Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

MrOwA_rdm

Monitor uniwersalny 24-27'' w okolicy 1200pln

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję w miarę uniwersalnego monitora który posłuży Synowi do grania: CS, Fortnite, itp oraz mi do obróbki foto/video. Więc zakrzywione modele raczej odpadają.

Możecie coś polecić najlepiej w cenie do ok 1200pln.

Będę wdzięczny bo przeglądam sklepy i już wogóle nic nie wiem :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny recenzent tego monitora jest chyba ślepy, skoro nie ma problemu z pikselozą przy 27" FullHD (ja chciałbym większego PPI niż ma 21,5" FullHD - taki mam w pracy, a tu mamy to rozciągnięte na 27" ekranie ?!), a po włączeniu filtra wyostrzającego, który generuje artefakty, pisze, że obraz jest "wyraźniejszy" (pewnie jak na szarym tle zrobi się czarne, lub białe linie, to będą widoczne obwódki, będące negatywnym zjawiskiem, towarzyszącym wyostrzaniu, bo nie ma innej opcji ... oczywiście można udawać, ze się tego nie widzi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny recenzent tego monitora jest chyba ślepy, skoro nie ma problemu z pikselozą przy 27" FullHD (ja chciałbym większego PPI niż ma 21,5" FullHD - taki mam w pracy, a tu mamy to rozciągnięte na 27" ekranie ?!), a po włączeniu filtra wyostrzającego, który generuje artefakty, pisze, że obraz jest "wyraźniejszy" (pewnie jak na szarym tle zrobi się czarne, lub białe linie, to będą widoczne obwódki, będące negatywnym zjawiskiem, towarzyszącym wyostrzaniu, bo nie ma innej opcji ... oczywiście można udawać, ze się tego nie widzi).

Ja też nie mam problemu, czcionki są ostrzejsze niż w zakrzywionym Samsungu C24F396. :E

Filtr rzeczywiście psuje jakość obrazu, wystarczy zostawić ostrość na 5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt jest taki, że prawie każdy użytkownik, który nie ma problemów ze wzrokiem zauważy piksele przy full hd na 27". Przy 24,5 już wszystko jest zauważalnie mniej ostre niż np. na 22".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie stał 3 metry od ekranu to nie zauważy nawet na 55 calach, więc wszystko zależy od odległości.

Z 70 cm nie widać pikseli i jakość czcionek nie jest zauważalnie gorsza od 23" 1080p z 50 cm, wierz lub nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam model Iiyama GB2560HSU-B1. Tutaj masz moje wrażenia z testów Mój link

Ale tutaj jest matryca TN więc nawet do amatorskiej obróbki foto/video z kolorami będzie chyba słabo :(

 

To jak na razie oprócz BENQ nie ma nic godnego polecenia? Nie wiem czy 27'' nie będzie ciut za dużo (odległość max. 60cm).

A ktoś ma takowy model: lenovo 24q-10? Tylko to gier to raczej słabo bo tylko 60Hz :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj jest matryca TN więc nawet do amatorskiej obróbki foto/video z kolorami będzie chyba słabo :(

 

To jak na razie oprócz BENQ nie ma nic godnego polecenia? Nie wiem czy 27'' nie będzie ciut za dużo (odległość max. 60cm).

A ktoś ma takowy model: lenovo 24q-10? Tylko to gier to raczej słabo bo tylko 60Hz :(

Do amatorskiej zabawy w zupełności wystarczy. Kolory w tym modelu są zdecydowanie żywsze i lepsze od standardowej TN. 27 cali na full hd to już za dużo. Ponadto IPS/VA mają lepsze odwzorowanie kolorów, ale nie nadają się do gier (a zwłaszcza szybkich strzelanek typu CS), ponieważ będą smużyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do amatorskiej zabawy w zupełności wystarczy. Kolory w tym modelu są zdecydowanie żywsze i lepsze od standardowej TN. 27 cali na full hd to już za dużo. Ponadto IPS/VA mają lepsze odwzorowanie kolorów, ale nie nadają się do gier (a zwłaszcza szybkich strzelanek typu CS), ponieważ będą smużyć.

Nie nadają się to baaaardzo duże wyolbrzymienie, szybkość reakcji VA/IPS wystarczy dla 99% osób nie zajmujących się tym zawodowo, TN za to absolutnie nie nadaje się do jakiejkolwiek obróbki zdjęć, bo kolor w środku będzie inny niż na brzegach, nawet VA sobie z tym ledwo radzi.

Generalnie monitory TN już straciły sens, za 850 zł jest przyzwoity VA 144 Hz, 60/75 Hz TN to już w ogóle nieporozumienie, lepiej kupić IPS, który będzie w prawie każdym aspekcie lepszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wyolbrzymienie. Porównywałem IPS i TN 60 i 144 Hz i nie bez powodu są ode definiowane do konkretnych celów (TN - gry, IPS - grafika). Szybkie gry typu CS, Fortnite wymagają bardzo niskiego czasu reakcji i to smużenie jest widoczne (niestety). Dodatkowy problem to podświetlenie matrycy, które psuje czerń. Lepiej kupić dobrą TN (nowsze modele mają dużo lepszą jakość obrazu), jeżeli nie zajmujemy się obróbką grafiki profesjonalnie i spokojnie grać w różne gry, niż IPS, który będzie cudowny do grafiki i wkurzający w grach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie, w życiu nie wróciłbym do grania na TN mając IPS i VA. Grałem w CS: GO na IPS 75 Hz i nie czułem się ograniczony przez monitor(ranga Master Guardian Elite).

Dla graczy pro może to robi różnicę ale równie dobrze na IPS/VA można włączyć strobing i ma się 1ms czasu reakcji. Nie słyszałem żeby ktokolwiek kiedykolwiek narzekał na komfort gry na monitorze IPS(poza IPS glow).

Generalnie osobiście nie kupiłbym monitora TN do czegokolwiek, a nie jestem jakimś casualowym graczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będzie stał 3 metry od ekranu to nie zauważy nawet na 55 calach, więc wszystko zależy od odległości.

Z 70 cm nie widać pikseli i jakość czcionek nie jest zauważalnie gorsza od 23" 1080p z 50 cm, wierz lub nie.

 

To, że nie widać pojedynczych pikseli, nie znaczy, że nie widać różnicy. Wystarczy postawić obok monitora byle smartfon wyświetlający tę samą stronę z tekstem o tej samej wielkości albo wydruk laserowy dokumentu, żeby się przekonać, że nawet 27-calowy WQHD to mydło, w każdym razie tekst wygląda nieporównanie gorzej. Inna kwestia, że niektóre kroje i kombinacje krój/tło wygładzają się znacznie gorzej od standardowych, na przykład ze znaku równości robi się niemalże łącznik. CAD – wiadomo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E nie, w życiu nie wróciłbym do grania na TN mając IPS i VA. Grałem w CS: GO na IPS 75 Hz i nie czułem się ograniczony przez monitor(ranga Master Guardian Elite).

Dla graczy pro może to robi różnicę ale równie dobrze na IPS/VA można włączyć strobing i ma się 1ms czasu reakcji. Nie słyszałem żeby ktokolwiek kiedykolwiek narzekał na komfort gry na monitorze IPS(poza IPS glow).

Generalnie osobiście nie kupiłbym monitora TN do czegokolwiek, a nie jestem jakimś casualowym graczem.

A ja osobiście nie kupiłbym IPS do gier dopóki nie dopracują czasu reakcji i podświetlenia, a jestem graczem z ponad 20 letnim stażem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja osobiście nie kupiłbym IPS do gier dopóki nie dopracują czasu reakcji i podświetlenia, a jestem graczem z ponad 20 letnim stażem :)

Jeżeli grasz dla wyników w tabeli to spoko, jeżeli dla immersji czy klimatu to żałuj. :D

To, że nie widać pojedynczych pikseli, nie znaczy, że nie widać różnicy. Wystarczy postawić obok monitora byle smartfon wyświetlający tę samą stronę z tekstem o tej samej wielkości albo wydruk laserowy dokumentu, żeby się przekonać, że nawet 27-calowy WQHD to mydło, w każdym razie tekst wygląda nieporównanie gorzej. Inna kwestia, że niektóre kroje i kombinacje krój/tło wygładzają się znacznie gorzej od standardowych, na przykład ze znaku równości robi się niemalże łącznik. CAD – wiadomo.

Mam laptopa 14" z ekranem 1080p(157 PPI) i ok jest ostro oraz gładko ale po pierwsze muszę używać skalowania żeby cokolwiek widzieć, po drugie z 70 cm 1080p i 27" nie wygląda jakoś dużo gorzej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
https://www.ceneo.pl/51904505 . Świetne kolory, dobry czas reakcji, brak smużenia. Daje radę przy obróbce zdjęć, co do gier z braku czasu gram już tylko w cs go i mam zero uwag. Cena jest niska z racji tego że jest mało wyjść, ale sama matryca mega.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli grasz dla wyników w tabeli to spoko, jeżeli dla immersji czy klimatu to żałuj. :D

 

Dla mnie klimat to nie bardziej kolorowe scenki. Grafika to drugorzędna sprawa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie klimat to nie bardziej kolorowe scenki. Grafika to drugorzędna sprawa ;)

A co w takim razie? Przecież klimat to grafika pod względem artystycznym i muzyka(ale to jest niezależne od monitora). :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.ceneo.pl/51904505 . Świetne kolory, dobry czas reakcji, brak smużenia. Daje radę przy obróbce zdjęć, co do gier z braku czasu gram już tylko w cs go i mam zero uwag. Cena jest niska z racji tego że jest mało wyjść, ale sama matryca mega.

No właśnie myślałem też o tym Lenovo ale 24''.

 

 

Pytanie do speców (bo jak od ok 20lat tylko przed laptopem) dla odległości max 60cm 24 czy 27 cali?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zmieniałem z della 22" 16/10 i też trochę się wahałem między 24/27. Dobrze że nie wziąłem 24, mam równo 60cm. do monitora i 27 jest w sam raz. Obszar roboczy przy 27" i 1440p jest duży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam laptopa 14" z ekranem 1080p(157 PPI) i ok jest ostro oraz gładko ale po pierwsze muszę używać skalowania żeby cokolwiek widzieć, po drugie z 70 cm 1080p i 27" nie wygląda jakoś dużo gorzej.

 

Porównanie podręcznika programowania online (z wygładzaniem Windows/przeglądarki, bez skalowania) na typowym wyświetlaczu komputerowym (24", 1920 × 1200, 94 ppi) ze zrzutem ekranowym ze smartfona (4,7", 1280 × 720, 316 ppi):

 

post-1224-15506912995278_thumb.png

 

(To wycięte fragmenty, a nie efekt powiększenia).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównanie podręcznika programowania online (z wygładzaniem Windows/przeglądarki, bez skalowania) na typowym wyświetlaczu komputerowym (24", 1920 × 1200, 94 ppi) ze zrzutem ekranowym ze smartfona (4,7", 1280 × 720, 316 ppi):

 

post-1224-15506912995278_thumb.png

Tyle że ja nie siedzę z lupą przed monitorem. :D

Wiadomo że im więcej PPI tym lepiej ale 1008p przy 27" jest jak dla mnie w pełni akceptowalne, nawet na 32" PS4 wygląda dobrze z 80-90 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle że ja nie siedzę z lupą przed monitorem. :D

Wiadomo że im więcej PPI tym lepiej ale 1008p przy 27" jest jak dla mnie w pełni akceptowalne, nawet na 32" PS4 wygląda dobrze z 80-90 cm.

 

Czy ten zrzut z 24-calowca wygląda na obraz pod lupą? Tak to wygląda w praktyce – czyli fatalnie – a zrzut ze smartfona pokazuje, z ilu linii faktycznie powinien być zbudowany na przykład łącznik. Jak pisałem: tekst może się wydawać równie gładki (nieposzarpany) jak na smartfonie, a wyglądać bardzo różnie ze względu na różną grubość znaków, która jest wynikiem wygładzania z użyciem supikseli, co przekłada się na wygląd i czytelność. Zresztą sam zobacz:

 

post-1224-15506953344272_thumb.png

 

 

Litera l jest węższa od i, a i faktycznie łączy się z t, z kolei t efektywnie puchnie w inną stronę niż k. Co się dzieje w niektórych połączeniach krój/tło, pokazuje wcześniejszy zrzut, na którym ze znaku równości robi się dywiz (w skali 90% – na odwrót: znak równości wygląda jako tako, a dywiz prawie znika).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak tam chcesz, ja jestem zadowolony z ostrości czcionek. :D

PS: ClearType najlepiej ustawić tak:

1) lewy obrazek

2) obrazek w lewym górnym rogu

3) prawy obrazek

4) obrazek w prawym dolnym rogu

5) obrazek w prawym dolnym rogu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Główny recenzent tego monitora jest chyba ślepy, skoro nie ma problemu z pikselozą przy 27" FullHD (ja chciałbym większego PPI niż ma 21,5" FullHD - taki mam w pracy, a tu mamy to rozciągnięte na 27" ekranie ?!), a po włączeniu filtra wyostrzającego, który generuje artefakty, pisze, że obraz jest "wyraźniejszy" (pewnie jak na szarym tle zrobi się czarne, lub białe linie, to będą widoczne obwódki, będące negatywnym zjawiskiem, towarzyszącym wyostrzaniu, bo nie ma innej opcji ... oczywiście można udawać, ze się tego nie widzi).

 

Czytanie ze zrozumieniem to jest bardzo przydatna umiejętność.

 

W tekście zaznaczyłem wyraznie że odnoszą się do ostrości w stosunku do innych 27 calowych monitorów FullHD a nie 24 calowych i mniejszych.

 

Jest to 27 calowy monitor FullHD i wielu z Was na wstępie pomyśli że to już pixeluloza ale jest to jeden z najostrzejszych obrazów jakie widziałem w 1080p na monitorach tej wielkości w dodatku były to sprzęty dwa lub nawet trzy razy droższe.

 

Opcja wyostrzająca obrazu też została dokładnie opisana

 

Super-Resolution to coś jak sprzętowy odpowiednik SweetFX lub ReShade z LumaSharpen z tym że potrafi jeszcze dodatkowo wydobyć detale z rozdzielczości przydaje się to jak jest gdzieś agresywne post-procesowe wygładzanie krawędzi robiące nadmierne mydło z obrazu np. to w Final Fantasy XV - nie zawsze to wygląda dobrze i nie w każdej grze, trzeba samemu poeksperymentować.

 

Kolejna kwestia o której pisałem i nie tylko ja to parametry tego monitor niestety ale nic sensownego w wielkości 21-24 1080p nie produkują zwłaszcza na VA z wysokim kontrastem, diodami pokrytymi luminosforem, dobrymi kolorami DCI-P3, strefami wygaszania i HDR.

 

Nie ma i pewnie nie będzie 24" teraz to już mało kto kupuje monitory o takiej przekątnej.

 

Gdyby ten monitor posiadał rozdzielczość 1440p to byłby hitem sprzedaży.

 

Gdyby się dało kupić coś lpeszego i mniejszego o takich mapametrach sam bym to zrobił.

 

Gdybym zwracał uwagę tylko na samo PPI to w życiu nie kupiłbym większego TV do salonu o lepszych parametrach tylko siedział na gorszych 40-43 calach bo na takiej wielkości kończy się właśnie 4K

 

24 cale w FullHD to 91 ppi

27 cali w FullHD to 81 ppi

27 cali w WQHD to 109 ppi

27 cali w 4K to 163 ppi

32 cale w WQHD to 93 ppi

32 cale w 4K to 137 ppi

43 cale w 4K to 104 ppi

49 cali w 4K to 91 ppi

55 cali w 4K to 81 ppi

na 65 calach z 4K zostaje już tylko 68 ppi

 

Zwróć uwagę też na to ile osób posiada i jest zadowolonych z 32 calowych monitorów dla graczy WQHD lubiących pograć na większym ekranie a jedności nie siłować się z wysokimi wymaganiami pod 4K.

 

Ty szukasz innego rozwiązania więc ta propozycja nie jest skierowana do Ciebie. Szukasz małego mikrusa z wysokim PPI gdzie reszta zostaje zepchnięta na dalszy plan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak tam chcesz, ja jestem zadowolony z ostrości czcionek. :D

PS: ClearType najlepiej ustawić tak:

1) lewy obrazek

2) obrazek w lewym górnym rogu

3) prawy obrazek

4) obrazek w prawym dolnym rogu

5) obrazek w prawym dolnym rogu

 

Ustawienia mam chyba dobre, w każdym razie starannie dobrane, ale nie one są tu kluczowe. W tych samych ustawieniach ClearType, gdy liczba pikseli tworzących znaki zwiększa się czterokrotnie (jak po zmianie rozdzielczości z Full HD na Ultra HD), tekst wygląda zupełnie inaczej: znaki stają się cieńsze (a raczej mniej puchną), ostrzejsze, przestają się zlewać, a odległości między nimi nie wydają się już silnie zaburzone. Porównanie:

 

post-1224-15507006322113_thumb.png

 

 

Na ekranie smartfona, nawet HD, jest jeszcze lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...