Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

maniek6r

Wybór NAS (dylemat co do funkcji mail server)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

stoję przed wyborem NAS dwu- lub czterodyskowego. Chciałbym prosić o poradę, względem usługi serwera pocztowego.

 

Moje zastosowanie NAS to:

1. przechowywanie plików wrażliwych/firmowych (dokumenty klientów) w ramach działalności jednoosobowej

2. przechowywanie plików "domowych", w tym udostępnianie plików do TV/HiFi

3. możliwość zdalnego zarządzania plikami (usuwanie, wygrywanie nowych), tj. z poziomu laptopa w innej sieci lub poprzez aplikację na smartfona

4. kopia zapasowa

5. ostatnia i przeważająca funkcja to usługa serwera pocztowego - i ta funkcja wybór się komplikuje, bo nie wiem czy warto?

 

W przypadku punktów 1-4 wybór byłby jasny, myślałem o budżetowym WD My Cloud Home 2x 4TB.

 

W przypadku możliwości obsługi serwera pocztowego - myślałem o Synology DS718+ (dwudyskowy) albo DS918+ (czterodyskowy).

 

Poczta byłaby wykorzystywana tylko w ramach firmy. Mam obecnie wykupioną domenę oraz hosting 300GB, tak naprawdę tylko pod 1 adres (konto) email. Koszt roczny hostingu to ok. 350 zł (jest tam sporo możliwości, z których nie korzystam, ale wziąłem ten hosting w przełożeniu pojemność/cena). Internet mam z PLUSa, w którym mogę wykupić za 18 zł miesięcznie stałe IP pod serwer pocztowy. To oznacza, że rocznie też muszę przeznaczyć ok. 200 zł na stałe IP. Patrząc na to, różnica w zakupie NAS "zwykłego" vs NAS z serwerem pocztowym, zwracać się będzie kilka lat, ale miałbym "wszystko u siebie".

 

Pytanie czy warto mieć mail server na NAS z jakiegoś względu, czy to jest bezpieczne i czy trzeba na bieżąco dbać o niego informatycznie? - jestem laikiem jeśli chodzi o zarządzanie serwerami, więc czy taki Synology automatycznie steruje antyspamem itp.

 

Kolejne pytanie by było takie - czy jeśli bym wszedł w Synology DS+ z serwerem pocztowym, to brać dwu czy czterodyskowy - czy bezpiecznie trzymać pocztę i inne pliki (firmowe i domowe) na jednym dysku, a drugi byłby jako back up, czy lepiej rozdzielić to na różne dyski i wziąć czterodyskowy NAS?

 

Pozdrawiam, Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jestem laikiem jeśli chodzi o zarządzanie serwerami

zarządzanie pocztą to największa udręka, znam masę amdinów, którzy nie są w stanie ogarnać serwera pocztowego. Najczęściej to jak się ustawi to nikt nie chce tego ruszać. Zobacz

 

Nie wiem co trzymasz na poczcie, że tyle to żzera miejsca - nie lepiej jest po prostu posprzątać pocztę - bo jak znam świat to 90% danych nie jest potrzebnych.

 

Serwer może i ogarnie - pytanie czy jesteś w stanie przeżyć brak poczty przez powiedzmy 2 dni?

 

Kolejne pytanie by było takie - czy jeśli bym wszedł w Synology DS+ z serwerem pocztowym, to brać dwu czy czterodyskowy - czy bezpiecznie trzymać pocztę i inne pliki (firmowe i domowe) na jednym dysku, a drugi byłby jako back up, czy lepiej rozdzielić to na różne dyski i wziąć czterodyskowy NAS?

W sensie chcesz trzymać ważne dane beż żadnej redundancji? (raid to nie backup btw) - odważny jesteś.

Jasne, że lepiej jest mieć 4 dyskowy - tam de facto zyskujesz na powierzchni - bo użytecznie masz w 2 dyskowym 1 dysk, w 4 dyskowym są to 3 dyski (mówie o raid5 lub ekwiwalencie).

A od WD to lepiej się trzymać z daleka - to syf, niedziałający nieresponsywny itd. Kupić porządny NAS i nie użerać się z tym.

 

Lepiej nie ruszaj tematu - zresztą zobacz ile potrzebujesz danych i sprawdź sobie realnie co potrzebujesz. A 350 PLN rocznie to nie jest dużo - znam ludzi co dla własnej działalności płacą po 2 tys / msc za hostingi. Pamiętaj, że można zmniejszyć pakiet lub przemigrować do innego. Tam gdzie jest lepiej i/lub taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i sugestie!

 

Co do Waszych pytań i komentarzy:

 

1) Wielkość poczty i jej użycie wynika z działalności - muszę często się odwoływać do spraw sprzed miesięcy, bo tak trwa proces kredytowy, więc dokumenty ważą sporo (duże PDF, JPEG). To co oferował np. gmail, office 365 to było za mało w odniesieniu do wielkości dyskowej w chmurze i ceny. Myślałem też o postawieniu strony, i stąd kupiłem ten hosting z dużą pojemnością, 5 domenami, możliwością postawienia 1 witryny itd., gdzie pierwszy rok był za 90 zł. Obecnie nie porównywałem kosztów.

2) Przestoje w dostępie do poczty - może 1 dniowy jest wybaczalny, ale już 2,3,4 dni to za wiele - w sumie to na poczcie bazuję (może mi excel nie działać, ale email muszę mieć) :)

3) Hosting z dużą pojemnością wykupiłem też ze względu na ftp - tam zrzuciłem prywatne rzeczy (m.in. zdjęcia z lustrzanki w RAW), których się zebrało, a które na 2 kompach się już nie mieściły. Zatem te 300 GB hostingu to tak zacznie być niewystarczające za chwilę.

 

Dlatego to co chciałem zrobić, to zrzucić pliki na NAS, i albo kupić NAS za większą kasę, ale z usługą poczty i zrezygnować całkowicie z hostingu, albo po prostu hosting "zmniejszyć" tylko dla poczty i kupić NAS za mniejszą kasę na same pliki. Patrząc na komentarze, pewnie pójdę w tę drugą stronę.

 

Tu mam do Was jeszcze 2 pytania:

1) wspomnieliście o back up. Jeśli dobrze rozumuję, to NAS pracuje w RAID, więc na tym drugim dysku robi mi się lustrzane odbicie. Dopiero w momencie kradzieży, awarii, przepalenia całego sprzętu, tracę oba dyski, i to są jedyne sytuacje, które nie stanowią, że drugi dysk w NAS jest back up?. Jeśli tak, to jak robić back up - np. na hostingu czy dokupić drugi jednodyskowy NAS i połączyć go sieciowo z tym głównym, albo zwykły dysk zewnętrzny i ręcznie zrzucać dane co jakiś czas (ręcznie nie chciałoby mi się tego robić)?

2) Wymiana plików w NAS - jako, że NAS miałby być udostępniony w sieci i chciałbym do niego zdalnie się łączyć, to jak najbezpieczniej to robić (protokoły itp). Czy kupując QNAP czy Synology nie muszę się o to martwić, bo zadba o to jakaś aplikacja?

 

Pozdrawiam, Mariusz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...