Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mark2468

G.SKILL 16GB 3200 problem z CL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Posiadam RAM oraz płytę b450 Tomahawk.

Ramy działają na profilu axmp 2 i teoretycznie timingi powinny wyglądać tak: 15-15-15-35; natomiast u mnie wygląda to tak:16-15-15-35 (przynajmniej wszystkie programy tak pokazują).

Próbowałem zmienić ręcznie CL na 15 ale programy nadal pokazują CL16.

 

Stąd rodzi się moje pytanie czy płyta sobie nie radzi z ramem, czy może z samym ramem jest problem?

 

Podaję link do zdjęć z wskazań bo może ja coś źle interpretuje.

Wiem że nie ma to za dużego znaczenia ale skoro ram miał mieć cl15 to chciałbym żeby ta wartość była utrzymana (to że słabo się kręcą przemilczę; niby b die).

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam to samo :P ram ten sam > Zostawiłem 3000 CL14 przy 1.30 [V] 3200 CL14 robią ale nie chce ich traktować wysokim napięciem :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na hyperxach tez mam problem z ustawieniem cas latency 15 wiec programy pokazuja cl 16 ustawiłem w biosie cl14 i ida na 3000.

tak wiec więcej osób ma ten problem z opóźnieniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejna z przypadłości ryzena.

Na razie nie będę się z nimi bawił.

 

Orientujecie się może jak te ramy działają z ryzenem?

 

Ps.

Nie jestem fanem ledów.

 

Edit

Poprawiłem link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj link z 1 spacją bo morele usuwa z automatu forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale płyty pod Ryzena czasem mogą nie lubić nieparzystych timingów, możesz spróbować zmienić opcję geardown mode na disable, wtedy będziesz mógł zmienić tCL na 15, ale nie wiem, czy warto ponieważ zależnie od "wersji BIOSu" wymusi to aby command rate było ustawione na 2, co będzie wiązać z pewną utratą wydajności.

 

Natomiast:

 

Te kości, które masz są na samsungach b-die (jak nie masz przesortowanego odpadu, to lepszych kości na rynku nie ma), być może nawet dobrego sortu, na twoim miejscu z marszu próbowałbym się nie bawić w to co napisałem wyżej, tylko zmienić timingi na te, które te kości teoretycznie powinny łyknąć bez problemu, czyli np.

1.14.14.14.14.30

Inne timingi też można próbować drastycznie obniżyć, oczywiście to zależy od tego, czy masz prawdziwe samsungi b-die bpcb, a nie jakieś odpady produkcyjne.

1.14.14.14.14.30

np. trfc ~~300

trc 44

itd.

Do tych ustawień nie powinno być potrzeby nawet zmiany żadnych napięć.

(jak coś to możesz na sztywno ustawić takie coś, aby latały na cl14

SOC 1,1V

DRAM voltage 1,35v

ewentualna zmiana ustawienia procODT z 53,3 na 60ohm.)

Po wszystkim oczywiście musisz sprawdzić stabilność.

Gdybyś chciał się pobawić w OC, te kości mają potencjał zrobić 3466mhz@cl14

 

 

Odnośnie tych modułów INNO3D z linku to paździerz w stosunku do tego co masz nie zawracaj sobie nimi głowy + od razu mówię, że 4 kości na Ryzenie to słaby pomysł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś chciał się pobawić w OC, te kości mają potencjał zrobić 3466mhz@cl14Odnośnie

 

No już się tak nie rozpędzaj, mam te kości na b-die o ile z 3200 cl14 problemu nie mają o tyle 3400 cl14 jest nie do ustabilizowania w 100%. Bardzo niedużo mi brakuje do tej stabilności ale jednak i nic z tym nie zrobie. Potencjał zależy od konkretnych kości wiesz o tym dlatego bez takich pewników tutaj :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te kości które mam próbowałem puścić na timingi 14 14 ... z Dram calculator for ryzen ale nie były stabilne (czasami system się zawieszał już przy logowaniu) więc dałem sobie spokój.

 

Może nie umiem po prostu podkręcać ramu :hmm:

 

Skoro te Inno3D są kiepskie pod ryzena to będą po prostu na sprzedaż jak je dostanę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuj też z SOC ja mam 1,15 [V]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już się tak nie rozpędzaj, mam te kości na b-die o ile z 3200 cl14 problemu nie mają o tyle 3400 cl14 jest nie do ustabilizowania w 100%. Bardzo niedużo mi brakuje do tej stabilności ale jednak i nic z tym nie zrobie. Potencjał zależy od konkretnych kości wiesz o tym dlatego bez takich pewników tutaj :E

A co próbowałeś do tej pory?

Te kości które mam próbowałem puścić na timingi 14 14 ... z Dram calculator for ryzen ale nie były stabilne (czasami system się zawieszał już przy logowaniu) więc dałem sobie spokój.

 

Może nie umiem po prostu podkręcać ramu :hmm:

 

Skoro te Inno3D są kiepskie pod ryzena to będą po prostu na sprzedaż jak je dostanę.

Dram calculator jeszcze nigdy mi nie pomógł :D, spróbuj moich ustawień, może pójdą. Możliwe też, że trafiły Ci się samsungi słabszego sortu. :kwasny:

Pokombinuj też z SOC ja mam 1,15 [V]

Na początek niech spróbuje 1,1v- jest to optymalne ustawienie dla większości konfiguracji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale żeby ustabilizować 3400 czy ogólne jakie taktowania?

Aby ustabilizować 3400mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyy, wszystkiego? Od zmiany timmingów kończąc na zmianach cas bus proc odt napięciach ramu i socu. U mnie te ramy są na tyle stabilne że w grach nie wywala mnie do pulpitu, przynajmniej nie w tych testach które robiłem, natomiast w programach testujących prędzej czy później pokaże niestabilność. Wkładałem je nawet do platformy z inną płytą główną i prockiem i było to samo, więc jak dla mnie ściana dla samych pamięci a nie IMC czy płyty np.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórym udaje się z kopa ustawić te moduły na 3466mhz. Możliwe też, że próbowałeś za mało, złej konstelacji ustawień, za małe napięcia, albo po prostu zbyt mocno sugerowałeś się kalkulatorem (sądząc po tym, że wspominasz od CUD BUS :E, mnie kalkulator na 3 różne moduły RAM, ani razu nie zasugerował dobrej "odpowiedzi" :lol2: )

 

Albo po prostu trafiły Ci się słabe kości, choć to było by do weryfikacji tylko na platformie Intela, a skoro robią u Ciebie 3200mhz cl14, to na Intelu raczej też zrobią coś ala 4000mhz+ cl16.

Możliwe, też że masz tzw "dziurę" w kontrolerze pamięci, którą możesz próbować załatać napięciem CLDO_VDDP, mi to ustawienie pomogło zmienić moje poprzednie e-die single rank z 3200mhz na 3333mhz, a odnośnie taktowania, z tego co zrozumiałem taktowanie ala 3400mhz to sztuczny twór na tej platformie, 3000mhz też(choć działa znacznie lepiej akutalnie), są to późno wprowadzone dzielniki pamięci, po wejściu agesa 1006, które działają IMO dość słabo.

 

Jak miałbyś próbować jakiś taktowań, to najprędzej 2933mhz, 3200,3333,3466, wielokrotności 133mhz, ponieważ tak ma skonfigurowane najlepiej dzielniki kontroler Ryzena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórym udaje się z kopa ustawić te moduły na 3466mhz. Możliwe też, że próbowałeś za mało, złej konstelacji ustawień, za małe napięcia, albo po prostu zbyt mocno sugerowałeś się kalkulatorem (sądząc po tym, że wspominasz od CUD BUS :E, mnie kalkulator na 3 różne moduły RAM, ani razu nie zasugerował dobrej "odpowiedzi" :lol2: )Albo po prostu trafiły Ci się słabe kości, choć to było by do weryfikacji tylko na platformie Intela, a skoro robią u Ciebie 3200mhz cl14, to na Intelu raczej też zrobią coś ala 4000mhz+ cl16.Możliwe, też że masz tzw "dziurę" w kontrolerze pamięci, którą możesz próbować załatać napięciem CLDO_VDDP, mi to ustawienie pomogło zmienić moje poprzednie e-die single rank z 3200mhz na 3333mhz, a odnośnie taktowania, z tego co zrozumiałem taktowanie ala 3400mhz to sztuczny twór na tej platformie, 3000mhz też(choć działa znacznie lepiej akutalnie), są to późno wprowadzone dzielniki pamięci, po wejściu agesa 1006, które działają IMO dość słabo.Jak miałbyś próbować jakiś taktowań, to najprędzej 2933mhz, 3200,3333,3466, wielokrotności 133mhz, ponieważ tak ma skonfigurowane najlepiej dzielniki kontroler Ryzena.

 

Chyba z dobre 3 noce, 2 soboty i jeszcze pojedyńcze h . Prędzej zła konstelacja ustawień po tych opcji jest od zawalenia jeżeli chodzi o ilość kombinacji. Fakt faktem pamięci bootują w systemie są stabilne ale w programach testujących się wykrzaczają. Powiedz mi gdzie widziałeś te kości od kopa puszczone, na 3466, na jakich ustawieniach mobo i cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh bez jaj takie opinie to wiesz. Nie wiemy nic o reszcie timmingow i czy faktycznie ramy są stabilne. Niektórym jak działa system i gry to jest ok więc wiesz. Konkrety konkrety. Jakiego vddp u siebie użyłes?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz nie można z góry zakładać, że ktoś pisał coś, o czym nie miał pojęcie w internecie, w końcu w internecie nikt nie będzie spisywał "pracy naukowej" ;) ( a przynajmniej zbyt mało jest takich osób).

Uwierz mi subtimingi nie są Ci potrzebne do szczęścia, a raczej w większości przypadków, ponieważ powyżej 3200mhz timingi i tak są z automatu bardzo luźne u większości producentów płyt

Mogę napisać, tylko tyle z konkretów:

Robisz 3200mhz 1.14.14.14.14 stabilnie- masz na 99,9% dobre samsungi b-die i to nie one Cię ograniczają przy OC, gdyby trafił Ci się jakiś odpad, byś nie zszedł z cl15.

 

Jeśli pytasz o CLDO_VDDP (VDDP to zupełnie inne napięcie), to u mnie wynosiło ono 0.975v i tylko ta wartość przesuwała taktowanie do góry. Odnośnie tej opcji, AMD nie zaleca przekraczania 1050mV- jest to niebezpieczne.

Jeśli będziesz szukał wartości, skup się na wartościach od ~~940 do 1000mv, reszta nie ma znaczenia, szukaj po 1 minimalnym kroku, czyli 0,005mv, polecam do tego kartkę i długopis + za każdym razem sprawdzaj stabilność. Niestety jest to upierdliwe szukanie i nie ma gwarancji, że pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak robie 3200 cl14-14-14-14 i są w 100% stabilne. Co do subtimmingów, to co Ty teraz sugerujesz? Żeby ustawić tylko główne a reszta na auto niech płyta sama dobierze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak robie 3200 cl14-14-14-14 i są w 100% stabilne. Co do subtimmingów, to co Ty teraz sugerujesz? Żeby ustawić tylko główne a reszta na auto niech płyta sama dobierze?

Dokładnie, reszta subtimingów ma aktualnie marginalne znaczenie, poza tym masz płytę MSI, która dobrze sobie z nimi radzi.

"Wcześniej" z poprzednimi agesami były bardziej niedopracowane mechanizmy dobierania subtimingów, przez co niektóre były niepotrzebnie zbyt luźne, a inne zbyt ciasne- co mogło powodować problemy ze stabilnością.

 

Przy zwykłym OC powinny Cię tylko interesować:

główne timingi, command rate.

Napięcia soc- więcej nie zawsze znaczy stabilniej.

dram

geardown mode disable/enable

proc odt,

vddp- niektóre płyty.

cldo_vddp

spread spectrum w cpu features.

ewentualnie można pobawić się na końcu z rtt park, nom, wr- tak jak sugeruje kalkulator, ale procODT ma największe znaczenie.

 

BIOS polecam również mieć praktycznie zawsze najnowszy.

 

 

Możesz sobie zrobić też taki eksperyment, odciążyć trochę kontroler pamięci, poprzez zostawienie tylko 1 kości w 2 slocie od CPU, powinieneś wtedy być w stanie ustawić wyższe taktowania na 1 kości, a przynajmniej być w stanie je zbootowac/wejść do BIOSu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale zobacz jaka różnica w samej aidzie:

3400 cl14 tuned subtimmings:

LWgnrMA.png

 

3400 cl14 auto subtimmings:

tETvx4v.png

 

Dodam jeszcze że na swoim 3200cl14 miałem wyższe wyniki niż na 3400 auto. Myślę że nie ma co dłużej tutaj rozmawiać na ten temat. Potestuje z tym cldo_vddp i zobaczymy czy uda się ustabilizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że przy obniżonych subtimingach różnica w wydajności będzie zauważalna, ale ja pisałem o rzeczach będących ważnych w ustabilizowaniu RAMu, a nie o tym jak podnieść wydajność już stabilnego RAMu ;)

BTW SOC, bym próbował podnieść na przynajmniej 1,1v jeśli chcesz ustabilizować RAM ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten setup 3400 cl14 na auto też niestabilny więc chyba zupełnie nie o to chodzi. Co do soc napięcie jest OK.

 

Trochę to dziwne, sam na własnej skórze przekonałes się że nie ma czegoś takiego jak ustawienia które stabilizuja ram bo każda kość jest inna i jest jeszcze mobo oraz CPU które grają rolę. Więc dziwi mnie ze tak z marszu mi mówisz co mam zrobić w sumie nie mając racji,jakbym tego wcześniej już nie sprawdził. Testuje narazie to cldo_vddp ale bez większych rezultatów. :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Dziękuję za informacje odnośnie podkręcania ramu.

Na razie zostawię ram bo mam inne rzeczy na głowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ten setup 3400 cl14 na auto też niestabilny więc chyba zupełnie nie o to chodzi. Co do soc napięcie jest OK.

 

Trochę to dziwne, sam na własnej skórze przekonałes się że nie ma czegoś takiego jak ustawienia które stabilizuja ram bo każda kość jest inna i jest jeszcze mobo oraz CPU które grają rolę. Więc dziwi mnie ze tak z marszu mi mówisz co mam zrobić w sumie nie mając racji,jakbym tego wcześniej już nie sprawdził. Testuje narazie to cldo_vddp ale bez większych rezultatów. :E

Wiesz pomogłem po prostu już sporej ilości osób ustabilizować RAM, sam przerobiłem 3 zestawy, więc wiem z czym to się je.

Trochę to dziwne, sam na własnej skórze przekonałes się że nie ma czegoś takiego jak ustawienia które stabilizuja ram bo każda kość jest inna i

Tego zdania nie rozumiem kompletnie :E

Tylko z mojego podwórka:

1 Oczywiście, że są takie ustawienia, które pomagają ustabilizować RAM, jak choćby CLDO_VDDP o którym pisałem wyżej, udało mi się puścić RAM na 3333mhz

2 Aktualne b-die, nie chciały chodzić stabilnie na 3200mhz na mojej płycie, dopiero po zmianie procODT z auto(53ohm), na 60ohm zaczęły śmigać.

3 Pierwsze szajsowate b-die bcrc jakie miałem, ustabilizowałem ich profil XMP na 3000mhz, po wprowadzeniu kluczowych ustawień dla nich: CR=2 + gearadown mode=disable, SOC=1,2V

 

Nie mówię, że wszystko jest możliwe, że każdy komputer z b-die zrobi 3200mhz+ stabilnie na Ryzenie, ale IMO warto przynajmniej spróbować wszystkich opcji. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Bezprawie dostrzegają w Europie. Sytuacja w Polsce jest poważna. Rząd Donalda Tuska, przyjaciela Macrona i von der Leyen, prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków - stwierdził w mediach społecznościowych francuski europoseł Nicolas Bay. Polityk zaznacza, że "to ważny atak na praworządność, ale brukselska Komisja nie wydaje się być tym poruszona".    
    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L2 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...