe powietrze ze środka? Chłodzenie na procesorze zapewne BOXowe, taka informacja również byłaby przydatna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Ok, takie maja zapisy regulaminu, ale nie zmienia to faktu ze sklep jest calkowicie legalny na terenie UK.  1. Zgoda, baza fanow jest wieksza, a zainteresowanie jest jakie jest, nie mamy wplywu na to ile osob kupi gre, pomimo oferowanej jakosci. 2.) Tak jak pisalem, nie zyjemy w idealnym swiecie. 3. Tak, oczywiscie, przeciez wrzucilem dane sprzedazowe z ostatnich 4 FF, to jest jedna wielka rownia pochyla, z tytulu na tytul jest coraz gorzej, wyniki finalowej odslony FF moga byc naprawde fatalne, jesli SE nie znajgdzie przyczyn problemu i nie sprobuje ich wyeliminowac. Tak jak pisalem wczesniej - rozbicie jednej gra na 3 czesci, 3-4 letni cykl wydawniczy, wiele zmian fabularnych, jedna platforma. Jakosci Rebirth nikt nie odmawia, te 4 czynniki powyzej robia krzywde tej grze i calej serii. I tu sie bardzo mylisz, bo ja wiem ze to bardzo dobra gra i bardzo chce ja ograc. Zarowno Wy, jak i osoby ktore znam prywatnie i ktore ja ograly mowia mi to samo. Nie podwazam jej jakosci w zaden sposob, za to bardza wkurza mnie ze tak dobry tytul przepada, przez idiotyczna polityke SE. Powody wymienilem, mozesz sie z nimi zgodzic lub nie. EOT.
    • Przy czym tego 1060 to fajnie by wymienić max do roku, bo inaczej trochę bez sensu iść w AM5 i siedzieć na takiej starej karcie.
    • @Kelam panoszą się bo mogą , mają wszystkie karty w ręku i jeszcze jakby wydarzyło się coś nieoczekiwanego to zawsze mogę się ewakuować do Rzeczpospolitej przyjaciół Polin
    • Żelazny elektorat wyginie śmiercią naturalną za 30 lat. Z drugiej strony np. taki żelazny elektorat lewicy 7% jest chyba gorszy, bo mamy do porównania ludzi po praniu mózgu vs ludzi chorych psychicznie. Więc się boje co będzie za te 30 lat. Jednak mam nadzieje, że świat się obudzi. Dla mnie wyznacznikiem zawsze jest USA - co się wydarzy w Europie / w Polsce kilka lat później. Tam mamy jasny podział na stany komunistyczne z mega podatkami, przestępczością i najgorszym możliwym rodzajem lewactwa. Jednocześnie mamy tam drugą stronę medalu, gdzie są stany, które budzą się z tego obłędu i zaprowadzają porządek (np. protest pseudo ekologów blokujących ulicę = 10 min i zgarnięcie siłą do aresztu, likwidacja przywilejów lgbt itd, ograniczenie emigracji). W Europie też będzie mieć państwa-getta gdzie będzie rządzić lewactwo, państwa islamskie i państwa, które będą próbowały wrócić do normalności (o ile to będzie jeszcze możliwe) A dla mnie to powrót do PRL - monopolu jedynej słusznej władzy i kompletnej stagnacji aby niedopuścić świeżej krwi
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...