Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ryza

Zasilacz, chłodzenie do Ryzen 2600 OC.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, aktualnie posiadam zasilacz Corsair VS Series 450W 80 plus, używam go już ładnych parę lat, jest cichy i nie zawodzi ale jednak jest to zasilacz z niższej półki i tylko 450W, nie dawno zakupiłem sobie RTX 2060 i teraz chciałbym też podkręcić mój Ryzen 2600 i jak wiadomo ten zasilacz już prawdopodobnie nie da rady przy podkręceniu procka. Dlatego też szukam jakiegoś zasilacza bardziej przyszłościowego, tak abym za parę lat nie musiał martwić się, że czegoś nie uciągnie przy wymianie podzespołów jak i OC. Fajnie jakby to był Corsair bo jednak przyzwyczaiłem się do tej firmy i stawiam ją na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o zasilacze ale jak będzie coś od innego producenta to chętnie też rozpatrzę propozycję. Chciałbym się zmieścić z zasilaczem i chłodzeniem w budżecie około 1000 zł no od biedy bym mógł dodać tą stówkę czy dwie więcej, może jakieś propozycje ? Jest fajna promocja na morelach, mianowicie https://www.morele.net/zasilacz-corsair-ax760-760w-cp-9020045-eu-532039/ (540 zł z 699) ale znowu ten zasilacz miał swoją premierę bodajże w 2013 roku, wolałbym w sumie coś nowszego najlepiej z 2019/18/17r~ Dlatego też pytam tutaj, może PClaby pomogą. Także pytam o chłodzenie, jakie będzie najlepiej do tego procka tak aby temperatury były jak najniższe, wiem że większość ludzi poleca Fere/fortis od Silentium, tanie i dobre ale może jednak coś ciekawszego się znajdzie. Chciałbym aby zasilacz jak i chłodzenie było na tyle wydajne, że w przyszłości przy wymianie podzespołów nadal będą wydajne, szukam po prostu coś bardziej przyszłościowego. Niżej zamieszczę specyfikacje komputera:

MOBO: MSI B450A-PRO

CPU: Ryzen 2600

GPU: GEFORCE RTX 2060 od Gainwarda

RAM: G.Skill Aegis, DDR4, 2x 8 gb,3000MHz, CL16

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black - no i nieszczęsna obudowa z której nie jestem do końca zadowolony ale jako tako jeszcze daje radę, chciałbym aby chłodzenie się w niej jeszcze zmieściło, bo chociażby taki Grandis to jest duża niewiadoma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, aktualnie posiadam zasilacz Corsair VS Series 450W 80 plus, używam go już ładnych parę lat, jest cichy i nie zawodzi ale jednak jest to zasilacz z niższej półki i tylko 450W, nie dawno zakupiłem sobie RTX 2060 i teraz chciałbym też podkręcić mój Ryzen 2600 i jak wiadomo ten zasilacz już prawdopodobnie nie da rady przy podkręceniu procka.

Da radę:

power_load_oc.png

W zestawie jest podkręcony do 4,9Ghz i7-8700K, a to pobór ze ściany, więc realnie od zasilacza ten zestaw bierze jeszcze mniej.

 

Jeżeli jednak obawa o za małą moc jest tylko pretekstem do wymiany zasilacza na nową konstrukcję, to uprzedzę kolegów z forum i polecę Seasonic Focus Plus Gold 550W w górę, zależy ile sobie wymyśliłeś, że potrzebujesz żeby zasilacz miał mocy.

Dodam, że takie 750W to znacznie więcej niż trzeba na mocno podkręcone i9-9900k i Vegę 64.

 

Co do chłodzenia. Jak masz taką fantazję, to kupując Focus Plusa 650W zostaje Ci nawet na AiO, więc możesz zainwestować w najwydajniejsze potwory jak NH-D14/D-15, Cryorig R1 Ultimate lub tańsze Ninja 5, ew. Mugen 5. Dodam, że R1 Ultimate według portalu techpowerup to najwydajniejsza konstrukcja z wymienionych. Nie wziąłem pod uwagi Twojej obudowy względem której producent deklaruje maksymalną wysokośc chłodzenia 159mm. W takim wypadku ze znanych mi chłodzeń zostaje Ninja 5 lub Mugen 5. Możesz też spróbować zasugerować się tym testem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O kurde, nie spodziewałem się, że to będzie tak mały pobór mocy. Na siłę nie chce wymieniać zasilacza, jeśli mówisz, że da rade nawet z podkręconym Ryzenem to się teraz grubo zastanowie. Ewentualnie zasilacz wymienie, kiedyś jak będę wymieniał CPU na jakiegoś nowszego Ryzena, bo jak widzę teraz to chyba nie ma sensu. Lecz kwestią jest chłodzenie, bo na Boxie raczej nie ma sensu podkręcać Ryzena bo pewnie nawet nie odpali, a jak odpali to będzie grzejnik. Zastanawiam się na tym Mugenem albo Fortisem 3, tak na szybko przestudiowałem Mugena w necie to dużo ludzi go odradza do Ryzenów, nawet w tescie u Liptona wypadł słabiej :/ Kurde wychodzi na to, że nic lepszego od Fortisa 3 nie znajde ? :/ Chyba, że może jakieś wodne, tylko tutaj to już całkowicie się na tym nie znam, nigdy takiego nie miałem, choć w moim odczuciu chyba bym wolał powietrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od Fortisa to choćby nawet Grandis (który wedle informacji od silentium PC powinien wejść do Twojej budy, 159 mm wysokości a obudowa ma ponad 186mm szerokości) jest wydajniejszy. Patrząc wczesniej podlinkowany test techpowerupa to bardzo blisko Scythe Ninja 5 (ciutke wydajniejszy od Mugena 5) jest Noctua NH-U12S, która ma 158 mm wysokości. Znalazłem jeszcze taki test. Jest w nim mniej wydajna od Fortisa Fera 3 więc masz dodatkowy punkt odniesienia.

 

Jeszcze względem zasilacza. Faktem jest, że to nie jest najlepsza, a nawet dobra jednostka, jak można przeczytać w tym teście od Łukasza Sieranta, który podobno ma dobrą reputację.

Reasumując, Corsair VS450 pod kątem kultury pracy oraz parametrów elektrycznych bardzo dobrze wypada do 50%, czyli 230 W obciążenia, powyżej tych wartości zaczyna być głośny, a napięcie +12 V spada nawet do 11,63 V. Jeżeli planujecie zakup nowego zasilacza, a komponenty nie będą pobierać więcej jak 230-250 W, to VS450 jest wart uwagi.

To do tego w tym teście pclaba jest 2600X z GTX 1080, czyli tyle i max wykręcisz proca z grafą, która bierze tyle samą prądu, taki zestaw w grach pociągnie 320 W+.

Reasumując, wymiana zasilacza nie jest niezbędna bo da rade temu zestawowi, ale jeżeli jesteś gotów kupić jakiś, ekhem-fokusplus-ekhem, lepszy to nie będzie to zły pomysł. Zastanów się jednak czy będziesz kiedykolwiek pchał się w najwydajniejsze, najbardziej prądożerne GPU/CPU za pewnie kilka okrągłych tysięcy złotych, żebyś potrzebował 750 W lub nawet 650 W mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe testy, co do Grandisa nie jestem pewny, bo jednak jest to wielkie chłodzenie nawet nie chodzi o samą wysokość, a bardziej szerokość czy nie "zakryje" mi slotów na kości ram na płycie głównej, gdzie żeby działały w Dual chanel muszę używać pierwszego i trzeciego slotu. Patrzyłem właśnie po filmikach i jak widać jest bardzo szeroki i na wielu płytach głównych własnie zasłania kości ramu. Szkoda bo to chyba najciekawsza opcja wydajność/cena. Nie chce też ryzykować bo wiesz kupie, a tu się okaże że moje ramy nie będą mogły pracować w Dual Chanelu. Za to zaciekawiła bardzo mnie opcja Scythe Ninja 5, lecz bardzo ciężko znaleźć to chłodzenie, ani na morelach, ani x komie nie ma i patrząc na nie też wydaje się bardzo obszerne coś jak Grandis. Jeszcze też nie wiadomo jak to jest z kompatybilnością z AM4. Wygląda bardzo przyzwoicie, gdybym miał pewność, że mi podejdzie to pewnie bym je wybrał bez dwóch zdań, bo w testach wypada chyba najlepiej(choć ciekawią mnie te jego obroty, ze niby tak wydajny tylko przy 800 obrotach?). Co do CPU, to wiem tyle, że na razie trzymam się AM4, które ma niby mieć wsparcie do 2020 roku, czyli jestem w 100% pewny, że przyjdzie czas i na wymianę mojego Ryzena na coś mocniejszego, tyle że nie wiem jak to będzie z nowymi Ryzenami, jak prądożerne będą. Choć wydaje mi się, że tak czy siak będę musiał wymienić ten zasilacz, gdy mam zamiar patrzyć w przyszłość. Chyba mnie przekonałeś jednak żeby wymienić ten zasilacz, ale na jaki to nie jestem do końca pewny pewnie pomyślę o 550/650W na więcej raczej się nie opłaca pchać. Tylko teraz kwestia jaki Focus plus gold/Platinium czy może Prime ultra gold nie wiem jakie są w sumie między nimi różnice prócz ceny. I na koniec pytanie, według ciebie które chłodzenie/zasilacz wybrać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na płycie masz 4 sloty, to Dual Channel będzie też działać jeżeli moduły znajdą się w 2 i 4 slot'cie. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie masz dostępnego 4 slotu na RAM to może w takim razie Macho Rev.B? Widzę całą masę zdjęć na których moduły wchodzą w pierwszy slot.

Ninje 5 nie-stety bys musiał kupić na amazonie.

W pierwszej kolejności Gold od Platinum różnią się sprawnością i przez to (mocno) ceną. Generalnie raczej nie zależy Ci na dopłacaniu do Platinum/Titanium. Focus Plus od Focusa i Focusa FC różnią się modularnością kabli. Focus Plus jest w pełni modularny, Focus w połowie bo ma przytwierdzoną na stałe wiązkę do płyty głównej, a Focus FC w ogóle nie jest modularny. Dodatkowo Focus Plus ma tryb "Fanless", który powoduje, że zasilacz do ~30% obciążenia ma wyłączony wentylator by nie generować dodatkowego hałasu i od tych 30% do 50% pracuje w trybie "silent" tak jak Focus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za fajne wytłumaczenie, mam 4 sloty ten Grandis chyba będzie zajmował tylko jeden pierwszy także powinien dać rade, teraz tak to wszystko sobie na spokojnie sprawdziłem. Także chyba wybiorę Grandisa. Teraz ostatnie pytanie Focus Plus gold 650 czy Focus plus Platinium 550 ? Bo to jest mniej więcej podobna cena.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, nie sądzę w Twoim przypadku opłaciło się dopłacać do Platinum, także z tych dwóch Gold 650W. Przypominam też, że jeżeli nie zamierzasz kiedykolwiek kupować najbardziej prądożernego sprzętu i kręcić go w opór, to wystarczy 550W. Chyba, że tych 40zł w ogóle nie poczujesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 zł raczej nie poczuje zbytnio, a czy będę kupował jakieś tam prądożerne sprzęty to nie wiem ale też raczej nie. Chyba jednak wybiorę ten 550 platinium ale jeszcze się pomyśli bo mam chwilę czasu. Dobra dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak uważasz, ale tak jak Ci napisałem tak i w innych tematach możesz przeczytać, że platinum to zbędny bajer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • MSI 321URX do kupienia w Łowiczu. Możliwe, że to zwrot @PiPoLiNiO teraz sprzedawany stacjonarnie jako ekspozycyjny https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/monitory-led/monitor-msi-mpg-321urx-qd-oled-31-5-3840x2160px-240hz-0-03-ms-gtg  
    • O boże naprawdę ... Co  do lotów  nad prywatną posesją   to : Zakazu prawnego  nie ma  ale  musi być poszanowana prywatność  osób     ,a samo latanie bez zgody może być już naruszeniem i nieposzanowaniem prywatności ,a robieie zdjęć  czy nagrywanie   prywatnych posesji ,osób  podchodzi pod stalking  ,naruszenie wizerunku  tym bardziej   opublikujesz  gdzieś te materiały .   Warto zatem pamiętać, że choć przepisy dotyczące lotów dronem umożliwiają latanie nad prywatną posesją, to musi się to odbywać bez naruszania prywatności. Osoba zgłaszająca sprawę na policję może oskarżyć operatora drona o kradzież danych osobowych i wizerunku, naruszenie prywatności i nękanie https://ironsky.pl/czy-mozna-latac-dronem-nad-czyjas-posesja/   I chyba tyle w tych kwestiach z mojej strony  ,bo widze ze  masz  podstawowe problemy z odróżnieniem  przestrzeni publicznej  od prywatnej  , poszanowania  czyjejś prywatności  itp itd takie podstawy zycia w społeczeństwie  . To ze masz  drona nie  uprawnia cię  do tego ze  możesz zaglądać ludziom  przez okna  nie wiadomo w jakim celu .   Na jesieni  była u mnie akcja    gdzie miasto za pomocą  drona sprawdzało  czym ludzie palą w piecach  jakoś  urząd  potrafił wysłać  pismo   z informacją ze  w terminie  xx   będzie latał dron  nad moją posesją  w takim i takim celu . Nawet jak nie mieli obowiązku prawnego informować o takiej akcji bo  zachowali się po ludzku i  dali takie info aby mieszkańcy wiedzieli  co jest granie  i ze nikt ich nie podgląda /szpieguje ....    
    • Ale o czym Ty do mnie piszesz? Albo piszemy o czymś innym, albo kompletnie nie rozumiesz do czego wykorzystuje się drony. Cała dyskusja zaczęła się od tego, że ktoś napisał, że nie można wykonywać lotów nad prywatnymi posesjami i cały czas do tego się odnoszę. Na serio to napisałeś? Uważasz, że jak latasz dronem, to inne przepisy Cię nie obowiązują, w tym konstytucja? Człowieku idź grzecznie oddaj licencję. - Konstytucja nie zabrania mi wykonywania lotu dronem nad terenem prywatnym. Nie wiem o jakiej licencji piszesz (albo Ty nie wiesz na jakich zasadach wykonuje się loty dronem). A jakbyś w ten sposób uchwycił obiekt wojskowy lub jakąś infrastrukturę chronioną, to też byś się tłumaczył "przecież latałem w przestrzeni publicznej"? - to tylko pokazuje, że nie wiesz nic o lataniu dronem (polecam doczytanie chociażby o strefach). Masz zdjęcie poniżej i pisz akt oskarżenia na googla, że publikuje zdjęcie obiektu wojskowego jakim jest jednostka wojskowa. Czyli jak będę wisiał dronem nad przestrzenią publiczną, ale na wysokości np. Twoich okien w domu i obczajał co tam robisz, to co, też nie masz prawa wnosić pretensji? No raj dla stalkerów -  czy ja gdzieś pisałem o zaglądaniu przez okna z wykorzystaniem drona?
    • Rock nie jest stary, tylko zdziadziały. On ma ledwie 46 lat.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...