Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hellothere

Jaki RAM 2666hz 32gb - R 1700 - B450-TOMAHAWK

Rekomendowane odpowiedzi

32gb to spore obciążenie dla kontrolera pamięci Ryzena. Jeśli chcesz 32gb, to najbezpieczniejszą opcją będzie zakup 2 kości po 16gb o taktowaniu 2666mhz(wtedy powinny z dużą dozą prawdopodobieństwa ruszyć z samego XMP)

Na listy QVL nie patrz, ponieważ rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

Odnośnie modeli, które powinny ruszyć "out of box::

W zasadzie jakiekolwiek 2666mhz cl16, ale z doświadczenia unikałbym Corsair. Na morele masz spory wybór, w dobrej cenie(forum ucina linki)

 

www.morele.net/pamiec-crucial-ballistix-sport-lt-ddr4-32-gb-2666mhz-cl16-bls2k16g4d26bfsb-5627823/

 

Te są w niezłej cenie i na dodatek cl15, nie cl15

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-2666mhz-cl15-f4-2666c15d-32gvr-807563/

 

Ale ja bym wolał na twoim miejscu kupić po prostu te, bo są dużo tańsze:

 

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-32-gb-2666mhz-cl15-f4-2666c15d-32gvr-807563/

 

I próbujesz je samemu ustawić na 2666mhz, mooooże 2800mhz pójdą, na 3000/2933mhz bym nie liczyl. (pomogę jak trzeba).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Czy warto dopłacać do MSI B450 TOMAHAWK czy może być np. https://www.x-kom.pl/p/441269-plyta-glowna-socket-am4-msi-b450-a-pro.html#Specyfikacja

 

Czym one się w ogole roznią?

Różnią się kolorem pcb, a-pro jest brązowa. Tak to mają takie same sekcje zasilania, te same możliwości OC, ewentualne różnice to podświetlenie u tomahawk i może jakieś różnice w złączach (do wyczytania w specyfikacji w sklepie). ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te beda pasowac?

www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten RAM często nie działa jak trzeba z Ryzenem, od G.SKILL moduły powyżej 3000mhz polecam tylko modele bez końcówki B w nazwie kodowej, czyli np. GVK,GTZ, zamiast GVKB, ponieważ G.skill bardzo sortuje kości, a te z B to gorszy sort.

Poza tym jeśli rozważasz kupno 4 kości to z miejsca to odradzam, jeśli chcesz mieć 32gb RAMu to najlepiej 2 kościach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, to jakie kości polecasz w takim razie z X-komu? Są w ogole jakies ciekawe tam? (najlepiej neutralne/czarne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aegisy jak wyżej, tylko w wyższej cenie

https://www.x-kom.pl/p/427809-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-3000mhz-aegis-cl16-2x16gb.html

 

Z kości 2666mhz, mają dostępne tylko te z podświetleniem ledowym białym

https://www.x-kom.pl/p/342642-pamiec-ram-ddr4-corsair-32gb-2666mhz-vengeance-led-white-cl16-2x16gb.html

Niestety mają mniejszy wybór w "bezpiecznym zakresie" dla Ryzena, przy pojemności 32gb.

Ewentualnie ten zestaw, ale bez 100% gwarancji, że pójdzie na 3200mhz :E

https://www.x-kom.pl/p/337055-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-3200mhz-trident-z-cl14-2x16gb.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat

@Qwertypp10 myślisz że G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (F4-3000C15D-16GVR) będą działać z Ryzenem 2600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinny działać bez problemu.

Poszły bez problemu na 3000 na standardowych opóźnieniach. Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam tylko modele bez końcówki B w nazwie kodowej, czyli np. GVK,GTZ, zamiast GVKB, ponieważ G.skill bardzo sortuje kości, a te z B to gorszy sort.

 

Stoję przed podobnym wyborem.

I właśnie utknąłem na kościach RAM. Czy ten problem kompatybilności / stabilności występuje tylko w AMD czy w AMD i INTEL?

I czy ten prefix z V to pewnik czy tylko sugestia?

Przykładowo o tych co sądzicie:

https://www.mor ele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16-gb-2800mhz-cl17-f4-2800c17d-16gis-884271/

 

Lub to:

https://www.mor ele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-pv416g300c6k-769239/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stoję przed podobnym wyborem.

I właśnie utknąłem na kościach RAM. Czy ten problem kompatybilności / stabilności występuje tylko w AMD czy w AMD i INTEL?

I czy ten prefix z V to pewnik czy tylko sugestia?

Przykładowo o tych co sądzicie:

https://www.mor ele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16-gb-2800mhz-cl17-f4-2800c17d-16gis-884271/

 

Lub to:

https://www.mor ele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-pv416g300c6k-769239/

U AMD występuje bardzo często, jest to związane z ograniczonymi możliwościami kontrolera pamięci u Ryzena, jeśli rozmawiamy o 32gb RAMu. O Intelu się nie wypowiem.

Końcówka B, to sugestia granicząca z pewnością, t,j kupno zestawu, który działa 3/10 osobom, albo nawet 5/10 osobom na Ryzenie, to nic rozsądnego moim zdaniem. U intela te zestawy też potrafią nie działać, to nie jest tak, że XMP jest w 100% kompatybilne z Intelem.

1 Szrot, 2800mhz cl17- to jest jakiś antyk + raczej mało popularne taktowanie. Innymi słowy zestaw 3000mhz/3200mhz powinien mieć maksymalnie cl16, najlepiej 15cl, cl18- to jakiś stary szrot. Nie mam pojęcia jak by poszły przy 4 kościach, mogę domniemywać tylko, że gorzej niż aktualne modele, które robią 2666/2400mhz, okazyjnie 2800mhz.

2. Do Patriota nie mam przekonania, dlatego, że ich kości Viper 4 3000mhz/3200mhz 2x4gb słabo działają na Ryzenie + moje z górnej pułki na samsungach b-die(w opisie) reklamuję, ponieważ odklejają się od nich radiatory (jest to powszechny problem dla tego modelu, wyczytałem):E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U AMD występuje bardzo często, jest to związane z ograniczonymi możliwościami kontrolera pamięci u Ryzena, jeśli rozmawiamy o 32gb RAMu. O Intelu się nie wypowiem.

 

Chcesz powiedzieć, ze na ten samej płycie, na tym samym procesorze i z tymi samymi kośćmi pamięci może nie być problemu w [przypadku powiedzmy 2 x 4 GB a już w 2 x 8 GB albo 2 x 16 GB mogą być problemy? :mad2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz powiedzieć, ze na ten samej płycie, na tym samym procesorze i z tymi samymi kośćmi pamięci może nie być problemu w [przypadku powiedzmy 2 x 4 GB a już w 2 x 8 GB albo 2 x 16 GB mogą być problemy? :mad2:

Wszystko zależy od konfiguracji. W powiedzmy, że do 16gb 100% modułów zrobi 2666mhz. A 3200mhz zrobi ponad 90%, o ile nie kupisz najtańszego paździerzu. Natomiast powyżej 3000mhz już mocno wszystko zależy od tego jaki RAM kupisz, t.j do tańszych modułów producenci ładują jak leci, co jest pod ręką, różne hynixy, microny, nanya, specteck itd. itd, więc nie zawsze są one porównywalne, do tego dwa zestaw oparte o hynixy CJR, mogą się różnić z powodu "loterii sylikonowej", jeden zestaw może być lepszy od drugiego, co widać zwłaszcza w przypadku OC. Dochodzi do tego też kwestia jakości kontrolera pamięci w procesorze.

Innymi słowy możesz mieć 2 komputery

r5 2600

MSI A-PRO

4x8GB Aegis 3000mhz cl16

i na jednym PC zrobisz 2800mhz,a na drugim 2666mhz, z takiego, czy innego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Tu raczej nie tyle o obciazenie kontrolera chodzi, co o jakosc plyty glownej i typ pamieci. Wydaje mi sie, ze jednostronne moduly duzo lepiej sie kreca, a takich w wersji 16GB nie trafilem.

W dwoch kompach mam po 32GB i wyglada tak:

1. R1700, Asus X370 Strix, 2x16GB 3400cl16 G.Skill i tyle zrobily od razu po zaladowaniu profilu. Na wyzszej czestotliwosci nie udalo mi sie ich ustabilizowac, chociaz raz na 3600 wystartowaly. :) Teraz sa na cl 16-14-14, pelna stabilnosc.

2. R2200G, nie pamietam modelu plyty, cos budzetowego, G.Skill Aegis 3000cl16 i poszly z marszu 2933cl16. Sa w kompe produkcyjnym, wiec zadnego oc nawet nie probowalem robic.

Wiec pchanie sie w 2666 w przypadku Ryzena uwazam za slaby pomysl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy możesz mieć 2 komputery

r5 2600

MSI A-PRO

4x8GB Aegis 3000mhz cl16

i na jednym PC zrobisz 2800mhz,a na drugim 2666mhz, z takiego, czy innego powodu.

Kompletnie nie zrozumiałeś mojego pytania... :E

Nie mówię o oczywistych oczywistościach, w jakich 2 teoretycznie takie same procesowy ale z innych okresów produkcji mogą się różnić możliwościami OC.

 

Mówiłem o czym innym... pytałem,, czy zwiększenie na tej samej platformie RAMU x 2 może generować problemy sprzętowe...?? Nawet zakładając, ze podwajamy RAM dokładnie takimi samymi RAMAMI?? Bo ja z kolei tak zrozumiałem Twoją niezbyt zrozumiałą wypowiedź...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompletnie nie zrozumiałeś mojego pytania... :E

Nie mówię o oczywistych oczywistościach, w jakich 2 teoretycznie takie same procesowy ale z innych okresów produkcji mogą się różnić możliwościami OC.

 

Mówiłem o czym innym... pytałem,, czy zwiększenie na tej samej platformie RAMU x 2 może generować problemy sprzętowe...?? Nawet zakładając, ze podwajamy RAM dokładnie takimi samymi RAMAMI?? Bo ja z kolei tak zrozumiałem Twoją niezbyt zrozumiałą wypowiedź...

Tak, "podwojenie" RAMu z 16, na 32gb spowoduje, że w większości przypadków nie zrobisz więcej jak 2666mhz (chyba, że kupisz moduły na samsungach b-die, cena 800zł+ za 2x8gb).

Jak kupisz 4 moduły z profilem XMP 3000/3200mhz, będziesz musiał zejść z taktowaniem, jak kupisz z profilem 2666mhz jest duża szansa na to, że pójdą z XMP stabilnie.

Tu raczej nie tyle o obciazenie kontrolera chodzi, co o jakosc plyty glownej i typ pamieci. Wydaje mi sie, ze jednostronne moduly duzo lepiej sie kreca, a takich w wersji 16GB nie trafilem.

W dwoch kompach mam po 32GB i wyglada tak:

1. R1700, Asus X370 Strix, 2x16GB 3400cl16 G.Skill i tyle zrobily od razu po zaladowaniu profilu. Na wyzszej czestotliwosci nie udalo mi sie ich ustabilizowac, chociaz raz na 3600 wystartowaly. :) Teraz sa na cl 16-14-14, pelna stabilnosc.

2. R2200G, nie pamietam modelu plyty, cos budzetowego, G.Skill Aegis 3000cl16 i poszly z marszu 2933cl16. Sa w kompe produkcyjnym, wiec zadnego oc nawet nie probowalem robic.

Wiec pchanie sie w 2666 w przypadku Ryzena uwazam za slaby pomysl.

Kontroler pamięci odgrywa bardzo ważną rolę przy taktowaniu RAM 3200mhz+ (zwłaszcza w przypadku samsungów, bo taktowanie do 3200mhz to żaden problem).

2x16GB 3400cl16 G.Skill - na bank samsungi b-die, niektórym idą na 3600mhz stabilnie nawet, ale to zależy od loterii sylikonowej jak pisałem wyżej.

G.Skill Aegis 3000cl16 i poszly z marszu 2933cl16 w konfigu 2x8, czy 4x8? Bo w 2x8gb to idą chyba 99% osób :E

Pchanie się w 2666mhz+ 32gb to IMO rozsądny pomysł, zwłaszcza dla osoby która nie ma pojęcia na temat OC RAMu + nie kupuje RAMu za około 1700zł, bo tyle gdzieś kosztuje rozsądny zestaw na samsungach od G.skill, 2x16gb cl14 i tak bez 100% gwarancji, że pójdzie na 3200mhz ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nareszcie

Tak, cztery kosci bedzie ciezko wkrecic wyzej niz 2666. Natomiast nawet pamieci gorszej jakosci, jakimi jest Aegis, w wersji 2x16GB daja rade pojsc 2933. Duzo jednak zalezy tez od plyty glownej. Te Aegisy kosztuja tyle, co dobrej jakosci 2x8...

Odpowiedz sobie sam na pytanie, co wolisz. Wiecej pamieci wolniejszej, czy mniej szybszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cztery kosci bedzie ciezko wkrecic wyzej niz 2666. Natomiast nawet pamieci gorszej jakosci, jakimi jest Aegis, w wersji 2x16GB daja rade pojsc 2933. Duzo jednak zalezy tez od plyty glownej. Te Aegisy kosztuja tyle, co dobrej jakosci 2x8...

Odpowiedz sobie sam na pytanie, co wolisz. Wiecej pamieci wolniejszej, czy mniej szybszej.

Ja wolę mniej szybszej pamięci, 32gb RAMu nie są mi w niczym potrzebne + są to same problemy ;)

Natomiast nawet pamieci gorszej jakosci, jakimi jest Aegis, w wersji 2x16GB daja rade pojsc 2933.

Raczej rzadki przypadek, podsumowałbym to tak:

z tego co czytałem większość ludzi jest zadowolona przy 2666mhz (2400mhz tez jest realną alternatywą...), a przy 2800mhz jest miłe zaskoczenie ;)

Dodaję link do tego, co AMD w ogóle "gwarantuje" jeśli chodzi o prędkość RAMu w różnych konfiguracjach, na szczęście w rzeczywistości jest o niebo lepiej ;)

Mój link

Płyta główna oczywiście jest istotna, ale liczy się zespół RAM+płyta+ CPU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cztery kosci bedzie ciezko wkrecic wyzej niz 2666. Natomiast nawet pamieci gorszej jakosci, jakimi jest Aegis, w wersji 2x16GB daja rade pojsc 2933. Duzo jednak zalezy tez od plyty glownej. Te Aegisy kosztuja tyle, co dobrej jakosci 2x8...

Odpowiedz sobie sam na pytanie, co wolisz. Wiecej pamieci wolniejszej, czy mniej szybszej.

 

No poniekąd to ma sens logiczny...

Bo wynikałoby z tego, ze mając 2 x 8 GB i dokąłdając takie same 2 x 8 GM - razem 32 GBb tj. 4 x 8 GB...powtarzam ciągle taki sam model.... będziesz mógł mieć mniejszą sprawność jeśli pójdziesz w 2 x 16 GB - ciągle zakładając, ze kości takie same tego samego producenta o tych samych parametrach ale różniące się tylko pojemnością/wielkością.

 

O tym nie wiedziałem - a najprawdopodobniej może mieć to związek z większym obciążeniem MOBO/CPU/sekcji zasilania..?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 kości po 16gb, przynajmniej według tego slajdu AMD, dają możliwość wyższego taktowania, ale wciąż nie ma tam mowy o 3000mhz jako gwarancji ;)

Ale obsadzenie tylko 2 banków pamięci jest bardziej korzystne elektrycznie, niż 4. W praktyce i tak jest to loterią na ile pójdzie RAM przy 32gb ;) wciąż ma znaczenie jakości kontrolera pamięci w procesorze- jaki się trafi + jak dobrze radzi sobie UEFI płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...