Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hemulen

Padający dysk - prośba o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Właśnie pada mi dysk (realokowane sektory) i wiem, że jest on do wymiany. Problem z tym, że przez dwa miesiące (pobyt zagranicą) będzie mi to bardzo trudno zrobić, a muszę korzystać z komputera do pracy. W skrócie chciałbym, aby dysk jeszcze te dwa miechy pociągnął. Ze skanu w HDD Tune wiem, że błędy są na początku dysku, a więc sprytnie przeinstalowałem Windows na koniec i to na pewien czas pomogło. Kłopot z tym, że teraz znowu zwalnia i wydaje mi się, że to dlatego, że partycja z Windows Boot Managerem jest właśnie na samym początku. Czy mogę jakoś i tę partycję przerzucić na koniec dysku?

 

 

 

P.S. Jakie dodatkowo mogę podjąć kroki, aby dysk jeszcze trochę "wytrzymał"?

 

P.P.S. Próbowałem jeszcze zainstalować Ubuntu pod koniec dysku, ale wywalał mi się na próbie instalacji i update'a Gruba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mbr jest używany tylko przy starcie. zamulanie prawdopodobnie ma związek z tym, że zainstalowałeś system na końcu dysku czyli w jego najwolniejszej części. spróbuj bliżej środka, powinno być lepiej. no i rób często kopie zapasowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od wstawienia SMART dysku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za obie odpowiedzi. A oto i SMART:

 

(W HD Tune na żółto zaznaczone jest (05), a w CrystalDisk Info (05) i (C5))

 

HD Tune: TOSHIBA MQ01ABD100 Health

 

ID Current Worst ThresholdData Status

(01) Raw Read Error Rate 100 100 50 0 Ok

(02) Throughput Performance 100 100 50 0 Ok

(03) Spin Up Time 100 100 1 1396 Ok

(04) Start/Stop Count 100 100 0 9895 Ok

(05) Reallocated Sector Count 100 100 50 8 Ok

(07) Seek Error Rate 100 100 50 0 Ok

(08) Seek Time Performance 100 100 50 0 Ok

(09) Power On Hours Count 79 79 0 8578 Ok

(0A) Spin Retry Count 253 100 30 0 Ok

(0C) Power Cycle Count 100 100 0 4230 Ok

(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 1047 Ok

(C0) Power Off Retract Count 100 100 0 49 Ok

(C1) Load Cycle Count 96 96 0 46286 Ok

(C2) Temperature 100 100 0 589857 Ok

(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 1 Ok

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 4752 Ok

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 1 Ok

(DC) Disk Shift 100 100 0 0 Ok

(DE) Loaded Hours 81 81 0 7743 Ok

(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 Ok

(E0) Load Friction 100 100 0 0 Ok

(E2) Load-in time 100 100 0 184 Ok

(F0) Head Flying Hours 100 100 1 0 Ok

 

Power On Time : 8578

Health Status : Ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę prosić o opinię w sprawie powyższego SMARTa? Można liczyć że ten dysk wytrzyma dwa miesiące?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

05 swiadczy o bad sectorach (przeniesionych)

C5 swiadczy o oczekujacych (niestabilnych) sektorach

 

Podsumowujac - Owy dysk do wymiany, ogolnie koniec zywota jego jest bliski.

 

ps

 

BF moze swiadczyc o tym, ze to dysk laptopowy i ktos nieostroznie sie z nim obchodzi albo problem wystepuje w eletromechanice dysku. Jesli sam z siebie parametr bedzie rosl - moze konczyc sie mechanicznie

 

Jedyne co mozesz zrobic to MHDD i skan dysku aby okreslic czy bledne sektory sa skupione i np. wylaczyc owy obszar z uzycia "niealokowanym miejscem miedzy partycjami". Natomiast jak rozrzucone to kiepska sprawa

 

moze podzialac, moze umrzec. Ponadto MHDD poda Ci tez sredni czas dostepu do sektorow - jesli niezaleznie od miejsca odczytu - beda to duze czasy dostepu - problem albo z powierzchnia dysku albo glowica. Wtedy nie dosc ze bedzie mulił to i moze zamrzec w kazdej chwili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup dysk o takiej samej bądź większej pojemności i zrób klon jeden do jednego ;).

Zajmie to max parę godzin jak masz np tera danych tam ale robota zrobiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję!

 

"BF moze swiadczyc o tym, ze to dysk laptopowy i ktos nieostroznie sie z nim obchodzi albo problem wystepuje w eletromechanice dysku. Jesli sam z siebie parametr bedzie rosl - moze konczyc się mechanicznie"

 

Czy to może byś sprawa zasilacza? Albo tego że korzystam z "prądu angielskiego" przez taki przełącznik? Czy też coś wewnątrz komputera (to rzeczywiście laptop)? Pytam dlatego że nie chcę kupić nowego dysku tylko po to, aby zaraz znowu padł...

 

P.S. Kopię najważniejszych danych już mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję!

 

"BF moze swiadczyc o tym, ze to dysk laptopowy i ktos nieostroznie sie z nim obchodzi albo problem wystepuje w eletromechanice dysku. Jesli sam z siebie parametr bedzie rosl - moze konczyc się mechanicznie"

 

Czy to może byś sprawa zasilacza? Albo tego że korzystam z "prądu angielskiego" przez taki przełącznik? Czy też coś wewnątrz komputera (to rzeczywiście laptop)? Pytam dlatego że nie chcę kupić nowego dysku tylko po to, aby zaraz znowu padł...

 

P.S. Kopię najważniejszych danych już mam.

kup dysk ssd jak to laptop, i możesz nim nawet rzucać wtedy, do momentu aż nie rozwalisz młotkiem nic mu nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli sam laptop nie ma problemu z ladowaniem i chodzi normalnie to raczej nie wina zasilacza ani prądu. Parametr BF moze rosnac jesli jak pisalem - dysk sie konczy mechanicznie albo nieostroznie sie obslugujesz lapkiem. Zasadniczo czasem energiczne jego podnoszenie, odstawienie moze byc zarejestrowane jak drganie. Natomiast parametr nie powinien rosnac gdy laptop lezy bez ruchu. Ten parametr nie jest krytyczny ale nalezy go obserwowac w jakiej sytuacji rosnie (i czy w ogole rosnie)

 

@edit

 

Tak, SSD to dobre rozwiazanie. Nie dosc, ze wplywa korzystnie na wydluzenie pracy na baterii to nie martwisz sie drganiami itd. No i daje kopa w samym dzialaniu, responsywnosci systemu, ladowaniu sie systemu/programów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję! I rzeczywiście za te dwa miesiące odezwę się tutaj z prośbą o radę w sprawie SSD :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...