Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

proxeld

Monitor do ~600 zł (1080p, 23/24'')

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Od razu przejdę do rzeczy:

 

Wymagania:

* 23/24''

* 1080p

* do ok. 600 zł

 

Zastosowanie:

* monitor będzie podłączony do laptopa - https://www.x-kom.pl/p/123112-notebook-laptop-173-dell-inspiron-7720-i7-3630qm-8gb-1000-fhd.html (HDMI/VGA)

* rozkład zastosowania monitora to - programowanie (40%), filmy/seriale (40%), gry (20%)

* w przyszłości chciałbym móc podłączyć monitor pod PS4 Pro (lub Nintendo Switch)

 

Dodatkowym plusem byłby system VESA, ale nie jest on wymagany.

 

 

Co sądzicie o tym modelu: https://www.x-kom.pl/p/440008-monitor-led-24-269-acer-nitro-vg240ybmiix-czarny.html ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca IPS 75 Hz, czyli słynna matryca taka jak m.in. w LG z którą były problemy. Nie wiem jak jest teraz, ale odradzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung C24F396 jest bardzo dobry do filmów/seriali/gier, do programowania nieco mniej ale to raczej "zaleta" rozdzielczości 1080p przy 23,5".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PeterQ, dzięki za ostrzeżenie. Będę się trzymał od niego z daleka :)

@Krisol, dzięki za propozycję, nawet mi się podoba, chociaż nie wiem czy ten zakrzywiony ekran jest zaletą czy wadą :)

 

Czy ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej kwoty wyrwiesz monitor Samsung LC24F390FHUXEN: 24 cale, matryca VA, FHD.

Względem IPS masz lepszą czerń i kontrast jednak gorsze kąty widzenia. Reakcja 4 ms. plus wsparcie dla FreeSync.

W sferisie świecił za 525 złotach. Ma tez wsparcie dla standardu VESA 75 x 75 mm, myślę że spełniłby Twoje wymagania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma jeszcze jakieś inne propozycje?

 

Ja poleciłbym IPS - 246e9 od philips, są 3 wersje:

QDSB ma hdmi i dvi, QSB -dvi i vga, a QJAB hdmi i DP (i ten model ma chyba głośniki )

 

Wersję QDSB, którą miałem parę dni, nie miała backlight bleed i widocznie nie srebrzyła. Oczywiście VA da lepszą czerń i wyższy kontrast (ale nie do końca wykorzystany, bo na VA jest black crush ). Jeśli używasz niższej jasności to różnica w czerni nie jest jakaś olbrzymia (na VA i tak przy trybie pełnoekranowym w ciemnym pokoju, ta czerń nie jest prawdziwą czernią, nawet jak w testach na pomiarach jest najniżej czyli >0,01cd/m2 ). Za to w grach jak Skyrim, na IPS nie będzie rozmazania jak pokazane tu:

Philips ma wide gamut, więc kolory są całkiem żywe.

 

Możesz oczywiście kupić jakiś popularny model jak np. LG 24MP59G-P , ale on ma problem(a przynajmniej niektórzy o nim piszą ), że występuje paskowanie na niektórych odcieniach niebieskiego, pomarańczu i chyba siwego. Ale niektórzy tego nie widzą lub im nie przeszkadza, a niektórych z ponad metra wkurza. Widoczność tego paskowania zależy może od egzemplarza lub od ustawień.

 

Jeśli chcesz zakrzywiony VA to zainteresuj się ed242qr.

 

PS. Te czasy reakcji producentów to sobie można praktycznie w bajki włożyć, bo oni podają bodajże GTG, czyli przejście koloru szarego do szarego. Nawet jak jest kilka ms to potem może się okazać, że przejścia innych kolorów to nawet ponad 10x więcej czasu i jest piękne smużenie na ekranie :P Opóźnienia w obrazie czyli input lag producenci nie podają oczywiście :)

 

(...) chociaż nie wiem czy ten zakrzywiony ekran jest zaletą czy wadą :)

 

Co do krzywizn to według mnie przykładowo jak ktoś siedzi mniej niż ok. 50cm na 27' niezakrzywionej, ekran wydaje się nieco wypukły. Oczywiście zakrzywienie powoduje inną anomalię, że przykładowo pasek startowy jest krzywy ;) Co kto lubi. Ja przy większych monitorach jestem na tak.

Przy 24 calach to zakrzywienie raczej potrzebne nie jest, no chyba, że będziesz siedział bardzo blisko przy monitorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krisol, dzięki za propozycję, nawet mi się podoba, chociaż nie wiem czy ten zakrzywiony ekran jest zaletą czy wadą :)

Według mnie przy patrzeniu z 50-60 cm zdecydowanie zaletą, nawet przy 16:9 23,5", VA ma takie sobie kąty widzenia i zakrzywienie nieco to niweluje.

LC24F390FHUXEN to ten sam monitor tylko z inną podstawką.

Jeśli używasz niższej jasności to różnica w czerni nie jest jakaś olbrzymia (na VA i tak przy trybie pełnoekranowym w ciemnym pokoju, ta czerń nie jest prawdziwą czernią, nawet jak w testach na pomiarach jest najniżej czyli >0,01cd/m2 ). Za to w grach jak Skyrim, na IPS nie będzie rozmazania jak pokazane tu:

Philips ma wide gamut, więc kolory są całkiem żywe.

Jest zdecydowanie widoczna, tutaj moje porównanie, oglądać przy zgaszonym świetle:

LG 23MP75(IPS): https://i.imgur.com/JM42SrN.jpg

Samsung C24F396(VA): https://i.imgur.com/nvsFRzq.jpg

Na nowszych VA od Samsunga i AUO nie ma już rozmazanych czerni, to co pokazałeś to panel od Innolux i tam rzeczywiście było spore smużenie.

SVA wygląda tak:

Philips ma tylko poszerzony gamut sRGB, więc jedyne co to daje to przejaskrawione kolory, prawdziwy wide gamut(HDR) to nie jest, najtańsze monitory z takowym to BenQ EW277HDR oraz Dell S2419HM.

 

@proxeld

Jak coś to obecnie mam tego LG i Samsunga, w poniedziałek będę miał BenQ EW277HDR, jak chcesz to mogę zrobić jeszcze jakieś porównanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Philips 246E9QJAB/00. Kupiłem w listopadzie; backlight bleed w pewnych obszarach na monitorze. Wymienili na gwarancji producenta. Nowa sztuka ma ten sam problem tylko że w mniejszym stopniu.

Już jedzie do mnie następny monitor z wymiany gwarancyjnej. Jeśli trzeci będzie miał to samo to już będzie totalna porażka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam Philips 246E9QJAB/00. Kupiłem w listopadzie; backlight bleed w pewnych obszarach na monitorze. Wymienili na gwarancji producenta. Nowa sztuka ma ten sam problem tylko że w mniejszym stopniu.

Już jedzie do mnie następny monitor z wymiany gwarancyjnej. Jeśli trzeci będzie miał to samo to już będzie totalna porażka.

Módl się żeby kubinek83bb tego nie zobaczył, bo się zacznie wojna. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Módl się żeby kubinek83bb tego nie zobaczył, bo się zacznie wojna. :D

 

Dlaczego, opisałem tylko swoją sytuację. :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co się podziało z tymi monitorami? Kupowałem 10-12 lat temu jakąś 19' (chyba lg) i nie było tych wszystkich problemów w grach :) Technologia się cofa czy ja mam jakiś upośledzony wzrok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jakie o jakich problemach w grach piszesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest zdecydowanie widoczna, tutaj moje porównanie, oglądać przy zgaszonym świetle:

LG 23MP75(IPS): https://i.imgur.com/JM42SrN.jpg

Samsung C24F396(VA): https://i.imgur.com/nvsFRzq.jpg

Na nowszych VA od Samsunga i AUO nie ma już rozmazanych czerni, to co pokazałeś to panel od Innolux i tam rzeczywiście było spore smużenie.

SVA wygląda tak:

Philips ma tylko poszerzony gamut sRGB, więc jedyne co to daje to przejaskrawione kolory, prawdziwy wide gamut(HDR) to nie jest, najtańsze monitory z takowym to BenQ EW277HDR oraz Dell S2419HM.

 

Mam wrażenie, że zdjęcia coś słabo to uchwyciły (chyba, że potrzebne mi okulary :lol2: ), bo nie widzę różnicy w czerni - sprawdzałem na najniższej jasności (40cm/m2) i na najwyższej (350cm/m2). Oczywiście nie neguję, że jest różnica na korzyść VA, ale jak ktoś nie używa wysokiej jasności to IPS nie jest tragiczny w tej kwestii. Mając jasność na 0, czyli luminacja w tym przypadku była na oko 70cd(+-10)/m2, nie narzekałem na czerń.

 

Mi się wydawawało, że jednak w VA, sprawy smużenia dalej są gorsze (oczywiście nie tak mocne jak na tym linku YT co dawałem ), przynajmniej takie były moje odczucia, ale to jeszcze zweryfikuję przy kupnie kolejnego monitora.

Poszerzone sRGB to dla niektórych duża zaleta szczególnie dla osób, które kochają cukierkowe kolorki, a normalne nazywają wyblakłymi.

 

Nie polecam Philips 246E9QJAB/00. Kupiłem w listopadzie; backlight bleed w pewnych obszarach na monitorze. Wymienili na gwarancji producenta. Nowa sztuka ma ten sam problem tylko że w mniejszym stopniu.

Już jedzie do mnie następny monitor z wymiany gwarancyjnej. Jeśli trzeci będzie miał to samo to już będzie totalna porażka.

 

Czyli wynika, że miałem duże szczęście z zakupem (chociaż w tych czasach to trafić za 1razem dobrą sztukę to nie tak łatwo szczególnie przy większych monitorach ) :E Jak zakup przez neta to bym oddawał (do 14dni zwrot ), sam się dziwię, że Philips w ogóle uznaje to za wadę, bo z reguły w serwisach monitorów i TV to jest tak: "spełnia normy, nie wydziwiaj pan" :mad2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że zdjęcia coś słabo to uchwyciły (chyba, że potrzebne mi okulary :lol2: ), bo nie widzę różnicy w czerni - sprawdzałem na najniższej jasności (40cm/m2) i na najwyższej (350cm/m2). Oczywiście nie neguję, że jest różnica na korzyść VA, ale jak ktoś nie używa wysokiej jasności to IPS nie jest tragiczny w tej kwestii. Mając jasność na 0, czyli luminacja w tym przypadku była około 70cd(+-10)/m2 nie narzekałem na czerń.

 

Mi się wydawawało, że jednak w VA, sprawy smużenia dalej są gorsze (oczywiście nie tak mocne jak na tym linku YT co dawałem ), przynajmniej takie były moje odczucia, ale to jeszcze zweryfikuję przy kupnie kolejnego monitora.

Poszerzone sRGB to dla niektórych duża zaleta szczególnie dla osób, które kochają cukierkowe kolorki, a normalne nazywają wyblakłymi.

Na IPSie różnica powinna być dość dobrze widoczna, przynajmniej u mnie jest.

 

Nie są, testowałem Samsunga C24F396 i BenQ GW2470HL, ten drugi smuży bardziej, tak że przykładowo na cdaction.pl jest to widoczne przy tych pomarańczowych nazwach nicków w komentarzach, Samsung smuży tylko przy czarnym kolorze, przy pozostałych kolorach smużenie jest podobne jak na monitorze IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem właśnie gammę na monitorze(VA ) i widzę różnicę, ale małą. Jutro z ciekawości sprawdzę na IPSie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie polecam Philips 246E9QJAB/00. Kupiłem w listopadzie; backlight bleed w pewnych obszarach na monitorze. Wymienili na gwarancji producenta. Nowa sztuka ma ten sam problem tylko że w mniejszym stopniu.

Już jedzie do mnie następny monitor z wymiany gwarancyjnej. Jeśli trzeci będzie miał to samo to już będzie totalna porażka.

 

Przecież to normalka w IPS, ja mam lekkie rozjaśnienie w rogach po ciemku, ale wieczorami i tak mam włączone światło w pokoju więc tego nie widać.

 

tfu wiele VA ma podobne rozjaśnienia.

 

Jeśli szukasz idealnego to będzie raczej ciężko :) trzeba się cieszyć że nie ma pionowych pasów jak w niektórych matrycach i naprawdę przeszkadzają, które wyglądają jak prawdziwa wada fabryczna, albo jakieś gubienie klatek powyżej 60 :)

 

Mam wrażenie, że zdjęcia coś słabo to uchwyciły (chyba, że potrzebne mi okulary :lol2: ), bo nie widzę różnicy w czerni - sprawdzałem na najniższej jasności (40cm/m2) i na najwyższej (350cm/m2). Oczywiście nie neguję, że jest różnica na korzyść VA, ale jak ktoś nie używa wysokiej jasności to IPS nie jest tragiczny w tej kwestii. Mając jasność na 0, czyli luminacja w tym przypadku była na oko 70cd(+-10)/m2, nie narzekałem na czerń.

 

Mi również czerń na IPS zupełnie nie przeszkadza, podczas normalnego użytkowania nie zwraca się uwagi na takie błachostki.

 

Poszerzone sRGB to dla niektórych duża zaleta szczególnie dla osób, które kochają cukierkowe kolorki, a normalne nazywają wyblakłymi.

 

Co kto lubi, ja wolę poszerzone, po prostu lepsze kolory co uprzyjemnia korzystanie z monitora, zawsze chciałem mieć nasycone kolory i w końcu po TNce mam :)

 

Jak ktoś chce na 100% srgb to można ustawić w menu.........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to normalka w IPS, ja mam lekkie rozjaśnienie w rogach po ciemku, ale wieczorami i tak mam włączone światło w pokoju więc tego nie widać.

 

 

IPS IPsowi nie równy. W LG 29UM69G-B (wiem że nie ta półka cenowa) żadnych z problemów typu backligh bleed, srebrzenia nie spostrzegłem.

 

Teraz trochę żałuje że nie wziąłem innego monitora. Znudziło mi się już oddawanie go na gwarancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IPS IPsowi nie równy. W LG 29UM69G-B (wiem że nie ta półka cenowa) żadnych z problemów typu backligh bleed, srebrzenia nie spostrzegłem.

 

Teraz trochę żałuje że nie wziąłem innego monitora. Znudziło mi się już oddawanie go na gwarancję.

 

Bo trzeba było kupować na paragon przez neta i od razu zwracać w terminie 14dni. Odnośnie gwarancji to poznaj swoje prawa, są określone terminy na to.

Może jak wziąłbyś tego LG też byłaby sztuka kiepska :lol2: W obecnych czasach to nie tylko kwestia ceny, te droższe też są tak produkowane. To jest ruletka i to rosyjska ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. A jaki monitor, w tej cenie, polecilibyście stricte pod programowanie? Te same modele, czy jakieś inne? Nie wiem czy zakrzywienie ekranu nie będzie przeszkadzało przy pracy z edytorem tekstu, nigdy nie miałem styczności z takim monitorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakiś 1440p ale takie kosztują 850 zł+, więc brałbym 22-23" 1080p może z pivotem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem Samsung C24F396. Dziękuję wszystkim za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Model ASUS TUF Gaming , o którym wspominasz jest to fajnie prezentujący się 27 calowy monitor IPS 2K (2560 x 1440) z natywnie 240 Hz, po OC 260Hz (1ms) dodatkowo pokrycie barw DCI-P3 wynosi 90 % więc monitor zapewni dobrą jakość i wyrazistość a obraz będzie płynny i przyjemny. Niektóre gry wykorzystują HDR więc z tym monitorem również można skorzystać z tej funkcji. Według mnie plusem jest też jasność na poziomie 400 nitów oraz technologie synchronizacji FreeSync i G-Sync (dla amd i nvidia).  Oczywiście są też tańsze modele z rozdzielczością 2K 240Hz patrz Lenovo Legion z lepszym pokryciem bartw DCI-P3 95% i z funkcją PIVOT - aby móc dostosować sobie wysokość i kąt pochylenia monitora do swoich potrzeb.
    • Chociaż faktycznie, niezawarcie umowy o produkcji w Polsce plus offset to wina Plaszczaka który brał wszystko z półki. Z samolotami bez uzbrojenia też się popisał, więc pewnie MON odkręca wszystko i spróbuje podpisać offset + produkcję w ostatniej umowie. Czemu się nie dało w drugiej? A no Plaszczak to Plaszczak co tutaj więcej dodawać.   Jak podpisywać umowy z Niemcami potrafią Czesi którzy w Europie mniej znaczą niż Polska ale jednak potrafią negocjować. Pomysł żeby brać pociski z Korei jako lewar na Niemcy nawet nie skomentuję, bo to poziom debila mógł wymyślić. 
    • Przede wszystkim to przynajmniej moim zdaniem zmiana bez sensu. Co do OC to jest to poblokowany CPU (coś jak non k u intela), więc tylko UV  
    • Fajnie że podałeś typ tego extendera bo z samego zdjęcia tak niskiej jakości trudno wywnioskować. Po zdjęciu wnioskuje, że to ten typ:  https://rbline.pl/extender-poe-pft1320-36882.html    Ogólnie standardowe extendery jakie stosowałem tylko regenerują sygnał nie są switchami czyli nie rozdzielają sygnału. W tym przypadku mają w sobie switcha. Różnica jest taka, że takie urządzenie różni się od typowego switcha tym, że zasilanie bierze z "głównego" switcha POE i nie ma w sobie zasilacza (taka jest idea extenderów). Na stronie którą podlinkowałem jest informacja  Więc można łączyć kaskadowo. Jednak pod 1 wyjście nie podłączysz kolejnych 2 extenderów (pewnie sam z siebie pobiera na własne działanie ze 2 W) oraz 3 kamer (każda np. po 6W). Czyli nie możesz podłączyć urządzeń które w sumie biorą więcej niż 15W.  
    • Zamierzam przesiąść się z 13700kf na 7800x3d i chciałbym go posadzić na dobrej płycie x670e w rozsądnej cenie, używki też wchodzą w grę, co byście polecili powiedzmy do kwoty 1500 zł im mniej tym lepiej. Nie śledziłem wątku więc nie wiem jak z oc wyżej wymienionego procka, mocno wyżyłowany czy mozna go jeszcze podkręcić czy lepiej iść w UV? 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...