Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

j4n0sik

Coffe Lake

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam małe pytanie, które mnie gryzie i pewnie dla niektórych będzie głupie.

Planuje kupić któryś z tych procesorów z rodziny Coffe Lake i5 8600k/9600k lub i7 8700k/9700k.

Wszystkie te procesory mają obsługę dwóch kanałów ram, czyli jak włożę 4x8gb ram ddr4 to procesor lub system tego nie wykryje?

Płyta główna to byle jaka tyle, że z chipsetem z370 albo z390.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa kanały to cztery moduły (płytki) DDR4.Do poprawnego działania w tej konfiguracji wymagane jest ustawienie parametru Command Rate na T2.

 

Do procesora 9 gen. polecam z390.Mam i9 9900K chłodzonego AIO Kraken X62, w obudowie PHANTEKS Enthoo Pro (PH-ES614PC_BK).Płyta główna to ASUS TUF Z390-PLUS GAMING (WI-FI), kupiłem ze względu na tą antenkę do WiFi, ale przepłaciłem i jestem trochę wkurzony, że nie dało się spiąć dwóch SSD NVMe w sprzętowy RAID-0. Wisienką na torcie są puste pola lutownicze zamiast gniazda modułu TPM (Trusted Platform Module).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zgasiłeś tą odpowiedzią. Nie jestem tak dobry w tych hasłach sprzętowych, ale z tego co zrozumiałem to da się podłączyć 4 kostki pamięci tylko trzeba te parametry w biosie ustawić? Proszę tak trochę bardziej łopatologicznie wytłumaczyć. Rozumiem też, że na i5 też się da wsadzić?

 

P.S. Wracając do tych kanałów, jeden kanał to tak na prawdę dwa sloty pamięci?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa obsadzone sloty to dual channel, o ile są obsadzone prawidłowo - jeśli się pomylisz to pamięć będzie działała w trybie single channel. Cztery obsadzone sloty to też dual channel. Jeśli kostki są jednakowe, to nie można się pomylić :)Uważaj tylko czy dobrze siedzą.Tak, command rate to ustawienie pamięci w UEFI (dawniej zwanym BIOSem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te procesory mają obsługę dwóch kanałów ram, czyli jak włożę 4x8gb ram ddr4 to procesor lub system tego nie wykryje? - na chłopski rozum, po co by były w płycie głównej 4 wejscia na ram?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo dla zwiększenia przepustowości procesor używa dwóch modułów pamięci jednocześnie, tak jakby stanowiły one jeden podwójny moduł o dwukrotnie szerszej szynie danych (dlatego jest to tryb dual).A dlaczego są 4 a nie 2 sloty? Żeby można było zainstalować więcej pamięci, ale wtedy kontroler pamięci musi co chwilę wyłączać jedną parę modułów i włączać drugą. Trochę to trwa, dlatego wymagane jest spowolnienie wysyłania poleceń do pamięci (czyli command rate 2t).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumiałem pojęcie obsługę dwóch kanałów. Teraz wszystko jasne dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkładasz 4 kosci ramu i wszystko działa, zależy od producenta płyty głównej czy ustawi z automatu profil xmp czy nie.

Jak nie ustawi to ram bedzie chodzi na 2133mhz, wtedy trzeba w biosie zmienic xpm profile.

Timingów lepiej nie ruszaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś przypadkiem kupił ram T1 to nie zmieniaj na T2 bo je tylko spowolnisz ale to tak nie znaczący timing że na 99% kupisz T2.

Z timingów to na CL patrz najlepiej 3200mhz CL14 to już troche daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem 48 GB RAMu na płycie Z170 z i5 6600K to tak, było 2T.Ale z tej płyty wyjąłem 32 GB, zostały 2 moduły 8GB, więc już nie potrzeba 2T. Zresztą prawdopodobnie nowe płyty same wiedzą jak to ustawić, więc można zostawić na auto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy od testów stabilności, Command rate 2T zwiększa stabilność, zwłaszcza po podkręceniu pamięci (np. przez załadowanie profilu XMP).

P.S.

Sorry, muszę już iść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zmieniać na t2 czy nie? - nic nie będziesz zmieniać bo i tak kupisz t2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...