Skocz do zawartości
karij

i7 4790k dziwnie wysokie temp, czy bedzie thermal throttling

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Odkupilem wlasnie od znajomego komputer z i7 4790k z dosc sporym coolerem, ale nie znam nazwy na ten moment.

W trakcie 27 minutowego testu (drugi test od gory) primem 95 zaden z rdzeni nie osiagnal 80 stopni.

zalaczylbym miniaturki, ale sa za duze.

W momencie wylaczania testu temperatury byly takie:

core 0-78

core 1-72

core 2-70

core 3-63

pare minut po wylaczeniu

core 0-29

core 1-29

core 2-30

core 3-23

 

Warto zaznaczyc ze temperatury spadly przy wylaczaniu testu natychmiastowo z 78 do okolo 35 mniej wiecej na wszystkich rdzeniach. Nie wydaje mi sie to byc specjalnie prawdopodobne, ale specjalista nie jestem. Radiator w pod koniec testu byl zaledwie cieply.

 

Zauwazylem ze problem wysokich odczytow temperatur tego procesora dosc czesto pojawia sie na necie. Na tym forum jest taki temat: http://forum.pclab.pl/topic/1274197-Problem-z-zestawem-komputerowym/

Autor tematu przy pisal, ze radiator od procesora przy okolo 85 stopniach byl letni.

 

Wydaje mi sie ze te procesory maja cos nie tak z odczytem temperatury.

temperatury sprawdzalem speedfanem 4.52

 

Jaka jest ogolna temperatura procesora, to nie wiem, bo speedfan pokazuje totalnie bezsensowny odczyt w tym miejscu.

 

Ale w zwiazku z tym, ze jeden z rdzeni niby grzeje sie do prawie 80 stopni, to czy moze zaczac sie wlaczac thermal throttling i dla jakich wartosci temperatury on sie wlacza?

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj się znajomego czy podczas użytkowania tego kompa robił " Skalp" procesora 4790k.

Te procesory mają gluta pod czapką więc mimo iż on będzie miał kosmiczne temperatury to chłodzenie może pozostać lekko ciepłe albo nawet zimne jak w moim przypadku to było.

Po zrobieniu skalpa i założeniu odpowiednich past procesor dostał nowe życie i o wiele bardziej przyjemne temperatury dzięki którym OC było bardziej możliwe.

 

Druga sprawa jakie to chłodzenie masz założone??

Ja zanim zrobiłem skalp testowałem procesor na grandisie i temperatury oscylowały w granicach 82 stopni więc bardzo możliwe że jest taki problem u Cb.

 

Zapytaj się czy coś z nim robił jak nie no to odpowiedzi znajdziesz na forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

78 stopni w teście PRIME 95 to dobre temperatury, w codziennym użytkowaniu rzadko osiągalne.

Nie ma się czym martwić. Throtling włączą się powyżej dopiero 100 stopni także daleka droga do takiego stanu rzeczy.

Polecam program HWINFO64 i Core temp do monitoringu czujników temperatur i napięć.

 

ja w swoim starym i7-4790k musiałem zrobić skalp gdyż stary procek się gotował na starcie PRIME 95 (odrazu 95-100 stopni) solidnym z chłodzeniem Macho REV A

Po skalpie miałem tyle co ty teraz także spoko głowa.

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chlodzenie thermalright hr-02-macho

 

Throtling włączą się powyżej dopiero 100 stopni

 

Ale wlacza sie gdy na 100 stopniach jest jeden rdzen, czy sumaryczna temperatura taka musi byc (jej na razie nie moge odczytac)? No i czy na pewno 100 bo w temacie ktory zalinkowalem autor mowil ze scinki (jak to ujal) mial juz przy 80 paru stopniach, no chyba ze te scinki byly czym innym wywolane.

 

No i musze dodac ze na razie komputer stoi na srodku pokoju z odslonietym bokiem obudowy, docelowo bedzie stal gdzie indziej- w miejscu gdzie dostep do swiezego powietrza z boku bedzie mocno ograniczony, no i trzeba pamietac ze teraz jest zima, a co bedzie latem? Na razie najgoretszy rdzen mial 79 stopni max, zobaczymy co bedzie pozniej. No i czy przejmowac sie takimi roznicami temperatur na roznych rdzeniach, ja uchwycilem moment gdy roznica wynosi 15 stopni.

 

Co do skalpowania to procesor nie byl skalpowany. Nawet krecony nie byl.

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Throthling włączy się na tym rdzeniu, na którym przekroczy max temperaturę.

Przy tych temperaturach ścinki z CPU nie wchodzą w grę.

Wszystko stabilnie, zero zwiech.

 

Wrzucam ci ten mojego CPU z OCCT 15 minut i tempy jakie osiągnął w zamkniętej obudowie.

CPU bez OC. W BIOS wszystko na AUTO.

 

PK9EIFA.png

 

ASUS REAL BENCH

 

NtP4PIK.png

Edytowane przez Vullcan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam temat. Mianowicie 82 stopnie przy grze w csa na minimalnych. Warto dodac ze cs ma u mnie zwykle malutkie (wydaje mi sie, ze rzedu 20%-30%) uzycie procesora, zwieksza sie ono w momencie gdy pojawiaja sie smoke'i. Tak czy inaczej maksymalne ogolne obciazenie procesora bylo 75%. Dziwi mnie to i martwi bo to 75% zapewne utrzymywalo sie pare sekund. A wczesniej o czym pisalem, nawet 27 minut prime'a 95 nie wywolalo 80 stopni.

Czy mozliwe jest, ze plyta glowna z jakiegos dziwnego powodu dala za wysokie napiecie? Albo moze moje testy primem 95 nie byly zbyt obiektywne, bo uzywalem dosc starej wersji i drugiego od gory torture testu bez zmieniania jakichkolwiek ustawien. Tutaj bym prosil o odp.

Temperatury i napiecia w zalaczniku

post-564121-15615135757545_thumb.png

post-564121-15615138471218_thumb.png

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile masz stopni w pokoju? :) No i kiedy ostatnio pasta pod prockiem na procku była zmieniana?

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pokoju jest z 29 stopni, a nadciagaja rekordowe upaly, niemniej to wedlug mnie nie powinno tlumaczyc takiej temparturowej anomalii jak w opisanym przeze przypadku przy csie.

Pasta owszem od nowosci nigdy nie byla zmieniana, ale moje doswiadczenie pokazuje (choc nie za bogate w tej materii) ze cudow nie nalezy oczekiwac i raczej roznicy nie zauwaze, chyba ze cos w istocie w sklepie gdzie skladali ten komputer zle zmontowano.

Dodatkowo sam boje sie poki co ruszac ten komputer, bo juz mam pewien problem z nim i nie chcialbym nowego. Mianowicie czasem , raz na okolo miesiac, gasnie obraz na monitorze na okolo 3 sekunde i wraca. Niby nic, ale jednak nie wiem skad to sie wzielo.

Warto rowniez dodac, ze haczyki na wentylator na colerze na procesorze zahaczaja o radiatory ramu. na ile mocno go dociska nie wiem, ufam ze delikatnie

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. 4790K to procesor z 2014 roku, jeśli pasta nie była zmieniana przez tyle czasu to zdecydowanie należałoby ją wymienić, degradacja pasty potrafi podnieść temperatury o 10*C w 3 lata.

2. W pokoju jest cieplej niż było gdy robiłeś testy poprzednio, zmiana temperatury otoczenia wpłynie na zmianę temperatury procka (pamiętaj, że grafika też się grzeje i dokłada od siebie trochę *C)

3. Domyślam się, że procesor nie był skalpowany, pod "czapką" procesora znajduje się pasta termo przewodząca, która również z czasem będzie traciła swoje właściwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddać do Patryka na skalpa, mój 4790k miał podobne temperatury i oddałem na skalpowanie żeby miał lżejsze życie i teraz w upały na macho 140mm przy napięciu 1,34 jego max to 63 stopnie :thumbup:

Edytowane przez Omega93

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwila puscilem na okolo 30 sekund prime'a 95 drugi test od gory (w zalaczniku pokazane ustawienia prime'a). I gdy temperatury dobily 84 stopni na najgoretszym rdzeniu przerwalem test. Wydaje mi sie, ze temperatury przy dluzszym torturowaniu moga osiagnac 90 stopni. Bardzo to wszystko dziwne, bo niegdys po 27 minutach nie byl w stanie osiagnac 80 stopni. Komputer ma dobre chlodzenie, raczej przewiewna obudowe, dodatkowo nic nie bylo robione przed testem wiec nie byl nagrzany. W pokoju 28 stopni. Procesor zaczal sie wedlug mnie tak grzac od niedawna, a od pierwszych testow primem minely zaledwie 4 miesiace. Nie chce mi sie wierzyc ze to tylko przez te upaly.

 

Gdy sprawdzam napiecie na procesorze to patrze na VID #0-3, dobrze robie? Vcore w pierwszej zakladce jest zupelnie inne, w zalaczniku obrazki.

Inna sprawa gdybym robil test primem i pokazal sie blad, to przy np 90 stopniach blad moze byc wynikiem za duzej temperatury, czy raczej te bledy zawssze oznaczaja niestabilnosc komputera?

I jeszcze jedno ktory test primem bedzie najbardziej miarodajny, bo sa trzy?

post-564121-15615974237977_thumb.png

post-564121-15615974412574_thumb.png

post-564121-15615974539563_thumb.png

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obrazek 1 po zakonczonym tescie: Wlaczylem prime 95, ten sam test co zwykle, na 5 minut i najgoretszy rdzen osiagnal 87 stopni przy 28 stopniach w pokoju.

 

 

Obrazek 2 po ponownym wlaczeniu testu prime - zdjecie zrobione w jego trakcie: dosc niskie napiecia vid (okolo 1,03 v) i taktowanie po pewnym czasie (byc moze po osiagnieciu 80 stopni) spadlo z okolo 4200mhz (na jednym rdzeniu bywalo wiecej na innym mniej potem odwrotnie) na 4000 mhz na kazdym rdzeniu i tak juz zostalo do konca testu. Na necie pisza ze powinno byc 4200mhz.

 

Obrazek 3 w trakcie gry w conan exiles: male obciazenie procesora, a napiecia vid wyzsze, tak samo taktowania na kazdym rdzeniu powyzej 4000mhz na raz.

 

 

Moje pytania: Czy normalne jest, ze taktowanie wszystkich rdzeni przy wlaczonym tescie prime 95 po pewnym czasie wyrownalo sie do 4000mhz, a za to na nizszym uzyciu procesora w grze jest ono wyzsze niz 4000mhz na kazdym rdzeniu, podobnie napiecie?

 

Czy po wylaczeniu turbo (bo do tego sie przymierzam) napiecia maksymalne beda takie jak w trakcie testu prime (obrazek 1- okolo 1,03 v).

 

Mam nadzieje ze wylaczenie turbo poprawi temperatury przy srednim wykorzystaniu procesora, a przy maksymalnym na kazdym rdzeniu, jak rozumiem, bedzie to samo.

Pytania z poprzedniego posta tez aktualne.

 

https://imgur.com/SAXLlHP

https://imgur.com/mV8GP5i

https://imgur.com/EY0cZgJ

Edytowane przez karij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem dzis zmienic paste na procesorze i okazalo sie, ze chlodzenie thermalright hr-02-macho nie ma zamontowanego dodatkowego backplate'a. Moze miec to wplyw na temperatury i czy w ogole uzytkowanie komputera z tak ciezkim chlodzeniem bez backplate'a jest bezpieczne? A moze to jakas stara wersja tego chlodzenia i specjalnie go nie miala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...