Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RedDragonPL15

Monitor do 600 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako, że mój monitor z tunerem tv, który mam od ponad 10 lat (Samsung t200 hd) zaczął od jakiegoś czasu piszczeć (nie jest to głośny pisk, ale bardzo nieprzyjemny i z tygodnia na tydzień nasila się oraz sam się włącza czasami, chyba nie trzyma napięcia, jakieś skoki napięć odbiera jako włączanie itp), postanowiłem, że czas na zmianę.

Na monitorach kompletnie się nie znam. Wiem jedynie co chciałbym, żeby posiadał kolejny model.

Jeżeli chodzi o zastosowanie to wygląda to tak:

70% czasu internet (yt, czytanie różnych stron), ok 20-25% filmy oraz ok 5% gry (raz na jakiś czas odpalę bf3).

Chciałbym, żeby monitor miał jakieś technologie, które chronią wzrok (jakieś filtry światła niebieskiego itp), żeby miał ładny obraz (nie wiem jaki typ, ale chyba ips będzie tu odpowiedni, chyba, że są lepsze rozwiązania niż ten ips - tak jak mówiłem... ja się nie znam), no i żeby był bezawaryjny przez długi czas (tak jak obecny monitor).

Nie potrzebne są mi wbudowane głośniki i tuner tv (najlepiej, żeby jak najmniej miał jakichś dodatkowych funkcji-niech budżet idzie w matrycę).

Co do wielkości. Aktualny monitor ma 20 cali i rozdzielczość 1680x1050. Teraz chcę się skupić na porządnym fhd, porządnej matrycy no i 60hz oczywiście. Wydaje mi się, że 23 cale to maks, ponieważ nie mam wile miejsca na biurku, jednak z drugiej strony monitor, który teraz posiadam ma naprawdę grube ramki i może mi się wydawać, że ten i tak jest duży. W każdym razie na wysokość licząc od biurka (razem z podstawką monitor może mieć maksymalnie te 48 cm, natomiast na szerokość t pół metra.

Dziękuję za pomoc.

PS. Co do zakrzywionych monitorów - fajnie wyglądają, ale nie wiem czy są użyteczne. Na chłopski rozum to chyba taki monitor by się u mnie sprawdził, ponieważ monitor mam postawiony w rogu.

Edit. Co do tego rozmiaru to wydaje mi się, że 22 cale byłyby odpowiednie, jednak powiedzcie jeszcze czy 22 cale i fhd jest ok?

Edit2. Ciągle coś doczytuje. Co do czasu reakcji to moe być i te 5ms, niech cały budżet pójdzie w matrycę, żeby była jak najlepsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dużo czytasz i oglądasz filmów, to szukaj matrycy VA bez zakrzywienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro dużo czytasz i oglądasz filmów, to szukaj matrycy VA bez zakrzywienia.

Dzięki, to już jest jakaś podpowiedź. A powiedz czym się różni ips od va? Oraz co daje to zakrzywienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów starczy Samsung S24F356FHUX https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html z ekranem PLS od samsunga :) + małe ramki ekranu + vesa

 

Z ekranem VA iiyama X2483HSU https://www.x-kom.pl/p/380632-monitor-led-24-269-iiyama-x2483hsu-czarny.html tu jest AMVA odmiana tej matrycy + odświeżanie 75hz do w grach na plus + hub USB i vesa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to już jest jakaś podpowiedź. A powiedz czym się różni ips od va? Oraz co daje to zakrzywienie

IPS ma lepsze kąty widzenia ale niższy kontrast(czerń jest szara). VA ma wysoki kontrast ale nieco smuży w grach. Zakrzywienie poprawia kąty widzenia dla jednej osoby ale w rozmazuje czcionki(a przynajmniej tak jest w Samsungu C24F390/396, najlepiej użyć Samsung Magic Upscale, wtedy to w miarę wygląda).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrzę tylko na wprost, także va będzie najlepszym wyborem, niezakrzywiony.

A znacie jakieś modele do 600 zł godne polecenia?

Ps, przez przypadek napisałem z innego konta. Już wracam do starego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filmów starczy Samsung S24F356FHUX https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html z ekranem PLS od samsunga :) + małe ramki ekranu + vesa

 

Z ekranem VA iiyama X2483HSU https://www.x-kom.pl/p/380632-monitor-led-24-269-iiyama-x2483hsu-czarny.html tu jest AMVA odmiana tej matrycy + odświeżanie 75hz do w grach na plus + hub USB i vesa

A czy ten Samsung dobrze się sprawdzi do wielogodzinnego przeglądania neta?

A co to jest vesa i hub USB?

Wydaje mi się, że odświeżanie 75hz jest dla mnie zbędne, ponieważ tak jak mówiłem, gram raz na miesiąc, a jestem przyzwyczajony do 60 hz. Lepiej dołożyć pieniądze do lepszych właściwości matrycy.

Ja jutro poszukam jakichś monitorów z matrycą VA niezakrzywionych, dam tutaj linki i poproszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

PS. Rozważam zakup monitora 24 calowego, jednak skłaniam się bardziej ku 22-23 calom ze względu na małą ilość miejsca na biurku. 24 calowy monitor wejdzie mi na styk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung wydaje się ciekawy bo ma FreeSync, jakbyś czasem chciał pograć. Iiyamę na matrycy IPS odradzam. Posiadam model XUB2492HSU i bardzo smuży już na pulpicie, o graniu nawet nie wspomnę. Co do iiyamy na matrycy VA to nie mam pojęcia, jednak to tania konstrukcja i pewnie na czarnym tle będzie mocno smużyć. Co do ochrony wzroku to iiyama (ta na IPS'ie, o VA nic nie wiem) świetnie się sprawdza, ale tylko w jasnych pomieszczeniach, jeśli zdarza Ci się siedzieć przy komputerze wieczorami to mogą być problemy (nie da się zejść z jasnością). Najlepszy tani monitor nie męczący wzroku to taki, który ma technologię flicker-free (a konkretniej sterowanie podświetleniem DC), redukcję niebieskiego światła oraz ma niską minimalną jasność (najlepiej poniżej 50-60 cd/m2).

 

P.S. Do Samsunga jakoś ostatnio nie mam zaufania, choć kiedyś z 12 lat posiadałem swój pierwszy LCD właśnie z logiem tej firmy. Aktualnie w pracy korzystam z Samsunga na TN (jakiś dla graczy, 60 Hz). Bardzo męczy wzrok! Nie da się nic z tym zrobić, zmiana ustawień nie pomaga. Za to drugi Samsung (pracuje na nim koleżanka obok) już nie męczy tak wzroku. Wniosek? Każdy model jest inny, nawet na matrycy TN, bo różni się elektroniką. Może jakaś iiyama na IPS'ie by Ci podpadła, ale to jak zakup w ciemno, bo nie wiemy jak daje "po oczach" i nie ma praktycznie testów w sieci (jest jeden dotyczący nowej iiyamy, ale wypadła tam kiepsko, jeśli chodzi o gry) :)

 

Najlepiej szukać recenzji/testów w internecie o ile takie są, ponieważ każdy ma inne odczucia i nie jest to wiarygodne. Jeśli już patrzysz na opinie użytkowników to skup się na negatywach, tam prawdopodobnie będą jakieś konkrety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung wydaje się ciekawy bo ma FreeSync, jakbyś czasem chciał pograć. Iiyamę na matrycy IPS odradzam. Posiadam model XUB2492HSU i bardzo smuży już na pulpicie, o graniu nawet nie wspomnę. Co do iiyamy na matrycy VA to nie mam pojęcia, jednak to tania konstrukcja i pewnie na czarnym tle będzie mocno smużyć. Co do ochrony wzroku to iiyama (ta na IPS'ie, o VA nic nie wiem) świetnie się sprawdza, ale tylko w jasnych pomieszczeniach, jeśli zdarza Ci się siedzieć przy komputerze wieczorami to mogą być problemy (nie da się zejść z jasnością). Najlepszy tani monitor nie męczący wzroku to taki, który ma technologię flicker-free (a konkretniej sterowanie podświetleniem DC), redukcję niebieskiego światła oraz ma niską minimalną jasność (najlepiej poniżej 50-60 cd/m2).

 

P.S. Do Samsunga jakoś ostatnio nie mam zaufania, choć kiedyś z 12 lat posiadałem swój pierwszy LCD właśnie z logiem tej firmy. Aktualnie w pracy korzystam z Samsunga na TN (jakiś dla graczy, 60 Hz). Bardzo męczy wzrok! Nie da się nic z tym zrobić, zmiana ustawień nie pomaga. Za to drugi Samsung (pracuje na nim koleżanka obok) już nie męczy tak wzroku. Wniosek? Każdy model jest inny, nawet na matrycy TN, bo różni się elektroniką. Może jakaś iiyama na IPS'ie by Ci podpadła, ale to jak zakup w ciemno, bo nie wiemy jak daje "po oczach" i nie ma praktycznie testów w sieci (jest jeden dotyczący nowej iiyamy, ale wypadła tam kiepsko, jeśli chodzi o gry) :)

 

Najlepiej szukać recenzji/testów w internecie o ile takie są, ponieważ każdy ma inne odczucia i nie jest to wiarygodne. Jeśli już patrzysz na opinie użytkowników to skup się na negatywach, tam prawdopodobnie będą jakieś konkrety.

Dzięki za rady.

Szczerze mówiąc to wolałbym kupić coś innego od samsunga, bo aktualnie mam właśnie samsunga.

Czyli będę szukał czegoś na VA, niezakrzywionego z tą technologią flicker-free.

Mam jeszcze jedno ważne pytanie: Czy uważacie, że rozdzielczość 1920x1080, będzie pasować do monitora 22 cale czy to już za wysoka rozdzielczość i do 22 cali lepsze by było 1680x1050? Jaka jest granica cali dla fhd?

Pytam, bo prawdopodobnie wezmę coś 22-23 calowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Szczerze mówiąc to wolałbym kupić coś innego od samsunga, bo aktualnie mam właśnie samsunga.

Czyli będę szukał czegoś na VA, niezakrzywionego z tą technologią flicker-free.

Mam jeszcze jedno ważne pytanie: Czy uważacie, że rozdzielczość 1920x1080, będzie pasować do monitora 22 cale czy to już za wysoka rozdzielczość i do 22 cali lepsze by było 1680x1050? Jaka jest granica cali dla fhd?

Pytam, bo prawdopodobnie wezmę coś 22-23 calowego.

 

Rozumiem. 22 cale w FullHD to zdecydowanie za mało jest. Siedziałem przy telewizorze FullHD 22" (zanim kupiłem monitor) i to jest mordęga. Czcionka jest zdecydowanie za mała i źle się czyta (wytężamy wzrok, żeby coś przeczytać i przez to szybciej się męczą nasze oczy). Jeśli chcesz 22 cale to w mniejszej rozdzielczości niż FullHD, ale ciężko taki monitor dorwać bo to już praktycznie przeżytek jest. 24" i FullHD to najlepsze połączenie. Na Twoim miejscu zdecydowanie odpuściłbym 22" bo się zawiedziesz. Oczywiście można skalować w systemie np. na 125% i czcionka będzie większa, ale to nie jest rozwiązanie. Będziesz miał mało miejsca "roboczego".

 

Z tymi VA też trzeba uważać. Nie kupowałbym w ciemno, tylko trzeba niestety posiedzieć i poczytać jakieś testy w necie. Zajmie to sporo czasu pewnie, ale ryzyko nietrafionego zakupu będą mniejsze. Nie zrażałbym się też do IPS, bo moje złe doświadczenia są wynikiem zakupu kiepskiego modelu. Są lepsze modele, ale trzeba sobie uświadomić, że zarówno VA jak i IPS smużą o wiele bardziej niż TN i do grania się moim zdaniem nie nadają, choć to nie jest twój priorytet, ponieważ napisałeś, że grasz naprawdę rzadko, ale pamiętaj, że musisz to postanowienie utrzymać, a monitor kupuje się na kilka ładnych lat, a nie na rok ;)

 

Co do smużenia to nie kieruj się wyłącznie czasem matrycy napisanym przez producenta, ponieważ ten parametr jest przekłamywany. Mój monitor ma 5 ms, a wcześniejszy Samsung również miał 5 ms, a okazuje się, że stary Samsung nie smużył, a iiyama smuży :)

 

P.S. Ogólnie kilka lat temu napisałem podobny temat na tym forum i też polecono mi Samsunga. Z pewnych przyczyn nie chciałem tej firmy znać, czyli tak jak ty :) Moim priorytetem nie było granie i postawiłem na iiyamę. Trochę teraz żałuję, ponieważ to była droga inwestycja, a teraz monitory na IPS'ie można dorwać za około 500 zł. Co prawda na wzrok jakoś szczególnie nie narzekam i w porównaniu do starego sprzętu to jest niebo i ziemia, ale jednak z czasem postanowiłem zakupić nową stacjonarkę i być może od czasu do czasu będę chciał sobie pograć, jednak moja iiyama się do tego nie nadaje. Oczywiście zależy w co się gra, ale u mnie królują FPS'y :) Dodatkowo to smużenie jest uporczywe bo widać je na pulpicie, gdyby to było zauważalne tylko w grach, to jeszcze byłoby to do przeżycia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to czeka mnie trochę czytania, ale mam czas jakoś do końca lutego.

Nie będę patrzył na markę, noże być już samsung. Jakoś ogarnę to miejsce na monitor i kupię 23 lub 24 cale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm to czeka mnie trochę czytania, ale mam czas jakoś do końca lutego.

Nie będę patrzył na markę, noże być już samsung. Jakoś ogarnę to miejsce na monitor i kupię 23 lub 24 cale.

 

No niestety, czytania jest sporo. Sam od niedawna zacząłem bardziej interesować się monitorami, więc nie mam dużego doświadczenia w tym temacie. Jak będziesz decydował się na IPS to uważaj również na matrycę 75 Hz w LG, tam też są problemy. Nie namawiam do Samsunga, zresztą nie chcę faworyzować żadnej z firm. Każdy model jest inny i trzeba po prostu o nim poczytać. Jeden monitor firmy Samsung może być kiepski, a inny model znakomity. Choć oczywiście jeśli chodzi o kontrolę jakości to już z tym różnie bywa, a akurat tutaj na Samsunga nie mogłem narzekać (mam dwa telewizory i kiedyś miałem monitor, nigdy nie trafiłem na bad pixele, ani nie miałem problemów ze sprzętem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ten Samsung dobrze się sprawdzi do wielogodzinnego przeglądania neta?

A co to jest vesa i hub USB?

Wydaje mi się, że odświeżanie 75hz jest dla mnie zbędne, ponieważ tak jak mówiłem, gram raz na miesiąc, a jestem przyzwyczajony do 60 hz. Lepiej dołożyć pieniądze do lepszych właściwości matrycy.

Ja jutro poszukam jakichś monitorów z matrycą VA niezakrzywionych, dam tutaj linki i poproszę o pomoc w dokonaniu wyboru.

PS. Rozważam zakup monitora 24 calowego, jednak skłaniam się bardziej ku 22-23 calom ze względu na małą ilość miejsca na biurku. 24 calowy monitor wejdzie mi na styk.

 

No tak :) ma te fajne ochrony oczu

Od teraz praca i rozrywka staną się znacznie przyjemniejsze - nawet po wielu godzinach. Tryb Eye Saver redukuje emisję męczącego wzrok światła niebieskiego. Z kolei technologia Flikcer Free chroni Twoje oczy eliminując migotanie ekranu występujące w tradycyjnych monitorach. Zadbaj o swój komfort i zdrowy wzrok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak :) ma te fajne ochrony oczu

 

Każdy współczesny monitor ma teraz flicker free i low blue light. W przypadku Samsunga nie wiemy jak nisko da się zejść z jasnością, a to ważny parametr. Jeśli chcesz grać należy sprawdzić w necie jaki ma input lag i czas reakcji matrycy, to da nam odpowiedź czy nadaje się do multimediów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pomoglibyście mi również w wyborze monitora? Szukam taniej używki, która ma przyzwoity obraz. Jestem przyzwyczajona do retiny na moim mac book pro, jednak nie wystarcza mi już do codziennie pracy. Hobbystycznie obrabiam również zdjęcia, ale to jest jakby dodatkowe zajęcia, głownie pracuje po prostu w internecie. Czy coś z tych dówch monitorów to jest dobre rozwiązanie czy istnieją lepsze w podobnej cenie na rynku używanym :) ?

 

 

 

1) Monitor Samsung 24 cale z tunerem TV SyncMaster T24B301Y. 380 zł

2) Monitor PHILIPS 273V5Q FullHD 27' 400zł

3) LCD Dell 24'' E248Wfp 250zł

[/b]4) LCD BENQ G2750 FullHD 27" 450zł

5) Monitor W-LED Philips 273P3L 27'' 450 zł

6) MONITOR DELL U2311Hb 23'' IPS 1920x1080 FULL HD 400zł

 

 

Czy taki jest moze spoko czy są lepsze używane w tej samej cenie:?

https://www.x-kom.pl/p/429646-monitor-led-22-239-aoc-24v2q-czarny.html

 

 

Z góry dziękuję za odp!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj 23-24" IPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Krisol

 

Dzięki za radę!

Czemu akurat 23-24 znajdę taki w podobnej cenie lepszy niż w tej samej 27, tak?

 

Znalazłam:

 

https://www.net-s.pl/produkt/philips-monitor-238-246e9qsb-ips-dvi-862729;20-c-10

 

https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/monitor-samsung-s24f350fhu?gclid=Cj0KCQiAk-7jBRD9ARIsAEy8mh4SggQlJazMr1pFmuVMe98tjnArPQFnWZVIvTHxPRBlkVlkkPxNFMUaAt_mEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 

 

Co sądzisz? To nie używki, może lepiej znaleźć lepsze monitory, tylko, że używane?

 

Jeszcze znalazłem AOC i2369v za 400 zł, to chyba dobra cena i dobry monitor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Net-s to sklep z czarnej listy, ja bym tam nie kupował.

Phlips ma bardzo nasycone kolory, do grafiki będziesz musiał włączać tryb sRGB ale poza tym będzie wyglądał fajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

jutro zamierzam zamówić monitor.

Na oku mam 2 modele:

1. https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html , co o nim sądzicie? Myślicie, że za te pieniądze warto?

2. https://www.mall.pl/monitory-lcd/benq-monitor-gw2470h-9hldmlatbe , ten benek ma kilka bardzo podobnych modeli, a mianowicie wersja z H na końcu, bez H i HL (gw2470hl).

Czym one się od siebie różnią i który nich będzie lepszym wyborem dla mnie?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

jutro zamierzam zamówić monitor.

Na oku mam 2 modele:

1. https://www.x-kom.pl/p/359873-monitor-led-24-269-samsung-s24f356fhux-czarny.html , co o nim sądzicie? Myślicie, że za te pieniądze warto?

2. https://www.mall.pl/monitory-lcd/benq-monitor-gw2470h-9hldmlatbe , ten benek ma kilka bardzo podobnych modeli, a mianowicie wersja z H na końcu, bez H i HL (gw2470hl).

Czym one się od siebie różnią i który nich będzie lepszym wyborem dla mnie?

Pozdro

 

W BenQ ostatnie litery oznaczają wersję tego samego modelu. Różnią się one wyposażeniem, np. wersja ML posiada wbudowane głośniki.

 

Link do oficjalnej strony BenQ: https://www.benq.eu/pl-pl/monitor/home-office.html

 

Jest jeszcze LG 24MP58VQ, ale szczerze powiedziawszy to w tym budżecie ciężko coś znaleźć. W Samsungu na korzyść FreeSync, jeśli zamierzasz grać w gry. Co do wad do ponoć migają na szarym tle (tak przynajmniej słyszałem). Tego modelu BenQ w ogóle nie kojarzę. Szwagier posiada BenQ na matrycy TN i to jest petarda w porównaniu do IPS, w sensie obraz ostry jak żyleta. Szczerze powiedziawszy na tą chwilę sam nie wiedziałbym w którą stronę pójść. Pewnie zamawiałbym przez internet i w razie czego odsyłał sprzęt. Niestety jak kupowałem 1,5 roku temu nie miałem tej wiedzy i kupiłem słaby sprzęt od iiyamy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz całkowicie nie wiem. Może po prostu wziąć coś polecanego na ceneo, bo nie chcę bawić się w odsyłanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...